انتخاب لباس مناسب برای پرتره شما عاملی مهم در آماده‌سازی یک پرتره موفق است. باوجوداینکه لباس در یک عکس پرتره قابل‌توجه یا فراوان است، به‌راحتی می‌تواند از هدف خود منحرف شود. هدف نهایی از لباس‌هایی که برای پرتره انتخاب می‌شود این است که لباس توجه را به خود جلب نکند. چگونگی لباس پوشیدن شما می‌تواند تفاوت بین یک پرتره بسیار موفق و یا یک تصویر ساده باشد. اگر شما از دستورالعمل‌های اساسی که در زیر بدان می‌پردازیم پیروی نکنید، ممکن است از شما خواسته شود قبل از اینکه پرتره‌های خود را انتخاب کنید لباس‌های  خود را عوض کنید.

 

لباس تیره شمارا لاغرتر نشان می‌دهند

لباس‌های تیره‌تر کمک می‌کنند تا بدن با پس‌زمینه ترکیب شود تا چهره‌ها مهم‌ترین بخش عکس باشند. رنگ‌های تیره قطعاً تمایل به لاغر نمودن شخص در عکس می‌کند.

 

رنگ‌های روشن را کمتر کنید

رنگ‌های روشن توجه را از چهره دور می‌کنند و ممکن است منعکس‌کننده باشند. از پوشیدن قرمز، صورتی روشن، سبز روشن و غیره اجتناب کنید.  هنگام انتخاب رنگ‌های روشن‌تر، از رنگ‌های روشن استفاده نمایید، اما از پوشیدن رنگ‌های صورتی اجتناب کنید. به‌خصوص با شلوار جین یا شلوار کاکی، رنگ زرد و آبی کم‌رنگ می‌تواند بهترین گزینه باشد. به‌عنوان‌مثال،اگر جلسه عکاسی در غروب آفتاب را رزرو کرده‌اید این رنگ‌ها برای طبیعت عالی هستند.

 

لباس روشن می‌تواند به زیبایی شما کمک کند

اگر نگران هستید که در عکس لاغر نباشید، بنابراین برای جلوگیری از این ماجرا بهتر است که از پوشیدن سفید دوری‌کنید. سفید می‌تواند به‌راحتی شمارا زیباتر و  ساده‌تر نشان دهد. پیراهن سفید و یا بلوز زیر یک ژاکت تیره می‌تواند ترکیبی عالی باشد.

 

از پوشیدن لباس‌های آرم دار و یا الگوهای چاپی جدا خودداری کنید

از پوشیدن هرگونه لباس که هر نوع طرح چاپی و الگوهای  چاپی دارد اجتناب کنید. مهم نیست اندازه چاپ یا الگوی کوچک باشد یا بزرگ، می‌تواند در عکس باعث حواس‌پرتی شود. در مورد پرتره‌های دیجیتال، به‌ویژه، الگوهای کوچک در لباس (حتی یک‌تکه کوچک شاه‌ماهی ) می‌تواند موجب انحرافات وحشتناکی در پرتره شود که در حقیقت وجود ندارد.

 

اجتناب از پوشیدن لباس آستین‌کوتاه و شلوار کوتاه.

لباس  باید آستین‌بلند باشد! برای پرتره‌های غیررسمی، به‌جای شلوارک، باید شلوارهای بلند بپوشید و این بسیار مهم است. هنگامی‌که دست‌ها و پاها در معرض دوربین قرار می‌گیرند، در عکس به دلیل اینکه میزان بیشتری از بدن نسبت به چهره در این قسمت‌ها مشخص است یک حواس‌پرتی بزرگ ایجاد نموده و اول حواس مخاطب به پا یا دست جلب می‌شود تا صورت و این‌یک ایراد بسیار بزرگ است.

 

از اکس سوری و وسایل خیلی استفاده نکنید

قابل‌توجه بودن لوازم و اکس سوری مانند ساعت و جواهرآلات می‌تواند منحرف‌کننده اصلی باشد. هر چه از این موارد کمتر استفاده کنید بهترین کار را تحویل خواهید گرفت.

 

عینک

عینک می‌تواند استفاده شود یا نشود تفاوت چندانی ندارد.  البته عدسی‌های غیر انعکاسی، در این موقع کمک بزرگی هستند. بااین‌حال گاهی اوقات یک مجموعه مطابق بافریم بدون عدسی می‌توان به دست آورد. این موضوع زمانی مفید و مؤثر خواهد بود که عدسی‌هایتان وضعیت چهره شمارا از چهره طبیعی تغییر می‌دهند و استفاده از این عدسی‌ها می‌تواند کمک‌کننده باشد.

 

آرایش، مو و ناخن

سبک مو باید ساده باشد و باید از جلوی صورت کنار زده‌شده باشد. مویی که بر روی دو طرف صورت باشد باعث ایجاد سایه‌های منحرف‌کننده می‌شود. موها روشنایی روی صورت را کم می‌کنند و همچنین نور روی چهره سوژه یعنی  مهم‌ترین بخش چهره از بین می‌برند . آرایش مو به‌صورت حرفه‌ای برای جلسه عکاسی پرتره همیشه یک ایده عالی است که می‌توانید اعمال کنید. آرایش مو باعث می‌شود تفاوت زیادی در نحوه نگاه و احساس شما ایجاد شود. ما به شما موهای FMK را توصیه می‌کنیم. اگر همیشه موهایتان سبک موردعلاقه‌تان است و همیشه آرایش‌کرده و مد روز است می‌تواند یک عامل خوب باشد. قبل از برنامه‌ریزی و زمان‌بندی جلسه عکس‌برداری خود زمان کافی را برای آرایش مو و صورتتان صرف کنید.  ناخن‌های شما باید مانیکور باشد نه لاک ناخنی که از گوشه‌ها لب‌پریده باشد. هر چه به‌ظاهر خود برسید عکس پرتره شما جذاب‌تر و بهتر خواهد شد.