همزمان که در چند سال اخیر آتلیه‌ها نقش مهمی در عکاسی کودکان و عکاسی بارداری ایفا کرده‌اند مسئله گرفتن عکس نوزاد هم به بخشی از فعالیت آنها تبدیل شده است. خانواده‌ها هم برای اینکه لحظات خوش تولد کودک خود را از دست ندهند شرایطی را به وجود آورده که فرآیند عکاسی نوزاد در بیمارستان هم به وجود آمده است. علی رغم محبوبیت این شیوه عکاسی و تمایل خانواده‌ها به اجرای آن، ذاتاً برای این روش محدودیت‌هایی وجود دارد که برای عکاسی کودکان یا عکاسی بارداری کمتر است.

با توجه به اینکه بخشی از فعالیت ما در استودیو بامبو مربوط به گرفتن عکس نوزاد و فعالیت در حوزه عکاسی نوزادان است در این مطلب به بررسی این شیوه خواهیم پرداخت و در مورد بایدها و نبایدهای آن صحبت خواهیم کرد.

اهمیت عکس نوزاد برای خانواده‌ها و خود نوزاد

اهمیت گرفتن عکس نوزاد را از دو بعد متفاوت می‌توان بررسی کرد. جنبه اول شرایط خود نوزاد بعد از رشد و بزرگسالی است. اگر چه در نسل حاضر این موضوع بیشتر دیده می‌شود اما در نسل‌های قبلی شما اگر عکس‌های دوران کودکی و نوزادی خود را ببینید با کلی شوق و ذوق به آن نگاه می‌کنید. این تصاویر بی روح می‌توانند زنده کننده بسیاری از خاطرات ما باشند و به همین دلیل اهمیت ویژه‌ای دارند. خانواده‌ها هم با توجه به این که خودشان از دیدن عکس‌های دوران کودکی خود ذوق می‌کنند یا از این موهبت بی‌بهره هستند سعی می‌کنند که حتماً عکاسی نوزاد را برای کودک خود در نظر بگیرند.

اما گرفتن عکس نوزاد برای خانواده‌ها هم جذاب و جالب است. با توجه به اینکه وضعیت زندگی امروزی ما را به سمت زندگی تک فرزندی یا حداکثر دو فرزندی سوق می‌دهد، خانواده‌ها دوست دارند که بهترین و ایده آل ترین شرایط ممکن را برای کودکان و نوزادان خود به وجود بیاورند. یکی از این موارد ثبت لحظات مختلف فرزند خود است که طبیعتاً عکاسی نوزاد و عکاسی کودک هم در این حوزه قرار می‌گیرد. این عطش و هیجان به حدی بالاست که حتی خانواده‌ها و عکاسان آتلیه‌ای را به بیمارستان می‌کشانند و از شیوه‌هایی مانند عکاسی نوزاد در بیمارستان استفاده می‌کنند.

اهمیت عکس نوزاد

نکات مهم و کلیدی در عکاسی نوزادان

عکاسی نوزادان حساسیت بسیار ویژه‌ای دارد و از طرف دیگر مسئله زمان هم یک فاکتور مهم است. رشد نوزادان بسیار سریعتر از رشد آنها در سنین بالاتر است و به جرات می‌توان ادعا کرد که به صورت ساعتی و روزانه تغییر می‌کنند. این موضوع بهانه‌ای خوبی شده تا خانواده‌ها در مورد زمان بندی عکاسی نوزاد خود حساسیت ویژه‌ای داشته باشند. اما موضوع زمانی مهم‌تر می‌شود که در جریان گرفتن عکس نوزاد سلامتی و همچنین شیوه‌های عکاسی در اولویت قرار گیرد. بنابراین شما به عنوان خانواده نوزاد باید چهار نکته زیر را به دقت رعایت کنید:

ضعیف بودن نوزادان تازه متولد شده را نادیده نگیرید

اولین و مهمترین اصل در گرفتن عکس نوزاد این است که شما باید ضعیف بودن بدن و سیستم ایمنی آنها را در نظر بگیرید. این موضوع به حدی اهمیت دارد که کاملاً به سلامت کودک و نوزاد شما گره خورده و باید توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشید. شما هر ایده‌ای برای عکاسی نوزاد خود داشته باشید و به هر اندازه که دوست داشته باشید در روند عکاسی طی بشود باز هم باید ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن نوزادان و همچنین نرم بودن اسکلت آنها را در نظر داشته باشید. خوشبختانه تجربه و سابقه آتلیه نوزادان در این موضوع به خانواده‌ها کمک می‌کند و می‌توانند در مورد سلامت عکاسی اطمینان داشته باشند.

عکاسی نوزادان محدودیت بیشتری دارد

از جمله موارد مهم دیگری که می‌تواند روند عکاسی نوزاد شما را تحت تأثیر قرار دهد این است که شما با محدودیت بیشتری مواجه هستید. اصلاً شما به هنگام گرفتن عکس نوزاد باید مسائلی مانند شرایط آب و هوایی و همچنین شرایط زمانی را در نظر بگیرید و سلامت کودک برای شما در اولویت قرار گیرد. حالا اگر شما همه این فاکتورها را در کنار وضعیت جسمانی نوزاد خود قرار دهید متوجه می‌شوید که آزادی‌هایی که در جریان عکاسی کودک داشته‌اید در این مورد ندارید و باید خواسته‌های خود را تعدیل ترک کنید.

عکس نوزاد در آتلیه

اهمیت انتخاب مکان عکس نوزاد

مکان یکی دیگر از فاکتورهای مهم و تعیین کننده در عکاسی نوزادان است. البته بحث مکان را در ادامه مطلب به صورت مفصل‌تر بررسی خواهیم کرد اما شما در جریان عکاسی باید بهترین مکان را با توجه به وضعیت نوزاد انتخاب کنید. اگر نوزاد شما از لحاظ جسمی سالم است و محدودیتی برای آن ندارید کار شما برای انتخاب به مکان راحت‌تر است. در ضمن در مورد انتخاب مکان عکاسی پیشنهاد عکاس آتلیه می‌تواند راهگشا باشد و شما را به سمت مسیرهایی ببرد که احتمال موفقیت در آنها بیشتر است.

انتخاب معقولانه برای فرایند عکاسی

ترس و احتیاط مهمترین اصل در عکاسی و به طور ویژه گرفتن عکس نوزاد است. در مورد نوزادان هرچه از وضعیت آب و هوایی یا از شرایط حاکم بر عکاسی بترسید باز هم کم است. در حقیقت شما با یک موجود ضعیف مواجه هستید که ثمره یک عمر تلاش شماست و به هیچ وجه حاضر نیستید که شرایط نامناسبی را تجربه کند. به همین دلیل شما باید معقولانه‌ترین تصمیم ممکن را در مورد زمان عکاسی و مکان عکاسی بگیرید و سعی کنید که در همه شرایط با صاحب آتلیه هماهنگ باشید.

انتخاب‌های مناسب برای گرفتن عکس نوزاد

حالا اگر تصمیم گرفته‌اید که برای گرفتن عکس نوزاد خود مکان‌های مختلف را بررسی کنید و بهترین آنها را با توجه به شرایط خود انتخاب کنید باید ببینید که چه گزینه‌هایی در اختیار دارید. روال معمول به این صورت است که خانواده‌ها بیمارستان محل تولد، آتلیه عکاسی و همچنین خانه را انتخاب می‌کنند که بیشتر یک مسئله سلیقه‌ای بوده و چند عامل فنی هم در آن نقش دارد. می‌توانید موارد زیر را در نظر بگیرید:

عکس نوزاد در بافت

عکاسی نوزاد در بیمارستان

گرفتن عکس نوزاد در بیمارستان در چند سال اخیر رواج بیشتری داشته و به عنوان یک گزینه قدیمی شناخته نمی‌شود. در حقیقت در چند سال اخیر با همکاری بیمارستان‌ها با خانواده‌ها و همچنین شرایط مناسب بیمارستانهای خصوصی این امکان برای خانواده‌ها به وجود آمده که عکاسی نوزاد خود را در همان بیمارستان محل تولد انجام دهند. آزادی عمل عکاس آتلیه و خانواده‌ها در این شیوه عکاسی بسیار کمتر است و بیشتر به عنوان یک شیوه مدرن و جدید مورد استقبال خانواده‌ها قرار گرفته است. ایده‌های زیادی برای این شیوه عکاسی وجود دارد که برخی صرفاً عکاسی بر روی تخت یا در خروجی اتاق استراحت را می‌پسندند و برخی نیز ممکن است ایده‌های شخصی متفاوتی داشته باشند.

عکاسی نوزاد در آتلیه

گرفتن عکس نوزاد در آتلیه محبوب‌ترین و قدیمی‌ترین روش عکاسی نوزادان است و در حال حاضر هم بیشتر خانواده‌ها این شیوه را ترجیح می‌دهند. در حقیقت در این شیوه خانواده‌ها بعد از چند روز استراحت و ثبات نوزاد به سراغ آتلیه می‌روند و فرآیند عکاسی را انجام می‌دهند. صاحب آتلیه و عکاس هم از چند روز قبل آمادگی لازم را برای فضای عکاسی نوزاد فراهم می‌کند تا نوزاد در شرایطی استاندارد و سالم باشد. این روش عکاسی بسیار جذاب است و امکان پیاده سازی ایده‌های مختلف در آن وجود دارد. البته باید قبول کنیم که شرایط مادر و همچنین محل آتلیه نقش مهمی در گرفتن عکس نوزادان در آتلیه دارد.

عکاسی نوزاد در خانه

راهکار سوم دعوت عکاسی آتلیه به منزل است. برخی از خانواده‌ها در هر صورتی عکاسی را در منزل خود ترجیح می‌دهند و این گزینه قطعی آنهاست. در طرف مقابل برخی دیگر از خانواده‌ها به دلیل شرایط مادر و نوزاد ترجیح می‌دهند که فرآیند عکاسی در همان محل سکونت انجام گیرد و به آتلیه نروند. انجام عکاسی در منزل راهکار بسیار خوبی برای نوزاد و خانواده است اما در هر صورت باید قبول کنیم که این شیوه عکاسی باعث بالا رفتن هزینه شده و ممکن است که صاحبان آتلیه مبلغ بیشتری از شما طلب کند.

اهمیت ایده‌ها در اجرای عکاسی نوزادان

ایده‌ها، فاکتورهای مهم و تعیین کننده‌ای در عکاسی نوزاد به شمار می‌آیند و به همین دلیل بیشترین جستجوی خانواده‌ها در اینترنت مربوط به پیدا کردن ایده مناسب برای گرفتن عکس نوزاد و همچنین پیدا کردن ژست عکاسی است. بسیاری از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند که از ایده‌های متفاوت و خاص برای عکاسی کودک خود بهره ببرند و به همین دلیل از قبل وب سایت‌های ایرانی و خارجی را به طور کامل بررسی می‌کنند.

اولین جایی که شما می‌توانید ایده عکس نوزاد را پیدا کنید بخش جستجوی تصاویر گوگل است. در این بخش شما می‌توانید واژه‌ها و عبارات مختلفی در مورد عکاسی کودکان و نوزادان جستجو کنید و در آن سایت‌های ایرانی و خارجی متعددی را ببینید. اگر احساس می‌کنید که ممکن است وبسایتهای ایرانی تکراری باشند شما می‌توانید سایت‌های خارجی و انگلیسی زبان را به خوبی بگردید و ایده‌های دلخواه و مناسب با توجه به شرایط کودک خود پیدا کنید.

عکس نوزاد

اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی هم محل خوبی برای دیدن نمونه کار آتلیه‌های مختلف و گرفتن ایده عکاسی نوزاد هستند. امروزه اینستاگرام تبدیل به یک ابزار محبوب در بین ایرانی‌ها شده و حتی ما در استودیو بامبو هم یک صفحه اختصاصی او برای نشان دادن نمونه کارهای خود ایجاد کرده‌ایم. شما می‌توانید هشتگ ها و کلید واژه‌های مختلف را در اینستاگرام خود در رابطه با گرفتن عکس نوزاد جستجو کنید و سعی کنید از آن ایده‌ها به شکل‌های مختلف کمک بگیرید.

 پیدا کنید و تغییر دهید

اما یکی از ایده‌های جذابی که شما برای گرفتن عکس نوزاد می‌توانید از آن کمک بگیرید این است که ایده‌های مختلف را ببینید و با توجه به خلاقیت خود آن‌ها را تغییر دهید. مثلاً ممکن است شما برخی از ایده‌های مختلف در زمینه عکاسی نوزاد در بیمارستان یا در هر محل دیگری پیدا کنید و از سبک اجرای آن خوشتان بیاید. در این حالت شما با توجه به خلاقیت شخصی به راحتی می‌توانید تغییراتی در محیط عکس خود به وجود بیاورید و از آن به عنوان یک ایده کمک بگیرید.

در نهایت بازهم باید به این نکته اشاره کنیم که گرفتن عکس نوزاد برخلاف عکاسی کودکان و عکاسی بارداری نیاز به حساسیت بیشتری دارد. هم خانواده‌ها باید این موضوع را درک کنند که با محدودیت بیشتری مواجه هستند و هم عکاسان باید به این موضوع توجه کنند که باید سلامت کودک را در اولویت خود قرار دهند. در مورد عکاسی نوزادان بحث هزینه موضوع مهمی نیست و بیشتر انجام عکاسی با کیفیت در اولویت قرار می‌گیرد.

امیدواریم که این مطلب اطلاعات مناسبی در مورد گرفتن عکس نوزاد در اختیار شما قرار دهد. ما برای گرفتن اطلاعات تکمیلی و همچنین مشاوره رایگان می‌توانید از شماره‌های سایت استفاده کنید و با ما در گروه استودیو بامبو در تماس باشید.