یکی از جذاب ترین ایده هایی که هم ما در گروه استودیو بامبو و هم خانواده ها در مورد آن اتفاق نظر دارند عکاسی کودک در طبیعت است که می‌تواند از فضای بکر و خاص آن نهایت بهره را برد. با توجه به اینکه فضای طبیعی همیشه در حال تغییر است احتمال تکراری شدن ایده های عکس کودک در طبیعت بسیار کم است و این فرصت خلق ایده های جذاب و دوست داشتنی را به ما می‌دهد.

اما در این مطلب چند توصیه برای مادران و خانواده ها فراهم کرده‌ایم تا در صورت انتخاب عکاسی کودک در طبیعت به آنها پایبند بمانند و بدین شکل به صاحب آتلیه هم در یک روند عکاسی استاندارد کمک کنند.

نورپردازی مهمترین فاکتور در عکاسی کودک در طبیعت

هیچ شکی نیست که مهمترین فاکتور در گرفتن عکس کودک در طبیعت و در فضای باز نورپردازی و انتخاب زمان عکاسی است. برای ما به عنوان آتلیه انعطاف‌پذیری در زمان عکاسی چندان سخت نیست و می توانیم آن را با توجه به خواسته مشتریان خود تغییر دهیم. اما در عین حال به عنوان یک گروه تخصصی و باتجربه در کنار خانواده ها هستیم تا در مورد ایده های عکاسی کودک در طبیعت با آنها مشورت کنیم و مناسب ترین گزینه ممکن را انتخاب کنیم.

شاید شما به عنوان خانواده بگویید که نورپردازی در جریان عکاسی بر عهده ما نیست! بله ما هم این موضوع را تایید می‌کنیم اما اینکه شما درخواست اجرای عکاسی به هنگام غروب یا در هوای ابری داشته باشید می تواند روی روند عکاسی تاثیرگذار باشد. بنابراین از قبل با توجه به ایده ها و ژست هایی که در نظر گرفته اید موضوع را با صاحب آتلیه و عکاس در میان بگذارید تا آنها هم در این مورد تمهیدات لازم را ببینند و روند عکاسی کودک در طبیعت به شکل بهتری اجرا شود.

نورپردازی مهمترین فاکتور در عکاسی کودک در طبیعت

انتخاب ژست عکاسی کودک در طبیعت با توجه به شرایط محیطی

احتمالا در بین آشنایان و فامیل خود نمونه های مختلفی از عکس های آتلیه ای دیده اید که در فضای باز و در محیط آزادانه گرفته شده اند. حالا کمی بیشتر به این تصاویر و عکس ها توجه کنید و ببینید که چه تغییراتی در آنها دیده می شود. به عنوان مثال نوع لباس و شرایط عکاسی انتخابی برای ساحل تفاوت زیادی با انتخاب های ما برای محیط جنگلی یا حضور در پارک دارد. این شرایط ایجاب می کند که شما هم ژست عکس کودک در طبیعت را با توجه به شرایط محیط خود انتخاب کنید.

اگرچه ما ایده ها و ژست های متنوعی برای شرایط مختلف از جمله عکاسی کودک در طبیعت داریم، اما خود شما هم می توانید در اینترنت جستجو کنید و ببینید که کدام یک از ژست ها و ایده ها برای شما جذاب تر است. در گام بعدی شرایط محیطی خود را در نظر بگیرید و با توجه به آن ژست انتخابی را بررسی کنید. حتی می توانید این موضوع را با عکاس ما هم در میان بگذارید تا انتخاب بهتری داشته باشید.

ارائه مدل عکس کودک در طبیعت با توجه به شرایط فرهنگی

بارها و بارها در مطالب قبلی اشاره کردیم که هم عکاس آتلیه و هم خانواده ها در انتخاب مدل های عکاسی کودک به شرایط فرهنگی و منطقه محل سکونت و فعالیت خود توجه داشته باشند. در حقیقت در هر چیزی از جمله تعرفه عکاسی کودک انعطاف‌پذیری داشته باشیم، میزان انعطاف پذیری در مورد شرایط فرهنگی بسیار کم است و این می تواند مدل ها و گزینه های ما را برای عکاسی کودک در طبیعت محدود کند.

پیشنهاد اول ما در گروه استودیو بامبو این است که به سراغ آتلیه بروید و یک یا چند جلسه با آنها برگزار کنید تا در مورد جزئیات عکاسی به توافق برسید. حتماً در مورد شرایط فرهنگی و نحوه رفتار در محیط آزاد و فضای باز با آنها صحبت کنید و به طور کامل به توافق برسید تا از بروز هرگونه تنش و مشکل جلوگیری شود.

در انتخاب ایده عکاسی کودک در طبیعت محدودیت ندارید

یکی از ویژگی های جالبی که در مورد عکاسی کودک در فضای باز وجود دارد این است که محدودیت آن نسبت به فضای آتلیه یا عکاسی کودک در منزل کمتر است. در حقیقت در منزل یا در آتلیه خانواده‌ها و عکاسان با یک فضای محدود و بسته مواجه هستند که تنها می‌توانند تغییرات جزئی در آن ایجاد کنند. اما در طبیعت و در فضای باز امکان تغییرات زیادی وجود دارد و این کار ما را در انتخاب ایده های عکاسی و مدل ها ساده تر می کند.

به همین دلیل اگر انتخاب اول شما عکاسی کودک در طبیعت است می توانید تا حد ممکن به ایده‌ها و ژست‌های خود تنوع بخشید و سعی کنید که از انعطاف پذیری محیطی نهایت بهره را ببرید. البته باید این نکته را متذکر شویم که نامحدود بودن فضا به این معنی نیست که خانواده‌ها مختار به انجام هر کاری بدون محدودیت هستند، بلکه تمام حرکت‌ها و فعالیت‌های آنها باید با موافقت عکاس آتلیه انجام شود تا کیفیت عکاسی تحت شعاع قرار نگیرد.

 

کودک را آزاد بگذارید، ولی نه زیاد!

دیدگاهی که بسیاری از خانواده ها نسبت به آتلیه کودک و عکس آتلیه ای دارند، نوعی فضای تفریحی و لذت بخش است که به عنوان پاداش به کودک خود می‌دهند. اگرچه این موضوع تا حدود بسیار زیادی درست است، اما می‌تواند منجر به نوعی آزادی غیر منطقی برای کودکان شود که تبعات زیادی برای عکاس آتلیه دارد. در حقیقت آزاد گذاشتن کودکان به نوعی آنها را نسبت به روند عکاسی پرروتر کرده و کنترل کردن آنها سخت می شود.

توصیه ما در گروه استودیو بامبو این است که هیچ وقت کودکان خود را بیش از حد محدود نکنید که در نهایت منجر به خستگی و عصبانیت آنها می‌شود. اما در عوض آزاد گذاشتن بیش از حد آنها کار عکاس را سخت می‌کند و ممکن است مجبور به کنسل کردن عکاسی کودک در طبیعت شود. در هر صورت طبیعت به اندازه کافی بزرگ است و آزاد گذاشتن کودک کار جمع کردن آن را سخت می کند و احتمالاً کیفیت عکاسی هم تحت تاثیر قرار می گیرد.

کودک را آزاد بگذارید، ولی نه زیاد!

اختصاص عکاسی به مناسبت های مختلف

یکی از پیشنهادات جالبی که ما در اکثر موارد به خانواده‌ها به هنگام عکاسی کودک در فضای باز می دهیم، همزمان کردن آن با مناسبت‌های مختلف است. به عنوان مثال شما می توانید از عکس تولد کودک در طبیعت به عنوان یک ایده جذاب و دوست داشتنی استفاده کنید که هم عکاسی تولد کودک را انجام داده باشید و هم از ظرفیت فضای باز و طبیعت به بهترین شکل ممکن بهره ببرید.

البته با توجه به تجربه ما لازم است که نسبت به این موضوع محدودیت هایی هم در نظر بگیرید که مطمئناً روند عکاسی را بهبود می بخشد. حتی در جریان این ایده ها می توانید از اعضای خانواده یا همکلاسی و دوستان کودک خود کمک بگیرید تا تنوع تصویر حفظ شود و از طرف دیگر کودک شما هم در هنگام عکاسی لذت ببرد.

اجازه دهید افراد دیگر هم باشند، ولی زیاد شلوغ نکنید!

یکی از پیشنهادات دو جانبه ما هم به خانواده‌ها و هم به عکاسان آتلیه این است که اجازه دهید افراد دیگری هم در محیط عکاسی حضور داشته باشند. به عنوان خانواده اگر سایر اعضای خانواده را در جریان عکاسی کودک داشته باشید یا از دوستان و همکلاسی کودک خود کمک بگیرید، کار شما برای کنترل کودک راحت تر است. در ضمن می توانید با این کار نوعی خاطره جالب و بیادماندنی برای کودک خود خلق کنید که در مراحل مختلف زندگی به عنوان یک پاداش از آن استفاده کنید.

اما عکاسان آتلیه ای هم می‌توانند از حضور افراد دیگر در جریان عکاسی کودک در طبیعت بهره ببرند. در حقیقت در اینجا منظور ما از حضور افراد غریبه و آشنا است که شما در حضور آنها توانایی و قابلیت های خود را نشان دهید. حضور این افراد از این جهت برای شما اهمیت دارد که می توانید از آن به عنوان یک اهرم تبلیغاتی استفاده کنید و توانایی خود را در عکاسی به رخ بکشید. بنابراین عملاً هم روند عکاسی را به شکل استاندارد و مناسب پیش برده اید و هم از طرف دیگر برای کسب و کار خود تبلیغات کرده اید.

 جمع بندی

عکاسی کودک در طبیعت هم برای خانواده ها و هم برای عکاسان با مزایا و خطراتی همراه است. شما در طبیعت محدودیتی کمتری دارید و این کار شما را برای انتخاب ژست عکس کودک ساده تر می کند. ضمن اینکه می توانید از بزرگ بودن فضا برای کنترل بهتر کودک و پیاده سازی ایده های جدید کمک بگیرید. اما در طرف مقابل به این نکته هم توجه داشته باشید که آزاد گذاشتن کودکان در این فضا می‌تواند تبعاتی به دنبال داشته باشد و کار عکاسی را سخت کند. در نظر گرفتن شرایط محیطی و شرایط فرهنگی برای انتخاب ژست و ایده عکاسی بسیار مهم است. در نهایت این نکته را هم به خاطر داشته باشید که عکاسی در طبیعت می‌تواند تعرفه عکاسی آتلیه کودک را بالا ببرد و شما با قیمت بالاتری مواجه شوید.