اکثر خانمهای باردار برای راحتی بیشتر خود به سراغ عکاسی بارداری در منزل می روند که این کار بسیار راحت تری برای آنها داشته و نیازی به جابجایی ندارد. این افراد از یک عکاس آتلیه ای دعوت می کنند که روند عکاسی آنها را دنبال کند. اما برخی از خانواده ها ترجیح می دهند که خودشان با استفاده از دوربین های دیجیتال و یا دوربین های گوشی های هوشمند اقدام به عکاسی کنند.

برای اینکه روند عکاسی بارداری در منزل به شکل مناسبی انجام گیرد و ما هم یک آموزش مناسب داشته باشیم، در ادامه به شما خواهیم گفت که چه ایده هایی را پیاده کنید و چه مواردی را در نظر بگیرید.

ایده های اصلی عکاسی بارداری در منزل را با مادر تنها پیاده کنید

نه تنها در مورد گرفتن عکس آتلیه ای، بلکه در مورد عکاسی در فضای باز و عکاسی بارداری در منزل سعی کنید که همیشه محور اصلی عکاسی شما مادر باردار باشد. شاید مادران یا حتی خانواده اصرار زیادی داشته باشند که همه اعضای خانواده در عکس حضور داشته باشند و یک عکس یادگاری بگیرند. استفاده از این ایده هیچ مشکلی ندارد و شما در عکاسی خود می توانید از هر ایده و ژستی استفاده کنید. اما به طور کلی به خاطر داشته باشید که عکاسی بارداری یک هنر برای زیبا نشان دادن مادر باردار است و باید به عنوان محور اصلی از او عکاسی شود.

پس به عنوان قانون اول، اصلی ترین و زیباترین عکس های خود را برای حالتی در نظر بگیرید که مادر تنهاست و هیچ کدام از اعضای خانواده در جریان عکاسی حضور ندارند.

عکاسی بارداری در منزل با نور طبیعی

کمک گرفتن از پدر خانواده برای جذاب کردن عکس

حالا اگر همه ژست های مورد نظر برای عکاسی انفرادی مادر باردار را امتحان کرده اید و احساس می کنید که گزینه دیگری ندارید، از پدر خانواده در جریان عکاسی استفاده کنید. خوشبختانه عکاسی بارداری در منزل این امکان را به شما می دهد که از اعضای خانواده به تناوب کمک بگیرید و هر کدام از آنها نقش متفاوتی در جریان عکاسی داشته باشد. اما حضور پدر در خانواده به عنوان یک حامی می تواند جذابیت عکس بارداری را به مراتب بالاتر ببرد و حتی به عنوان یک قوت قلب در کنار مادر حضور داشته باشد.

ایده ها برای استفاده از پدر در عکاسی بارداری در منزل بسیار متنوع هستند. دوست داشتنی ترین ایده مربوط به گرفتن شکم مادر با دست به حالت قلبی است که هم عشق و علاقه را نشان می‌دهد و هم تنوع عکس را بالاتر می برد.

استفاده از وسایل جانبی

همه خانواده ها قبل از تولد نوزاد خود به فکر فراهم آوردن سیسمونی برای او هستند که از یک جفت کفش معمولی تا عروسک های زیبا و فانتزی در آن حضور دارند. کاری به گزینه هایی که خانواده ها برای سیسمونی انتخاب می کنند و حتی جنسیت نوزاد نداریم، اما این ابزار ها می توانند بهترین گزینه برای جذاب تر کردن عکس بارداری باشند. تصور کنید که مادر و پدر نوزاد کفشهای او را جلوی شکم خود می گیرند یا حتی با استفاده از پیراهن تیم مورد علاقه خود، جنسیت کودک را نشان میدهند.

بهره بردن از وسایل جانبی در عکاسی بارداری در منزل به سلیقه خانواده ها بستگی دارد و اگر از یک عکاس آتلیه استفاده می‌کنید حتماً از آنها مشورت بگیرید. در هر صورت این عکاسان تجربه بیشتری دارند و می‌دانند که هر ابزار یا وسیله جانبی به چه شکلی می تواند روند عکاسی را تحت تاثیر قرار دهد. در این جا هدف ما پیشنهاد ایده و ژست برای عکس بارداری نیست، اما گزینه های متنوعی در اختیار دارید که استفاده از هر کدام از آنها جذابیت خاص خود را دارد.

عکاسی بارداری در منزل با لباس حریر

توجه به محل قرارگیری دست و پا

همه ما عادت کرده ایم که عکس بارداری را محدود به شکم مادر بدانیم و تمام فکر و ذکر خود را معطوف به این قسمت از بدن آنها کنیم. اما این نظر همه بینندگان تصویر نیست و هر کسی در مورد بخشی از عکس نظر می دهد. افرادی که حرفه ای تر هستند می دانند که نحوه استفاده از نور در عکاسی به چه صورت هست و یا حتی سایه ها چه تاثیری در زیبایی دارند. بنابراین قرار نیست که همیشه به شکل ساده و معمولی در عکس‌بارداری ظاهر شوید و تغییری در حرکات دست و پای خود نداشته باشید.

اینکه روند عکاسی بارداری در منزل برای هر فرد متفاوت باشد یک موضوع طبیعی است، اما واقعیت چیزی فراتر از این موضوع است و نحوه ایستادن مادر یا حتی کمک گرفتن از سایر اعضای خانواده در جریان عکاسی می تواند زیبایی عکس را تغییر دهد. پس به عنوان یک توصیه سعی کنید که شیوه‌های مختلف ایستادن و نشستن را امتحان کنید تا به بهترین گزینه ممکن برسید.

استفاده از کودکان بزرگتر در عکاسی بارداری در منزل

همانطورکه حضور پدر خانواده در عکاسی بارداری به جذابیت آن کمک می کند، کودکان بزرگتر هم می توانند بخشی از روند عکاسی بارداری در منزل باشند و به عکاس در تنوع بخشیدن به روند عکاسی کمک کنند. نقش کودکان نسبت به نقش پدر متفاوت است و معمولاً بازی کردن کودکان با شکم مادر جذاب ترین ایده‌ای است که همه عکاسان به آن علاقه دارند. البته اینکه کودک در جریان عکاسی چه کاری را انجام دهد، کاملاً تحت تاثیر روند عکاسی و ژست‌های در نظر گرفته شده برای عکس بارداری قرار دارد.

فرض بگیرید که یک کودک کوچک چهار یا پنج ساله با استفاده از یک ماژیک شکم مادر خود را نقاشی می کند یا شکم مادر را بغل کرده و به نوعی احساسات خود را نشان میدهد. استفاده از کودکان در کنار یکدیگر در عکاسی کودک باعث جذابیت و صمیمیت بیشتر میشود، اما در جریان عکاسی بارداری در منزل می‌توان این تفاوتها را به خوبی احساس کرد.

عکاسی بارداری در منزل با لباس اسپرت

در نظر گرفتن شرایط فیزیکی بدن

شرایط فیزیکی بدن هر فرد نسبت به فرد دیگر متفاوت است و این یک حقیقت غیر قابل انکار است. برخی از افراد قدبلند و برخی قد کوتاه هستند. برخی از افراد استخوان بندی درشت تری دارند و استخوان‌بندی برخی دیگر ظریف است. همین وضعیت در مورد فیزیک صورت یا حتی چاق و لاغر بودن افراد هم صدق می کند. بنابراین هیچ دلیلی وجود ندارد که استفاده از یک ایده برای عکاسی بارداری برای یک شخص در مورد اشخاص دیگر هم امکان پذیر باشد و فرد باردار اصرار داشته باشد که این ایده در مورد او اجرا شود. هم عکاسان آتلیه ها و هم افراد آماتور که عکاسی بارداری در منزل را انجام می دهند باید به این تفاوت‌ها اهمیت بدهند و مناسب ترین گزینه را با توجه به فیزیک بدن طرف خود انتخاب کنند. گاهی ژست های انتخابی به دست آمده از بستر اینترنت با واقعیت موجود تفاوت زیادی دارند و امکان استفاده از آنها وجود ندارد.

کمی شیطنت قاطی کنید

با وجود اینکه استفاده از شیطنت های کودکانه در جریان عکاسی کودک یک حربه خوب و مناسب محسوب می‌شود، تمایل چندانی نسبت به استفاده از آن در مورد عکاسی بارداری دیده نمی شود و خانواده‌ها حاضر به ریسک چندانی در این زمینه نیستند. اما این یک اشتباه است و ساکت نشستن شما در جریان عکاسی نه تنها هیچ منفعتی ندارد، بلکه به نوعی عکس بارداری شما را ساده و بی روح نشان می‌دهد.

به کسانی که قصد برگزاری عکاسی بارداری در منزل را دارند توصیه می کنم که حتماً از شیطنت های کودکانه در جریان عکاسی استفاده کنید و حتی از همسرتان هم بخواهید که در این شیطنت‌ها حضور داشته باشد. شرایط زیبا کردن یک عکس بارداری به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد، اما نباید این حقیقت را فراموش کرد که شیطنت و ادا بازی های صورت گرفته در جریان عکاسی می‌تواند ما را به ایده هایی برساند که شاید قبلا به هیچ وجه به آنها فکر نمی کردیم.

 

تمرکز عکاسی را از صورتتان بردارید

عکاسی بارداری یعنی زیباتر نشان دادن شکم باردار مادر و به رخ کشیدن آن به عنوان یک یادگاری. اما متاسفانه برخی در جریان عکاسی خود توجه چندانی به این موضوع ندارند و بیشتر تمرکز خود را بر روی بخش صورت و چهره مادر قرار می‌دهند. اگرچه این یک تکنیک مناسب برای عکاسی است، اما فقط برای تعداد محدودی از ایده ها و ژست ها قابل استفاده بوده و عمومیت چندانی ندارد.

در عوض هم به عنوان عکاس آتلیه و هم به عنوان یکی از اعضای خانواده طوری برنامه ریزی کنید که بیشتر تمرکز دوربین‌ها روی شکم مادر باشد و در کنار آن به سایر قسمتهای اندام هم بپردازید. گاهی به کارگیری یک ایده در جریان عکاسی بارداری در منزل به حدی جذابیت دارد که برگزاری آن در آتلیه امکان دسترسی آن را به ما نمی‌دهد.

عکاسی بارداری در یک دوره زمانی محدود انجام می شود و هر چه جزئیات بیشتری بررسی شود، کیفیت عکس نهایی هم بالاتر و برتر خواهد بود. برگزاری عکاسی بارداری در منزل از این جهت اهمیت دارد که مادر باردار با خیال راحت می تواند لباس ها و پوشش های مختلف را امتحان کند و جذاب ترین عکس های ممکن را بگیرد. در ضمن حضور سایر اعضای خانواده در جریان عکاسی به تنوع بخشیدن در عکاسی تاثیر گذار است و می توان در ایده های مختلف از آنها استفاده کرد.

ما در استودیو عکاسی کودک بامبو سعی میکنیم شرایط هرچه بهتر برای عکاسی باداری شما را فراهم تا شما در ارام ترین محیط به شرایط مطلوب برسید