متاسفانه بیشتر ما از عکاسی نوزاد حرفه ای فقط طرح‌های زیبایی که در اینترنت ارائه داده می‌شود را می‌شناسیم و با راهکارهای مختلف انجام این شیوه عکاسی آشنا نیستیم. یکی از دلایل مهم این موضوع عدم توجه خانواده‌ها به شرایط عکاسی است که ممکن است حتی آتلیه عکاسی را تحت تأثیر قرار داده و عکاسان را از لحاظ روحی آشفته کند. گواهی تاکید خانواده‌ها بر انجام گرفتن عکس‌های پیچیده و غیر ممکن باعث کلافه شدن عکاسان و حتی نوزادان می‌شود که طبیعتاً تأثیر آن بیشتر بر روی کیفیت عکس است.

اما خانواده‌هایی که به فکر عکاسی نوزاد حرفه ای هستند و می‌خواهند این تصاویر را به خاطرات ماندگار برای خود و فرزندشان تبدیل کنند ملزم به رعایت برخی نکات هستند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

 The basics of professional baby photography

راحتی والدین؛ شرط اولیه عکاسی نوزاد حرفه ای

زمانی که به عنوان والدین نوزاد به فکر گرفتن عکس نوزادی و بهره بردن از عکاسی نوزاد حرفه ای هستید، در وهله اول باید شرایط خودتان را در نظر بگیرید. شاید این سؤال برای شما به وجود بیاید که قرار است عکاسی از روی نوزاد انجام گیرد، این چه ربطی به ما دارد؟

به خاطر داشته باشید که شما والدین نوزاد هستید و نوزاد از لحاظ احساسی کاملاً به شما وابسته است. این موضوع به طور ویژه برای مادر خانواده اهمیت دارد. نوزادان تا زمانی که مادر آنها خوشحال باشد، خوشحال هستند و انعطاف پذیری بالایی به خرج می‌دهند. بنابراین زمانی که به فکر پیدا کردن آتلیه عکاسی نوزادان هستید، حتماً به این فاکتور توجه کنید که شرایط سخت و آزاردهنده برای خودتان به وجود نیاورید. انجام کارهای کلافه کننده یا رفت و برگشت‌های بیش از حد باعث خستگی شما می‌شود و تأثیر آن را در کیفیت پایین عکس خواهید دید.

بدانید و بشناسید

انتظار ما از شما به عنوان والدین نوزاد این نیست که مانند یک عکاس حرفه‌ای رفتار کنید و با لنزها و نماهای مختلف آشنایی داشته باشید. اما وقتی که شما تا حدود زیادی با عکاسی نوزادی و گرفتن عکس از نوزادان آشنایی داشته باشید، می دانید که چه مواردی امکان پذیر است و نباید بر روی چه مواردی اصرار کنید.

بهترین راهکار برای کسب اطلاعات در مورد عکاسی نوزاد حرفه ای این است که ابتدا به سراغ اینترنت بروید و ببینید که آتلیه‌ها یا کارشناسان عکاسی چه پیشنهاداتی برای شما دارند. مطمئناً در اینترنت هم ایده‌های متفاوتی وجود دارد و هم شما امکان پذیر بودن آنها را می‌توانید بررسی کنید. آشنایی شما با برخی اصول اولیه به صاحب آتلیه و عکاسان کمک زیادی می‌کند. در واقع شما به جای اینکه زحمتی برای آن‌ها باشید، در بیشتر موارد می‌توانید به عنوان یک کمکی عکاسی را برای آنها راحت‌تر کنید.

مسافت نزدیک خوبه، ولی نه به اندازه کیفیت عکاسی!

در بسیاری از مطالب اینترنتی و حتی در منابع انگلیسی می‌بینم که به مسافت نزدیک آتلیه عکاسی با منزل اشاره می‌کنند. حقیقتاً دور نبودن آتلیه از منزل یک امتیاز بزرگ محسوب می‌شود، اما فراموش نکنید که آتلیه مانند مدرسه یا مهد کودک نیست که شما چندین و چند روز در سال این مسافت را طی کنید.

اگر به فکر عکاسی نوزاد حرفه ای هستید و می‌خواهید یک آتلیه خوب پیدا کنید، قبل از هر چیزی بر کیفیت عکاسی آنها تاکید داشته باشید. اینکه شما برای یک یا دو روز مجبور شوید فاصله منزل تا آتلیه را طی کنید، هیچ مشکل سختی نیست. اما اینکه مجبور شوید عکس بی کیفیت را برای مدت زمان طولانی نگه دارید و بابت پولی که داده‌اید خودتان را سرزنش کنید، به احتمال زیاد برای شما آزار دهنده خواهد بود. می‌توانید از آشنایان یا افراد نزدیک به آتلیه در مورد کیفیت کار آنها بپرسید.

عکاسی نوزاد حرفه ای با وسیله

شاید مجبور شوید عکاس را به بیمارستان ببرید

عکاسی نوزاد حرفه ای یعنی گرفتن عکس در هر شرایطی و با کیفیت‌های متفاوت. در برخی از ایده‌های عکاسی می‌بینیم که عکاسان از نوزاد به هنگام حضور در بیمارستان یا در دستان پرستار استفاده می‌کنند. این یعنی شما هم ممکن است برای انجام این ایده برنامه ریزی کرده باشید و آن را به عنوان یکی از برنامه‌های اصلی خود انتخاب کنید.

بنابراین هنگامی که با آتلیه صحبت می‌کنید یا برای عکاسی برنامه‌ریزی می‌کنید، حتماً در این زمینه با آنها مشورت کنید و در صورت نیاز بر سر هزینه و شرایط عکاسی به توافق برسید. رضایت عکاس در گرفتن عکس و رضایت نوزاد از شرایط عکاسی باعث می‌شود که کیفیت عکس شما بالاتر برود. این یک اصل مهم در عکاسی نوزاد حرفه ای است و شما باید در مورد انجامیده‌های مختلف با عکس و آتلیه به توافق برسید.

بخندید و شاد باشید

به خاطر داشته باشید که شاد بودن یکی از مهمترین اصول در عکاسی نوزاد حرفه ای است. عکس العمل نوزاد بدون شک به رفتار مادر وابسته است و این مادر است که شاد بودن یا ناراحت بودن نوزاد را تعیین می‌کند. اگر شما به عنوان یک خانواده شاد به آتلیه بروید، مطمئن باشید که کیفیت عکس نهایی شما در بالاترین سطح ممکن خواهد بود. یک عکاس حرفه‌ای می‌تواند نور پردازی فوق العاده ای برای عکس شما انتخاب کند، می‌تواند بر روی لباس‌ها و شرایط متفاوت عکاسی متمرکز شود، یا حتی می‌تواند از نرم افزارهایی مانند فتوشاپ برای ویرایش عکس استفاده کند. اما هیچ وقت انتظار نداشته باشید که عکاس بتواند ذات یک نوزاد را شاد نشان دهد. این شما به عنوان والدین نوزاد هستید که می‌توانید دنیای شادی برای او رقم بزنید و از عکاسی لذت ببرید.

ایمنی نوزاد؛ اصلی که نباید فراموش شود

نوزاد به عنوان موجودی ضعیف شناخته می‌شود که هم استخوان و غضروف‌های او نرم است و هم در برابر عوامل بیرونی سیستم حفاظتی خاصی ندارد. این یعنی هم عکاس آتلیه و هم شما به عنوان والدین در برابر سلامت او مسئول هستید و ایمنی نوزاد در اولویت قرار دارد.

شما برای عکاسی نوزاد حرفه ای به هیچ وجه اجازه ندارید که نوزاد خود را تحت فشار قرار دهید یا شرایط نامناسبی برای آن به وجود بیاورید. گاهی انجام برخی فعالیت‌ها با نوزاد ممکن است برای آن‌ها آزاردهنده باشد و حتی در شرایط سخت قرار گیرد. خوشبختانه آتلیه‌ها نسبت به این موضوع توجه دارند و شرایط خاصی برای عکاسی نوزادی رقم می‌زند. اما شما به عنوان خانواده در برابر بخش‌های مختلف مسئول هستید و باید بتوانید شرایط مناسبی را فراهم بیاورید. اینکه شما یا آتلیه به خاطر عکاسی حرفه‌ای خود به نوزاد فشار بیاورید، به هیچ وجه قابل توجیه نیست و پذیرفتنی نخواهند بود.

عکاسی نوزاد حرفه ای پیچیده

شما هم بلدید، ولی عکاسان حرفه‌ای هستند

اگرچه در بندهای قبلی از خانواده‌ها خواستیم که در مورد عکاسی نوزاد حرفه ای و شرایط آن تحقیق کنند، یا حتی ممکن است خود شما در استفاده از دوربین گوشی هوشمند یک عکاس حرفه‌ای باشید، اما به خاطر داشته باشید که اطلاعات شما نباید باعث مزاحمت برای عکاسان حرفه‌ای و آتلیه شود.

این که شما در مورد دوربین‌های عکاسی اطلاعات داشته باشید یا به طرق مختلف اطلاعاتی در مورد نحوه گرفتن عکس و شرایط استاندارد به دست آورده باشید، دلیل خوبی برای دخالت در کار عکاسان نیست. در حقیقت پیشنهاد دادن شما برای انجام ایده‌های مختلف فقط باید در حد پیشنهاد باشد و برای عکاسان مشکل ساز نشود. گاهی شما ممکن است برنامه‌ها و شرایط خاصی در ذهن خود داشته باشید که عکاسان آن را غیرممکن بدانند. پس سعی کنید که به آتلیه اعتماد کنید و اجازه دهید که فرایند عکاسی را با توجه به شرایط استاندارد انجام دهند.

واقع بین باشید

نکته‌ای که والدین نوزادان باید به خاطر داشته باشند این است که نوزادان خمیر مجسمه نیستند که شما به شکل‌های دلخواه آنها را تغییر دهید.  گاهی ممکن است شما دوست داشته باشید نوزاد در شرایط خاصی قرار گیرد و یک عکس منحصر به فرد و متفاوت بگیرید. اما این چیزی نیست که عکاسان حرفه‌ای انجام می‌دهند و بیشتر رفتار آنها تابع رفتار نوزاد است.

عکاسی نوزاد حرفه ای در سبد

پس قبل از اینکه به سراغ آتلیه بروید و از آنها بخواهید که عکاسی نوزاد حرفه ای شما را انجام دهند، باید به این موضوع توجه کنید که ایده‌های شما در محدوده‌ی واقعیت و امکان پذیر بودن آن ها باشد. اینکه بخواهید نوزاد را در یک ارتفاع خاص قرار دهید یا بخواهید آن را از جسم خاص آویزان کنید، شاید از نظر شما جذاب باشد، اما واقعیت چیز دیگری است. واقعیت توانایی عکاس و دوربین‌های او برای گرفتن عکس حرفه‌ای و همچنین توانایی نوزاد برای انجام کارهای مختلف متفاوت است. عکاسی کودک و عکاسی بارداری راحت‌تر هستند و تنوع بالاتری دارند. اما عکاسی نوزاد تا حدود زیادی به رفتار نوزاد وابسته است.

نور و پوشش را با مشورت آتلیه انتخاب کنید

اگر همین الان در مورد ایده‌های مختلف عکاسی نوزاد حرفه ای در اینترنت جستجو کنید، تصاویری می‌بینید که حقیقتاً جذاب و دلنشین هستند. در این تصاویر می‌بینیم که نورپردازی و استفاده از سایه به شکل ایده آل و استاندارد انجام گرفته و نوزاد در بهترین حالت ممکن نشان داده می‌شود. حالا وسوسه می‌شوید که در عکاسی نوزاد خود از این ایده‌ها استفاده کنید.

عکاسی نوزاد حرفه ای در آتلیه

اما قبل از هر چیزی بهتر است روند گرفتن عکس نوزادی را مرور کنید. عکس نوزادی در وهله اول توسط یک عکاس حرفه‌ای گرفته می‌شود که گام‌های بعدی آن را در ذهن خود دارد و می‌تواند عکس را تغییر دهد. این فقط یک عکس خام است که قرار است بعداً ویرایش‌های مختلفی بر روی آن انجام می‌گیرد. بنابراین عکس مورد نظر به نرم‌افزارهای ویرایش مانند نرم افزار فتوشاپ برده می‌شود و تغییرات متعددی در آن به وجود می‌آید. این که شما به سراغ اینترنت بروید و یک عکس جذاب انتخاب کنید، ایده خوبی محسوب می‌شود. اما اجازه دهید که نورپردازی محیط و انتخاب پوشش نوزاد با نظر عکاس و با مشورت آتلیه انجام گیرد تا یک عکس با کیفیت تحویل بگیرید.

استفاده از اعضای خانواده خوبه، ولی شلوغ کاری نه!

تقریباً در همه مطالب ذکر شده در اینترنت، استفاده از اعضای خانواده برای عکس بارداری، عکس کودک و عکس نوزاد پیشنهاد شده است. اما اگر شما قرار باشد که عکاسی را در آتلیه انجام دهید و همه اعضای خانواده خود را همراه ببرید، به نظر شما فضای کافی برای فعالیت عکاس و پیاده‌سازی خلاقیت وجود دارد؟

عکاسی نوزاد حرفه ای با خانواده

بله ما هم در گروه آتلیه بامبو معتقدیم که استفاده از اعضای خانواده و فرزندان بزرگتر باعث ایجاد جذابیت می‌شود. اما شما و اعضای خانواده‌تان به هر اندازه‌ای که باعث کلافگی عکاس آتلیه شوید، به همان اندازه به کیفیت تصویر نهایی نوزاد خود لطمه میزند. این یک قانون در عکاسی نوزاد حرفه ای است که هر چه شرایط بهتری برای عکاسان و آتلیه فراهم کنید، هم کیفیت نهایی عکس بالا خواهد بود و هم مدت زمان کمتری مجبور هستید که در آتلیه بمانید. اگر هم به استفاده از اعضای خانواده اصرار دارید، بهتر است یک یا دو نفر همراه خود داشته باشید.

عکاسی نوزاد حرفه ای مراتب پیچیده‌ای دارد و افراد مختلفی در نتیجه کار تاثیرگذار هستند. رفتار خانواده‌ها و تاثیری که بر عکس العمل نوزاد میگذارند، انتخاب آتلیه مناسب برای عکاسی و همچنین فراهم آمدن شرایط مناسب برای عکاسی نوزادی فاکتورهای مهمی هستند که بدون شک نتیجه کار را بهبود می‌بخشند. برای گرفتن وقت عکاسی نوزادی، عکاسی کودکان و عکاسی حاملگی با ما در تماس باشید تا کارشناسان آتلیه بامبو در کنار شما باشند.