تا به حال چند بار برای عکاسی کودکان در فضای باز تلاش کرده اید؟ در این تعداد، چه مقدار موفق بوده اید؟ خانواده ها تا چه اندازه به عکاسی در فضای باز علاقه دارند؟ چه چیزی می تواند عکاسی کودک در فضای باز را جذاب تر کند؟ کودکان موجوداتی چالش برانگیز هستند که به بهانه های مختلف می توانند روند عکاسی شما را تحت تاثیر قرار دهند. گاهی شیطنت های کودکانه به حدی آزاردهنده می شود که خانواده های آنها هم کلافه می شوند.

اما ما در این مطلب چند راز بزرگ در مورد عکاسی کودکان در فضای باز را پیدا کرده‌ایم تا هم صاحبین آتلیه ها و هم خانواده ها از آنها به عنوان الگوی عکاسی خود استفاده کنند.

پیدا کردن مکان مناسب اصلی ترین فاکتور در عکاسی کودکان در فضای باز

احتمالاً در مطالب قبلی ما دیده اید که مهمترین عنصر در عکاسی کودکان، خود کودک است. اما عکاس باید محل مناسبی برای عکاسی خود انتخاب کند. حتی اگر تصمیم دارید که از یک عکس پرتره مبهم استفاده کنید، باز هم باید زمینه مناسب و طبیعی را پیدا کنید که بخش مهمی از تصویر نهایی شما خواهد بود.

حقیقتاً مکان مناسب می تواند گزینه ای مثل سحر و جادو به عکس شما اضافه کند و محیط زیبایی برای عکاسی خود خلق کنید. مهمترین موضوع در عکاسی کودکان در فضای باز در نظر گرفتن جزئیات، بافت و رنگ است. به دنبال یک تصویر پس زمینه باشید که جزئیات بیشتری به عکس شما اضافه کند. در واقع شما اگر جزئیات یا بافت خاصی در عکس خود نداشته باشید، هیچ چیزی برای ایجاد تاری ندارید و این کیفیت عکاسی شما را از بین می برد.

 توصیه: مکان های عالی فضای باز شامل ساحل، مناطق جنگلی و مناطق پوشیده از سبزه و درخت هستند

اهمیت نورپردازی و استفاده از نور طبیعی نرم

نور خوب کیفیت جادویی به عکاسی شما اضافه می کند. زمانی که شما مکان های مختلف را برای عکاسی کودکان در فضای باز امتحان می کنید، مطمئناً از لحاظ شرایط نور هم با یکدیگر متفاوت هستند. معمولا عکاسان در برخی از شرایط نوری خاص تمرکز بهتر و بیشتری دارند. با این وجود چه نوع نوری برای عکاسی کودکان مناسب تر است؟

اول از همه، عکاسی در نور روز طبیعی بهترین گزینه ممکن است و نیازی به چراغ های گران قیمت و فلاشر های پر هزینه نیست. در گام دوم، نور نرم و پراکنده مناسب است. این نور جزئیات را نرم می کند و حتی قابل لمس روی پوست کودکان است. ضمن اینکه استفاده از نور نرم می تواند حالت کلی عکس را نرم کند و شما یک عکس جادویی خلق کنید.

توصیه: اگر به فکر استفاده از نور نرم در عکاسی کودکان در فضای باز هستید، ۱ ساعت قبل از غروب آفتاب عکاسی را انجام دهید. در این حالت نور خورشید در آسمان کم است و رنگ زیبایی در زمینه ایجاد می شود.

از نور پس زمینه یا چراغ روشنایی استفاده کنید

اکثر مردم فکر می‌کنند که استفاده از نور خورشید در پشت عکاس هنگام عکس گرفتن بهترین گزینه ممکن است. البته در مورد عکس پرتره کودکان این طور نیست. اگر خورشید در پشت شما باشد، مستقیماً به چهره کودک می تابد و این باعث می شود که کودک دچار نوعی لجبازی و ناراحتی شود. همچنین نور روشن روی چهره کودک می تواند چهره آنها را بیش از حد روشن کند.

اما برای عکاسی کودکان در فضای باز می توانید از نور پس زمینه استفاده کنید. این بدان معنی است که نور از پشت کودک می آید. نور پس زمینه منجر به ایجاد تصاویر جادویی در جریان عکاسی کودکان میشود. بهترین نتیجه زمانی حاصل می شود که نور خورشید روی صحنه غالب نباشد. برای جلوگیری از این موضوع می توانید به پشت کودک را به سمت دیگری بگیرید و یا نور خورشید را کمی خارج از فریم انتخاب کنید.

توصیه: اگر احساس می کنید که نور خورشید در عکاسی کودکان در فضای باز بیش از حد است، استفاده از یک چراغ به عنوان نور پس زمینه می تواند راهکار خوبی باشد.

از یک چیز جذاب برای جذاب کردن عکس استفاده کنید

اشیا ابزاری فوق العاده برای بهبود عکاسی کودکان در فضای باز هستند. آنها جذابیت بسیاری به عکس های شما اضافه می کنند و حتی شما می توانید به کمک آن تصاویر داستانی درست کنید. ضمن اینکه شما می توانید از این ابزار ها برای سرگرم کردن کودکان در طول عکاسی استفاده کنید.

ابزارهایی که در اینجا قابل استفاده هستند، یک کاسه دوست داشتنی، یک سبد بافتنی یا حتی یک بالشتک با پتوی نرم می تواند باشد. ابزارهای دیگری مانند گل یا اسباب بازی نرم هم برای تزیین صحنه مناسب هستند. تنوع در ابزار های مختلف برای عکاسی نوزادان و کودکان بسیار زیاد است. اسباب بازی ها، خرس های عروسکی، بادکنک ها، فانوس ها و گل ها ابزار های جذابی هستند.

توصیه: اگر کودک به یک اسباب‌بازی خاص علاقه داشته باشد، می توانید با استفاده از همان اسباب بازی تصاویر خارق العاده ای درست کنید. البته استفاده از این ابزارها باید با توجه به طرح کلی عکس انجام شود.

در عکاسی کودکان در فضای باز عکس های طبیعی و احساسی بگیرید

عکاسی کودکان در فضای باز بسیار دشوار است و معمولاً منجر به ایجاد حالت های غیر طبیعی و لبخندهای اجباری می شود. کودکان معمولاً عکس العمل خوبی به خستگی نشان نمی‌دهند و اگر به هر دلیلی تحت فشار قرار گیرند، همکار خوبی در جریان عکاسی برای شما نخواهند بود.

هیچ وقت از کودک نخواهید که بخندد و لبخند بزند. در عوض سعی کنید که راهنمایی های ساده و دلگرم کننده ای به کودک بدهید. آنها را با صحبت آرام کنید و احساس راحتی در آنها به وجود بیاورید. به آنها بگویید که می خواهید با هم تفریح خوبی داشته باشید. از آنها سوال کنید و آنها را تشویق به بازی‌های مختلف کنید. هنگامی که کودک احساس راحتی کرد، حرکات طبیعی تری از خود نشان می دهد و شما بهترین فرصت برای ثبت شادی و احساسات واقعی او دارید.

توصیه: در عکاسی نوزادان سعی کنید که عکاسی را در حالت خواب انجام دهید. اما اگر به فکر عکاسی کودک در فضای باز هستید حتماً از شیوه های مختلف برای آرام کردن آنها استفاده کنید و سپس عکاسی را انجام دهید.

یک لنز مناسب با طول کانونی استاندارد انتخاب کنید

عکاسی کودکان در فضای باز علاوه بر خود کودکان، به ابزارهای عکاسی هم بستگی دارد. این ابزارها کیفیت عکاسی را تحت تاثیر قرار می دهند و مشخص می کنند که برای هر لحظه از عکاسی نیاز به چه تجهیزاتی هست. مهمترین ابزار در عکاسی، دوربین است و کیفیت دوربین تحت تاثیر نوع لنز استفاده شده در آنها قرار دارد.

به طور کلی در عکاسی کودکان بهترین لنز یا فاصله کانونی وجود ندارد و در واقع به اینکه شما به دنبال چه نوع عکسی هستید و شرایط عکاسی به چه صورت است بستگی دارد. مثلاً اگر به فکر گرفتن یک عکس با زاویه دید وسیع با مناظر فراوان پیرامونی هستید، بهتر است از یک لنز یا فاصله کانونی ۳۵ میلی متر استفاده کنید. لنزهای ۳۵ میلیمتری همچنین برای عکسهایی که می خواهید از بالا به کودک نگاه کنید انتخاب عالی است.

اگر به فکر عکس های نزدیک و اصطلاحاً کلوزآپ هستید، بهترین گزینه لنز ۸۵ میلیمتر است. این لنز ها به شما امکان می دهد که بدون نیاز به نزدیک شدن به طرف، عکاسی با کیفیت و فوق العاده ای داشته باشید. فاصله به شما این امکان را می دهد که عکس های طبیعی بیشتری بگیرید و مزاحمت کمتری برای کودک ایجاد کنید. اگر می خواهید از فاصله دور عکاسی را انجام دهید، از لنزهای ۱۰۰ میلیمتری استفاده کنید. در نهایت اگر به فکر عکاسی پرتره هستید، لنز های ۵۰ میلیمتری مناسب هستند.

از یک دیافراگم گسترده برای محو کردن پس زمینه استفاده کنید

حتما دیده اید که در برخی از عکس های پرتره از تصاویر پس زمینه مبهم و زیبا استفاده شده که کیفیت عکاسی را بالاتر برده است. استفاده از این حربه در عکاسی کودکان در فضای باز می تواند راهکار فوق‌العاده‌ای برای جذاب تر کردن تصویر باشد. پیاده سازی این ایده چندان سخت نیست و فقط باید از یک دیافراگم گسترده استفاده کنید.

دیافراگم به اندازه دهانه یا شکاف در لنز اشاره دارد. هرچه دیافراگم گسترده باشد، عمق دید میدان کمتر خواهد بود و این تصویر را مبهم تر می کند. عمق میدان کم بدین معنی است که فقط بخش کوچکی از تصویر شما نشان داده شده و در حالی که بقیه تصویر به صورت تار و مبهم است. برای استفاده از این گزینه باید دستورالعمل زیر را اجرا کنید.

ابتدا باید شماره گیری حالت را بر روی حالت اولویت دیافراگم (A یا AV) یا حالت دستی (M) تنظیم کنید. اگر با حالت دستی کامل آشنایی ندارید، توصیه می کنم از حالت اولویت دیافراگم استفاده کنید. این حالت به شما امکان می دهد مقدار دیافراگم را تنظیم کنید، در حالی که دوربین سرعت صحیح شاتر را برای شما تعیین می کند

دیافراگم با f / stop اندازه گیری می شود، بنابراین ممکن است حرف F را در کنار مقدار دیافراگم روی دوربین خود مشاهده کنید. هرچه f / عدد پایین تر باشد، دیافراگم گسترده تر خواهد بود. بنابراین برای عمق کم عمق میدان، باید از عدد f / number کم استفاده کنید.

من معمولاً از مقداری دیافراگم در جایی بین f / 1.8 و f / 2.8 استفاده می کنم. با این حال، به خاطر داشته باشید که حداکثر دیافراگم (وسیع ترین) از لنز تا لنز متفاوت خواهد بود. حداکثر دیافراگم (کمترین f / عدد) معمولاً در قسمت جلوی لنز نمایش داده می شود.

اگر لنز شما به اندازه f / 1.8 کم نمی شود، فقط از کمترین عدد f / number موجود برای لنز خود استفاده کنید. اگر لنز جدیدی را خریده اید، ارزش بررسی حداکثر دیافراگم آن را دارد. به یاد داشته باشید، هرچه دیافراگم وسیع تر باشد (F / عدد پایین تر)، شفافیت پیش زمینه خواهد بود.

برای عکاسی کودکان در فضای باز از حرکات سینمایی استفاده کنید

یکی از بهترین ایده ها برای جذاب کردن عکاسی کودکان در فضای باز استفاده از ایده های سینمایی است. مثلاً شما می توانید یک کودک پسر با لباس سوپرمن یا بتمن را تصور کنید یا طراحی یکی از بازیگران زن را برای دختران در نظر بگیرید. صحنه های مختلفی در فضای باز قابل اجراست که شما با توجه به محل عکاسی خود امکان استفاده از آنها را دارید. مثلاً تصاویر انتخاب شده در خط ساحلی می تواند تفاوت زیادی با تصاویر انتخاب شده در مناطق جنگلی داشته باشد.

فقط باید خلاقیت داشته باشید و عکاسی کودکان در فضای باز را به شکلی پیش ببرید که تصاویر طبیعی جلوه کنند و با صحنه های خارق العاده مواجه باشید. هدف ما در استودیو بامبو به عنوان یک استودیو تخصصی در زمینه عکاسی کودکان، رساندن اطلاعات تخصصی و فنی به خانواده‌ها و سایر عکاسان است. خوشحال می‌شویم که در بحث ما شرکت کنید و  پیشنهادات خود را در بخش نظرات این مطلب بنویسید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
درباره استودیو بامبو

هیچ لذتی بالاتر از عکاسی از بچه های خوشحال و زیبا نیست و ما با عشق کارمان را از سال 93 با مدیریت آناهیتا یعقوبی در استودیو بامبو شروع کردیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.