حضور در آتلیه هم برای خانواده و هم برای کودک می‌تواند تجربه‌ای دلنشین و جذاب باشد که در سنین بالاتر از آن لذت ببرند. اما گاهی خانواده‌ها و حتی صاحب آتلیه در این زمینه دچار اشتباهاتی می‌شوند که همه برنامه‌های آن‌ها را به هم می‌ریزد. خانواده‌ها باید از قبل برخی موارد را انجام دهند که در زمان حضور در آتلیه طبق همان برنامه ریزی پیش بروند و فرآیند عکاسی کودک را به شکل استاندارد و از پیش تعیین شده انجام دهند.

از آنجایی که ما در استودیو بامبو با نمونه‌های مختلفی از این اشتباهات مواجه شده‌ایم، در این مطلب چند نکته مهم در رابطه با حضور در آتلیه آماده کرده‌ایم تا شما به عنوان یک الگو از آنها استفاده کنید.

قبل از حضور در آتلیه به وبسایت یا صفحه آنها بروید

شما برای انتخاب آتلیه می‌توانید کارهای مختلفی انجام دهید که با توجه به امکانات و همچنین محل سکونت شما متغیر هستند. اولین و اصلی‌ترین راهکار، رفتن به سراغ اینترنت و جستجو در مورد آتلیه‌های منطقه شماست. مثلاً شما می‌توانید در مورد بهترین آتلیه کودک تهران یا بهترین آتلیه کودک اصفهان تحقیق کنید. در این حالت نمونه‌های مختلفی در اختیار شما قرار می‌گیرد که می‌توانید نمونه کارهای آنها را ببینید.

یکی دیگر از کارهایی که قبل از حضور در آتلیه می‌توانید انجام دهید، رفتن به صفحه اختصاصی آتلیه در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام است. در این صفحات شما می‌توانید نمونه‌های عکاسی بارداری، عکاسی نوزاد و عکاسی کودک را ببینید و آنها را با یکدیگر مقایسه کنید. در این حالت خیلی راحت‌تر می‌توانید در مورد گزینه‌های در دسترس خود تصمیم بگیرید.

حضور در آتلیه با اسباب بازی

در اینترنت تحقیق کنید و ایده داشته باشید

هنوز کار شما با اینترنت تمام نشده و می‌توانید اطلاعات بیشتری از این مسیر ارزان به دست بیاورید. مورد دوم، گشتن به دنبال ایده‌های عکاسی قبل از حضور در آتلیه است. شما می‌توانید با توجه به جنسیت کودک یا نوزاد خود به دنبال ایده عکاسی کودک، ایده عکاسی نوزاد، مدل عکس کودک پسر، ژست عکاسی کودک دختر و موارد مشابه آنها بگردید. در این حالت نمونه‌های متعدد و متنوعی می‌توانید پیدا کنید.

مزیت گشتن در اینترنت به دنبال ایده این است که شما قبل از حضور در آتلیه اطلاعات خوبی دارید و از قبل می دانید که قرار است چه کارهایی انجام دهید. مطمئناً حضور بدون آمادگی دردسر زیادی برای شما به دنبال خواهد داشت و گیج می‌شوید. ضمن اینکه بدون داشتن ایده خاص، مجبور هستید که فقط با ایده‌ها و ژست‌های پیشنهادی صاحب آتلیه پیش بروید که ممکن است برای خانواده‌ها چندان مطلوب نباشد.

از چند روز قبل کودکتان را آماده کنید

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که خانواده‌ها قبل از حضور در آتلیه مرتکب می‌شوند، این است که هیچ صحبتی در مورد شرایط آتلیه با کودک خود ندارند و به نوعی آنها را برای حضور در این محیط آماده نمی‌کنند. نمی‌دانم قبلاً سابقه حضور در آتلیه داشته‌اید یا خیر؟! اما در یک آتلیه تجهیزات زیادی وجود دارد که در بخش کودکان آن اسباب بازی و لوازم تزیینی زیادی هستند که توجه کودک را به خود جلب می‌کنند.

حالا اگر کودک شما از قبل نسبت به این موارد آگاهی نداشته باشد، به احتمال زیاد در همان ابتدای کار هیجان زده خواهد شد و کنترل کردن آن برای شما تقریباً غیر ممکن است. حتی ممکن است در زمان حضور در آتلیه با چالش‌هایی مانند صدمه دیدن وسایل و یا آماده نبودن برای اجرای برخی از ایده‌ها مواجه شوید که زمان عکاسی را طولانی‌تر می‌کند و دردسر عکاس را هم افزایش می‌دهد.

حضور در آتلیه پسرانه

سعی کنید خانوادگی باشید، ولی خلوت!

در رابطه با عکس کودک گفتیم که حضور خانواده‌ها می‌توانند هم آرامش بیشتری به کودک ببخشد و هم شانس ما را برای داشتن ایده بیشتر بالا ببرد. اما موضوع زمانی پیچیده می‌شود که برخی از خانواده‌ها به صورت دسته جمعی و با تعداد بالا به آتلیه می‌رود. این نکته را به خاطر داشته باشید که اگر در عکاسی کودک از خانواده با تعداد بالا استفاده شده، به احتمال زیاد عکاسی کودک در فضای باز اجرا شده است.

بنابراین اگر می‌خواهید در زمان حضور کودک در آتلیه شما هم حضور داشته باشید، سعی کنید با تعداد کم و به صورت معقول در آنجا حضور داشته باشید تا شرایط برای عکاس سخت نباشد و کودک در اختیار او قرار گیرد. اگر تعداد شما از حد مشخصی بالاتر برود، احتمال بروز بی نظمی در فضای آتلیه وجود دارد. این می‌تواند یکی از سخت‌ترین چالش صاحب آتلیه به هنگام عکاسی کودک به همراه خانواده باشد.

چند دست لباس همراه داشته باشید

اصلی‌ترین ایده‌ها برای عکاسی کودک با تغییر لباس و در نتیجه تغییر شخصیت کودک به وجود می‌آیند. برخی از خانواده‌ها عکس کودک با مزه را ترجیح می‌دهند. اما برخی دیگر به سراغ ایده‌های رسمی‌تر و ژست‌های شخصیتی می‌روند که پیاده کردن آنها نیاز به لباس‌های رسمی دارد. در هر صورت برای هر کدام از این ایده‌ها شما باید لباس استاندارد و مشخص داشته باشید تا در پیاده سازی آن مشکلی نداشته باشید.

خوشبختانه بیشتر آتلیه‌ها برای پیاده سازی ایده‌های مختلف چندین دست لباس دارند و این لباس‌ها می‌تواند بخش مهمی از زحمت شما را از بین ببرد. اما موضوع زمانی سخت می‌شود که شما یک ایده عکاسی کودک را در اینترنت پیدا کرده باشید و به نوعی به دنبال یک ژست خاص باشید. در این حالت خودتان باید دست به جیب شوید و پول لازم برای  خرید لباس عکاسی کودک را فراهم کنید.

خوراکی، اسباب بازی و سرگرمی فراموش نشود

یکی دیگر از کارهایی که شما به هنگام حضور در آتلیه باید انجام دهید، همراه بردن خوراکی، اسباب بازی و لوازم سرگرمی است. البته منظور ما از خوراکی غذاهای پختنی نیست و قرار نیست که شما زمان زیادی در آتلیه کودک بمانید. اما به احتمال زیاد در جریان عکاسی کودک خود شما با یک کودک اخمو و عصبانی مواجه می‌شوید که باید از ابزارهای مختلف برای آرام کردن او بهره ببرید.

نکته‌ای که در اینجا وجود دارد این است که اسباب بازی‌ها و لوازم بازی موجود در آتلیه به مرور زمان برای کودک تکراری می‌شوند و آنها به لوازم محبوب خود نیاز دارند. بنابراین حتی اگر شده عروسک دوست داشتنی یا توپ دوست داشتنی کودک خود را همراه داشته باشید تا به عنوان یک ابزار آرام کننده یا حتی بخشی از عکاسی از آن استفاده شود. البته همراه بردن همه این موارد باید کاملاً با هماهنگی صاحب آتلیه باشد و آنها اجازه دهند که شما این ابزارها را در محیط آن‌ها به کار ببرید.

حضور در آتلیه با دکور

زمان حضور در آتلیه را کاملاً بیکار باشید

هیچ چیزی نمی‌تواند به اندازه زنگ خوردن مکرر تلفن پدر خانواده یا حتی اصرار خانواده برای زودتر تمام شدن عکاسی کودک ناراحت کننده و کلافه کننده باشد! متاسفانه برخی از خانواده‌ها برای حضور در آتلیه برنامه‌ریزی مشخصی ندارند و این می‌تواند روند عکاسی را به شدت تحت تأثیر قرار دهد. حضور شما در آتلیه باید کاملاً به دور از هرگونه نگرانی و عجله باشد تا عکاس بتوانند با خیال راحت ایده‌های خود را پیاده سازی کنند.

بنابراین شما به عنوان خانواده سعی کنید که از قبل برای حضور در آتلیه هماهنگ باشید و زمان کافی به آن اختصاص دهید. اگر کارمند هستید یا به هر دلیل شرایط شما برای حضور در عکاسی فراهم نیست، سعی کنید زمانی را انتخاب کنید که کاملاً با شرایط شما همخوانی داشته باشد. در صورت نیاز در مورد زمان عکاسی و شرایط آن از قبل با صاحب آتلیه هماهنگ کنید تا روال عکاسی به شکل استاندارد انجام شود.

از قبل با صاحب آتلیه هماهنگ باشید

بهانه‌های مختلفی برای عکاسی وجود دارد. شما ممکن است به فکر گرفتن عکس تولد کودک در آتلیه باشید. ممکن است بهانه‌های مختلفی برای عکاسی داشته باشید که در آنها نیاز به هیجان باشد و حتی چند نفر را همراه خود ببرید. اگرچه همه این ایده‌ها برای شما هیجان انگیز و دوست داشتنی هستند، اما ممکن است چالش صاحبان آتلیه را افزایش دهد و در نتیجه دردسر زیادی برای آنها به دنبال داشته باشد.

بهترین راهکار برای حضور در آتلیه در چنین شرایطی این است که شما کاملاً از قبل با صاحبان آتلیه هماهنگ باشید. اگر شما به فکر پیاده سازی ایده خاصی هستید یا می‌خواهید از افراد خاصی کمک بگیرید، این موضوع کاملاً باید با توانایی آتلیه و با شرایط آنها همخوانی داشته باشد. هیچکدام از ایده‌های شما نباید به وسایل و تجهیزات آتلیه صدمه بزند یا احتمالاً باعث چالش و درگیری ذهنی برای آنها شود.

حسابی بگردید، زمان حضور در آتلیه اعتماد کنید

در بندهای قبلی اشاره کردیم که قبل از حضور در آتلیه حتماً در اینترنت و یا در بین آشنایان و فامیل جستجو کنید و ایده‌های مختلف را ببینید. شما حتی اگر قرار نباشد که به یک آتلیه خاص مراجعه کنید، این فرصت را دارید که نمونه کارهای آنها را ببینید و با توجه به نیازهای خود مقایسه کنید. مسلماً شما در ذهن خود مقدمات و الزامات اولیه‌ای دارید که کاملاً می‌تواند الگوی استاندارد و از پیش تعیین شده برای انتخاب ایده عکاسی باشد.

حضور در آتلیه کودک

اما زمانی که پا به آتلیه می‌گذارید و از لحظه‌ای که فرآیند عکاسی شما شروع می‌شود، باید به طور کامل به سلیقه و کیفیت کار صاحب آتلیه و عکاس اعتماد کنید. در برخی موارد ممکن است ایده پیشنهادی شما قابلیت اجرایی نداشته باشد. ممکن است برخی از ایده‌های شما با توجه به نظر عکاس مشکل ساز باشند و از لحاظ نورپردازی محیطی یا سایر شرایط عکاسی اجرایی نباشند. در این حالت بهترین کار این است که به عکاس خود اعتماد کنید و از او بخواهید که بهترین پیشنهادات را با توجه به شرایط شما انتخاب کند.

از قبل در مورد قیمت عکاسی به توافق برسید

در مطالب قبل در مورد قیمت عکاسی نوزاد صحبت کردیم و گفتیم که تعیین کردن قیمت برای عکاسی تحت تأثیر فاکتورهای مختلفی قرار دارد. هر کدام از کارهایی که شما قرار است در آتلیه انجام دهید یا هر گونه تغییری که در روند عکاسی به وجود می‌آورید به احتمال زیاد بر قیمت عکاسی تاثیرگذار است و می‌تواند هزینه بیشتری برای شما به دنبال داشته باشد.

حالا اگر شما قبل از حضور در آتلیه درمورد قیمت عکاسی با آنها به توافق نرسید به احتمال زیاد چالش زیادی خواهید داشت. تنها کاری که باید انجام دهید این است که از صاحب آتلیه بخواهید که قیمت عکاسی و شرایط آن را به طور کامل برای شما توضیح دهد و مشخص کند که چه مواردی باعث افزایش قیمت می‌شوند. در این حالت شما یک معیار کلی برای قیمت‌گذاری عکاسی دارید و از قبل خود را برای قیمت‌های مدنظر خود آماده می‌کنید.

مواردی که گفته شد به طور کامل شرایط قبل از حضور در آتلیه را برای شما مشخص می‌کنند و شما از قبل می دانید که چه چیزی در انتظار شماست. هرگونه کوتاهی در این موارد می‌تواند تبعاتی داشته باشد که مطمئناً برای شما ناخوشایند خواهد بود.