باید بپذیریم که عکاسی کودک یک ساله یکی از سخت ترین کارهایی است که به هنگام فعالیت در آتلیه با آن مواجه می‌شوید. برای این سختی دلایل متعددی وجود دارد که اصلی‌ترین آنها عدم کنترل شما روی کودک و رفتارهای توام با شیطنت آنهاست. گاهی این رفتارها به حدی آزار دهنده و خسته کننده می شود که حتی خانواده ها هم کنترل خود را از دست داده و ترجیح می‌دهند که روند عکاسی متوقف شود.

اما هرچه شما به عنوان خانواده کودک یا صاحب آتلیه با شرایط عکاسی کودک یک ساله بیشتر آشنا باشید و از لحاظ روانی اطلاعات بیشتری در این زمینه بگیرید می توانید عکاسی را به شکل بهتری مدیریت کنید. به همین دلیل در این مطلب به بررسی نحوه عکاسی از کودکان یک ساله خواهیم پرداخت و چند پیشنهاد هم در کنار آن ارائه می دهیم.

شرایط کودکان یک ساله و تاثیر آن روی عکاسی

قبل از اینکه بخواهیم در مورد عکاسی کودک یکساله و شرایط برگزاری صحبت کنیم باید این حقیقت را بپذیریم که کودکان یک ساله شرایط متفاوتی نسبت به خانم های باردار یا حتی کودکان با محدوده سنی بالاتر یا پایین تر دارند. مثلاً اگر بخواهیم آنها را با هم مقایسه کنیم می توانیم ۳ نتیجه زیر را بگیریم:

  • کودکان یک ساله درک کمتری نسبت به شرایط عکاسی دارند و به همین دلیل کار با آن‌ها نسبت به زنان باردار و کودکان با سن بالاتر سخت تر است.
  • کودکان یک ساله نسبت به نوزادان فعالتر هستند و این کار کنترل آنها را برای خانواده‌ها و برای عکاسان سخت می‌کند. به همین دلیل دادن ایده عکاسی کودکان یک ساله بسیار سخت و پیچیده است.
  • سرگرم کردن کودکان یک ساله بسیار سخت تر است. اگر نوزادان با حربه هایی مانند شیر دادن و یا کودکان بزرگسال با طرحهایی مانند خوراکی و اسباب بازی سرگرم می شوند، سرگرم کردن این کودکان بسیار سخت تر است و خانواده‌ها باید با توجه به سلیقه خود و شرایط کودک برنامه ریزی کنند.
  • کار عکاسان برای برقراری ارتباط با کودکان یک ساله بسیار سخت است و به همین دلیل باید هم از لحاظ روانشناختی و هم از لحاظ تکنیک های عکاسی در سطح حرفه ای باشند.

با توجه به توضیحاتی که داده شد، حالا شما به عنوان خانواده برای عکاسی کودک ۱ ساله خود می توانید شرایط خاصی فراهم کنید که در کنار عکاس آتلیه باشید و ایده‌های زیر را پیاده کنید.

برای عکاسی کودک یک ساله هم سطح آنها باشید

اولین نکته‌ای که به هنگام کار با کودکان یک ساله باید بدانید این است که آنها تا حدود زیادی خود را با شما مقایسه می کنند و بیشتر به فکر یادگیری و تقلید رفتارهای شما هستند. اگر به عنوان خانواده یا به عنوان عکاس به فکر اجرای یک ایدهٔ خاص هستید و احساس می کنید که کودک توانایی اجرای آن را ندارد، خودتان دست به کار شوید و همان ایده را در سطح کودک اجرا کنید.

معمولاً عکاسی کودک یک ساله نسبت به سایر شیوه های عکاسی آتلیه نیاز به فعالیت بیشتری دارد و عکاس باید خود را به شکلهای مختلف درگیر کند. این درگیری می‌تواند شامل جست و خیز و رقص کودکانه باشد یا حتی شامل تعریف کردن جوک و داستان برای او.

برای درآوردن صداهای عجیب و غریب آماده باشید

حتماً دیده اید که بعضی از خانواده‌ها برای ارتباط با کودکان خود از صداهای عجیب و غریب استفاده می‌کنند که فقط مختص به آنهاست. به ندرت پیش می آید که یک کودک یک ساله توانایی حرف زدن داشته باشد و یا حتی بتواند گفته های شما را درک کند. در این صورت پیدا کردن یک راهکار ارتباطی مناسب به شما کمک می کند که کنترل بهتری روی رفتارهای کودک داشته باشید و ایده های خود را پیاده کنید.

اگر خانواده از قبل کلیپ هایی در مورد ارتباط با کودک خود در اختیار شما قرار دهند، شما هم می توانید از این شیوه برای ارتباط با کودک استفاده کنید. البته به خاطر داشته باشید که این ارتباط بسیار مصنوعی و سخت است و به همین دلیل در هنگام عکاسی کودک یکساله با شنیدن صدای عجیب و غریب چندان شگفت انگیز نیست.

عکاسی از معصومیت و بچگی کودکان

با وجود این که بسیاری از خانواده ها در اینترنت یا در فضاهای دیگر به دنبال ایدهٔ عکاسی کودک و ژست عکاسی کودک می گردند، اما باید بپذیریم که محور همه ایده ها و ژست ها خود کودک است. در حقیقت تمامی ایده های انتخابی باید کاملاً با محوریت کودک انجام شوند و عکاس بتواند به کمک آنها معصومیت و بچگی کودکان را به بهترین شکل ممکن به تصویر بکشد.

گاهی بازی کردن کودک در فضای باز و گاهی پوشاندن لباس های خاص به آنها ایده های خوبی در عکاسی کودک ۱ ساله به شما می دهد که از کیفیت نتیجه نهایی کار میتوانید لذت ببرید.

عکاسی کودک یک ساله در فضای باز

یکی از ایده های دیگری که برای عکاسی کودکان به شما کمک می کند همراه بردن آنها به فضای باز مانند پارک و شهر بازی است. انجام عکاسی در فضای باز از این جهت اهمیت دارد که کودک در این فضا کمتر کلافه شده و احتمال خستگی و عصبانیت آنها بسیار کمتر می‌شود. عکاس می تواند با خیال راحت به دنبال پیاده سازی ایده های مختلف برود و درگیری کمتری با کودک داشته باشد.

البته در این مورد نقش خانواده‌ها بسیار مهم و تعیین کننده است و آنها باید فضای کافی برای عکاسی کودک یک ساله را فراهم کند. در ضمن ارائه آموزش های لازم به کودک برای زمان حضور در آتلیه هم می تواند کمک کننده باشد و کیفیت عکاسی را بالا ببرد.

برای هر عکس العملی آماده باشید

اینکه به عنوان عکاس یا به عنوان خانواده کودک انتظار داشته باشید که عکاسی در یک محیط شاد و فرح بخش انجام شود یک اشتباه بزرگ است. نه تنها در آتلیه، بلکه حتی در منزل هم شما به ندرت کودک خود را همیشه شاد و خندان می بینید و این نشان می دهد که عکس العمل های متفاوتی از آن ها رخ خواهد داد. این عکس العمل ها ممکن است ناشی از عصبانیت یا خستگی باشد یا حتی هیجان آنها را نشان دهد.

بنابراین طبیعی است که بخش مهمی از روند عکاسی کودک یک ساله مربوط به کنترل رفتارهای مختلف آنها در شرایط متفاوت است. گاهی ایده های عکاسی کودک باید بر مبنای لحظه خندیدن و شاد آنها باشد و گاهی هم باید کلافگی و عصبانیت آنها را به بهترین شکل به تصویر کشید.

تم های مختلف را امتحان کنید

هنر عکاسی کودکان یعنی استفاده از تم های مختلف برای زیباتر نشان دادن کودک و ایجاد یک تصویر یادگاری از لحظات مختلف. به همین دلیل آتلیه ها برای گرفتن عکس آتلیه ای محدودیت خاصی ایجاد نمی کنند و تا حد ممکن به خانواده ها اجازه می دهند که ایده ها و ژست های مختلف را امتحان کنند. بنابراین به عنوان خانواده در مورد عکاسی کودک یک ساله خود به دنبال بهانه های مختلفی مانند جشن تولد یا هر بهانه دیگری بروید.

در ضمن استفاده از تم های مختلف مانند لباس شلخته، حضور در اتاق بازی، یا هر ابزار دیگری این امکان را به شما می دهد که کودک یک ساله خود را در محیط آتلیه یا در فضای عکاسی سرگرم نگه دارید و کمتر با چالش‌های مختلف مواجه شوید. به خاطر داشته باشید که عکاسی کودک یک ساله باید بر مبنای راحتی آن ها و جلوگیری از خستگی کودکان طراحی شود و بعد از آن ایده های خانواده پیاده شوند.

صبر و حوصله با کمی چاشنی خلاقیت!

موضوع بسیار مهم دیگری که در جریان عکاسی کودکان باید رعایت شود، مسئله صبر و حوصله خانواده و صاحب آتلیه است. رفتار غیر قابل پیش بینی کودکان به شکلی است که می تواند در هر مرحله روند عکاسی را تحت تأثیر قرار دهد و حتی مجبور شوید که بارها و بارها ایده‌های عکاسی خود را تغییر دهید. اما چیزی که اهمیت دارد این است که خانواده و صاحب آتلیه تا حد امکان عصبانی نشوند و برای هر رفتار کودک عکس العمل مناسبی داشته باشند.

خلاقیت موضوع دیگری است که در جریان عکاسی کودک یک ساله باید رعایت شود. اگرچه ایده های مطرح شده در بستر اینترنت بسیار متنوع و خاص هستند، اما باید بپذیریم که بدون داشتن خلاقیت احتمال شباهت بین عکس ها وجود دارد. به همین دلیل هم خانواده و هم عکاسی آتلیه باید خلاقیت‌های شخصی داشته باشند تا برای هر کودک یک ایده متفاوت معرفی کنند و از این ایده برای زیباتر کردن عکس کودک کمک بگیرند.

در نهایت باید به این نکته اشاره کنیم که وقتی که شما به عنوان خانواده یک کودک یک ساله را به آتلیه می برید، باید خود را برای شرایط سخت آماده کنید و انتظار هر رفتاری را از طرف کودک داشته باشید. معمولاً در مورد این کودکان چیزی به اسم توجیه وجود ندارد و تمامی رفتارهای آنها از روی خصوصیات ذاتی و شرایط سنی آنهاست. بنابراین طبیعی است که عکاسی کودک یک ساله نسبت به سایر شیوه های عکاسی آتلیه ای متفاوت باشد و این کار خانواده‌ها و صاحبان آتلیه را سخت کند.