گرفتن عکس کودک بامزه یکی از تکنیک‌هایی است که آتلیه‌ها از آن به عنوان راهکاری برای کسب درآمد بیشتر و خانواده‌ها از آن به عنوان راهکاری برای جذاب کردن عکس استفاده می‌کنند. اصولاً عکاسی یک هنر است و جلوه بخشیدن به یک هنر نیاز به در نظر گرفتن فاکتورهای زیادی دارد. شما به عنوان عکاس می‌توانید از ابزارهای شخصی یا از ابزارهای عمومی به شکلهای مختلفی برای بامزه کردن عکس کودکان استفاده کنید. اما موضوعی که نباید فراموش شود این است که روند عکاسی واقعاً خسته کننده نکنید و سعی کنید از راهکارهای ساده و معمولی استفاده کنید.

با توجه به این موارد برای خانواده‌هایی که به فکر گرفتن عکس کودک بامزه هستند یا حتی برای آتلیه‌های تازه کار در این مطلب به چند نکته ریز در این زمینه اشاره خواهیم کرد و چند اصل کلی را در مورد عکاسی بامزه ذکر خواهیم کرد.

چند نکته ریز در مورد عکس کودک با مزه

قبل از اینکه بخواهیم در مورد اصول عکس کودک بامزه صحبت کنیم باید چند نکته را در نظر داشته باشیم که هم می‌تواند کیفیت عکاسی ما را بهبود ببخشد و هم در نهایت بر روی نمونه کار ما تأثیر گذار است. اصولاً طرز فکر خانواده‌ها با یکدیگر متفاوت است و هر کدام از آنها دیدگاه متفاوتی نسبت به عکس بامزه کودک دارند. اما به طور کلی چند نکته ریز در کیفیت کار نقش دارد:

  • در همان حد و سطح کودک باقی بمانید تا کودک لذت ببرد
  • با خانواده‌ها هماهنگ باشید و عکاسی را با توجه به ویژگی‌های شخصیتی کودک انجام دهید
  • اگر یک الگو جذاب است دلیل نمی‌شود که در همه عکس‌ها از آن استفاده کنید
  • خاص و منحصر بودن یک عکس برای خانواده‌ها اولویت مهمی است
  • ابزارهای کمکی زیادی وجود دارد که یک عکس را بامزه‌تر کنید پس سلیقه به خرج دهید
  • با کودک حرف بزنید و از او نظر بخواهید

عکس کودک بامزه در باغ

موارد گفته شده در بندهای قبلی بسیار ریز هستند، اما کارایی آنها در گرفتن عکس کودک بامزه بسیار زیاد است و شما شخصاً می‌توانید همه آنها را امتحان کنید. حالا اگر دقیقاً نمی‌دانید که از چه ایده‌هایی استفاده کنید و نحوه اجرای آنها به چه صورت است موارد زیر را امتحان کنید:

بخندید و بخندانید

اصولاً کودکان عکاسان بد اخلاق و خشک را پس می‌زنند و انتظار نداشته باشید که کاملاً تابع دستورات و رفتار شما باشند. کودکان به دنبال لذت بردن از فعالیت‌های مختلف خود هستند، حالا این فعالیت می‌تواند بازی با همسالان خود باشند یا حضور در آتلیه برای گرفتن عکس. پس شما هیچ وقت به عنوان صاحب آتلیه یا به عنوان مسئول اصلی رفتار نکنید و خود را همانند آنها و مثل کودکان قرار دهید.

بهانه‌های مختلفی برای گرفتن عکس کودک بامزه وجود دارد که اصلی‌ترین آنها خندیدن خود شماست. اینکه شما از قبل چند جوک و شوخی آماده کرده باشید یا حتی از خانواده او بخواهید که لطیفه‌های مورد علاقه را به شما بگوید، در این مسیر به شما کمک می‌کند. سعی کنید در طول عکاسی کودکان همیشه به دنبال بهانه‌هایی برای خندیدن باشید و این خندیدن را به کودک هم انتقال دهید. یک کودک در هر شرایطی بامزه است و با وجود خنده شیرین‌تر به نظر می‌رسد!

فعال باشید و کودکان را به فعالیت وادار کنید

یکی دیگر از رفتارهایی که کودکان در حین عکاسی از شما یاد می‌گیرند، فعال بودن و انجام کارهای مختلف است. اصولاً در یک عکس، کودکان در حال بازی بسیار شادتر و جذاب‌تر از کودکانی با لباس رسمی مانند کت و شلوار هستند. این می‌تواند یک ایده و اصل کلی برای گرفتن عکس کودک بامزه باشد. در واقع شما باید دنبال بهانه‌های مختلفی باشید تا کودک را به فعالیت وا دارید و از نشستن آنها جلوگیری کنید.

اگر هدف شما گرفتن یک عکس بامزه است، وسایل بازی مانند توپ فوتبال یا عروسک در آتلیه خود داشته باشید و حتی برای عکاسی کودکان در فضای باز به شهربازی و به پارک بروید. این موارد بهانه‌های خوبی هستند تا کودک را به شکل‌های مختلف فعالیت وادار کنید. این فعالیت می‌تواند شامل دویدن به دنبال توپ فوتبال یا حتی سر خوردن از روی سرسره بازی در پارک باشد. مهم این است که شما در عکس خود شیطنت کودک را به بهترین شکل ممکن به رخ بکشید.

از نمای بالا عکس کودک بامزه تر بگیرید

یک لحظه چشمان خود را ببندید و یک کودک را تصور کنید که از بالا به او نگاه می‌کنید و چشمان معصوم او را می‌بینید. حالا در تصور خود این قسمت را هم قرار دهید که کودک بستنی کاکائویی خورده و لب و صورت او با کاکائو رنگی شده است. به نظر شما جذابیت این عکس تا چه اندازه بالاست؟ این می‌تواند جذاب‌ترین گزینه برای گرفتن عکس کودک بامزه برای خانواده‌ها باشد و تا مدت‌ها از آن لذت ببرند.

عکس کودک بامزه برای تولد

در مطالب قبل (۹ موردی که خانواده‌ها در مورد عکس خلاقانه از کودک در خانه باید بدانند) اشاره کردیم که برای عکاسی کودکان بهتر است که سطح خود را از آنها پایین‌تر بیاورید و از نمای پایین عکس بگیرید. اما اگر هدف اصلی شما عکس کودک بامزه باشد مجبور هستید که از نمای بالا عکس بگیرید. مثلاً فرض کنید که کودک بر روی یک سرسره بازی به صورت برعکس سر می‌خورد و شما از نمای بالا و از چهره او عکس می‌گیرید.

آن‌ها را به کارهای بامزه وادار کنید

برخلاف بزرگسالان و اصطلاحاً آدم بزرگ‌ها! بامزه بودن برای کودکان آسان است و خانواده‌ها از همه حرکات فرزند و کودک خود لذت می‌برند. حالا ممکن است برخی از کودکان با برخی وسایل بازی کنند یا حتی برخی از آنها شروع به شیرین زبانی کنند. اینکه شما به دنبال گرفتن عکس کودک بامزه باشید مسئله سختی نیست و به راحتی می‌توانید بهانه‌های مختلفی برای عکاسی خود پیدا کنید.

با توجه به ابزارهایی که در اختیار دارید، از کودک بخواهید که کارهای مختلف و غیر معمول انجام دهد. حتی می‌توانید از این ایده استفاده کنید که آنها را به کارهایی وادار کنید که توانایی آن را ندارند. مثلاً از کودک بخواهید که بر روی زمین حرکتی انجام دهد که می‌دانید به توانایی آن را ندارد. اما در هر صورت این بهانه خوبی برای شماست تا بتوانید از حرکات بامزه کودک عکس بگیرید و یک لحظه فوق العاده خلق کنید.

خسته نکنید

یکی از بدترین کارهایی که شما به عنوان صاحب آتلیه و خانواده‌ها می‌توانند انجام دهند، اصرار بیش از حد به کودک برای انجام برخی کارهای خاص است. شما یا خانواده ممکن است در اینترنت جستجوهای مختلفی انجام داده باشید و به این نتیجه رسیده باشید که انجام یک حرکت می‌تواند عکس او را جذاب‌تر کند. حالا اگر کودک تمایلی به انجام این حرکت نداشته باشد اصرار شما فایده‌ای ندارد و نتیجه معکوس می‌دهد.

شما در گرفتن عکس کودک بامزه به یک کودک فعال و اصطلاحاً شیطان نیاز دارید که برای انجام کارهای مختلف انگیزه داشته باشد. حالا اگر در جریان عکاسی شرایط را به شکلی تغییر دهید که کودک از اصرارهای شما کلافه باشد، مطمئناً هیچ نتیجه‌ای نمی‌گیرید. قبل از این که ایده‌های مختلف را پیاده کنید با خانواده کودک هماهنگ باشید تا در مورد حرکات و رفتارهای مورد علاقه او بدانید و بهترین گزینه را انتخاب کنید.

جایزه و برنده تعیین کنید

رقابت طلبی و تلاش برای نشان دادن خود یکی دیگر از ویژگی‌های کودکان است که شما می‌توانید به بهترین شکل ممکن برای گرفتن عکس کودک بامزه از آن کمک بگیرید. خوشبختانه بهانه‌های مختلفی برای ایجاد رقابت وجود دارد و شما می‌توانید به بهترین شکل از آنها استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید از کودک بخواهید که حرکت خاصی انجام دهد و در ازای آن جایزه بگیرد.

در هر صورت شما از قبل می دانید که چه چیزهایی باعث جذاب شدن عکس کودک می‌شود. از طرف دیگر تجربه کافی در زمینه عکاسی کودکان دارید و می دانید که کدام حرکات باعث العمل بهتر مواجه می‌شود. سعی کنید در آتلیه خود تنقلات و خوراکیهای شیرین داشته باشید تا از آنها به عنوان جایزه استفاده کنید. فقط به این نکته توجه داشته باشید که خواسته‌های شما بیش از ظرفیت کودک نباشد که باعث سرخوردگی آنها شود.

عکس کودک بامزه با دکور در آتلیه

رنگ‌ها و اسباب بازی‌ها را در عکس کودک بامزه فراموش نکنید

امروزه بامزه‌ترین عکس‌ها به شکل رنگی هستند و بازی کردن کودک در یک محیط شلوغ را نشان می‌دهند. حتماً در تلویزیون یا در اینترنت دیده‌اید که چند کودک با رنگ خوراکی بازی می‌کنند و سرتاپای خود را رنگی می‌کنند. این رنگ‌ها خوراکی هستند و هیچ ضرری برای کودک ندارند. اما شما به عنوان عکاس آتلیه می‌توانید از آنها به عنوان بهترین ابزار در جذاب کردن عکس کودک کمک بگیرید.

طبیعتاً یک آتلیه کودک عروسک و اسباب بازی زیادی دارد. هر کدام از بچه‌ها هم ممکن است به یک نوع خاص از آنها علاقه نشان دهند و از یک مدل خاص از آنها لذت می‌برند. پس اگر می‌خواهید یک عکس کودک بامزه داشته باشید سعی کنید که تنوع بالایی در بین وسایل بازی و اسباب بازی خود داشته باشیم. حتی در صورت امکان از خانواده بخواهید که وسایل بازی مورد علاقه کودک را همراه خود داشته باشند تا شما به عنوان ابزار کمکی از آنها استفاده کنید.

از حیوانات خانگی کمک بگیرید

پیشنهاد آخر ما، کمک گرفتن از حیوانات خانگی برای جذاب کردن عکس است. البته این پیشنهاد بیشتر برای کسانی مناسب است که کودک آنها به حیوانات خانگی علاقه دارند یا حتی در منزل حیوان خانگی دارند. این حیوانات می‌توانند بهانه خوبی برای بازی کودک و نشان دادن شادی و نشاط آنها باشند. بنابراین وجود آنها به عنوان ابزار کمکی بسیار تعیین کننده و مهم است و شما می‌توانید به بهترین شکل نقش‌های مختلفی برای آنها پیاده سازی کنید.

البته توصیه ما این است که در این مورد نقش محوری را به کودک دهید و سعی کنید که بازی کردن کودک با حیوانات خانگی را به بهترین شکل ممکن به رخ بکشید. گاهی گرفتن عکس کودک بامزه به صورت نشان دادن رفتارهای او نسبت به حیوان خانگی باشد.

عکس کودک بامزه در آتلیه

جمع بندی

به عنوان جمع بندی، باید به این نکته اشاره کنیم که گرفتن عکس کودک بامزه هم برای آتلیه و هم برای خانواده می‌تواند بسیار جذاب باشد. آتلیه‌ها می‌توانند این عکس‌ها را در صفحات خود در شبکه‌های اجتماعی به عنوان نمونه کار منتشر کنند و از این طریق درآمد بیشتری به دست بیاورند. از طرف دیگر خانواده‌ها همیشه علاقه دارند که عکس آتلیه کودک خود را به آشنایان و خانواده‌های نزدیک خود نشان دهند و از این احساس لذت ببرند. بنابراین بهانه‌های زیادی وجود دارد تا هم خانواده‌ها و هم آتلیه‌ها نسبت به این موضوع حساسیت بالایی نشان دهند.

امیدواریم اطلاعات گفته شده در این مقاله بتواند ابهامات شما را در مورد گرفتن عکس کودک بامزه برطرف کند و امکان استفاده از آن را به عنوان یک راهنما داشته باشید. اما اگر سوالی دارید از شماره‌های سایت استفاده کنید و با ما در استودیو عکاسی بامبو تماس باشید.