هنگام مذاکره و چانه زنی برای تعیین قیمت عکاسی کودک، یکی از کلید واژه‌هایی که معمولاً در بین کلمات صاحب آتلیه می‌توانید بردارید، اصرار بیش از حد بر کنترل کودک در آتلیه است. جالب است بدانید که این تأکید در همه آتلیه‌ها وجود دارد و از خانواده‌ها می‌خواهند که به شکل‌های مختلف رفتار کودک خود را کنترل کنند. این یک حقیقت انکارناپذیر است که رفتار کودکان به طور مستقیم تحت تأثیر رفتار خانواده‌ها و خانواده‌ها هستند که مسئولیت کنترل کودک در آتلیه را برعهده دارند.

اما اگر شما به عنوان یک خانواده به فکر کنترل کودک خود در آتلیه هستید و می‌خواهید هزینه‌هایی بیش از عکاسی کودک بر روی دوش خود نگذارید، این مطلب را تا انتها با ما همراه باشید.

کنترل کودک در آتلیه یعنی چی؟!

زمانی که صاحب آتلیه از شما می‌خواهد که رفتار کودک خود را کنترل کنید، دقیقاً منظور او چیست؟ ما به عنوان خانواده به چه شکلی می‌توانیم کودک خود را آماده سازی کنیم؟ آیا لازم است که برخی حرکات خاص و پیچیده به او یاد بدهیم؟ آیا ترساندن بیش از حد کودک از عکاسی یا از رفتارهای خود کودک تأثیر گذار است؟

کنترل کودک هنگام عکاسی کودک در آتلیه یعنی جلوگیری از انجام رفتارهای ناهنجار که ممکن است به تجهیزات آتلیه یا حتی به خود کودک صدمه بزند. اینکه یک کودک در فرآیند عکاسی صرفاً به دنبال بازی کردن با تجهیزات آتلیه باشد یا اصرار داشته باشد که با دوربین عکاسی بازی کند، به هیچ وجه نمی‌تواند رفتار قابل قبول و مناسب باشد. به همین دلیل است که از خانواده‌ها انتظار می‌رود کودک خود را به شکل‌های مختلف کنترل کنند و او را به سمت‌های دلخواه عکاس ببرند.

چرا کنترل رفتار کودکان در آتلیه بسیار مهم است؟

سوالی که در اینجا وجود دارد این است که خانواده‌ها چرا باید بر روی کنترل کودک در آتلیه اصرار داشته باشند؟ چه چیزی می‌تواند آنها را تهدید کند؟ کنترل رفتار کودکان چه منفعتی برای خانواده‌ها دارد؟ به موارد زیر توجه کنید:

کنترل کودک در آتلیه

کیفیت عکاسی به رفتار کودکان وابسته است

اولین چیزی که در عکاسی کودکان وجود دارد این است که هدف اصلی ما عکاسی از یک کودک است. اگر این کودک سرحال، شاد و قبراق باشد طبیعتاً کیفیت عکاسی ما هم بالاتر است. یک کودک شاد و سرزنده به حرف عکاس گوش می‌دهد و دست عکاس را برای پیاده کردن ژست عکاسی کودکان باز می‌گذارد. بنابراین در وهله اول کیفیت عکاسی کودکان به رفتار آنها و پاسخ آنها به گفته‌های عکاس بستگی دارد. پس اگر به عنوان خانواده کودک به دنبال یک عکس با کیفیت هستید، حتماً باید کنترل کودک خود را در آتلیه داشته باشید.

تجهیزات آتلیه بسیار گران قیمت هستند

مطمئناً به عنوان خانواده اطلاعات چندانی در مورد قیمت تجهیزات عکاسی ندارید. برخی از دوربین‌های استفاده شده در آتلیه‌ها چند میلیون تومان قیمت دارد. سایر ابزارهایی که در آتلیه عکاسی کودکان استفاده می‌شوند هم گران قیمت هستند. حتی اگر قیمت بالایی هم نداشته باشند، باز هم مسئولیت صدمه دیدن آنها بر عهده شما و کودک شماست. پس اگر یک عکاس بر روی کنترل کودک در آتلیه اصرار دارد به این دلیل است که در وهله اول تجهیزات گران قیمت او شکسته نشوند و در گام دوم شما مجبور به پرداخت این تجهیزات نشوید.

عکاس آتلیه نیاز به تمرکز دارد

عکاسی یک نوع هنرمندی است و نیاز به تمرکز دارد که بتواند بهترین و باکیفیت‌ترین اثر هنری را خلق کند. حالا فرض کنید که عکاس مورد نظر در یک آتلیه فعالیت می‌کند که کودک به شدت شلوغ کار و آزار دهنده است. این رفتار کودک تنها برای چند دقیقه برای عکاس تحمل پذیر است و بعد از آن حتی اگر فعالیت خود را ادامه دهد، باز هم این فعالیت به شکل مناسب و استاندارد نیست. این در حالی است که اگر کودک شما را سرحال و سرزنده و در عین حال حرف گوش کن باشد، کار عکاسان برای گرفتن یک عکس کودک با کیفیت راحت‌تر است.

کنترل کودک در آتلیه هنگام بازی

خانواده‌ها زودتر کلافه می‌شوند

معمولاً با توجه به نوع عکاسی کودکان، خانواده‌ها باید حدود ۲ تا ۴ ساعت زمان اختصاص دهند. در برخی موارد ممکن است زمان عکاسی باز هم طولانی‌تر شود. از این مرحله به بعد بحث کلافه بودن خانواده‌ها و انجام به دستورات عکاس در اولویت قرار می‌گیرد. یک کودک بازیگوش به راحتی می‌تواند باعث خستگی عکاس و خانواده خود شود. بنابراین تحمل فضای آتلیه برای آنها بعد از چند ساعت سخت و غیر ممکن می‌شود. این رفتارها به طور متقابل بر روی عکاس تأثیر گذاشته و در نهایت فرآیند عکاسی بدون نتیجه به پایان می‌رسد.

چگونه کودک خود را کنترل کنیم؟

احتمالاً تا اینجای کار متوجه شده‌اید که کنترل کودک در آتلیه می‌تواند نتیجه مثبتی برای عکاسی کودکان داشته باشد. اما ابهامی که برای شما وجود دارد این است که چه حربه‌هایی برای کنترل رفتار کودکان به کار ببریم؟ انتخاب راهکار در این مورد بیشتر به شخصیت کودک شما بستگی دارد، اما شما هم می‌توانید از یکی از چهار راه زیر یک مورد را انتخاب کنید:

قبل از حضور در آتلیه توجیه کنید

طبیعتاً شما از شب قبل در مورد ژست عکس کودک پسر یا ژست عکس کودک دختر با کودک خود صحبت می‌کنید و او را برای انجام کارهای مختلف آماده می‌کنید. در کنار این موارد شما باید به کودک خود بفهمانید که انجام برخی کارها و رفتارها در آتلیه می‌تواند هزینه سنگینی به دنبال داشته باشد و حتی کیفیت عکس او را پایین‌تر بیاورد. معمولاً کودکان از انجام رفتارهایی که به والدین خود صدمه بزند می‌ترسند و شما می‌توانید از همین اصل برای ترساندن کودک خود استفاده کنید.

بهانه‌های سرگرم کننده متنوع برای او داشته باشید

در آتلیه ابزارهای مختلفی در اختیار کودک وجود دارد تا با آنها بازی کند و سرگرم شود. اما به هر حال شما به عنوان خانواده آشنایی بیشتری با خلق و خوی کودک خود دارید و می دانید که چگونه بهتر او را کنترل کنید. این یکی از بهترین ابزارها برای کنترل کودک در آتلیه است و شما به عنوان خانواده باید بهانه‌های مختلفی پیدا کنید. گاهی دادن گوشی همراه پدر یا حتی همراه بردن اسباب بازی محبوب کودک این فرصت را به شما می‌دهد که برای چند ساعت کودک خود را سرگرم نگه دارید.

کنترل کودک در آتلیه به وقت عکاسی

خوراکی‌ها ابزار خوبی هستند

همیشه خوراکیها محبوبیت بالایی نزد کودکان دارند، و البته بزرگسالان! این یک حربه خوب برای کنترل کردن رفتار کودکان است که شما هم می‌توانید از آن استفاده کنید. خوشبختانه در این مورد خانواده‌ها اطلاعات کافی دارند و می‌دانند که کودک آنها عاشق چه نوع خوراکی است. البته همراه بردن هر نوع خوراکی به داخل آتلیه مجاز نیست و مطمئناً صاحب آتلیه مخالفت خواهند کرد. اما شما سعی کنید به سراغ خوراکی‌هایی مانند آجیل‌ها و میوه‌های خشک بروید که دردسر کمتری دارند.

این یکی از نکات عکاسی کودک در آتلیه است که میشود به آن توجه کرد.

آیا کنترل کودکان در آتلیه باعث بی انگیزگی آن‌ها نمی‌شود؟

تقریباً در بسیاری از مطالب به سر زنده بودن کودک اشاره کردیم که می‌تواند باعث بالارفتن کیفیت عکاسی کودکان شود. اما طبق مطالبی که در برنامه‌های قبلی گفته شد، کنترل کودک در آتلیه می‌تواند بسیاری از آزادی‌های او را بگیرد و باعث بی انگیزگی شود. این برداشت از این مطلب کاملاً اشتباه است و مطمئن باشید که با کنترل رفتارهای زننده از طرف کودک شما می‌توانید رفتارهای سرگرم کننده و دوست داشتنی برای او جایگزین کنید.

یک عکاس در آتلیه به عنوان یک دوست در کنار کودک شما هستند و اصول روانشناسی رفتار با کودکان را به طور کامل می‌شناسد. این عکاسان می‌دانند که در چه لحظه‌ای کودک شما را سرحال و در چه لحظه‌ای غمگین است. به همین راحتی می‌توانند تغییر استراتژی دهند و بهانه‌های مختلفی برای شاد کردن کودک شما پیدا کنند. شما به عنوان یک خانواده تنها سعی کنید که ابزارهای لازم برای شاد کردن کودک فراهم کنید و او را نسبت به نتیجه برخی از رفتارها توجیه کنید. اگر در این مورد موفق باشید، مطمئن باشید که نتیجه کار برای شما و برای صاحب آتلیه رضایت بخش خواهد بود.

کنترل کودک در آتلیه برای عکاسی تولد

 حالا چه کار کنیم؟!

کسانی که این مطلب را مطالعه کرده‌اند، یا خانواده کودک هستند که به فکر عکاسی کودکان در یک آتلیه هستند یا عکاس هستند و می‌خواهند که در مورد رفتار کودکان در آتلیه اطلاعات کسب کنند. به طور کلی، خانواده‌ها مسئول مستقیم کنترل کودک در آتلیه هستند و هیچ مسئولیتی برای عکاس وجود ندارد. از طرف دیگر عکاس و صاحب آتلیه باید نهایت تلاش خود را برای حفظ تجهیزات و جلوگیری از دسترسی کودک با آنها به کار ببرند.

پس به عنوان والدین کودک، از قبل در مورد رفتارهایی که کودک می‌تواند در آتلیه داشته باشد با او صحبت کنید و حتی ژست‌های عکاسی کودک در شب قبل با او امتحان کنید. به کودک بگویید که قرار است فردا در آتلیه چه اتفاقی رخ دهد و کودک باید در برابر هر کدام از آنها چه عکس‌العملی نشان دهد. در نهایت می‌توانید یک پاداش برای او در نظر بگیرید که به خاطر رفتار خوب او در آتلیه در نظر گرفته شده است. بنابراین کودک نهایت تلاش خود را به کار می‌گیرد تا در آتلیه رفتار نامناسبی نداشته باشد و در انتها به جایزه مورد نظر شما برسد.

اما به عنوان عکاس و صاحب آتلیه، اولین چیزی که از شما انتظار می‌رود این است که نکات ایمنی را رعایت کنید و تجهیزات عکاسی را در محل مناسب و استاندارد نگهداری کنید. طبیعتاً فضای نامنظم آتلیه و قرار دادن هر کدام از تجهیزات در محل نامناسب این انگیزه را در کودک ایجاد می‌کند که با آنها بازی کرده و به آنها صدمه بزند. پس شما هم هیچ وقت کنترل کودک در آتلیه را فقط محدود به خانواده ندانید و شما هم وظایف خود را در قبال آنها انجام دهید.

به عنوان جمع بندی این مطلب، کودکان شیطنت ذاتی دارند و همراه بردن این شیطنت به آتلیه می‌تواند برای خانواده‌ها و برای صاحبان آتلیه گران تمام شود. به همین دلیل خانواده‌ها در قبال کنترل کودک در آتلیه مسئول هستند و باید شرایط لازم برای کنترل آنها فراهم کند. صاحب آتلیه و عکاس هم باید با خانواده کودک همکاری داشته باشند تا یک تجربه عکاسی کودک منحصر به فرد برای او به وجود بیاورند. امیدواریم که این مطلب به برطرف کردن ابهام خانواده‌ها کمک کرده باشند و در صورت ابهام می‌توانید از طریق شماره‌های درج شده در سایت استودیو عکاسی کودک بامبو در تماس باشید.