ممكن است بسیار مشکل به نظر برسد كه اعتقاد داشته باشيد، اما کودک شما واقعاً نمی‌خواهد بد باشد و تلاش نمی‌کند که بد جلوه کند. او تنها با انجام مهارت‌های محدودی که دارد توانسته بهترین کار را انجام دهد. مقاله زیر را تا انتها با ما همراهی کنید تا فرابگیرید که چرا کودک نو پای شما آن‌قدرها هم بد نیست.

همیشه تعجب می‌کنید چرا، هنگامی‌که شما با خوشحالی اعلام می‌کنید که زمان تمیز کردن خانه است، نوزاد عزیز شما با اسباب‌بازی خانه‌سازی خودش خانه را به‌هم‌ریخته و وقت شمارا می‌گیرد؟ یا وقتی یک همبازی وی از کودکتان می خوها که اسباب‌بازی‌های شن و ماسه‌اش را به وی نیز بدهد، او بیل و ابزار خود را دستانش محکم چسبیده و می‌گوید: “این‌ها مال من است! برو به خانه‌تان!” یا زمانی که جعبه‌ابزار بابا دم دست است، کودک عزیزتان تمام ابزارها و محتویات آن را خارج می‌کند و کل اتاق را به هم می‌ریزد؟

رفتار بد در كودكان هميشه با يك توضيح همراه است (و نه، کودک شما شيطان نيست). حقیقت این است که، تندخویی و بدخلقی، ضربه زدن، صحبت کردن (و یا در کودکان نو پا که تازه صحبت می‌کنند، گفتن “نه” به همه‌چیز)، و شکستن و زیر پا گذاشتن قوانین کاملاً طبیعی و مناسب سن وی هستند. این رفتارهای کودک خود را به‌عنوان اعمال شورش گرانِ (اگرچه ممکن است به نظر برسد) در نظر نگیرید، بلکه به‌عنوان رفتارهای مناسب برای توسعه عقل و هوش و شخصیت آن‌ها ملاحظه بفرمایید.

علت رفتارهای بد کودکان نتایج زیر است:

کنجکاوی

بچه‌ها در این سن به‌طور طبیعی در مورد جهان اطرافشان کنجکاو هستند، که اغلب می‌تواند به‌عنوان رفتارهای  بد کودکانه بررسی شوند. (“دوم … چه اتفاقی خواهد افتاد اگر من تمام کتاب‌ها را از قفسه بیرون آورم؟” یا “من نمی‌دانم که چگونه ماهی قرمز خواهر من در کاسه توالت شنا خواهد نمود؟ “) یک بزرگ‌سال ممکن است این اقدامات را به‌عنوان کارها و رفتارهای بد و شیطانی تفسیر کند، اما کودک نوپا (حداقل در ذهن او) انجام یک آزمایش علمی – نه به دنبال راهی برای تحریک شما (یا خواهر بزرگ‌ترش) است.

ناسازگاری

این اتفاقات اغلب اتفاق می‌افتد زیرا برقراری ارتباط برای کودکان نوپا خیلی سخت است. برای بچه‌ها خیلی راحت است که با رفتار بد ارتباط برقرار کنند، مثل‌اینکه کودک دوساله شما به‌جای اینکه بگوید: “من کج‌خلقم چون خواب وسط روزم بسیار کم بود و سیر نشدم از خواب” به گلدان گلتان لگد می‌زند و یا یک عروسک را پرت می‌کند به‌جای گفتن، “من نمی‌خواهم بخوابم و می‌خواهم هنوز بازی کنم.”

نارسایی

تا زمانی که آن‌ها به سن مهدکودک برسند، بچه‌ها در کنترل قواعدشان و درک مفاهیم درست و غلط، به طرز چشم‌گیری فرو می‌روند. ازآنجاکه آن‌ها به‌طور مداوم در برابر یک دیوار از محدودیت‌ها (که آیا آن را قادر به دکمه پیراهن و یا می‌گویند آنچه آن‌ها به معنی) قرار دارند، اغلب کارها و رفتارهای خود را باحالت کج‌خلقی انجام می‌دهند. کودکان نوپا تجربه کمی (خوب، نه) از درک احساسات خوددارند، بنابراین هنگامی‌که این احساسات در آن‌ها آزاد می‌شود، آن‌ها از احساسات خود درکی نداشته اما کنترل‌شده  نیستند (سلام، رفتار بد).

میل به استقلال

در حال حاضر، کودک نوپای “بد” شما فقط مصمم است تا بال‌های خود را آزمایش کند و چیزهای خود را امتحان کند (غذایش را خودش برش دهد، کفش‌هایش را ببندد، دست‌هایش را بشوید). و این می‌تواند منجر به مقاومت شود (“نه، مامان! اجازه بدهید این کار را خودم بکنم!”)، رفتار تهاجمی و سرانجام ناامیدی نتیجه این اخلاق خواهد بود. اغلب اوقات او می‌گوید: “من می‌خواهم این کار را بکنم!” یا “من عصبانی هستم” – هر چه می‌گذرد خواسته‌هایش از توانایی‌هایش فراتر می‌رود و این رفتارها از وی سر می‌زند.