یکی از مواردی که معمولاً خانواده‌ها با شک و تردید در مورد آن حرف می‌زنند گرفتن عکس نوزاد در فضای باز است. این شک و تردید بیشتر ریشه در ترس خانواده ها نسبت به شرایط نوزاد و تاثیر محیط طبیعی روی آن دارد و به همین دلیل سعی می‌کنند که عکاسی نوزاد در آتلیه برگزار شود. ولی تجربه ما نشان می‌دهد که عکاسی نوزاد در فضای باز یک سبک جدید و جذاب است که خانواده‌ها از آن استقبال می کنند.

حالا برای اینکه شما بیشتر با این موضوع آشنا شوید کلیاتی در مورد عکس نوزاد در فضای باز خواهیم گفت و نکات مثبت و منفی آن را هم می گوییم تا در انتخاب خود در نظر بگیرید.

کلیاتی در مورد عکس نوزاد در فضای باز

گرفتن عکس نوزاد در فضای باز نسبت به عکاسی کودک در فضای باز یا حتی عکاسی بارداری در فضای باز تفاوت چشمگیری دارد که این تفاوت به شرایط نوزاد وابسته است. معمولاً خانواده‌ها در بردن کودکان سه یا چهار ساله به طبیعت مشکلی ندارند و اتفاقاً از این ایده به خوبی استقبال می‌کنند. اما برای یک خانواده که اخیراً صاحب فرزند شده، عکاسی نوزاد در فضای باز کار نسبتا سختی است.

برای این سبک عکاسی الزامات زیادی وجود دارد که مهمترین آنها حفظ سلامت نوزاد است. با توجه به اینکه نوزادان از لحاظ سلامتی به ثبات کافی نرسیده‌اند، رعایت اصول اولیه در نگهداری از آنها و مراقبت از آنها در مواجهه با مشکلات مختلف یک ضرورت است. با توجه به تردید خانواده ها در گرفتن عکس نوزاد در فضای باز در ادامه در مورد نکات مثبت و منفی آن صحبت می کنیم تا با توجه به سلیقه و دلخواه خود آن را انتخاب کنید.

کلیاتی در مورد عکس نوزاد در فضای باز

دلایل محبوبیت عکس نوزاد در فضای باز

قبل از هر چیزی می خواهیم ببینیم که چرا عکاسی نوزاد در فضای باز یا عکاسی نوزاد در طبیعت می‌تواند انتخاب خوبی باشد و خانواده ها از این انتخاب استقبال می کنند.

ایده های متنوع تری داریم

گرفتن عکس نوزاد در فضای باز این امکان را به شما به عنوان خانواده می دهد تا ایده های متنوع تری داشته باشید. در واقع شما در یک محیط بسته مانند آتلیه نیستید که فقط امکان استفاده از چند ابزار تکراری را داشته باشید. در طبیعت شما امکان استفاده از وسایل بازی پارک یا سایر خدمات شهری را دارید و در کنار آن میتوانید از گزینه های دیگری هم استفاده کنید. بنابراین تنوع در ایده عکاسی کودک در نوزاد بسیار بالاتر است.

عکس نوزاد طبیعی تر به نظر می رسد

طیف وسیعی از آتلیه ها برای عکاسی نوزاد از فتوشاپ و ابزارهای گرافیکی استفاده می کنند تا برخی از خلأ های عکاسی خود را پوشش دهند. حتی در برخی موارد عکاسان مجبور هستند که از تصاویر گرافیکی برای اضافه کردن فضای طبیعی و عکاسی خود استفاده کنند. این در حالی است که بردن عکاسی نوزاد به طبیعت به عکاسان و خانواده ها اجازه می دهد که فضای طبیعی تری برای عکاسی خود به وجود بیاورند و از ایده های متنوع استفاده کنند.

انتخاب محل عکاسی سخت نیست

از مزایای مهم دیگر استفاده از طبیعت در جریان عکس نوزاد در فضای باز این است که شما برای انتخاب محل عکاسی هیچ محدودیتی ندارید. در یک آتلیه به هر اندازه ای که وسایل بازی و تجهیزات دکوری وجود داشته باشد باز هم نسبت به فضای باز و شرایط طبیعی محدودتر است. بنابراین شما به عنوان خانواده نوزاد می توانید تحقیقات کاملی در مورد ژست عکاسی نوزاد داشته باشید و با توجه به ایده انتخابی خود آنها را در محل‌های مختلفی پیاده سازی کنید.

نقش خانواده ها پررنگ تر است

معمولاً دخالت خانواده ها در جریان عکاسی کلافه کننده است و عکاسان به شکلهای مختلفی از این موضوع شاکی هستند. اما در طرف مقابل خانواده ها هم دوست دارند که در روند عکاسی نقش داشته باشند و ایده های عکاسی مطابق با سلیقه آنها اجرا شوند. احتمالاً این موضوع در مورد عکاسی کودک در خانه یا حتی عکاسی کودک در آتلیه امکان‌پذیر نباشد و درگیری ذهنی زیادی برای عکاس به وجود بیاورد. این در حالی است که گرفتن عکس کودک در فضای باز به خانواده ها اجازه می دهد که نقش پررنگ‌تری در روند عکاسی داشته باشند و از ایده های آنها استفاده شود.

موارد خطرناک در عکس نوزاد در فضای باز

موارد خطرناک در عکس نوزاد در فضای باز

علاوه بر مزایای گفته شده، باید قبول کنیم که انجام عکاسی نوزاد در طبیعت با خطراتی همراه است و احتمالاً دردسر زیادی هم به دنبال دارد. حتی آتلیه ها هم عکاسی نوزاد را تحت شرایط خاصی در فضای باز انجام می دهند و از خانواده ها می خواهد که مسئولیت پذیری بیشتری در این زمینه از خود نشان دهند تا ایمنی در عکاسی نوزاد رو فراهم کنند. از جمله موارد نگران کننده در مورد گرفتن عکس نوزاد در فضای باز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کار برای خانواده ها سخت تر است

در فضای آتلیه خانواده‌ها می‌توانند نوزاد خود را در اختیار عکاس آتلیه ای قرار دهند و خود فقط به عنوان ناظر و کمکی در جریان عکاسی حضور داشته باشند. اما وقتی که بحث فضای باز و طبیعت پیش می آید، فاکتور های پیش بینی نشده زیادی وجود دارد که هم برای نوزاد نگران کننده هستند و هم می‌توانند کیفیت عکاسی را تحت تاثیر قرار دهند. به همین دلیل خانواده ها باید نقش مستقیم و مهمی در اجرای روند عکاسی داشته باشند و این باعث می شود که کار خانواده ها نسبت به عکاسی آتلیه ای سخت تر باشد.

باید مراقب نوزاد باشیم

این یکی از نگران کننده ترین موضوعات در عکاسی نوزاد در فضای باز است. یک کودک ۴ یا ۵ ساله به ثبات رسیده و خانواده ها نسبت به وضعیت سلامتی و بهداشتی او نگرانی کمتری دارند. اما کار خانواده‌ها و عکاس آتلیه برای مراقبت از نوزاد بسیار سخت‌تر است و به همین دلیل باید دائماً شرایط محیطی عکاسی را کنترل کنند. کنترل کردن شرایطی مانند وضعیت دما در هنگام عکاسی و همچنین وزش باد یا حضور در یک محل مناسب از لحاظ کیفیت آب و هوایی مواردی هستند که هم عکاس و هم خانواده ها باید به آن توجه کنند.

شرایط پیش بینی نشده داریم

این ویژگی یک ویژگی خاص در مورد طبیعت است که امکان پیش‌بینی شرایط وجود ندارد و این می‌تواند روند عکاسی را سخت کند. در فضای آتلیه، امکان استفاده از ابزارهایی مانند ترموستات های هوشمند یا دماسنج های دیجیتالی وجود دارد که به کمک آن دمای محیط آتلیه اندازه‌گیری می‌شود و در صورت نیاز بلافاصله شرایط آن تغییر می کند. اما شما در جریان گرفتن عکس نوزاد در فضای باز هیچ کدام از این ابزارها دسترسی ندارید و کنترل شرایط سخت است. بنابراین باید خانواده‌ها دخالت بیشتری در این موضوع داشته باشند و شرایط را برای عکاس مهیا کنند.

تجهیزات بیشتری نیاز است

در مطالب قبلی گفتیم که قیمت و تعرفه عکاسی کودکان به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که همه آنها بر مبنای میزان سختی عکاس تعیین می شوند. مثلاً عکاس برای عکاسی کودک در خانه باید برخی تجهیزات اضافی به همراه خود ببرند و زمان بیشتری اختصاص دهد که طبیعت باعث افزایش قیمت می‌شود. حالا برای گرفتن عکس نوزاد در فضای باز لازم است که تجهیزات زیادی هم برای انجام عکاسی و هم برای مراقبت از نوزاد همراه برده شود که هم برای خانواده ها سخت تر است و هم از لحاظ هزینه هم قیمت بالاتری گرفته می شود.

 جمع بندی

در گرفتن عکس نوزاد در فضای باز نکات مثبت و منفی زیادی وجود دارد که با توجه به شرایط هر فرد می‌توان آنها را برجسته کرد. معمولاً نوزادان در سنین پایین به شرایط پایداری نرسیدند و به همین دلیل خانواده ها نسبت به وضعیت آنها نگران هستند. در آتلیه ها ابزارهای مختلفی برای اندازه گیری دمای محیط و شرایط مناسب برای نگهداری نوزاد فراهم شده که کار عکاسان را راحت تر می کند.

اما وقتی که بحث عکاسی نوزاد در فضای باز مطرح می شود، یعنی احتمالا ما در جریان عکاسی با نکات پیش بینی نشده ای مواجه می شویم که ممکن است کار را برای عکاسان و خانواده ها سخت کند. تجربه ما در گروه استودیو بامبو اجازه می‌دهد که تغییرات متعددی در روند عکاسی داشته باشید تا خانواده ها نسبت به گرفتن عکس نوزاد در فضای باز نگرانی کمتری داشته باشند. برای گرفتن اطلاعات بیشتر در مورد روند عکاسی و همچنین رزرو وقت آتلیه می توانید از شماره های سایت استفاده کنید و با ما در تماس باشید.