مطالب زیادی در مورد عکاسی حرفه ای کودک در اینترنت وجود دارد، اما متاسفانه اکثر آنها تبلیغاتی هستند و هیچ نکته آموزنده‌ای در آنها وجود ندارد. البته این طبیعت آتلیه عکس کودکان و آتلیه عکس بارداری است که برای به دست آوردن پول و سرمایه ایجاد شده‌اند. اما متمرکز شدن بر روی زیبایی عکس کودکان و خلق یک آثار هنری زیبا می‌تواند ما را به تصاویر فوق العاده و جذاب برساند که به عنوان یک اثر هنری باقی بماند.

ایجاد چنین اثر هنری نیاز به داشتن خلاقیت است تا بتوانیم یک عکاسی حرفه ای کودک ترتیب دهیم و در کنار به دست آوردن سرمایه، از نتیجه کار خود لذت ببرید. پس با ما همراه باشید تا این موضوع را به همراه ۸ ایده جذاب معرفی کنیم.

در جریان عکاسی حرفه ای کودک چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

بیشتر خانواده‌ها انتظار دارند که عکاسی کودکان و حتی عکاسی بارداری بر محوریت کودک یا مادر باردار شکل بگیرند. اما پیاده سازی چنین ایده‌ای می‌تواند چند عکس برای شما داشته باشد؟ آیا به نظر شما این الگوها تکراری نمی‌شوند؟ آیا عکاسی فقط نشان دادن طرف و زیبایی‌های اوست؟ هدف ما از مطرح کردن چنین سوالاتی این است نشان دهیم که عکاسی حرفه ای کودک فقط با محوریت کودک پیاده نمی‌شود و یک عکاس می‌تواند از ایده‌های جذاب‌تری هم کمک بگیرید.

در عکاسی حرفه ای کودک یعنی ما به سراغ الگوهایی برویم که شاید بیننده تمرکز چندانی بر روی آنها ندارد و به نوعی سورپرایز می‌شود. این که شما از یک الگوی تکراری برای همه تصاویر آتلیه‌ای خود استفاده کنید، به شکل زجرآوری تکراری خواهید شد و مطمئن باشید که مشتریان خود را از دست می‌دهید. پس اگر شما هم می‌خواهید در عکاسی کودکان و عکاسی بارداری به عنوان یک آتلیه عکاسی خاص شناخته شوید، حتماً از الگوهای زیر استفاده کنید.

عکاسی حرفه ای کودک زیر یک سال

انعطاف پذیر باشید و استرس را از کودکان دور کنید

بله! آمادگی بسیار مهم است. شما هم به عنوان والدین باید تمام نگرانی‌ها و استرس‌های خود را فراموش کنید و با آمادگی کامل به آتلیه عکاسی بروید. عکاسی کودکان و کار با آن‌ها بسیار غیر قابل پیش بینی است و این می‌تواند روند شما را در عکاسی حرفه ای کودک تحت تأثیر قرار دهد.

اگر متوجه می‌شوید که کودکی شما زمان زیادی صرف می‌کند از لحظات خود در آتلیه لذت می‌برد، بدانید که همه چیز درست است. مهم نیست که خود شما چه شرایطی را تجربه می‌کنید و چقدر تحت فشار هستید، فقط سعی کنید انعطاف پذیری بیشتری به خرج دهید.

اگر به فکر به دست آوردن یک عکس کودک عالی هستید و می‌خواهید از زیبائی حرفه ای عکس لذت ببرید، شما هم همانند کودک حرکت کنید و در جریان عکاسی او باشید.

در سطح کودکان انتظار داشته باشید

شما ممکن است دوست داشته باشید که عکاس از فرزند شما از نمای بالا یا از نمای پایین با ترکیب خاصی عکس بگیرد. حتی ممکن است در اینترنت عکاسی‌های کودک را جستجو کنید و به دنبال ایده‌های جذاب باشید. اما فراموش نکنید که شما گاهی حتی باید از چشم کودک خود دور شوید.

عکاسی حرفه ای کودک در فضای باز

از عکاس و آتلیه  بخواهید که تصویر برداری را به شکلی انجام دهد که کودک شما رضایت داشته باشد و چشم انداز طبیعی‌تری ببینند. این به معنی این است که کودک شما به هیچ وجه مجبور به انجام کار خاصی نیست و برای او ناراحت کننده نخواهد بود. اگر هم شما عکاس هستید، خود را برای خزیدن، روی زمین نشستن، چرخیدن دور کودک و تصویربرداری از نماهای متفاوت آماده کنید.

حتی شما ممکن است برای عکاسی حرفه ای کودک به سراغ عکاسی پرتره بروید و سبک جدیدی را در عکاسی به وجود بیاورید. البته انتظار نداشته باشید که بچه‌ها با شما کمال همکاری را داشته باشند.

بچه‌ها را فعال و سرگرم نگه دارید

چه به عنوان خانواده و چه به عنوان عکاس، تنها چیزی که نمی‌خواهید این است که کودک خسته شود. خستگی کودک به معنی پایان عکاسی است و شک نداشته باشید که شانس خود را برای گرفتن بهترین عکس کودک از دست داده‌اید. قبل از حضور در آتلیه در مورد فعالیت‌هایی که فرزندتان ممکن است داشته باشد فکر کنید و راهکارهایی برای سرگرم کردن او در نظر بگیرید. مطمئناً خواهید دید که کودکان با چه سرعتی به سمت دوربین می‌روند.

اما اگر به فکر عکاسی حرفه ای کودک باشیم، چه جوری آن‌ها را سرگرم کنیم؟ خیلی سخت نیست از آنها در مورد رقص مورد علاقه یا ورزش مورد علاقه بپرسید، غرفه‌های سرگرم کننده به آنها نشان دهید و شرایط فعالیت بدنی را برای آنها فراهم کنید. مطمئن شوید که موضوع سرگرم کننده در اختیار آنها گذاشته‌اید و کودکان خوشحال هستند. این بهترین فرصت برای شما در ثبت لحظات طبیعی و جذاب است.

خلاق و متفاوت باشید

تقریباً همه خانواده‌ها در جریان حضور در آتلیه صرفاً یک عکس کلاسیک و زیبا می‌خواهند و اطلاعات چندانی در مورد خلاقیت در عکاسی ندارند. این وظیفه عکاسان را سخت‌تر می‌کند تا بتوانند زاویه‌های متفاوتی را برای عکاسی حرفه ای کودک انتخاب کنند و جزئیاتی را نشان دهند که شاید در عکس‌های معمولی نشان داده نشود.

عکاسی حرفه ای کودک در آتلیه

گرفتن عکس از خنده کودکان در حال بازی کردن از نماهای متفاوت، قرار دادن چند دوربین به صورت همزمان برای ثبت یک لحظه از چند زاویه و متمرکز کردن دوربین روی یک قسمت خاص از هنرهای عکاسان است. انتخاب لنز و دوربین در این مورد بسیار مهم است و می‌تواند توانایی عکاس را به رخ بکشد. به عنوان خانواده کودک، می‌توانید پیشنهاد دهنده ایده عکاسی کودکان باشید، اما اجازه دهید که عکاس آتلیه با توجه به تجربه و سابقه قبلی خود یک عکس زیبا و جالب برای شما خلق کند.

صبر و حوصله به عنوان کلید اصلی در عکاسی کودکان

بچه‌ها در مورد برنامه خود نگران نیستند، پس هم به عنوان عکاس و هم به عنوان خانواده کودک شما هم نباید نگران باشید. به کودکان اجازه دهید که زمان خود را راحت باشند و لحظات طبیعی‌تری را در آتلیه بگذراند.

از طرف دیگر در جریان عکاسی حرفه ای کودک در نظر داشته باشید که ممکن است زمان نسبتاً طولانی لازم باشد تا کودک با یک دوربین احساس راحتی کند. حتی اگر شما از قبل در مورد دوربین‌ها به کودک خود توضیح داده باشید، بازهم درک این موضوع برای آنها سخت است.

بازی کردن با نور طبیعی برای گرفتن عکس کودک فوق العاده است. بچه‌های کوچک غیر قابل پیش بینی است، بنابراین سعی کنید با جریان آنها هماهنگ باشید و از این برای عکاسی کودک استفاده کنید. شاید این فرصتی برای عکاس باشد تا بتواند عکاسی از یک کودک را در موقعیت‌های زمانی مختلف امتحان کند و هنر خود را به رخ بکشد.

فقط بر روی صورت و چهره فوکوس نکنید

بارزترین و پرتکرارترین عکس‌ها نشان دهنده چهره کودک هستند. کودکان چه در ساحل باشند و چه در یک باغچه، یکی از ترفندهای عکاسی کودکان فوکوس کردن دوربین بر روی چهره آن‌ها و نشان دادن بامزه است. اما شاید این سبک از عکاسی هم تکراری شده و بهتر است به سراغ یک سبکی جدید بروید.

به عنوان یک تکنیک عکاسی حرفه ای کودک شاید گرفتن عکس از پشت خیلی بامزه باشد! گاهی متمرکز کردن دوربین بر روی ساحل و به حاشیه بردن کودک جذاب است! برای نشان دادن یک کودک در ساحل در حال نقاشی کشیدن بر روی ساحل چه ایده ای دارید! یا اگر بخواهید کودک در حال دوچرخه سواری را نشان دهید، فوکوس دوربین را به کجا می‌برید؟!

عکاسی حرفه ای کودک با تم تولد

با خلاقیت سعی کنید فوکوس دوربین را در عکاسی کودکان از چهره کودک بردارید و روی فعالیت‌های مورد علاقه او را برجسته کنید. مطمئن باشید این به عکاسی حرفه ای شما لطمه نمی‌زند.

تصاویر متحرک بگیرید و از فوکوس اتوماتیک استفاده کنید

استفاده از فعال بودن و بازیگوش بودن کودکان نیاز به هنر بالایی دارد و شما می‌توانید از تکنولوژی در این مورد استفاده کنید. وقتی که بخواهید صحنه جذاب خلق کنید، باید به سرعت عکس بگیرید و فوکوس دوربین را به صورت اتوماتیک بر روی کودک قرار دهید. این یعنی بسیاری از تصاویر شما خراب خواهد شد، اما به هر حال این موارد در عکاسی حرفه ای کودک طبیعی است.

عکاسی در حالت مداوم و مستمر این اطمینان را به شما می‌دهد که می‌توانید یک سری عکس جذاب در یک لحظه فعال بگیرید. دویدن کودکان یا عکسبرداری از لحظات بازیگوشی آن‌ها می‌تواند تصاویر عالی در یک محیط پویا خلق کند. به عنوان والدین کودک از این ایده استقبال کنید، زیرا کودکان به سرعت بزرگ می‌شوند و این تصاویر بهانه خوبی برای نشان دادن شیطنت آنهاست. به عنوان نکته حرفه ای اگر می‌خواهید این سبک از عکاسی را امتحان کنید، به یک دوربین عکاسی با شاتر سریع نیاز دارید.

خانواده‌ها، زیاد به زمانبندی اهمیت ندهید

این یک موضوع کاملاً طبیعی است و دلایل مختلفی برای آزاد گذشتن وقت خود را خواهید داشت. اولا کودکان برای عادت کردن به محیط آتلیه نیاز به زمان مشخصی دارند و این کار شما را سخت می‌کند. از طرف دیگر برای پیدا کردن ژست عکس کودک مناسب، به احتمال زیاد عکاس نیاز به زمان طولانی خواهد داشت تا بتواند ایده‌های خود را پیاده سازی کند.

پس به خاطر داشته باشید که در عکاسی حرفه ای کودک مسئله زمانبندی معنی چندانی ندارد و به عکاس و کودک اجازه دهید که یک تصویر جذاب و خلاقانه خلق کنند.

عکاسی حرفه ای کودک در طبیعت

یک نکته کوچک

استفاده از حیوانات خانگی در ایران شکل‌های متفاوتی دارد و عکس العمل خانواده‌ها نسبت به این موضوع متفاوت است. بنابراین نمی‌توان به عنوان یک نکته کلی به این موضوع نگاه کرد، اما به خاطر داشته باشید که وجود حیوانات خانگی باعث بالارفتن سرگرمی کودک شما می‌شوند و احتمالاً عکس‌های طبیعی‌تری خواهید گرفت. در اکثر الگوها و ایده‌های خارجی استفاده از حیوان خانگی باعث جذابیت می‌شود، اما در عکاسی کودک ایرانی می‌توانید از گزینه‌های جایگزین استفاده کنید.

نتیجه گیری

شاید در برخی از آتلیه‌ها از شما خواسته شود که از بردن حیوان خانگی یا حتی وسایل اضافی به آتلیه بپرهیزید. اما عکاسی حرفه ای کودک هیچ ارتباطی به استفاده از حیوانات خانگی و وسایل اضافی ندارد و یک عکاس حرفه ای می‌تواند تمامی این جزئیات را به بهترین شکل ممکن نشان دهد. جالب‌تر اینکه وجود این بخش‌های اضافی می‌تواند برای کودکان سرگرم کننده باشد و حتی به کیفیت عکاسی کودکان کمک کند.

ما در اینجا تلاش کردیم که یک راهنمایی کامل برای استفاده از طبیعت و ذات غیرقابل پیش بینی کودکان  ارائه دهیم تا شما بتوانید برای عکاسی حرفه ای کودک از آنها استفاده کنید. در این مطلب مخاطبین ما خانواده‌ها و آتلیه‌های عکاسی هستند که به دنبال ایجاد صحنه‌های خلاقانه و جذاب می‌گردند. طبیعت و رفتارهای طبیعی دو عنصر مهم در عکاسی کودکان به شمار می‌رود، پس شما هم از این عناصر در عکاسی کودک خود بهره ببرید. در انتها برای مشاوره بیشتر و گرفتن وقت عکاسی می‌توانید با شماره‌های درج شده در وب سایت برای تماس با ما استفاده کنید.