تجربه ما در استودیو بامبو نشان داده که هر چه خانواده‌ها در آرام کردن کودک در آتلیه موفق تر باشند، کیفیت عکاسی کودک هم بالاتر خواهد بود. کودکان برخلاف بزرگسالان، موجودات غیر قابل پیش بینی هستند که ممکن است از یک وضعیت شاد به یک وضعیت عصبانی و ناراحت تغییر حالت دهند. به همین دلیل خانواده ها برای کنترل وضعیت احساسی آنها کار سختی دارند و باید ابزارهای لازم را در اختیار داشته باشند.

از طرف دیگر هر چه حساسیت خانواده نسبت به وسایل استودیو بیشتر باشد، احتمال صدمه دیدن وسایل و همچنین آسیب رسیدن به کودک به حداقل رسیده و نگرانی در این زمینه وجود ندارد. بنابراین در ابتدا به شما خواهیم گفت که برای آرام کردن کودک در آتلیه چه کارهایی انجام دهید و چرا این کارها؟!

اهمیت آرام کردن کودک در آتلیه

کودک یک موجود با شیطنت های ذاتی خاص خود و فعالیت زیاد است. حالا ما چرا باید این شیطنت ها را محدود کنیم؟ آیا واقعاً در جریان عکاسی کودکان نمی‌توانیم از این شیطنت ها بهره ببریم؟  آیا واقعاً کیفیت عکاسی ما به شدت تحت تاثیر رفتار کودک و عکس العمل او در آتلیه قرار دارد؟ این سوال ها و هزاران سوال دیگر در ذهن خانواده‌ها وجود دارد که ما در چند جمله به آنها پاسخ خواهیم داد.

به طور کلی آرام کردن کودک در آتلیه مزایای زیر را به دنبال دارد:

  • عکاسی کودک با سرعت بهتری انجام می‌شود و زمان عکاسی کاهش می یابد
  • عکاس می تواند ایده های مختلف و متنوع تری برای عکاسی در نظر بگیرد
  • احتمال آسیب دیدن و صدمه زدن به وسایل عکاسی به حداقل می رسد
  • هم خانواده و هم عکاس آتلیه دردسر کمتری را متحمل می شوند
  • شرایط عکاسی به دلخواه صاحب آتلیه کودک پیش می رود و خانواده هم از کیفیت عکس راضی خواهند بود
  • کنترل بهتری روی روند عکاسی وجود دارد و این به بالا رفتن کیفیت عکاسی کمک می کند.

بنابراین طبیعی است که خانواده‌ها نهایت تلاش خود را برای آرام کردن کودک در آتلیه به کار بگیرند و حتی از صاحب آتلیه برای پیشنهادات مختلف کمک بگیرند تا دردسر کمتری در این میان به وجود بیاید.

آرام کردن کودک در آتلیه با دکور

از چه حربه هایی استفاده کنیم؟

به عنوان خانواده حتماً علاقه دارید بدانید که چه راهکارهایی برای آرام کردن کودک در آتلیه وجود دارد و شما کدام یک از آنها را می توانید انجام دهید. اما حقیقت ماجرا این است که راهکارهای کنترل کودک کاملاً به شما و شناختی که نسبت به فرزند خود دارید بستگی دارد. برخی از خانواده ها می دانند که کودک آنها با خوراکی آرام می شود و برخی از آنها هم با اسباب بازی و برخی حربه های خاص. بنابراین خود شما به عنوان خانواده در انتخاب راهکار دخالت دارید، اما تجربه ما هم نشان می‌دهد که موارد زیر در آرام نگه داشتن کودکان نقش دارند:

خوراکی ها

گرچه رفتار کودکان نسبت به یکدیگر متفاوت است اما برای اکثر کودکان هیچ چیزی به اندازه خوراکی ها جذابیت ندارد. برخی از کودکان به تنقلات و شیرینی های مختلف مانند بستنی یا حتی خشکبار علاقه دارد، اما برخی دیگر از کودکان غذاهای خانگی یا فست فود را ترجیح می دهد. بنابراین معمولاً صاحب آتلیه در این مورد از شما می پرسد تا مطمئن شود که راهکارهای آرام کردن کودک در آتلیه به چه صورت است.

بنابراین قبل از حضور در آتلیه سعی کنید فهرستی از خوراکی های مورد علاقه کودک خود را تهیه کنید و از صاحب آتلیه بپرسید که اجازه همراه بردن کدام یک از آنها را دارید. شاید هنگام حضور در آتلیه نیازی به استفاده از هیچ کدام از این خوراکی ها نباشد، اما در هر صورت شما به عنوان یک راهکار به همراه خود داشته باشید تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید.

آرام کردم کودک در آتلیه با اسباب بازی ها

اسباب بازی ها هم گزینه مورد علاقه کودکان هستند که شما در آرام کردن کودک در آتلیه می توانید به آنها پناه ببرید. معمولا کودکان پسر به توپ و یا ماشین بازی و کودکان دختر به عروسک علاقه زیادی دارند و به نوعی هم صحبت آنها هستند. پس اگر آنها را در کنار خود داشته باشند به احتمال زیاد احساس تنهایی و خستگی نمی کنند و بی تابی آنها هم کمتر خواهد بود.

بنابراین با اجازه صاحب آتلیه می توانید یک یا چند مورد از وسایل بازی کودک خود را همراه ببرید تا در آنجا او را آرام کنید. البته ممکن است ایده های عکاسی آتلیه هم شامل استفاده از وسایل بازی و اسباب بازی هم بشود که در این صورت شما می توانید از آن ها در عکاسی استفاده کنید و به نوعی تنوع بیشتری به عکس کودک خود بدهید.

آرام کردن کودک و نوزاد در آتلیه

کتاب های تصویری

کودکان هنگام حضور در آتلیه و گرفتن عکس آتلیه ای، سواد خواندن و نوشتن ندارند و به همین دلیل کتاب های نوشتاری ایده خوبی نیست. از طرف دیگر کودکان ارتباط خوبی با تصاویر برقرار می کنند و برای آنها بسیار سرگرم کننده و جذاب است. ضمن اینکه کتاب‌های تصویری باعث زنده شدن احساس کنجکاوی در کودکان می‌شود و زمان زیادی را صرف برقراری ارتباط با کتاب می کنند.

بنابراین برای آرام کردن کودک در آتلیه سعی کنید که حتماً یک یا چند کتاب تصویری همراه داشته باشید که کودک قبلاً تجربه استفاده از آنها را نداشته باشد. این کتاب ها به کودک کمک می کند که در فضای آتلیه کمتر احساس تنهایی و کسالت پیدا کند شما می توانید خیلی راحت تر ایده ها و پیشنهادهای مختلف را پیاده کنید.

همراه بردن کودک بزرگتر

اگر در منزل چند کودک دارید، کودک بزرگتر را همراه خود ببرید که به عنوان یک یار کمکی و سرگرم کننده در کنار شما حضور داشته باشد. راحت تر با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و این برای سرگرم کردن کودک بهترین پیشنهاد است. گاهی همراه بردن کودکان هم در پیاده سازی ایده های مختلف به شما کمک می کند و هم شرایط عکاسی را به شکلی تغییر می دهد که کودک کمتر اذیت شود.

بنابراین اگر کودک بزرگتر و به‌طور ویژه کودک دختر در منزل دارید حتما او را همراه با خود به آتلیه ببرید. البته سعی کنید که در این مورد با صاحب آتلیه هماهنگ باشید تا آنها پیش بینی های لازم را انجام دهند.

استفاده از وسایل بازی آتلیه

خوشبختانه بسیاری از آتلیه های سطح شهر به اندازه کافی وسایل بازی و وسایل سرگرم کننده دارند که این می‌تواند به خانواده‌ها در آرام کردن کودک در آتلیه کمک کند. این قابلیت در همه آتلیه ها نیست و اگر شما این موضوع را به عنوان یک اولویت در انتخاب آتلیه عکاسی کودکان در نظر میگیرید، حتماً از قبل شرایط آتلیه را ببینید و مطمئن شوید که با نیاز شما همخوانی دارد.

البته این نکته را به خاطر داشته باشید که وسایل بازی آتلیه ها بسیار محدود هستند و فضای آتلیه به آنها اجازه نمی دهد که وسایل کامل و زیاد داشته باشند. به همین دلیل اگر احساس می کنید که کودک شما شیطنت زیادی دارند می توانید از عکاسی کودک در فضای باز را امتحان کنید که هم برای کودک شادتر و مفرح تر است و هم امکان گرفتن عکس در پارک و در کنار وسایل بازی وجود دارد. فقط باید این نکته را داشته باشید که کنترل شما روی کودک و شرایط او بهترین ابزار در عکاسی کودکان است و نباید از این موضوع غافل شوید.

آرام کردن کودک در آتلیه

کمک گرفتن از عکاس برای آرام کردن کودک در آتلیه

خوشبختانه همه عکاس های فعال در حوزه عکاسی کودکان آموزش های لازم برای رفتار با کودکان را دیده‌اند و آمادگی لازم برای شیطنت های کودکانه و سرگرم کردن آنها را دارند. بنابراین اگر چه شما به عنوان خانواده کودک باید تمهیدات لازم برای آرام کردن کودک در آتلیه ببینید، اما عکاسان و صاحبان آتلیه ها خود را برای شرایط مختلف آماده می کنند و می دانند که احتمالاً با صحنه های مختلفی مواجه خواهند شد.

حقیقت عکاسی آتلیه باید نحوه رفتار با کودکان در شرایط مختلف را بداند و سعی کنند که به شیوه های مختلف او را آرام کند. گاهی شیطنت های کودکانه از طرف عکاس برای سرگرم کردن کودک یک راهکار ایده‌آل است و کودک را در طول عکاسی سرگرم نگه می دارد. به همین دلیل سعی کنید که همه راهکار های انتخابی خود را با عکاس و صاحب آتلیه در میان بگذارید و اگر قرار است کار خاصی انجام دهید با اجازه آنها باشد.

سیستم پاداش و تنبیه

آخرین حربه ای که برای آرام کردن کودک در آتلیه می توانید به آن متوسل شوید، سیستم پاداش و تنبیه است که باید قبل از حضور در آتلیه کودک را در مورد آن آموزش دهید. در واقع شما باید از کودک بخواهید که رفتارهای آرام و معقولانه داشته باشد تا بعد از اتمام عکاسی به او پاداش و جایزه بدهید. اما این موضوع را هم به او گوشزد کنید که اگر خطایی از او سر بزند شما اجازه دارید که او را تنبیه کنید و از برخی موارد محروم کنید.

اگرچه این موضوع ممکن است از دید برخی از افراد چندان پسندیده نباشد، اما باید بپذیریم که کودک از همان شروع عکاسی می داند که روند عکاسی به چه صورت خواهد بود و انجام چه کارهایی ممکن است باعث دردسر برای او و خانواده شود.

به خاطر داشته باشید که عکاسی کودکان باید با محوریت کودک انجام شود و اگر چه آرام کردن کودک در آتلیه به کیفیت عکاسی کمک می کند اما هیچ وقت عکاسی را برای آنها سخت نکنید.ما در استودیو عکاسی کودک بامبو به شما برای هر چه بهتر شده عکس ها کمک میکنیم .