عکس گرفتن از بچه‌ها همیشه کار سختی بوده و متقاعد کردن آن‌ها برای انتخاب یک ژست مناسب دغدغه‌ بسیاری از عکاسان و والدین است. معمولا کودکان علاقه‌ای از خود برای گرفتن عکس نشان نداده و این کار نیاز به یک عکاس باحوصله دارد. ژست عکس گرفتن بچه ها اما می‌تواند بسیار جذاب و شیرین باشد و این روزها بسیاری از برندهای معروف از طریق مدل‌های کودک توانسته‌اند محصولات خود را به خوبی تبلیغ کنند. بسیاری از ژست‌های عکاسی به گونه‌ای هستند که اگر یک کودک آن را ایفا کند، تاثیر بیشری خواهد داشت. ما در این مطلب قصد داریم چند ژست ایده‌آل برای عکس گرفتن از بچه‌ها به شما معرفی کنیم.

ژست عکس گرفتن بچه ها

کودکان با ژست‌هایی که برای عکاسی می‌گیرند، تمام احساسات خود را به بیننده منتقل می‌کنند. ژست‌هایی نظیر دویدن، خندیدن و گریه کردن که هر کدام گویای حال واقعی آن‌ها است. نحوه ژست عکس گرفتن بچه ها هرگز نباید مصنوعی باشد، از این رو توصیه می‌شود تا با چند راهکار ساده،چه در آتلیه و چه در عکاسی کودک در فضای باز ژست آن‌ها را طبیعی کرد.

خندیدن

تقریبا اکثر بچه‌ها علاقه زیادی به خندیدن داشته و به راحتی می‌توانند از ته دل بخندند. از این رو، برای اینکه بتوان از این ویژگی کودکان در عکس استفاده کرد، بهتر است عکاس از کسی کمک بخواهد تا در پشت صحنه بچه‌ها را بخنداند. این کار نیاز به تجربه کافی داشته و عکاس باید بهترین زمان را برای گرفتن عکس انتخاب کند. انتخاب یک منظره زیبا نیز یکی دیگر از فاکتورهایی است که در این ژست باید به آن توجه کرد. بهره گرفتن از طبیعت و درختان می‌تواند فضای عکس را شاده کرده و ژست بچه‌ها را طبیعی‌تر جلوه دهد.

دویدن

ژست عکس گرفتن بچه ها بسیار جالب بوده و عکاسان سعی می‌کنند از ویژگی‌های ذاتی آن‌ها نظیر بازی، جنب و جوش و شیطنت‌های کودکانه استفاده کنند. دویدن یکی از این ویژگی‌ها بوده و عکاسان می‌توانند از آن به عنوان یک ژست ایده‌آل استفاده کنند. برای این کار کافیست تا یک بازی صوری را ترتیب دهید. توپی را چند متر آن طرف‌تر پرتاب کنید و از بچه‌ها بخواهید تا به سمت آن بدوند. اکنون از فرصت استفاده کرده و چندین عکس هنگام دویدن از آن‌ها بگیرید. این امر عکس را کاملا طبیعی کرده و کودکان بدون اینکه نقش بازی کنند به سمت توپ می‌دوند.

در حین بازی کردن

در حین بازی کردن

تقریبا همه بچه‌ها عاشق بازی کردن هستند و در حین این کار صحنه‌های را از خود به نمایش می‌گذارند که بسیار جذاب بوده و توجه خیلی‌ها را به خود جلب می‌کند. معمولا عکاسان حرفه‌ای از این ویژگی کودکان نهایت بهره را برده و با کادربندی مناسب، عکس‌هایی از آن‌ها می‌گیرند که بسیار زیبا هستند. برای مثال، می‌توان از کودکی که مشغول بازی با یک حیوان خانگی است عکس گرفت. این ژست از عکس گرفتن یکی از محبوب‌ترین نمونه‌ها در بین عکاسان است.

شکلک درآوردن

یکی از جذاب‌ترین ایده‌ها برای ژست عکس گرفتن بچه ها ، شکلک درآوردن است. معمولا بچه‌ها عاشق این کار بوده و شکلک‌های بامزه‌ای از خود درمی‌آورند. یک عکاس حرفه‌ای می‌تواند با چند ترفند ساده کودکان را وادار به شکلک درآوردن کند و در زمان مناسب از آن‌ها عکس بگیرد. اگر آن‌ها از این کار خجالت کشیدند، کافیست خودتان ابتدا چند شکلک بامزه از خود دربیاورید تا آن‌ها را تشویق به این کار کنید.

هنگام گریه کردن

گریه برخی از کودکان به گونه‌ای است که آن‌ها را بامزه می‌کند. البته توصیه نمی‌کنیم برای این کار، آن‌ها را به گریه بیاندازید، بلکه منظور ما این است که عکس گرفتن هنگام گریه بچه‌ها می‌تواند ایده جالبی باشد.

هنگام گریه کردن

همراه پدر و مادر

عکس گرفتن در کنار پدر و مادر می‌تواند ایده‌ای مناسب برای ژست عکس گرفتن بچه ها باشد. این ایده از عکاسی یکی از رایج‌ترین موارد عکاسی بوده و کودکان با قرار گرفتن در کنار خانواده خود، یک عکس یادگاری و ماندگار می‌گیرند. برای اینکه عکس شما متفاوت باشد، بهتر است این کار را در طبیعت و با گرفتن ژست‌های خاص انجام دهید. به طور مثال، پرتاب کردن بچه به آسمان توسط پدر یا مادر یکی از ایده‌های جالب برای عکاسی است.  همچنین می‌توان هنگام بازی کردن پدر و مادر با فرزند خود از آن‌ها عکس گرفت.

پوشاندن لباس‌های جالب و بزرگ‌تر از سایز آن‌ها

یکی از ایده‌های جذاب برای عکس گرفتن از بچه‌ها، پوشاندن لباس‌های بزرگ‌ است. لباس‌هایی که هم سایز کودکان نباشد، ظاهر آن‌ها را بامزه کرده و عکسی ماندگار از آن‌ها برجای می‌گذارد. البته بهتر است با توجه به رنگ پوست و چهره بچه‌ها به آن‌ها لباس پوشاند تا عکس خوبی از آب دربیاید.

عکس گرفتن هنگام ذوق کردن بچه‌ها

معمولا اغلب بچه‌ها با دیدن اسبا‌ب‌بازی و هنگام ورود به شهربازی چنان ذوقی می‌کنند که انگار دنیا را به آن‌ها داده‌اید. یک عکاس فرصت‌طلب می‌تواند از این حالت چهره کودکان یک عکس زیبا بگیرد. اگر به دنبال ایده‌ای مناسب برای ژست عکس گرفتن بچه ها هستید، هنگام ذوق کردن آن‌ها می‌توانید بهترین ژست‌ها را دربیاورید. این حالت از کودکان به قدری طبیعی است که عکس را بسیار زیبا می‌کند.

عکس گرفتن هنگام ذوق کردن بچه‌ها

پوشاندن کت و شلوار یا لباس عروس

عکاسی از کودکانی که کت و شلوار یا لباس عروس بر تن دارند، ایده‌ای بسیار جذاب می‌باشد. حتی اگر کودکان در هنگام عکس به دوربین هم نگاه نکنند و یا حواسشان پرت بازی باشد، عکس خوبی از آب درمی‌آید. پوشیدن لباس‌های مجلسی می‌تواند عکس کودکان را بسیار جذاب کند.

پوشاندن لباس‌های فرم (پلیس، اورژانس، آتش‌نشانی و غیره)

پوشیدن لباس‌های فرم نظیر لباس پلیس، اورژانس، آتش‌نشانی و غیره می‌تواند جذاب‌ترین ایده برای ژست عکس گرفتن بچه ها باشد. بهتر است این کار را در آتلیه و در کنار ابزار متناسب با شغل مربوطه نظیر کپسول آتش‌نشانی، ماشین پلیس و غیره انجام دهید تا فضای عکس را زیبا کند. معمولا برخی از آتلیه‌ها دارای اتاق‌های مخصوص برای عکاسی کودکان هستند و با ایده‌هایی که دارند، عکس‌هایی جذاب از کودکان می‌گیرند.

عکس گرفتن در حالت ایستاده

یکی از متداول‌تری ژست‌های عکاسی برای کودکان، حالت ایستاده است. این حالت برای نوزادان و کودکان زیر ۳ سال توصیه نمی‌شود چراکه نیاز به حوصله و زمان زیادی دارد. از این رو، این ژست برای کودکان بالای ۳ سال بهتر بوده و عکاسان می‌توانند به راحتی از آن‌ها عکس بگیرند. اگر می‌خواهید عکس شما زیبا شود، می‌توانید این عکس را به طور دسته‌جمعی و در کنار دوستان بچه‌ها بگیرید. به گونه‌ای که آن‌ها با انداختن دست در دور گردن یکدیگر، حس رفاقت را به خوبی القا کنند.

عکس گرفتن در حالت ایستاده

عکس گرفتن در حالت نشسته

یکی دیگر از ایده‌های مناسب برای ژست عکس گرفتن بچه ها ، حالت نشسته است. این حالت بسیار ایمن بوده و تمامی کودکان در هر سنی که هستند می‌توانند برای عکس گرفتن به زمین بنشینند. برای اینکه عکس زیبا شود، بهتر است با پوشاندن لباس‌های رنگارنگ و پس زمینه جذاب این کار را کرد. بسیاری از عکاسان برای اینکه حالت عکس طبیعی شود، از کودکان می‌خواهند که مشغول انجام کاری شوند تا در بهترین زمان ممکن از آن‌ها عکس گرفته شود.

عکس گرفتن هنگام غذا خوردن

اکثر کودکان علاقه زیادی به خوردن تنقلات داشته و با چنان ذوقی این کار را انجام می‌دهند که نمی‌توان از این حال آن‌ها عکسی برای یادگار نگرفت. معمولا بسیاری از عکاسان از این فرصت استفاده کرده و با دادن تنقلات به کودکان آ‌ن‌ها را سرگرم خوردن کرده و در زمان مناسب اقدام به عکاسی می‌کنند. اگر در خانه کودکان شما به صورت جالب و بامزه غذا می‌خورند، شما می‌توانید به یادگار از آن‌ها عکس بگیرید.

عکس گرفتن هنگام خواب

هنگامی که بچه‌ها به خواب می‌روند،به خصوص عکاسی نوزاد، چهره آن‌ها بسیار جالب و بانمک می‌شود. استفاده از این فرصت می‌تواند یک عکس زیبا را به همراه داشته باشد. این ایده می‌تواند جالب‌ترین ایده برای ژست عکس گرفتن بچه ها باشد. عکس‌های زیادی وجود دارند که در هنگام خواب بودن کودکان گرفته شده و بسیار زیبا هستند. برای اینکه عکس شما قشنگ شود، بهتر است محل خواب کودکان را با استفاده از وسایل بازی و دکوری جذاب کنید.

عکس گرفتن هنگام خواب

عکس در کنار اسباب‌بازی

شما می‌توانید با قرار دادن وسایل بازی در کنار کودکان، از آن‌ها عکس بگیرید. وسایلی نظیر عروسک، ماشین، تفنگ و غیره که هرکدام جلوه قشنگی به عکس می‌دهند. بهتر است از اسباب‌بازی‌هایی استفاده کنید که دارای رنگامیزی متعدد باشند تا فضای عکس را گرم و زیبا کنند.

گریم کردن بچه‌ها

گریم کردن کودکان آن‎‌ها را بسیار بامزه می‌کند. گریم یکی از ایده‌های جذاب برای ژست عکس گرفتن بچه ها است. شما می‌توانید آن‌ها را به شکل حیوانات مختلف درآورده و عکسی زیبا از آن‌ها بگیرید. به دلیل آنکه پوست کودکان در این سن بسیار حساس است، بهتر است از لوازم آرایشی باکیفیت استفاده کنید تا به سلامتی آن‌ها آسیب نرساند.

سخن پایانی

عکس گرفتن از بچه‌ها یکی از کارهای سخت در عکاسی است که نیاز به صبر و حوصله زیاد دارد. بسیاری از عکاسان با ترفندهایی که می‌زنند سعی می‌کنند تا کودکان را تشویق به گرفتن ژست‌های عکاسی کنند. معمولا بهترین زمان برای گرفتن عکس هنگام بازی کردن کودکان، خوابیدن، خندیدن و غیره می‌باشد. ما در این مطلب با معرفی ژست‌های عکاسی برای بچه‌ها به شما آموختیم که چگونه می‌توان به راحتی از آن‌ها عکس گرفت.