کودکان می‌تواند یک روند شاد و با ارزش را داشته باشند، اما در برخی موارد چالش گرفتن عکس کودک هم برای آتلیه‌ها و هم برای خانواده‌ها نگران کننده می‌شود. اصولاً آتلیه‌ها به دنبال یک روند حرفه‌ای برای عکاسی از کودک هستند. از طرف دیگر خانواده‌ها می‌خواهند یک عکس خاص و منحصر به فرد از کودک خود داشته باشند. این دو چالش با همدیگر تبدیل به یک روند سخت شده که در بیشتر موارد ما را به یک عکس زیبا و خاص می‌رساند.

اما در این مطلب ما می‌خواهیم به ۱۱ نکته مهم در گرفتن عکس کودک اشاره کنیم که می‌توانند هم به صاحب آتلیه و هم به خانواده کودک کمک کنند تا روند عکاسی را به بهترین شکل ممکن به پایان برسانند.

عکس کودک را به شکلی بگیرید که هستند، نه آن طور که شما می‌خواهید!

زیبایی گرفتن عکس کودک به این است که همان شکلی که هستند نشان داده شوند و در اغلب موارد این می‌تواند جذاب‌ترین ایده در عکاسی کودکان باشد. متاسفانه خانواده‌ها و حتی برخی از صاحب آتلیه‌ها می‌خواهند پروژه عکاسی را به دلخواه خود تغییر دهند. فراموش نکنید که کودکان چهره‌های صادقانه و معصوم دارند و با خودشان راحت هستند. این معصومیت هیچ وقت نباید با خودخواهی شما تحت تأثیر قرار گیرد.

کودکان احساسات خود را پنهان می‌کنند و این در گرفتن عکس کودک با بهترین کیفیت به ما کمک می‌کند. یک عکاس یا صاحب آتلیه باید در مدت زمان حضور کودک در آتلیه، لحظه به لحظه رفتار او را تحت کنترل داشته باشد تا بتواند عکس را در یک محیط طبیعی و در شرایط طبیعی بگیرد.

راهنمایی کنید ولی مجبور نکنید!

توصیه عکاسان حرفه‌ای در جریان عکاسی کودکان این است که حتی الامکان آن‌ها را با راهنمایی و با حرفهای مهربانانه به سمت اهداف خود ببرند. در برخی موارد ممکن است شما نیاز داشته باشید که یک ژست خاص را امتحان کنید. اگر کودک با شما همکاری داشته باشند، چالش چندانی در گرفتن عکس کودک ندارید. اما موضوع زمانی سخت می‌شود که کودک بی دلیل در برابر پیشنهاد شما مقاومت می‌کند. به جای فشار آوردن و اصرار به کودک، در این لحظه می‌توانید ژست‌ها و حرکات دیگر را امتحان کنید تا در شرایط مناسب‌تر به سراغ ایده‌های قبلی خود برگردید.

عکس کودک در آتلیه

با زبان کودکانه حرف بزنید

مهم‌ترین چیز در عکاسی کودک داشتن رابطه مناسب با کودکان است. این بدان معنی است که خانواده‌ها باید با فرزند خود صحبت کرده و حتی امکان نظر و پیشنهاد آنها را بگیرند. یک عکاس حرفه‌ای می‌داند که صحبت کردم با بچه‌ها و با زبان آنها کمک می‌کند که بسیاری از چالش‌های خود را بردارد. هرگز با لحن آمرانه و به صورت اجباری با آنها صحبت نکنید و بیشتر چیزهای واقعی و مواردی که هستند را به آنها بگویید.

به هنگام گرفتن عکس کودک سعی کنید سوالاتی در مورد شرایط مدرسه یا شرایط مهدکودک بپرسید و آنها را به صحبت کردن وادار کنید. صحبت کردن با زبان کودک هم برای خانواده‌ها و هم برای صاحب آتلیه می‌تواند کمک بسیار مهمی باشد.

اگر بعضی از خانواده‌ها تصمیم دارند که از عکاسی کودک در منزل خود استفاده کنند، عکاس می‌تواند قبل از هر چیزی با کودک هم صحبت شده و برای دقایقی در مورد اتاق خواب کودک، اسباب بازی‌ها و کتابهای مورد علاقه‌اش صحبت کند. این تکنیک باعث می‌شود که صمیمیت بیشتری بین عکاس و کودک به وجود بیاید و گرفتن عکس کودک برای آنها تبدیل به یک روند لذتبخش شود.

یک تلخی کوچک می‌تواند عکس کودک را هم تلخ کند

این می‌تواند هنر یک عکاس حرفه‌ای باشد که در طول فرآیند عکاسی ارتباط بهتر و قوی‌تری با بچه‌ها برقرار کند و اجازه دهد که آنها از روند عکاسی لذت ببرند. شما به عنوان عکاس یا به عنوان خانواده کودک سعی کنید که آنها را با شلوغی و شوخی‌های مکرر شاد نگه دارید و حتی سعی کنید که همزمان با آن‌ها آواز هم بخوانید. هرچه کودک در فرایند عکاسی بیشتر بخندد و شادتر باشد، مطمئن باشید که فضا برای گرفتن عکس کودک بازتر خواهد بود و شما می‌توانید از این فرصت نهایت لذت را ببرید.

اگر به هر دلیلی یک لحظه تلخ برای کودک ایجاد کنید، مطمئن باشید که بازگرداندن آنها به حالت اولیه بسیار سخت خواهد بود و توصیه ما این است که تا حد ممکن از اوقات تلخی بپرهیزید.

سطح خود را پایین‌تر از کودک بیاورید! خم شوید!

فراموش نکنید که شما به احتمال زیاد قد بسیار بلندتری از کودک دارید. قرار نیست که همه فرایند عکاسی شما به صورت یکسان و از بالا باشد. هنگام عکاسی از بزرگسالان، شما باید بسیار مراقب باشید که چگونه آنها را نشان می‌دهید. لطفاً همین حساسیت را هم به هنگام گرفتن عکس کودک داشته باشید و تا حد امکان ارتفاع خود را به پایین‌تر از قد کودک برسانید. کودکان نسبت به جزئیات بسیار حساس هستند و شما می‌توانید با چند کار ساده آنها را شاد نگه دارید.

اگر می‌خواهید لحظه‌ای گرم و واقعی به هنگام عکاسی کودکان را تجربه کنید، نترسید و زانو بزنید. اگر بتوانید عکاسی را از ارتفاع پایین‌تر انجام دهید، مطمئن باشید تصویری از کودک ثبت خواهید کرد که هم برای او دلنشین خواهد بود و هم فضا برای عکاسی بیشتر به وجود می‌آورید. این یک تکنیک جالب برای برقراری ارتباط به هنگام گرفتن عکس کودک است.

عکس کودک در آتلیه

آن‌ها را خالی نکنید

زمانی که شما به فکر گرفتن عکس حرفه‌ای کودکان هستید، باید از قبل در مورد کارهایی که باید انجام شود و کارهایی که نیازی به انجام آنها نیست آمادگی کامل داشته باشید. یک عکاس حرفه‌ای هیچ وقت روند عکاسی را بیشتر از یک ساعت طول نمی‌دهد. برای اینکه این موضوع را به شکل واقعی درک کنید، به چهره کودک در زمانهای مختلف نگاه کنید تا ببینید که عکس العمل آن‌ها در برابر خستگی به چه صورت است.

یک اصطلاح زیبا در مورد عکاسی کودکان این است که زمان عکاسی آنها بسیار گرانبهاست. یک عکاس حرفه‌ای باید قدر این زمان را بداند و کمتر خود را درگیر تجهیزات و دوربین عکاسی کند. قبل از هرچیزی تجهیزات با کیفیت خود را آماده کنید و در مورد ژست عکاسی و موارد دیگر به جمع بندی برسید. خانواده‌ها هم باید سعی کنند که بهترین شرایط را برای گرفتن عکس کودک به وجود بیاورند تا از ایجاد تنش جلوگیری کنند.

استفاده از نور طبیعی در یک محیط طبیعی

استودیوها تجهیزات کاملی دارند و شرایط آنها برای عکاسی کودک و عکاسی نوزاد استاندارد است. اما گاهی در عکاسی کودکان بهتر است از استودیو استفاده نکنید و عکاسی را به فضای باز ببرید. در فضای باز شما می‌توانید از نور و سایه‌ها به خوبی استفاده کنید و زیبایی بیشتری به روند عکاسی خود ببخشید.

همیشه استفاده از نور طبیعی در یک محیط طبیعی مانند پارک یا حتی عکاسی در منزل می‌تواند به شما در ایجاد یک سبک خاص کمک کند. گرفتن عکس کودک یعنی کمک گرفتن از احساسات خام کودکان. حالا شما می‌توانید از این نعمت به بهترین شکل استفاده کنید و تصاویر هنری فوق‌العاده‌ای داشته باشید.

راستی به خاطر داشته باشید که کودکان حوصله و صبر کافی برای تنظیم کردن چراغ‌های استودیو و تنظیم نور آنها ندارند. اما شما می‌توانید از ساعات طلایی طول روز کمک بگیرید و در هر زمان و مکان به عکاسی بپردازید. فقط کافی است که نور را بشناسید و تأثیر آن را بر روند عکاسی خود در نظر بگیرید.

استفاده از دیافراگم باز

این یک بحث تخصصی است که مربوط به عکاسان آتلیه‌ای می‌شود. متاسفانه بسیاری از عکاسان سعی می‌کند که از یک فضای بسته و به صورت زوم عکاسی کنند تا جزئیات بیشتری از کودک را به نمایش بگذارند. اما اگر شما تصمیم دارید که عکاسی کودک در فضای باز یا عکاسی کودک در خانه را تجربه کنید، شاید بهتر باشد که از دیافراگم باز بزرگ کمک بگیرید. این می‌تواند تأثیر بسیار بزرگ و مهمی بر روند عکاسی شما داشته باشد. سعی کنید در عکاسی خود از یک لنز ۸۵ میلیمتر یا بزرگتر کمک بگیرید و سعی کنید که فضای کافی بین کودک و تصویر زمینه به وجود بیاید. این موضوع باعث می‌شود که گرفتن عکس کودک تأثیر روانی بیشتری داشته باشد و زیبایی آن بالاتر برود.

با وجود اینکه هیچ چیز قطعی در مورد عکاسی کودکان و انتخاب لنز وجود ندارد، اما استفاده از لنزهای ۵۰ میلیمتری و ۸۵ میلیمتری می‌تواند انتخاب خوبی باشد و حتی در برخی موارد می‌توانید از لنزهای ۲۰۰ میلیمتر کانن یا نیکون هم استفاده کنید.

عکس کودک در طبیعت

با اعضای خانواده و دوستانتان در مورد عکس کودک تمرین کنید

این نکته به صورت اختصاصی برای خانواده‌هایی است که قصد گرفتن عکس کودک دارند. هر چه زمان عکاسی آتلیه‌ای کمتر باشد شما دردسر کمتری برای عکاسی ایجاد کنید، مطمئن باشید که هزینه عکاسی کمتر خواهد بود. برای اینکه هم خودتان آمادگی داشته باشید و هم فرزندتان در مورد عکاسی کودکان در آتلیه اطلاعاتی داشته باشد، با اعضای خانواده یا دوستان خود در این مورد صحبت کنید و از آنها مشورت بگیرید. حتی شما این فرصت را دارید که نمونه کارهای سایر آتلیه‌ها را ببینید و آنها را با هم مقایسه کنید. بنابراین خیلی راحت می‌توان این نکات ریز عکس کودک را یاد بگیرید و سپس به آتلیه مراجعه کنید.

آتلیه‌ها از شبکه‌های اجتماعی کمک بگیرند

شاید شما در پیاده سازی عکس کودک یکی از بهترین هنرمندان باشید اما اگر تبلیغات کافی نداشته باشید، مطمئناً کسب و کار شما رونق نخواهد داشت. یک مادر شاد همیشه در مورد عکس کودک خود صحبت می‌کند و آن را به دوستانش نشان می‌دهد. این بهترین فرصت برای شما در تبلیغات است. در یکی از شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام یا فیس‌بوک یک صفحه برای خود ایجاد کنید و از خانواده‌ها اجازه بگیرید تا عکس آنها را در صفحه خود منتشر کنید. از طرف دیگر از آنها بخواهید که صفحه آتلیه شما را فالو کنند تا از این طریق کاربر بیشتری جذب کنید.

عکاسی کودکان به خودی خود جذاب است و خانواده‌ها را به خود جذب می‌کند. پس اگر شما به فکر راه کسب و کار بر مبنای استفاده از عکاسی کودکان هستید، حتماً از توانایی شبکه‌های اجتماعی کمک بگیرید.

عکس کودک  در فضای باز

آزادی بدهید، اما مراقب باشید

هم خانواده و هم صاحب آتلیه ملاحظات اخلاقی و شرایط حرفه‌ای خاص خود را دارند. این باعث می‌شود که حساسیت بالایی نسبت به شرایط عکاسی کودک داشته باشند و به نوعی آنها را محدود کنند. اما این موضوع می‌تواند به شدت آنها را خسته و دلزده کند. در این مورد توصیه ما به خانواده‌ها و به صاحب آتلیه‌ها این است که فضا را برای کودک خود باز بگذارید و اجازه دهید که از آزادی خود لذت ببرد.

البته این آزادی به معنی رها کردن کامل کودک نیست، زیرا هم برای کودک خطرناک است و هم می‌تواند به تجهیزات عکاسی لطمه بزند. اما شما به عنوان خانواده می‌توانید هنگام گرفتن عکس کودک به صورت غیر محسوس مراقب کودک خود باشید.

به خاطر داشته باشید که به هنگام عکاسی باید یک جریان دوستانه ایجاد کنید و رابطه شما با کودک گرم و صمیمی باشد. گرفتن عکس کودک به همان اندازه که حساس است، می‌تواند جذابیت داشته باشد و باعث رضایت خانواده‌ها شود.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
درباره استودیو بامبو

هیچ لذتی بالاتر از عکاسی از بچه های خوشحال و زیبا نیست و ما با عشق کارمان را از سال 93 با مدیریت آناهیتا یعقوبی در استودیو بامبو شروع کردیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.