وقتی که وضعیت کلید واژه عکس خلاقانه از کودک در خانه را در گوگل و سایر موتورهای جستجو بررسی کردیم متوجه شدیم که ایرانی‌ها علاقه زیادی به این شیوه عکاسی دارند. نکته جالب‌تر در این جستجو این بود که ایده‌های خارجی و ژست‌های پیشنهادی در منابع سایت‌های انگلیسی زبان با استقبال بیشتری مواجه شده بودند. بخشی از این استقبال با توجه به فراگیری گوشی‌های هوشمند منطقی است و بخشی از آن هم باید قبول کنیم که یک فرایند احساسی در مورد عکاسی کودکان است.

با این مقدمه کوتاه به سراغ بررسی عکس خلاقانه از کودک در خانه می‌رویم تا ببینیم که چه چیزهایی می‌توانند فرآیند عکاسی ما را بهبود ببخشند و در حقیقت به عنوان فاکتورهای تاثیرگذار در عکاسی کودک در منزل شناخته می‌شوند.

چگونه عکس خلاقانه از کودک در خانه داشته باشیم؟

اولین موردی که ما باید برای آن دنبال راه چاره باشیم، پیدا کردن مسیر مناسب و عاقلانه برای گرفتن یک عکس خلاقانه از کودکمان است. متاسفانه بسیاری از خانواده‌ها درک درست و منطقی از عکاسی خلاقانه ندارند و به سراغ مسیرهایی می‌روند که هیچ ربطی ندارد. اصولاً پسوند خلاقانه برای کاری استفاده می‌شود که با وسایل موجود و با یک روش جدید انجام بگیرد. پس برای گرفتن عکس خلاقانه از کودک در خانه نیازی به هزینه‌های آنچنانی یا پیدا کردن وسایل خاص و منحصر به فرد نیست.

پس به عنوان گام اول باید ببینیم که تجهیزات و امکانات منزل ما چه چیزهایی هستند و به چه شکلی می‌توانیم از آنها در عکاسی کودک در خانه استفاده کنیم. گاهی استفاده از یک توپ فوتبال کثیف یا بهره بردن از یک عروسک پاره ایده‌هایی به ما می‌دهد که حتی از معتبرترین سایت‌های فارسی زبان و انگلیسی زبان هم به آن اشاره نکرده‌اند. برای شروع کار یک برگه سفید بردارید و بر روی آن بنویسید که چه امکاناتی دارید و به چه شکلی می‌توانید از این امکانات استفاده کنید. مطمئن باشید که عکاس آتلیه‌ای هم ایده‌ها و پیشنهادات خاص خود را دارد که باز هم در این مسیر به شما کمک خواهد کرد.

عکس خلاقانه از کودک در خانه و باغ

عکس خلاقانه یعنی ایده جدید و جذاب

حالا برگردیم به تعریف عکس خلاقانه و عکاسی خلاقانه! وقتی که ما به یک نفر می گوییم که یک کار خاص را به صورت خلاقانه انجام می‌دهند یعنی از ایده‌ها و خلاقیت شخصی خود برای انجام آن کار در یک مسیر متفاوت استفاده کرده است. پس با این تفاسیر ما برای گرفتن عکس خلاقانه از کودک در خانه باید دنبال راهکارهایی بگردیم که کاملاً شخصی و اختصاصی بوده و ما می‌توانیم به عنوان اولین فرد مجری انجام آنها باشیم.

اما آیا افراد خلاق از ایده دیگران استفاده نمی‌کنند؟ چرا اتفاقاً افراد خلاق بیش از افراد دیگر مطالعه دارند و به منابع مطالعاتی مختلف دسترسی دارند. این افراد سعی می‌کنند که از هر منبع اطلاعاتی خود نکات مختلفی یاد بگیرند که در نهایت مانند قطعات پازل آنها را در اختیار یکدیگر قرار داده و در نهایت به یک گزینه نهایی می‌رسند. به همین دلیل است که ما عکاسان را به‌عنوان بهترین مشاور شما در عکاسی کودک و عکاسی نوزاد معرفی می‌کنیم. معمولاً عکاسان و صاحب آتلیه مسیرهای مختلفی را در حرفه خود تجربه کردند که هم در ایده پردازی و هم در روش انجام کار به شما کمک می‌کنند.

خلاقیت را با شیطنت کودکانه اشتباه نگیرید

کودکان ثمره زندگی خانواده‌ها هستند و خانواده‌ها تلاش می‌کند که بهترین مسیر و مناسب‌ترین آن را برای کودکان خود انتخاب کنند. اما گاهی این احساس علاقه و دوست داشتن بیش از حد ما را وارد مسیرهای اشتباهی می‌کند که حتی می‌توانند برخی از کارهای ما را تحت تأثیر قرار دهد. مسلماً گرفتن عکس خلاقانه از کودک در خانه پیشنهاد خوب و جذابی برای خانواده‌هاست که بتوانند تصویری ماندگار و دوست داشتنی خلق کنند.

اما چیزی که در اینجا چالش برانگیز است این است که خانواده‌ها شیطنت کودک خود و شیرین بودن آن را برای خود با خلاقیت اشتباه می‌گیرند. عکاس آتلیه‌ای می‌تواند به بهترین شکل ممکن نحوه بازی کردن کودک و انجام فعالیت‌های مختلف او را نشان دهد. اما این دلیل خوبی نیست که خانواده‌ها فرزند و کودک خود را کاملاً به حال خود رها کرده و اجازه دهند که فرایند عکاسی را مختل کنند. شیطنت کودک در عکاسی کودکان تنها تا حد خاصی جذاب است و اگر از یک محدوده مشخصی فراتر برود می‌تواند هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ کیفیت عکاسی بر روند انجام کار تأثیر منفی داشته باشد.

عکس خلاقانه از کودک در خانه یا آتلیه

استفاده از لباس‌های نو و گرانقیمت، خلاقیت نیست!

متأسفانه بسیاری از خانواده‌ها خلاقیت در عکاسی کودکان را به استفاده از لباسهای نو و گران قیمت می‌دانند و حتی ممکن است برای این موضوع متحمل هزینه‌های زیادی هم بشوند. به عنوان مثال برخی از خانواده‌ها برای عکاسی کودک پسر خود از کت و شلوار و لباس‌های رزمی استفاده می‌کنند و برای عکاسی کودک دختر خود به سراغ لباس‌های مجلسی آن چنانی می‌روند که نه تنها هزینه بسیار بالایی دارند بلکه به عنوان الگوهای تکراری و معمولی از آنها یاد می‌شود.

این در حالی است که هدف شما از عکاسی خلاقانه از کودک در خانه متفاوت نشان دادن کودک به شکل‌های خاص و جدید است. حتی ممکن است در آتلیه لباسهایی برای عکاسی وجود داشته باشد که امکان استفاده از آن‌ها برای ایده‌های خلاقانه وجود داشته باشد. برخی از کودکان و خانواده‌ها با برخی از لباس‌های خاص خاطره دارند که هیچکدام از کودکان دیگر به این لباس‌ها دسترسی ندارند و طبیعتاً برای بالا بردن خلاقیت عکس کودک مناسب هستند. در واقع این شما و ذهن شماست که خلاقیت عکس کودک را کنترل می‌کنند و ایده‌های جدید می‌دهند.

همه ایده‌های اینترنتی قابل اجرا نیستند!

اعتراف می‌کنم که واقعاً برخی از ژستها عکاسی کودک در اینترنت زیبا و دلنشین هستند و حتی آدم حسادت می‌کند که چگونه این عکس‌ها پیاده‌سازی شدند. اما باید این حقیقت را قبول کنیم که پیاده سازی برخی از عکس‌ها و الگوها کاملاً منحصر به فرد و خاص بوده و اجرای آنها در مورد کودک ما امکان پذیر نیست. برخی از این ایده‌ها به شرایط جسمی و فیزیکی کودک بستگی دارد و برخی از آنها تابع اخلاقیات و روحیات کودک شماست.

عکس خلاقانه از کودک در خانه یا بیرون

بنابراین گرفتن عکس خلاقانه از کودک در خانه صرفاً توجه کردن به ایده‌های اینترنتی نیست و باید این مورد را در نظر داشته باشیم که برخی از آنها قابلیت اجرایی ندارند. در عوض شما به عنوان خانواده کودک می‌توانید شرایط فیزیکی و روحی کودک خود را در نظر بگیرید و در اینترنت به دنبال ایده‌هایی بگردید که کاملاً به وضعیت کودک شما نزدیک هستند. با انتخاب کردن چند ژست و ایده در نهایت می‌توانید فهرستی از آنها را آماده کنید و کودک خود را در منزل با آنها بسنجید. اگر اجرا کردن این ایده‌ها امکان پذیر بود می‌توانید با عکاس کودکان هماهنگ کنید.

استفاده از محیط برای خلق یک تصویر خاص!

اصولاً عکاسی کودک به دو سبک انجام می‌شود که برخی از آنها عکاسی کودک در آتلیه و برخی نیز عکاسی کودک در منزل را انتخاب می‌کنند. در هر دو مورد استفاده از فضا و امکانات موجود بهترین کار این است که شما به عنوان خانواده کودک و عکاس آتلیه‌ای می‌تواند انجام دهد. طبیعتاً ایده‌های پیشنهادی برای عکاسی کودک در فضای باز بسیار متفاوت از عکاسی کودک در اتاق نشیمن یا در اتاق کودک است.

حالا شما می‌توانید گزینه‌های مختلفی برای عکاسی کودک در منزل پیشنهاد دهید و در نهایت فرایند عکاسی را با توجه به شرایط آن انجام دهید. به عنوان مثال شما می‌توانید عکاسی کودک خود را در بخش‌های مختلف مانند اتاق نشیمن یا اتاق کودک یا اتاق خواب انجام دهید و وسایل بازی مختلف را در اختیار او بگذارید. حتی ایده استفاده از حیاط پشتی و حیاط خلوت منزل یا باغچه پیشنهادات خوبی هستند که شما می‌توانید برای گرفتن عکس خلاقانه از کودک در خانه از آنها استفاده کنید.

همیشه بپرسید و اجازه بگیرید، البته از عکاس!

باید قبول کنیم که عکاسی کودکان سه ضلع دارد که شما فقط یک ضلع آن هستید. دو ضلع دیگر شامل کودک و عکاس می‌شود که هر کدام از آنها شرایط خاص خود را دارند و ممکن است پیشنهاداتی هم داشته باشند. پس به خاطر داشته باشید که شما هیچ وقت و در هیچ شرایطی نمی‌توانید تصمیمات اجباری را به عکاس یا به کودک خود تحمیل کنید و باید برای همه ایده‌ها و پیشنهادات خود توجیه کافی داشته باشید.

در مورد کودک شما کار بسیار راحت‌تری دارید و طبیعتاً به عنوان خانواده ابزارهای مختلفی در اختیار دارید تا کودک را به انجام کارهای مختلف وادار کنید. اما برای ژست عکس خلاقانه از کودک در خانه باید قبل از هر چیزی با عکاس هماهنگ باشید و کلیه کارهای خود را با آنها در میان بگذارید. این هماهنگی می‌تواند چند مزیت بزرگ برای شما به همراه داشته باشد که مهم‌ترین آن‌ها استفاده از ایده‌ها و پیشنهادات عکاس است. در ضمن با این شیوه شما نظم بیشتری به فرآیند عکاسی کودک خود می‌دهید که در نهایت نتیجه آن را با کیفیت بالای عکس می‌بینید.

عکس خلاقانه از کودک در حیاط خانه

در جریان عکس خلاقانه از کودک در خانه حسادت کنید، تکراری می‌شوید

همیشه وقتی که عکس آتلیه عکس همسایه یا سایر آشنایان را می‌بینیم دوست داریم که ما هم همچین عکسی برای کودک خود داشته باشیم. اما این حسادت بی مورد ما را به مسیر نامناسبی می‌برد که نتیجه آن گرفتن یک عکس بی کیفیت از لحاظ ظاهری و از لحاظ ایده است. توجه کردن بیش از حد به این نسبت به عکاسی باعث می‌شود که عکس الگوهای استفاده شده در عکاسی کودکان تکراری شده و ایده جدیدی در آن دیده نشود.

این در حالی است که ما در عکس خلاقانه از کودک در خانه به دنبال ایده‌هایی می‌گردیم که قبلاً وجود نداشته‌اند یا حداقل تغییراتی در چینش تصویر یا در پوشش کودک به وجود آمده باشد. پس حتی اگر دوست دارید که ایده عکاسی کودکان دوستان یا آشنایان خود را ببینید تنها به عنوان یک الگو از آن استفاده کنید تا با تغییرات جزئی آن بتوانید به یک عکس زیبا و خاص برسید. این تغییرات معمولی می‌تواند شامل تغییر لباس کودک یا حتی تغییر برخی جزئیات در تصویر زمینه عکاسی باشد.

دردسر بیشتر، هزینه عکاسی بالاتر!

نکته‌ای که شما در جریان عکاسی کودکان باید به خاطر داشته باشید و به عنوان یک قانون کلی از آن یاد می‌شود این است که هزینه عکاسی به طور مستقیم با دردسرهایی که شما برای عکاس به وجود می‌آورید در ارتباط است. مطمئناً عکاسی کودک در منزل هزینه بیشتری نسبت به عکاسی کودک در آتلیه دارد و این به دلیل درد سر بیشتر عکاسان است. در حقیقت در منزل شرایط پیش بینی نشده‌ای در انتظار عکاسان است که حتی ممکن است باعث ناراحتی آنها شود.

حالا اگر شما به فکر گرفتن عکس کودک خلاقانه در خانه هستید، باید قبل از هر چیزی خود را برای پرداخت هزینه بیشتر نسبت به عکاسی کودکان در آتلیه آماده کنید. اگر ایده‌های شما به شکلی پیش بروند که عکاس در جریان آنها مجبور به استفاده از ابزارهای خاصی شود یا زحمت بیشتری برای انجام عکاسی بهتر متحمل شود طبیعی است که قیمت پیشنهادی آنها بالاتر است و شما در نهایت با شنیدن قیمت عکاسی ناراحت نشوید!

با توجه به توضیحاتی که داده شد، گرفتن عکس خلاقانه از کودک در خانه به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که خانواده کودک باید خود را برای مقابله با هر کدام از آنها آماده کنند. اگر در این موارد ابهام ای دارید سؤالات خود را در بخش نظرات مطرح کنید یا به طور مستقیم با ما در استودیو عکاسی کودک بامبو تماس باشید.