نرخ رشد کودک شما در سال اول زندگی‌اش شگفت‌آور است. گاهی اوقات ممکن است او برخی مهارت‌های جدید را یک شبه بدست آورد.

قبل از اینکه شما به خودتان بیایید، فرزند کوچک شما یاد می‌گیرد که چطور خودش روی زمین بغلتد، چهار دست و پا برود، بنشیند، بایستد و راه برود.

بازی‌های زیر به شما کمک می‌کند تا کودک خود را تشویق کنید که همزمان با کشف و شهود خودش، توانایی‌های تازه‌ای را بدست آورد. شما باید در طول این مسیر تفریح و سرگرمی را فراموش نکنید.

برای نوزادان زیر سه ماه چه بازی هایی مناسب هستند؟

کودک شما در این سن دوست دارد به چهره‌ی شما نگاه کند، و این بازی به تقویت مهارت‌های دیداری او کمک می‌کند. نوزاد خود را در آغوش بگیرید، او قادر است روی اشیایی که در فاصله‌ی ۲۰ تا ۳۵ سانتی متری خودش قرار دارد، تمرکز کند. هنگامی که او به شما خیره شد، آهسته زبان‌تان را بیرون بیاورید. این کار را هر ۲۰ ثانیه یا بیشتر انجام دهید.

ممکن است حدود یک دقیقه طول بکشد اما به زودی می‌بینید که نوزادتان زبان کوچولویش را بیرون می‌آورد. همچنین او تلاش می‌کند که حرکات دیگر چهره‌ مانند شکل باز کردن دهان‌تان یا لبخندتان را تقلید کند.

بازی با آهنگ

وقتی کودک‌تان کمی بزرگتر شد، بازی «لی‌لی حوضک» را انجام دهید. او را در آغوش‌تان بگذارید و به آرامی با انگشتان کوچک دست و پایش بازی کنید و آواز بخوانید.

این بازی را چند بار تکرار کنید تا زمانی که او بتواند پیش‌بینی کند شما الان می‌خواهید دوباره بازی را شروع کنید. توجه کنید که شعر های ساده و کودکانه برای تقویت حافظه‌ی کودک دلبند شما عالی هستند.

سینه خیز حرکت کردن

پس از مدتی نوزاد شما می‌تواند هنگامی که روی شکمش خوابیده، سرش را برای یک یا دو ثانیه بالا ببرد. اگر او در این حالت احساس راحتی داشت، یک توپ رنگی را در ۶۰ سانتی متری مسیر نگاهش قرار بدهید. احتمالاً لحظات اول او تنها به توپ نگاه خواهد کرد، اما پس از چند ثانیه او سعی می‌کند آرام آرام به سمت توپ سینه خیز حرکت کند.

این حرکت باعث تقویت عضلات گردن، بازو و پاهایش می‌شود. همیشه او را تشویق کنید و اگر او از ادامه‌ی بازی خسته شد او را در آغوش بگیرید و نوازشش کنید.