یکی از ایده‌هایی که در چند سال اخیر به حوزه عکاسی نوزاد وارد شده، گرفتن عکس ماهگرد نوزاد است که پیشنهاد جالب و دوست داشتنی به نظر می‌رسد. البته هر کدام از ایده‌های عکاسی کودکان طرفداران و منتقدین خاص خود را دارد که این یک موضوع سلیقه‌ای است. اما در هر صورت عکاسی نوزاد نیاز به ظرافت‌هایی دارد که به سلیقه عکاس و به انتخاب خانواده‌ها وابسته است. این انتخاب می‌تواند گرفتن عکس ماهگرد از نوزاد باشد یا حتی عکاسی نوزاد را به بیمارستان بکشد.

با این مقدمه کوتاه به سراغ عکس ماهگرد نوزاد به عنوان یک ایده جذاب برای خانواده‌های نوپا می‌رویم تا نشان دهیم که این ایده چه جذابیت‌هایی دارد و چه مواردی باید در آن رعایت شود.

عکس ماهگرد نوزاد چیست؟

عکس ماهگرد نوزاد یعنی یک روش عکاسی از نوزادان که در آن سن نوزاد به کمک عقربه‌های ساعت یا به کمک هر ابزار دیگری نشان داده می‌شود. معمولاً در عکس‌های ماهگرد از ایده دوازده ماه اول استفاده می‌شود و بعد از یک سال اول وارد چرخه عکاسی کودکان می‌شود. این موضوع باعث شده که خانواده‌ها و عکاسان ایده استفاده ساعت را در بیشتر الگوهای خود داشته باشند و ساعت یکی از مهمترین بخش‌های این عکاسی است.

نکته جالب و جذاب دیگری که در مورد عکس ماهگرد نوزاد وجود دارد این است که خانواده می‌توانند به کمک این ایده روند بزرگ شدن نوزاد خود را ثبت کنند. در این شیوه خانواده برای هر ماه کودک یک عکس آتلیه‌ای خاص در نظر می‌گیرند و از این طریق روال بزرگ شدن آنها را کنترل می‌کند. حتی برخی از خانواده‌ها فاصله‌های ۳ ماه یا ۴ ماه را برای این شیوه عکاسی در نظر می‌گیرند تا به نوعی تنوع بیشتری به عکاسی نوزاد خود ببخشند و یک ایده جالب و دوست داشتنی داشته باشند.

چرا عکس ماهگرد برای کودکان جذابیت دارد؟

احتمالاً توضیحات و مقدمات گفته شده در ابتدای این متن برای تعریف عکس ماهگرد نوزاد کافی باشد. اما حالا این سؤال به وجود می‌آید که چرا خانواده‌ها به عکاسی ماهگرد نوزادان علاقه دارند. پاسخ دادن به این سؤال دلایل مختلفی دارد که شما می‌توانید به یکی از موارد زیر بسنده کنید:

 Newborn baby picture

 جذابیت یک سال اول نوزادان برای خانواده‌ها

اولین چیزی که گرفتن عکس ماهگرد نوزاد را برای خانواده‌ها جذاب می‌کند، شیرین بودن و دوست داشتنی بودن نوزادان در یک سال اولیه آنهاست. معمولاً یک سال اول نوزاد به حدی جذاب است که خانواده‌ها با هر عکس العملی از طرف آنها واکنش نشان می‌دهند و دوست دارند که این لحظات را ثبت کنند. این لحظات می‌تواند شامل چهار دست و پا رفتن کودک یا حتی درآوردن اولین دندان کودک باشد. حتی برخی از خانواده‌ها معتقدند که بوی نوزاد کمتر از یکسال جذابیت دارد که این نشان دهنده علاقه وافر خانواده‌ها به نوزادان کوچک است. پس به همین راحتی می‌توان عکاسی کودکان زیر یک سال را تبدیل به یک دفترچه خاطرات جذاب کرد.

 ایجاد یک سری عکس جذاب و دوست داشتنی از روند رشد نوزاد

دومین موردی که شما را به سمت عکس ماهگرد نوزاد می‌برد این است که شما یک سال کامل برای گرفتن عکس فرصت دارید و در هر کدام از این عکس‌ها زمان مشخصی از طول عمر نوزاد خود را نشان دهید. مثلاً شما می‌توانید یک الگوی تکراری برای عکس نوزاد خود انتخاب کنید و در آن تنها عدد نشان دهنده سن نوزاد را تغییر دهید. انجام دادن این روال شما را به ۱۲ عکس با ۱۲ عدد متفاوت می‌رساند که سن کودک را در شرایط مختلف نشان می‌دهد. پس شما یک سری عکس جذاب و دوست داشتنی از روند رشد نوزاد خود خواهید داشت که مطمئن انگیزه زیادی در نشان دادن آن به آشنایان به وجود می‌آورد.

 تنوع بالا در ایده‌ها برای پیاده سازی سبک‌های مختلف

نه تنها در مورد عکاسی ماهگرد نوزادان بلکه در همه زمینه‌های عکاسی نوزاد امکان ایجاد تنوع وجود دارد و شما می‌توانید سبک‌های متفاوتی برای عکس کودک خود در نظر بگیرید. این تنوع هم به دلیل ذات نوزاد و هم به دلیل استفاده از روشهای مختلف برای نشان دادن سن نوزاد است. پس شما می‌توانید در جریان این عکاسی از طرح‌های مختلف ساعت شمار یا حتی کیلومترشمار استفاده کنید که در آن سن نوزاد به صورت یک عدد خاص نشان داده شده است. قرار دادن کودک در کنار یک عدد بادکنکی بزرگ پیشنهاد جالب دیگری است که شما می‌توانید برای تنوع بخشی به عکس نوزاد چند ماهه خود به کار ببرید.

عکس ماهگرد نوزاد دو ماهه

مواردی که در عکاسی ماهگرد نوزادان باید رعایت شود

قبل از اینکه شما بخواهید وارد روال عکس ماهگرد نوزاد شوید باید مواردی را رعایت کنید که به کمک آن یک سری عکس جذاب و دوست داشتنی داشته باشید. در هر صورت شما با یک نوزاد با سیستم ایمنی ضعیف مواجه هستید که هنوز هم استخوانبندی آن به طور کامل شکل نگرفته و این احساس مسئولیت بیشتری برای شما و عکاس به وجود می‌آورد. پس توصیه ما این است که موارد زیر را حتماً به شکل دقیق رعایت کنید:

همیشه و در همه حال اولویت با سلامت نوزاد است

به خاطر داشته باشید که نوزاد یک موجود ضعیف و با سیستم ایمنی ضعیف و با استخوان بندی نرم است. هرگونه فشار احتمالی به جسم نوزاد یا حتی ایجاد شرایط نامناسب برای او می‌تواند شما را به اندازه یک عمر پشیمان کند. پس به عنوان یک توصیه در جریان عکاسی نوزادان سعی کنید که همیشه و در همه حال اولویت خود را بر روی سلامت نوزاد قرار دهید. گرفتن عکس ماهگرد نوزاد با کمک روش‌ها و سیستم‌های مختلفی امکان پذیر است، اما شما باید وضعیت نوزاد خود را در نظر بگیرید و بهترین انتخاب ممکن را با توجه به شرایط او داشته باشید. گاهی لازم است که در این شیوه عکاسی از برخی ایده‌ها چشم‌پوشی کنید و به سراغ یک سبک جدید بروید.

یک ایده را فقط با موافقت عکاس انتخاب کنید

به خاطر داشته باشید که تمامی این ایده‌ها و پیشنهادات شما باید با هماهنگی عکاس انجام شود. شما چه عکاسی نوزاد در آتلیه یا چه عکاسی نوزاد در منزل یا بیمارستان را انتخاب کنید، اصلی‌ترین شخص درگیر در آن همان عکاس است که باید اصل کار را انجام دهد. عکاسان آتلیه‌ای تجربه بالایی دارند و در طول فعالیت خود با گزینه‌های مختلفی مواجه شده‌اند که این گزینه‌ها به عنوان تجربه فعالیت آنها شناخته می‌شوند. پس شما حتی اگر بخواهید ایده‌های مختلفی را انتخاب کنید یا حتی در پیدا کردن ایده دچار مشکل شوید می‌توانید از پیشنهاد این افراد کمک بگیرید و بهترین آنها را با توجه به شرایط خود انتخاب کنید.

عکس ماهگرد نوزاد دختر

نیازی نیست که همه تصاویر را در شرایط مشابه بگیرید

از آنجایی که خانواده‌ها دوست دارند که بهترین و مناسب‌ترین الگو را برای نشان دادن روند رشد نوزاد خود انتخاب کنند، سعی می‌کنند در همه ایده‌ها شرایط مشابهی داشته باشند تا امکان مقایسه آنها با یکدیگر وجود داشته باشد. این ایده در جای خود جذابیت دارد و به عنوان یک پیشنهاد مناسب شناخته می‌شود. اما دلیلی وجود ندارد که شما هم بر استفاده از آن اصرار داشته باشید و کاملاً یک الگوی یکسان در نظر بگیرید. در حقیقت معیار اصلی شما در انتخاب ایده و ژست عکاسی نوزاد توجه کردن به وضعیت جسمی و فیزیکی نوزاد است تا بهترین آنها را انتخاب کنید. پس سعی کنید که همیشه در انتخاب ایده‌ها و ژست‌های مختلف پویایی کافی را داشته باشید تا در این مورد موفق باشید.

اصولی در طراحی ایده عکس ماهگرد نوزاد

در این قسمت از مطلب می‌خواهیم سه اصل کلی در طراحی ایده عکس ماهگرد نوزاد مطرح کنیم که شما با توجه به آن می‌توانید صدها و حتی هزاران ژست مختلف را پیشنهاد دهید. باید قبول کنیم که انتخاب این ایده تا حدود زیادی سلیقه‌ای است و تنها شرایط نوزاد در آن نقش مهم و تعیین کننده‌ای دارد. حالا اگر شما در انتخاب ایده مانده‌اید سعی کنید سه مورد زیر را در نظر بگیرید تا انتخاب بهتری داشته باشید:

بهتر است یک سال اول را برای عکاسی انتخاب کنید

نه تنها ما؛ همه خانواده‌ها معتقدند که یک سال اول زندگی برای نوزادان و خانواده‌ها بالاترین جذابیت ممکن را دارند و این بهترین فرصت ممکن برای گرفتن عکس نوزاد است. معمولاً کودکان بالاتر از یک سال را به عکاسی کودکان در آتلیه می‌برند که فرایند خاص خود را دارد و پیچیدگی آن نسبت به عکاسی نوزاد کمتر است. از طرف دیگر بعضی از خانواده‌ها تنها چند ماه مثلاً چهار ماه یا شش ماه را برای عکاسی از نوزاد خود انتخاب می‌کنند. اگرچه این موضوع کاملاً شخصی و سلیقه‌ای است اما پیشنهاد ما این است که سعی کنید عکس ماهگرد نوزاد خود را تا یک سال اولیه ادامه دهید و از ساعت یا هر ابزار دیگری برای این ۱۲ ماه استفاده کنید.

 در مورد محل عکاسی و قیمت عکاسی نوزاد از صاحب آتلیه بپرسید

در مطالب قبل به بررسی قیمت عکاسی نوزاد پرداختیم و نشان دادیم که ۱۰ عامل در این قیمت گذاری نقش دارد. یکی از موارد مؤثر در قیمت گذاری، انتخاب محل عکاسی نوزاد است. خانواده‌ها می‌توانند از سه گزینه عکاسی نوزاد در آتلیه، عکاسی نوزاد در خانه و عکاسی نوزاد در بیمارستان یک یا چند مورد را انتخاب کنند. معمولاً عکاسی در بیمارستان هزینه بیشتری دارد. پس از آن عکاسی در منزل قیمت بالاتر داشته و پایین‌ترین قیمت مربوط به عکاسی در آتلیه است. حالا شما با توجه به این موارد باید تصمیم بگیرید که عکس ماهگرد نوزاد شما قرار است در چه مکانی گرفته شود و چه شرایطی را تجربه کند. پس توصیه ما این است که حتماً در این مورد با صاحب آتلیه و با عکاس به توافق برسید تا بعد از انجام پروژه دردسر کمتری داشته باشید.

عکس ماهگرد نوزاد دو ماهه

 خانواده‌ها می‌توانند در فرآیند عکاسی نقش مهمی داشته باشند

هم در عکاسی کودکان، هم در عکاسی بارداری و هم در عکاسی نوزاد خانواده‌ها نقش مهم و تعیین کننده‌ای دارند. در واقع نقش آنها به دو حوزه متفاوت مربوط می‌شود که یکی از آنها آماده سازی امکانات اولیه برای عکاسی و یکی از آنها حضور اعضای خانواده در عکس است. پس شما به عنوان خانواده نوزاد باید خود را برای هر دو نقش آماده کنید. آماده سازی نوزاد و همراه داشتن امکانات لازم مانند لباس به عنوان نقش حمایتی و همچنین آماده شدن برای حضور در عکس به عنوان نقش دوم وظیفه شماست. پس اگر می‌خواهید در انجام این وظایف نقش داشته باشید لازم است که از قبل خود را آماده کنید و با صاحب آتلیه هماهنگ باشید.

شما وقتی که قصد گرفتن عکس ماهگرد نوزاد را دارید می‌توانید محل عکاسی را انتخاب کنید، می‌توانید از ابزارهای مختلف مانند ساعت برای نشان دادن ماه و سن نوزاد خود استفاده کنید، می‌توانید سایر اعضای خانواده را در جریان عکاسی دخالت دهید، می‌توانید زمان عکاسی را انتخاب کنید. اما باید این نکته را به خاطر داشته باشید که شرایط فیزیکی و سلامتی نوزاد و همچنین دستورات عکاس و صاحب آتلیه نسبت به رفتارهای شما در اولویت قرار دارند و شما باید بهترین مسیر ممکن را انتخاب کنید. پس در این مورد توصیه ما این است که گام به گام با عکاس هماهنگ باشید و مسیر درست را انتخاب کنید.

اگر به فکر اطلاعات و مشاوره بیشتر در زمینه عکس ماهگرد نوزاد هستید یا به دنبال رزرو وقت برای عکاسی از نوزاد خود هستید با شماره‌های درج شده در سایت استودیو عکاسی کودک بامبو تماس بگیرید.