یکی از مهمترین اصولی که در عکاسی آتلیه‌ای باید مد نظر قرار گیرد توجه به ایمنی در عکاسی نوزاد است که نسبت به سایر گروهها حساسیت بیشتری دارد. در هر صورت مقاومت کودکان ۴ یا ۵ ساله و مقاومت مادران باردار نسبت به نوزادان بیشتر است و شرایط محیطی تأثیر کمتری بر روی آن‌ها می‌گذارد. این در حالی است که در عکاسی نوزاد ما با یک بچه با سیستم ایمنی ضعیف و با بدن بسیار نرم و ظریف مواجه هستیم که هر فشاری می‌تواند برای آنها مشکل ساز باشد.

رعایت نظافت کلی آتلیه و فاکتورهای دیگری مانند استفاده از فلاش دوربین عکاسی در حفظ ایمنی در عکاسی نوزاد نقش مهمی دارد. بنابراین این مطلب رو برای خانواده‌ها و همچنین برخی از آتلیه‌ها نوشته‌اند تا بتوانند از آن به عنوان یک الگو برای حفظ امنیت نوزادان استفاده کنند.

ایمنی در عکاسی نوزاد شامل چه مواردی می‌شود

قبل از اینکه وارد این نکات مهم و تأثیر گذار در رابطه با ایمنی در عکاسی نوزاد شویم بهتر است که کمی در مورد فاکتورهای مهم و اصلی در این بحث صحبت کنیم. اصولاً خانواده‌ها برای عکاسی نوزاد خود می‌توانند عکاسی در آتلیه، عکاسی در منزل یا عکاسی در بیمارستان را پیشنهاد دهند. هر کدام از این موارد شرایط خاص خود را دارد و به تبع آن وظیفه خانواده‌ها و وظیفه آتلیه عکاسی هم تغییر می‌کند. معمولاً بیمارستان‌ها به دلیل شرایط کنترل شده بهترین گزینه برای عکاسی نوزاد هستند و شما مطمئنید که هیچگونه شرایط نگران کننده‌ای برای آنها وجود ندارد.

خوشبختانه آتلیه‌ها با توجه به حساسیت ایمنی در عکاسی نوزاد تلاش کردند که فضای آتلیه را کاملاً با توجه به این نوع عکاسی آماده کنند. خانواده‌ها هم از قبل برای نوزاد خود اتاق کودک آماده می‌کند که در آن شرایط استاندارد رعایت شده است. این موضوع نشان می‌دهد که عکاسی از نوزادان با محدودیت‌هایی همراه است و ما نمی‌توانیم از هر فضایی یا از هر اتاقی استفاده کنیم. حالا زمانی که بحث ایمنی در عکاسی نوزاد مطرح می‌شود، خانواده و صاحب آتلیه باید چند فاکتور مهم را در نظر بگیرند:

ایمنی در عکاسی نوزاد در آتلیه

  • زمان خواب و بیداری نوزاد
  • انتخاب لباس
  • انتخاب بهترین آتلیه از لحاظ مسافت
  • شرایط آتلیه برای عکاسی
  • روند عکاسی و ایده‌ها
  • استفاده از فلاش دوربین عکاسی
  • نظافت کلی محیط آتلیه

پس با ما همراه باشید تا هر کدام از این گزینه‌ها را از لحاظ شرایط اجرا بررسی کنیم و ببینیم که مناسب‌ترین شرایط به چه صورت است.

زمان خواب و بیداری نوزاد

این یکی از مهمترین وظایف خانواده‌ها برای حفظ ایمنی در عکاسی نوزاد است. یک نوزاد در طول روز فقط برای چند ساعت محدود بیدار است و شما در همین محدوده می‌توانید عکاسی را انجام دهید. به همین دلیل خانواده‌ها باید اطلاع دقیقی از وضعیت خواب و بیدار فرزند خود داشته باشند تا فضا برای آتلیه و عکاسی آنها آماده باشد. ایده عکاسی نوزاد ممکن است بر مبنای بیداری یا خواب آنها پیشنهاد شود. از طرف دیگر شما نمی‌توانید برای پیاده سازی ایده‌های خود تاکید زیادی بر روی خواب بودن یا بیدار بودن نوزاد داشته باشید.

به همین دلیل خانواده نوزاد باید از قبل اطلاعات نسبتاً مشخصی از وضعیت زمان بیداری و زمان خواب نوزاد در اختیار صاحبان آتلیه قرار دهند تا ایده‌های خود را بر مبنای بیدار بودن یا خواب بودن نوزاد پیاده‌سازی کنند. هر گونه فشار به نوزاد برای بیدار ماندن یا خواب اجباری ممکن است تبعات جبران ناپذیری برای آنها داشته باشد و به همین دلیل خانواده‌ها باید سعی کنند که این موضوع را با صاحبان آتلیه هماهنگ کنند تا نوزاد را تحت فشار نگذارند.

انتخاب لباس مناسب با توجه به زمان عکاسی

وقتی که به دنبال ایده عکاسی نوزاد می‌گردیم به احتمال زیاد توجه چندانی به زمان گرفتن‌عکس نداریم و فقط زیباترین و خوشگل‌ترین عکس‌ها در بستر اینترنت را پیدا می‌کنیم. یکی از مهمترین نکات در پیدا کردن ایده برای عکاسی این است که ایده مورد نظر کاملاً با زمان عکاسی ما همخوانی داشته باشد. در هر صورت ممکن است ما در اینترنت یا در شبکه‌های اجتماعی نمونه کارهایی پیدا کنیم که برای فصل تابستان مناسب هستند. این در حالی است که ما روند عکاسی را در فصل زمستان انجام می‌دهیم و نوع پوشش تغییر می‌کند.

به همین دلیل خانواده‌ها و صاحب آتلیه برای حفظ ایمنی در عکاسی نوزاد باید هم در انتخاب ایده و هم در انتخاب لباس برای عکاسی حساسیت ویژه‌ای به خرج دهند. اگر ما به عنوان خانواده اصرار داریم که یک ایده به طور کامل پیاده سازی شود بهتر است آن را با عکاس آتلیه و صاحبان آتلیه در میان بگذاریم و پیشنهادات آن‌ها را هم بگیریم. افراد تجربه بیشتری دارند و به راحتی می‌توانند ایده‌ها را پخته‌تر و زیباتر اجرا کنند.

ایمنی در عکاسی نوزاد با پتو

انتخاب بهترین آتلیه از لحاظ مسافت

معمولاً وقتی که هوا آلوده باشد اعلام می‌شود که افراد مسن و افراد کم سن و سال از منزل خارج نشوند. این وضعیت برای نوزادان می‌تواند خطرناک‌تر هم باشد و به همین دلیل در مطلب انتخاب بهترین آتلیه کودک اشاره کردیم که نزدیک بودن آتلیه به محل سکونت یا به دفتر کار اهمیت ویژه‌ای دارد. حالا این موضوع در مورد نوزادان که از لحاظ سطح ایمنی ضعیف‌تر هستند و عکس العمل آن‌ها در برابر شرایط آلودگی و گرد و غبار ضعیف‌تر است حساسیت بیشتری داشته و می‌تواند ایمنی در عکاسی نوزاد را تحت تأثیر قرار دهد.

خانواده‌ها در مرحله انتخاب آتلیه عکاسی باید مسئله مسافت و دور بودن آتلیه از محل سکونت یا از محل کار در نظر بگیرند و ترجیحاً به سراغ نزدیک‌ترین گزینه بروند. در حقیقت خانواده‌ها باید شرایطی را فراهم کنند که کمترین زمان را برای رسیدن به آن تولید تهیه کنند و احتمالاً نیازی به ماندن در ترافیک یا در خیابان‌های شلوغ نداشته باشند.

شرایط آتلیه برای عکاسی و ایمنی در عکاسی نوزاد

یکی از طرف‌های درگیر در جریان عکاسی نوزاد و در حقیقت اصلی‌ترین آنها، آتلیه عکاسی است. آتلیه‌ها باید فضای لازم و استاندارد برای عکاسی نوزاد فراهم کنند و در حقیقت نسبت به شرایط استاندارد این فضا موظف هستند. مواردی مانند استریلیزه بودن فضای آتلیه و همچنین تنظیم دمای محیط آن با توجه به شرایط نوزادان بسیار مهم است. در هر صورت هر کدام از این آتلیه‌ها بابت خدماتی که به مشتریان خود ارائه می‌دهند هزینه دریافت می‌کنند و این برای آنها این احساس را به وجود می‌آورد که کاملاً نسبت به ایمنی در عکاسی نوزاد حساسیت به خرج دهند.

حالا شما به عنوان خانواده قبل از حضور در آتلیه می‌توانید برای چند ساعت فضای آنجا را بررسی کنید و از ایمن بودن آن مطمئن شوید. حتی اگر در بین آشنایان خود کسانی دارید که با شرایط پزشکی آشنایی دارند یا پرستار هستند می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید تا شرایط آتلیه را از لحاظ ایمنی بررسی کنند. موضوع به نوعی باعث اطمینان خاطر شما نسبت به ایمنی در عکاسی نوزاد می‌شود.

روند عکاسی و ایده‌ها را مناسب نوزاد انتخاب کنید

یکی دیگر از موارد مهم در ایمنی در عکاسی نوزاد که به طور مستقیم با صاحب آتلیه و خانواده در ارتباط است مسئله انتخاب ایده و ژست عکاسی است. در ابتدای متن اشاره کردیم که نوزادان دارای بدنی نرم و منعطف هستند که از لحاظ ایمنی سطح چندان مطلوبی ندارد. نرم بودن استخوان ممکن است این ذهنیت را برای عکاسی و خانواده به وجود بیاورد که ایده‌های مختلف و متنوعی را اجرا کنند و توجه چندانی به وضعیت نوزاد نداشته باشند. متاسفانه بسیاری از خانواده‌ها توجه چندانی به این موضوع ندارند و بعضاً برای آنها مشکل ساز می‌شود.

توصیه ما به خانواده‌ها و به عکاسان این است که در انتخاب ایده و ژست عکاسی نوزاد توجه ویژه‌ای به ایمنی کودک و نوزاد داشته باشند و سلامت آن را در اولویت قرار دهند. شاید برخی از نوزادان امکان انجام برخی از رسانه‌ها و ایده‌ها را نداشته باشند و به همین دلیل اصرار بیش از حد ما می‌تواند مشکلات جسمی زیادی برای آنها به وجود بیاورند. پس اگر در مورد ایمنی در عکاسی نوزاد نگران هستید حتماً در انتخاب ایده و ژست این موضوع را در اولویت قرار دهید.

ایمنی در عکاسی نوزاد در آتلیه کودک

استفاده از فلاش دوربین عکاسی

استفاده از فلاش دوربین عکاسی هنوز هم برای بسیاری از آتلیه‌ها به عنوان یک چالش محسوب می‌شود و موافق و مخالف زیادی دارد. اصولاً افراد موافق با استفاده از فلاش معتقدند که این نور هیچ ضرری برای چشم نوزاد ندارد و صرفاً یک نور لحظه‌ای است که خطرناک نیست. اما گروه مخالف اعتقاد دارند که این نور برای چشم نوزاد شدت بالایی دارد و بهتر است در طول عکاسی از نور پردازی مناسب استفاده شود و ترجیحاً فلاش به کار برده نشود. انتخاب بین این دو گزینه به سلیقه عکاس و خانواده بستگی دارد.

بررسی مقالات انگلیسی و منابع خارجی هم نشان می‌دهد که اکثر آنها مخالف استفاده از فلاش در حین عکاسی هستند و خطرات بالقوه آن را درک کرده‌اند. به این دلیل پیشنهاد ما هم این است که در آتلیه و به منظور حفظ ایمنی در عکاسی نوزاد از فلاش دوربین استفاده نکنید و نور کافی را با استفاده از نورپردازی در محیط به وجود بیاورید. البته در دوربین‌های پیشرفته امکان تنظیم کردن شدت نور فلاش وجود دارد و اگر به استفاده از آن اصرار دارید حداقل از شدت‌های پایین استفاده کنید.

نظافت کلی محیط آتلیه برای ایمنی در عکاسی نوزاد

در بندهای قبلاً اشاره کردیم که دمای محیط عکاسی و همچنین استرلیزه بودن بخش‌های مختلف آن یک اولویت مهم در ایمنی در عکاسی نوزاد است. یک آتلیه بخش‌های مختلفی برای عکاسی دارد و با توجه به ژست‌های انتخابی ممکن است نوزاد بر روی هر کدام از آنها قرار داده شود. این یعنی احتمال برخورد با هر کدام از این تجهیزات وجود دارد و پیش‌بینی چندانی در مورد قطعی بودن عدم استفاده از هر کدام از این وسایل وجود ندارد.

بنابراین از صاحب آتلیه و عکاسی انتظار می‌رود که قبل از ورود نوزاد و خانواده به محیط و آتلیه تمامی قسمتهای آن را استریلیزه کنند. حتی استرلیزه کردن و تمیز کردن محیط آتلیه باید با توجه به شرایط مناسب و استاندارد برای نوزادان باشد. در هر صورت این حقیقت وجود دارد که برخی از مواد شوینده و استرلیزه کننده برای نوزادان خطرناک و حساسیت زا هستند و صاحبان آتلی باید به این موضوع توجه کامل داشته باشد.

ایمنی در عکاسی نوزاد

جمع بندی

با توجه به مواردی که گفته شد، آتلیه‌ها و خانواده‌ها باید تمامی تمرکز خود را بر مبنای حفظ ایمنی در عکاسی نوزاد قرار دهند. در این مسیر باید از تجهیزات مناسب و استاندارد استفاده شود و تا حد ممکن ایده‌هایی به کار گرفته شوند که با شرایط زمانی و شرایط نوزاد هم خوانی داشته باشد. انتخاب لباس مناسب در هنگام عکاسی، توجه به مسافت و دور بودن آتلیه به هنگام انتخاب آن و همچنین در نظر گرفتن شرایط مناسب آتلیه به هنگام بازدید از آن می‌تواند گزینه نهایی ما را تحت تأثیر قرار دهد. به همین دلیل در جریان عکاسی نوزاد معمولاً قیمت به عنوان یک فاکتور تعیین کننده در نظر گرفته نمی‌شود و سایر فاکتورهای جانبی اهمیت دارند.

ما هم در گروه استودیو بامبو در کنار شما هستیم تا شرایط مناسب برای عکاسی نوزاد شما فراهم کنیم. پس برای مشاوره بیشتر و رزرو وقت عکاسی با ما تماس بگیرید.