عکاسی از کودک (به ویژه زیر سن ۵ سال) کاری دشوار است و هر عکاسی با چالش برانگیزی آن آشنا است. دیدن این که کودک شما به دنبال کشف دنیای اطراف خود و یا لذت بردن از بازی و حتی زمین خورد است، یک تجربه فوق العاده است. ولی عکاسی از کودک و ثبت این لحظات حتی لذت بیشتری می تواند برای شما به همراه آورد. کودکان جزو سوژه های فوق العاده دوست داشتنی عکاسی به شمار می روند و ما در این مطلب قصد داریم به ترفندهای عکاسی از کودک نگاهی بیاندازیم تا بتوانید عکس های بهتری از آن ها بگیرید.

  • آمادگی داشته باشید

در حین بزرگ شدن کودکتان، شما به صورت طبیعی لحظات کلیدی در زندگی او را پیش بینی می کنید. قسمت مهمی از ثبت این لحظات بهره مندی از امادگی لازم است، یعنی همیشه باید به دوربین تان دسترسی داشته باشید. نوع دوربین مهم نیست، فقط آن لحظات زودگذر نباید از دست بروند. بهتر است تنظیمات دوربین همیشه برای عکاسی آماده باشد، به عنوان مثال ایزو را در کمترین میزان خود قرار دهید و زاویه بازشدگی دیافراگم f/2.8 استفاده کنید تا یک عمق میدان کم (پس زمینه مات) به وجود آید که به خوبی با شرایط نورپردازی طبیعی اتاق های نشیمن و ناهارخوری وفق است. امروزه البته گوشی های هوشمند نیز کمک زیادی به این آمادگی می کنند.

در نتیجه زمانی که یک لحظه خاص شکل می گیرد، می توانید سریعا دوربین خود را برداشته و از آن عکس بگیرید.

ترفند عکاسی از کودک

  • سطح خود را با کودک یکی کنید

اغلب اوقات ما بزرگسالان فراموش می کنیم زندگی کردن در سطح زمین به چه شکل است. شما در عکاسی کودک احتمالا از پرسپکتیو ایستاده یا بالا استفاده می کنید. با آن که این زاویه دید برای عکاسی بد نیست ولی به مرور زمان باعث ایجاد خجالت در کودک شما می شود که ناشی از این رفتار شما است. سعی کنید در حین بازی او خود را با او با دراز کشیدن در یک سطح قرار دهید و آن لحظه را ثبت کنید. به دنبال قرارگیری در سطح کودک او متوجه عکاسی شما نخواهد شد.

هم سطح شدن برای عکاسی از کودک در فضای باز

  • نور خود را پیدا کنید

اگر به دنبال عکاسی از کودک در فضای باز  هستید و احتمالا شاهد بروز یک لحظه خاص خواهید بود، سعی کنید صحنه را بررسی کنید. بهترین منبع نوری کجا است؟ چه زمانی از روز شرایط نوری در آن اتاق یا مکان بهتر از دیگر اوقات است؟

شاید مجبور به استفاده از یک اسباب بازی یا قرار دادن کودکان در وضعیت و محل خاصی شوید تا آن لحظه را با زاویه نوری بهتری ثبت کنید یا از پشت او نورپردازی کنید تا داستان سرایی بیشتری صورت گرفته باشد. تمرین در خانه با یک دوربین و زوایای مختلف نوری باعث کمک به شما در پیدا کردن بهترین مکان برای عکاسی و نورپردازی می شود، از تنظیمات دوربین خود برای آن شرایط فراموش نکنید.

ثبت لحظات ناب در ترفند عکاسی از کودک

  • موقعیت های جدید را محک بزنید

درست است اولین لحظات به اشکال و اندازه های گوناگون رخ می دهند و اکثر آن ها بدون برنامه ریزی قبلی رخ می دهند ولی لحظات زیادی نیز وجود دارد که شما از قبل می توانید برای آن ها برنامه ریزی داشته باشید و آن ها را خلق کنید.

به عنوان مثال خوردن اولین غذای جامد توسط کودک لحظه ای است که می توانید برای آن آماده شوید یا حسی که بعد از لمس چمن مرطوب به او دست می دهد.

پیش از بردن کودک خود به یک مکان جدید برای رفتن به آن جا و گرفتن عکس تمرین و برنامه ریزی داشته باشید. به عنوان مثال زمانی که بهترین شرایط نورپردازی است یا کودک شما بیشترین انرژی خود را دارد به ساحل بروید و خود را برای ثبت لحظه ای که او برای اولین بار دستان خود را بر روی ماسه و شن می گذارد، آماده کنید.

  • معصومیت آن ها را به تصویر بکشید

معصومیت یکی از خصوصیات ذاتی کودکان است، پس چرا به دنبال ثبت آن نباشید؟ اجازه دهید کودکتان بازی کند یا با او در مورد چیزی تفکر براتگیز صحبت کنید. می توانید از او بامزه ترین جوکی که شنیده است را بپرسید. برای عکاسی این لحظه عمق میدان را کم انتخاب کرده و فوکوس را روی کودک قرار دهید و مناسب آن سرعت شاتر را تنظیم کنید.

عکاسی از کودک در فضای باز با عروسک

  • بی ریا عکس بگیرید

خلاقیت و احساس دو خصوصیت همیشگی کودکان است. از روزمرگی های او عکس بگیرید ولی بگذارید به حال خود باشد و سپس آن لحظات را ثبت کنید. مثل زمانی که در حمام با کف و حباب ها بازی می کند. برای جبران نور کم از فلاش دوربین استفاده کنید. ولی به یاد داشته باشید در صورتی که محیط شما آکنده از اشیاء بازتاب دهنده نور و سفید است، نور فلاش به صورت دایره ای سفید رنگ در پس زمینه روشن ثبت می شود.

  • داستان سرایی کنید

هیچ کس بهتر از شما کودکتان را نمی شناسد، این شما هستید که ساعات بی شماری را با او طی کرده اید و در تمامی اوقات شبانه روز، واکنش ها و نوع شخصیت او را دیده اید. در نتیجه شما به عنوان والد او، زمانی که اتفاق جدیدی می خواهد رخ بدهد، آن را حس می کنید.

زمانی که شما دارید از این لحظه جدید عکس می گیرید، وقتی را به داستان سرایی اختصاص دهید. داستانی که تا ابد در یاد شما بماند. به عنوان مثال چطور می خواهید داستان اولین اسباب بازی محبوب آن ها، قرار گرفتن در آب استخر یا لمس شن و ماسه را بگویید.

فراموش نکنید لحظات مختلفی می آیند و رد می شوند ولی شما همواره این تصاویر داستانی زیبا را خواهید داشت تا به دنبال بزرگ شدن کودکتان عکس ها را به او نشان دهید. زاویه عکاسی، منبع نورپردازی یا موقعیت خود را عوض و فراموش نکنید کودک شما در قلبان قرار دارد و کلید ثبت این لحظات استثنائی ثبت آن ها در قلبتان و توسط لنز دوربین است.

داستان سرایی برای عکاسی از کودک

تنظیمات پیشنهادی برای عکاسی از کودک

در صورتی که نور حجم قابل قبولی دارد، سرعت شاتر را ۱۲۵/۱ تنظیم کنید تا حرکات بهتر ثبت شوند ولی به دنبال استفاده از سرعت کمتر فلاش را از یاد نبرید. عمق میدان کم کودک شما را در فوکوس قرار می دهد پس اگر شرایط نوری اجازه می دهد از عمق میدان f/5 یا کمتر استفاده کنید.

ابزار پیشنهادی برای عکاسی کودک

برای تثبیت حرکات از فلاش دوربین یک فلاش جانبی قوی تر استفاده کنید. فلاش جانبی در زمان دور بودن سوژه از شما یا گرفتن تصاویر گروهی مفید است. در عکاسی کودک در آتلیه استفاده از مواردی مانند سافت باکس به شما اجازه می دهد نور فلاش را از یک نور شدید تبدیل به یک نور ملایم کنید. مونوپاد نیز در مواقعی که به دنبال جابجایی یا سرعت عمل هستید، خوب است.

استودیو عکاسی کودک بامبو

جمع بندی

کودکان سرشار از شور و نشاط هستند و در نتیجه کار با آن ها لذت بخش می شود. با آن ها طرح رفاقت و دوستی بریزید و آن ها را مجبور به گرفتن ژست های خاص نکنید چون خوشحال نخواهند شد. برای یک عکس خوب سعی کنید پس زمینه، پوشش و موی آن ها تمیز و مرتب باشد. تمامی این نکات برای هر چه بهتر شدن کار شما نوشته اما ما مفتخریم اعلام کنیم در استودیو عکاسی کودک بامبو از فرزندان شما در هر سنی و با هر سلیقه ای که شما بخواهید در هر محیطی عکاسی میکنیم و تخصص ما عکاسی کودک در فضای باز است. به ما اعتماد کنید تا بهترین ها را داشته باشید