ممکن است کودک شما ناخن‌های خود را به دلایل مختلف  ازجمله کنجکاوی، خستگی، تسکین استرس، عادت، یا تقلید جویده و بخورد. خوردن ناخن یکی از رایج‌ترین عادت‌های عصبی است که از دیگر انواع آن‌ها می‌توان به میک زدن انگشت شست، خاراندن بینی، چرخاندن مو یا سابیدن دندان‌ها اشاره نمود. به‌احتمال زیاد این عادات باقی مانده و به بزرگسالی ادامه خواهد یافت.

رشد نمودن بچه‌ها می‌تواند باعث افزایش استرس و مضطرب شدن آن‌ها شود و بسیاری از این تنش‌ها و فشارها برای والدین نامرئی بوده و بچشمشان نمی‌آیند. اگر فرزند شما به عمل جویدن ناخن را به‌صورت نسبی انجام می‌دهد ​​(به خود آسیب نرساند) و ناخودآگاه (درحالی‌که تلویزیون را تماشا می‌کند)، یا در پاسخ به شرایط خاص (مانند نمایش یا تست) تمایل داشته باشد که انجام دهد، این عمل برای  وی خطرناک نبوده و تنها راهی برای مقابله با کاهش استرس و نگرانی است و نباید خیلی در مورد ان نگران و مضطرب باشید.

در مقاله زیر با ما همراه شوید تا درک کنیم که موارد استثنایی خوردن ناخن کی بوده و چه زمانی باید نگران جویدن ناخن توسط کودک خود باشید.

درنهایت، فرزند شما این حالت را متوقف خواهد کرد، اما اگر ناخن خوردن طولانی‌تر ازآنچه فکر می‌کنید شده است، و یا اگر به عادتی تبدیل‌شده است که شما نمی‌توانید تحمل‌کنید، راه‌های ساده‌ای برای کمک به فرزند خوددارید تا به‌راحتی بتواند این عادت یعنی جویدن ناخن خود را کنار بگذارد.

برای جویدن ناخن کودک خود چه کنیم؟

نگرانی‌ها و ریشه اضطراب وی را تشخیص دهید

جانشین کییزر مربی آموزش فرزند داری می‌گوید: “واکنش اولیه ما هنگامی‌که کودکان چیزی را که ما را نگران می‌کنند انجام می‌دهند این است که سعی می‌کنیم طوری رفتار کنیم تا آن را متوقف کنیم و این حرکت به‌عنوان یک هدف بلندمدت، خوب است.” اما قبل از این‌که بتوانید این کار را انجام دهید، ضروری است که شما با عوامل اصلی که اضطراب را ایجاد نموده‌اند برخورد کنید و فکر کنید که آیا در زندگی فرزندتان استرسی وجود دارد که باید توسط شما به‌عنوان والدین تشخیص داده شود ”

اگر شما ایده خاصی دارید که چه چیزی باعث ایجاد اضطراب کودکتان شده است مانند  تغییرات اخیر، طلاق در خانواده، مدرسه جدید یا یک اجرای پیانو در آینده‌ای نزدیک  – تلاش خود را افزایش داده و به‌صورت ویژه‌ای با وی در مورد نگرانی‌هایش صحبت کنید. البته این حرف ساده‌تر از آن است که به نظر می‌رسد و ممکن است برای همه بچه‌ها پاسخ ندهد، اما پیشنهاد یک دلیل کاملاً  بی‌ربط برای ناخن خوردن وی (“من می‌دانم، که تو تلاش می‌کنی دندان‌هایت را تیز کنی!”) ممکن است او را ترغیب کند که واقعاً چه چیزی وی را ناراحت و مضطرب زده نموده است.

نق نزده و مجازات نکنید

تا زمانی که فرزند شما شخصاً مایل به متوقف کردن جویدن ناخن خود نباشد، احتمالاً اینکه بتوانید در مورد آن کاری انجام دهید بسیار پایین است. مانند دیگر عادات عصبی، ناخن خوردن به نظر ناخودآگاه می‌رسد. اگر فرزند شما حتی نمی‌داند که این کار را انجام می‌دهد، نگرانی و مجازات او  می‌تواند یک حرکت و استراتژی بی‌فایده باشد. حتی بزرگ‌سالان هم  در برخی از شرایط سخت چنین عادت‌های وحشتناکی را از خود بروز می‌دهند.

اگر واقعاً این حرکت شمارا از اذیت می‌کند، برای وی محدودیت‌هایی را تنظیم کنید. “در میز شام خبری از  جویدن ناخن نباشد”

مهم‌ترین چیز این است که خود را در برابر آنچه اساساً شمارا  ناراحت می‌کند حفظ  نموده و از افزایش حرارت عصبی خود و یا تبدیل‌شدن به یک خروش احساساتی جلوگیری کنید. تحریک و عصبانیت خود را تا هرزمانی که می‌توانید نگاه داشته و کاهش دهید. گفتن این جمله که “ناخن خوردنت رو همین‌الان قطع کن! کمی تونم او نو تحمل‌کنم!” ممکن است که یک مبارزه قدرتمند و طولانی‌مدت افتتاح کند.

به‌طورکلی، تا زمانی که کودک شما به خود آسیب نزند و به نظر نمی‌رسد بیش‌ازحد تحت تأثیر قرارگرفته است، بهترین نکته این است که دائماً ناخن‌های کودکتان را کوتاه کنید، به او یادآوری کنید که دست‌های خود را بشویید و سعی کنید توجه وی را به موضوعات دیگری پرت نمایید تا فرصت جویدن ناخن را پیدا نکند. اگر شما با توسل به‌زور و  فشار کودکتان را از جویدن ناخن‌هایش متوقف کنید، تنها کاری که کرده‌اید اضافه نمودن پراسترس و خطر تشدید این عمل و رفتار است..

علاوه بر این، هرگونه مداخله مستقیم از سوی شما – مانند مالیدن مواد تند و زننده بر روی ناخن‌های کودک – به‌عنوان یک مجازات برای او احساس می‌شود، حال آیا این‌که نگاه شما بدین موضوع خیر خواهانِ باشد وی این برداشت را می‌کند. ممکن است مشکل اضطراب وجود نداشته و این کار تنها یک عادت او باشد. که احتمال دارد که او در  خود آماده این باشد که این عادت را متوقف سازد، و حتی ممکن است او با شما احساس راحتی کند و از شما درخواست کمک کند.

هنگامی‌که او می‌خواهد عادتش را ترک کند، به او کمک کنید.

اگر دوستان فرزندتان او را  اذیت می‌کنند، در این حالت ممکن است او آماده متوقف کردن این عادت باشد و او به کمک شما نیاز خواهد داشت. ابتدا با او درباره اذیت کردن صحبت کنید و او را تشویق کنید که به شما بگوید که احساسش در این رابطه چگونه است. به‌گونه‌ای با وی سخن بگویید که اطمینان حاصل کند شما او را دوست دارید و بدون توجه به آنچه ناخن‌های او به نظر می‌رسد به او این حس را القا کنید. سپس به سمت راه‌حل‌های ممکن حرکت کنید.

در مورد ترک عادت سخن بگویید

با کودک خود بحثی در مورد عادت‌های عصبی و چگونگی متوقف نمودن آن‌ها ایجاد نموده و سخن بگویید. یک کتاب خوب برای اینکه درزمینهٔ ترک عادات باهم بخوانید کتابی از  Dawn Huebner است به نام “چه‌کاری انجام دهید وقتی به عادتی بد دچار می‌شوید: راهنمای کودکان برای غلبه بر جویدن و خوردن ناخن.

سپس تصمیم بگیرید که چگونه باید برای خروج از  این عادت بد برنامه داشته باشید. آیا او از شما می‌خواهد که در زمان انجام عادت به وی یادآوری کنید، و یا این کار وی را ناراحت و تحریک می‌کند؟ کودکانی که کمی سنشان بیشتر است معمولاً دخالت کمتر والدین را در این زمینه ترجیح می‌دهند.

به او کمک کنید تا در مورد عادت بد خودآگاه شود

فرزندتان را تشویق کنید تا در این مورد آگاه شود که در چه زمانی و چه مکانی وی ناخن‌هایش را می‌جود. بر روی یک یادآور آرام و رازگونه که فقط بین خودتان است توافق کنید برای  زمانی که او فراموش می‌کند تا ناخن‌هایش را نجود. یک لمس آرام بازو می‌تواند در این لحظه کمک شایانی به فرزندتان بکند.

بعضی از بچه‌ها از یادآوری‌های فیزیکی بهره می‌برند که زمانی که آن‌ها در حال انجام آنم عادت هستند این یادآور فیزیکی توجه آن‌ها را نسبت به عادت جمع می‌کند.. این گزینه زمانی مفید است که کودک شما آن را انتخاب کند. اگرنه این عمل انتخاب شما باشد برای وی فقط مجازات خواهد بود.

ممکن است کودکتان پیشنهاد دهد که چسباندن باندهای چسبنده روی نوک انگشتانش می‌تواند برای  وی مفید باشد. یا همچنین وی پیشنهاد دهد که ناخن خاس  وی را با چندلایه لاک ناخن بپوشانید تا جویدن ناخن به یک چالش خیلی بزرگ برای آن‌ها مبدل شود.

اگر می‌خواهد که ناخن‌هایش را با یک ماده تلخ و بدمزه آغشته کنید، این خوب است، اما برچسب ماده را بررسی کنید. بعضی از این مواد  شامل مواد تشکیل‌دهنده مانند فلفل کائن است که می‌تواند دردناک باشد و اگر کودک با دستانش چشم‌هایش را پاک کند بسیار خطرناک خواهد بود.

اگر کودکتان دختر است می‌توانید وی را به آرایشگاه ببرید و برای ناخن‌هایش عمل مانیکور را انجام دهید این کار به آن‌ها کمک می‌کند تا این عادت یعنی جویدن ناخن را فراموش کنند.