وقتی که در مورد اصول عکاسی کودک صحبت می‌کنیم یعنی باید قوانین و الزاماتی را در نظر بگیریم که هم به زیباتر شدن عکس کودک کمک می‌کند و هم شرایط کودک را در نظر می‌گیرد. اصولاً کودکان رفتاری غیرقابل پیش بینی دارند که ممکن است در یک لحظه از حالت شاد و خندان به حالت خستگی و عصبانیت برسند. بحث های منطقی و توجیه کردن در مورد عکاسی کودکان وجود ندارد و بیشتر باید از برخی قلق های خاص استفاده شود.

این موضوع بهانه خوبی شد تا در این مطلب به بررسی اصول عکاسی کودک بپردازیم و در مورد شرایط عکاسی کودکان و بهینه شدن آنها صحبت کنیم.

اهمیت اصول عکاسی کودک برای زیباتر شدن عکس

اصولا روند عکاسی کودکان سه گروه را درگیر می‌کند که مهمترین آنها خود کودکان هستند. در این عکاسی خانواده کودک و آتلیه هم درگیر می‌شود که هر کدام از آنها وظیفه خاصی بر عهده دارند. حالا اگر هر کدام از این سه گروه وظیفه خود را به درستی انجام دهند و به اصول اولیه در نظر گرفته شده برای خود پایبند باشند، میتوانند انتظار بالاترین کیفیت عکاسی را داشته باشند. اصول عکاسی کودک بسیار متنوع هستند و بیشتر تابع شرایط کودک قرار می‌گیرند. البته این اصول هزینه چندانی برای خانواده‌ها و برای آتلیه ندارند و بیشتر از لحاظ فعالیت و ذهنی آنها را درگیر می‌کنند.

حقیقت ماجرا این است که عکاسی کودکان بیشتر یک هنر برای زیباتر نشان دادن کودکان و شیطنت آنهاست. شما در مورد عکاسی بزرگسالان یا عکاسی بارداری انعطاف پذیری بیشتری دارید و با یک فرد مواجه هستید که به احتمال زیاد همه توصیه های شما را گوش می دهد. اما در مورد عکاسی کودک قضیه فرق می کند و شما دردسر بیشتری خواهید داشت. بنابراین سعی کنید که اصول عکاسی کودک را بدانید و مراحل مختلف را با توجه به آن حرکت کنید تا کیفیت عکس شما حفظ شود.

در ادامه ماده ۱۰ اصل مهم در عکاسی کودکان را معرفی خواهیم کرد که می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد.

گرفتن عکس زیاد با تکرار بالا

یکی از مهمترین اصول عکاسی کودک این است که عکس زیاد با تعداد بالا و با تکرار زیاد بگیرید. همانطور که شما به هنگام گرفتن سلفی و یا عکاسی خانوادگی سعی می کنید که بهترین مورد را تجربه کنید و در بین آنها بهترین گزینه را انتخاب کنید، در جریان عکاسی کودکان هم باید به این اصل پایبند بمانید و تا جایی که می توانید در موقعیت های مختلف عکس بگیرید. در هر صورت شما از یک دوربین دیجیتال کمک می‌گیرید و پاک کردن حافظه آن ها چندان سخت نیست. اما حداقل از این حسن برخوردار هستید که در انتهای عکاسی گزینه های مختلف را در کنار یکدیگر قرار دهید و در بین آنها بهترین گزینه ممکن را انتخاب کنید.

دخالت افراد دیگر با محوریت کودک

بارها در مطالب قبلی اشاره کردیم که در جریان عکاسی کودکان سعی کنید که از افراد خانواده یا حتی از دوستان کمک بگیرید تا ایده های جذاب تر و جالب تری داشته باشید. این افراد می‌توانند به عنوان والدین نقش حمایتی در عکاسی داشته باشند یا به عنوان دوست در کنار او حضور داشته باشند. اما یکی از اصول عکاسی کودک این است که شما عکاسی را کاملاً با محوریت کودک و با تمرکز بر روی او انجام دهید. مثلاً اگر شما قرار است از اعضای خانواده در عکاسی خود کمک بگیرید و سعی کنید که فوکوس لنز خود را بر روی چهره کودک قرار دهید و در کنار آن از سایر اعضای خانواده هم کمک بگیرید.

توجه به نورپردازی و زمان عکاسی

نورپردازی و زمان عکاسی دو فاکتور مهم و حیاتی در انتخاب ایده عکاسی کودکان هستند. به عنوان مثال عکاسی در ساحل و در لبه دریا به هنگام طلوع آفتاب و غروب آفتاب جذاب‌تر است. اما ممکن است برخی به سراغ عکاسی کودکان در فضای باز بروند و زمان عکاسی خود را به اواسط روز واگذار کنند. به عنوان یکی از اصول عکاسی کودک سعی کنید که مسئله نورپردازی و زمان عکاسی را به عنوان فاکتوری مهم و تعیین کننده در نظر داشته باشید. آماده کردن کودک و سرحال نگه داشتن آن برای تنظیم نور پروژکتور در آتلیه بسیار سخت است و به همین دلیل سعی کنید که در عکاسی کودکان بیشتر از نور طبیعی استفاده کنید.

مکان مناسب عکاسی

در بین ایده های پیشنهادی ما در استودیو بامبو شما پیشنهاد هایی برای عکاسی کودک در منزل، عکاسی کودک در آتلیه و عکاسی کودک در فضای باز می بینید. هر کدام از این ایده‌ها در جای خود جذاب به نظر می رسد و شما می توانید نهایت هنر و سلیقه خود را در عکاسی نشان دهید. اما ممکن است خانواده‌ها به استفاده از یکی از ایده های فوق علاقه داشته باشند و اصرار آنها فقط یک مورد باشد. در این صورت شما باید سعی کنید که بهترین ایده ها را با توجه به مکان مناسب عکاسی انتخاب کنید و شرایط دیگری مانند نورپردازی محیط و انتخاب لباس را هم در نظر بگیرید.

استفاده از لنز مناسب و فوکوس مناسب

مهمترین اصول عکاسی کودک و حتی نوزادان، انتخاب لنز مناسب برای عکاسی و فوکوس مناسب با توجه به مسافت است. خوشبختانه انواع مختلفی از لنزها وجود دارد که پیشنهاد ما استفاده از لنزهای بین ۲۴ تا ۷۰ میلیمتر است. لنزهای ۷۰ میلیمتر عمق بیشتری به تصویر شما می دهند و لنزهای ۲۴ میلیمتر برای گرفتن عکس هایی با زاویه پهن مناسب هستند. در بیشتر موارد شما برای عکاسی کودکان می توانید از فوکوس ۹۵% استفاده کنید. اما در مواردی که احساس می کنید مسافت شما از کودک زیاد است، می توانید این فوکوس را با توجه به تجربه خود و نورپردازی محیط تغییر دهید.

شروع سریع و عکسبرداری سریعتر

یکی از قلق های بسیار مهم در عکاسی کودکان این است که از وقت خود نهایت بهره را ببرید و تا جای ممکن از اتلاف وقت خودداری کنید. کیفیت عکاسی کودک تا حدود زیادی تابع رفتار او و شرایط فیزیکی او است. اگر یک کودک از لحاظ روحی در سطح مطلوبی قرار داشته باشد و شما بهانه‌های مختلفی برای خنداندن او داشته باشید، راحت‌تر می‌توانید ایده‌های مختلف را پیاده سازی کنید. بنابراین به عنوان یکی از اصول عکاسی کودک سعی کنید که فرایند عکاسی خود را خیلی سریع تر و با سرعت بالا انجام دهید و تا حد ممکن از خسته کردن و عصبانی کردن آنها خودداری کنید. گاهی اصرار بیش از حد عکاس یا خانواده می‌تواند کودک را از عصبانی کرده و روند عکاسی را تحت تاثیر قرار دهد.

رابطه خوب با کودکان

خنداندن کودکان یکی از بهترین تکنیک هایی است که شما می توانید روند عکاسی خود را کنترل کرده و به شکل دلخواه تغییر دهید. شما به عنوان عکاس و همچنین خانواده کودکان باید دقت زیادی در رفتار کودک داشته باشید و سعی کنید که بهترین شرایط روحی و روانی را برای عکاسی او فراهم کنید. استفاده از وسایل بازی محبوب کودک و همچنین تعریف کردن جوک و شوخی کردن با کودکان بهانه های خوبی برای خنداندن آنها هستند و شما می توانید از آنها به عنوان اصول عکاسی کودک کمک بگیرید. توجه کنید که زیاده روی در این مورد ممکن است کنترل کودک را از دست شما خارج کند و نتوانید عکاسی را به شکل درست و مناسب به پایان برسانید.

لباس مناسب برای شرایط مناسب

معمولا آتلیه ها برای ایده های مختلف خود لباس کودک به اندازه کافی دارند و به خانواده‌ها پیشنهاد می‌دهند که از این لباس‌ها استفاده کنند. اما به کار گرفتن لباس و پیاده سازی ایده یک موضوع سلیقه ای است و ممکن است عکس العمل خانواده ها نسبت به این موضوع متفاوت باشد. یکی از اصول عکاسی کودک انتخاب لباس با توجه به شرایط عکاسی و همچنین ایده ای انتخاب شده برای عکاسی است. طبیعتاً لباس انتخاب شده برای فصل زمستان تفاوت زیادی با لباس انتخاب شده برای فصل تابستان دارد. حتی وقتی که شما به فکر عکاسی کودک در آتلیه هستید گزینه های انتخابی شما با لباس مناسب برای عکاسی در فضای باز تغییر می کند.

اجازه دهید که خودشان باشند

اصرار بیش از حد کودکان برای انجام برخی ایده‌ها نتیجه معکوس می دهد و اغلب برای آنها خسته کننده می شود. ما در مطالب قبل هم اشاره کردیم که رفتار طبیعی کودک یکی از اصول عکاسی کودک است و شما باید سعی کنید که مبنای عکاسی خود را بر مبنای رفتارهای طبیعی انجام دهید. هرچه اصرار شما به انجام برخی ایده ها و یا استفاده از برخی ژست‌ها بیشتر باشد به احتمال زیاد شما با یک کودک کلافه و خسته مواجه هستید که کار شما را برای پیاده سازی ایده های مختلف سخت می کند. از خانواده در مورد ویژگی های روحی و رفتاری کودک بپرسید و حتی در مورد سلیقه او اطلاعاتی داشته باشید تا در جریان عکاسی بتوانید از این اطلاعات کمک بگیرید.

عکس بامزه را فراموش نکنید

عکاسی کودک بامزه یکی از ایده هایی است که خانواده‌ها خیلی به آن علاقه دارند و معمولاً در اینترنت هم در مورد ژست های مختلف آن جستجو می کنند. بنابراین شما می‌توانید برای جلب توجه خانواده‌ها و همچنین به دست آوردن مشتری بیشتر، تمرکز بالایی بر روی گرفتن عکس با مزه کودک داشته باشید و از ایده‌های مختلف آنها استقبال کنید. فقط به خاطر داشته باشید که در جریان گرفتن این عکس ها باید به اصول عکاسی کودک پایبند بمانید و سعی کنید که یک عکس استاندارد و زیبا داشته باشید.

نتیجه گیری

با توجه به مواردی که گفته شد، اصول عکاسی کودک چندان پیچیده نیستند و شما میتوانید به راحتی آن ها را پیاده کنید. بحثی که در اینجا وجود دارد این است که خانواده و عکاس باید با توجه به وضعیت روحی کودک رفتار کند. گاهی شما انتظار دارید که کودک برخی حرکات انجام دهد که نیاز به فعالیت بالایی دارد و کودک شما تمایل چندانی به انجام آن ندارد. در این صورت اصرار بیش از حد خانواده ها یا عکاس نتیجه معکوس می دهد و کیفیت عکس را خراب میکند.

معمولاً در جریان عکاسی کودکان، این عکاس و صاحب آتلیه است که کارهای مربوط به تعویض لنز و فوکوس دوربین را انجام می دهد و در مورد نورپردازی هم تصمیم می‌گیرد. اما مواردی مانند محل عکاسی، انتخاب لباس برای عکاسی و همچنین حضور اعضای خانواده در عکس  تاثیر تصمیم خانواده قرار دارند و آن‌ها را مشخص می‌کند که وضعیت عکاسی به چه صورت باشد. بنابراین اصول عکاسی کودک فقط مربوط به آتلیه نیست و خانواده ها هم باید خود را در این مورد مسئول بدانند.

موارد ذکر شده در این مطلب به عنوان اصول عکاسی کودک حاصل تجربه کاری ما در زمینه های مختلف هستند. خوشحال می شویم که اگر شما هم پیشنهادی دارید در قسمت انتهایی مطلب و در بخش نظرات بنویسید و همچنین برای رزرو وقت عکاسی با ما تماس بگیرید.