با توجه به حساسیتی که خانواده‌ها نسبت به عکاسی بارداری دارند، انتخاب آتلیه بارداری برای آنها می‌تواند بسیار مهم باشد و کیفیت کار را هم تحت تأثیر قرار دهد. متاسفانه بسیاری از خانواده‌ها تعرفه عکاسی بارداری را به عنوان اصلی‌ترین فاکتور خود در انتخاب آتلیه در نظر می‌گیرند. این در حالی است که ما فاکتورهای متعددی برای سنجش کیفیت کار آتلیه‌ها در اختیار داریم و به راحتی می‌توانیم به کمک آنها گزینه‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کنیم.

هدف ما در گروه استودیو بامبو به عنوان یک استودیو فعال در حوزه عکاسی کودکان و عکاسی بارداری، ارائه اطلاعات دقیق و مناسب برای انتخاب گزینه‌های مناسب است و در این مطلب تلاش می‌کنیم تا فاکتورهایی برای انتخاب آتلیه بارداری در اختیار خانواده‌ها قرار دهیم.

امنیت، آرامش و اعتماد، شرط اول انتخاب آتلیه بارداری

دوران بارداری با تغییرات هورمونی شدید همراه است و مادران باردار معمولاً لحظات حساسی را تجربه می‌کنند. از طرف دیگر در سه ماهه اول و سه ماهه سوم بارداری حساسیت بالایی دارند و مادران باید تحت کنترل باشند. برای مشخص شدن بارداری در عکاسی لازم است که عکاسی در سه ماهه سوم بارداری صورت گیرد. پس به عنوان شرط اولیه انتخاب آتلیه بارداری شما باید احساس امنیت و اعتماد را در نظر بگیرید و به سراغ گزینه‌هایی بروید که این احساس را در شما به وجود بیاورد.

معمولاً خانواده‌ها عکس العمل متفاوتی نسبت به عکسهای بارداری دارند و ممکن است برخی با نشان دادن این تصاویر به عنوان نمونه کار مخالفت داشته باشند. بنابراین شما به عنوان خانواده اگر قصد انتخاب آتلیه بارداری را دارید باید این موارد را از آنها بخواهید و بدانید که آیا این آتلیه می‌تواند اعتماد و امنیت کافی را در شما ایجاد کند. اگر یک آتلیه عکاسی بارداری بتواند چنین حسی برای شما به وجود بیاورد در حقیقت گام اول را محکم برداشته‌اید.

محل آتلیه نسبت به محل سکونت

باز هم سه ماهه سوم بارداری و حساسیت این دوره! این یک حقیقت در عکاسی بارداری است و نمی‌توانیم آن را منکر شویم. به همین دلیل خانواده‌ها معمولاً ترجیح می‌دهند که فاصله آتلیه نسبت به محل سکونت و آنها بسیار کمتر باشد و آنها زحمت کمتری بابت این موضوع متحمل شوند. جا به جا شدن مادر باردار آنهم در ماه‌های آخر بارداری مسلماً بسیار سخت است و به همین دلیل معمولاً خانواده‌ها در انتخاب آتلیه بارداری اولویت را به گزینه‌هایی می‌دهند که در آن نزدیکی باشد.

اگر چه فاکتورهایی مانند تعرفه عکاسی بارداری مهم است، اما سعی کنید اولویت را به نزدیک بودن آتلیه بدهید و به سراغ نزدیک‌ترین گزینه نسبت به منزل خود بروید. البته باید در انتخاب خود مسئله کیفیت عکاسی و سابقه آتلیه را هم در نظر بگیرید که حتی ممکن است برای گرفتن یک عکس با کیفیت مسافت طولانی طی کنید.

گزینه‌های متنوع برای عکاسی بارداری

متاسفانه بیشتر خانواده‌ها فکر می‌کنند که عکاسی آتلیه‌ای صرفاً باید در آتلیه گرفته شود. این در حالی است که اکثر آتلیه‌های حرفه‌ای امکان عکاسی بارداری در خارج از خانه، عکاسی بارداری در فضای باز، عکاسی بارداری در داخل آتلیه و عکاسی بارداری در خانه را برای مادران باردار فراهم آوردند. بنابراین می‌توانیم این فاکتور را به عنوان یک فاکتور مهم و تعیین کننده در انتخاب آتلیه بارداری در نظر بگیریم.

حالا توصیه ما به خانواده‌ها این است که هنگام مراجعه به آتلیه برای بررسی کیفیت کار و وضعیت کار آنها، در مورد گزینه‌های مختلف عکس برداری از آنها بپرسید و حتی برخی از ژست‌های پیشنهادی آنها را در نمونه کارها ببینید. این درخواست به شما کمک می‌کند تا انعطاف پذیری آتلیه در گرفتن عکس را بررسی کنید و در صورت مناسب بودن آن‌ها به سراغ بررسی فاکتورهای دیگر بروید.

امکانات و قابلیت‌های حرفه‌ای

در هر صورت یک عکاس به هر اندازه که هنرمند باشد نیاز به ابزار پیشرفته و باکیفیت دارد تا بتواند هنر خود را به رخ بکشد. یک عکاس حرفه‌ای می‌تواند زاویه مناسبی برای عکاسی خود انتخاب کند و از ابزارهای مختلف مانند نورپردازی یا لباس به بهترین شکل ممکن استفاده کند. ضمن اینکه معمولاً عکاسان آتلیه‌ای و عکاسان حرفه‌ای با ژست بارداری و ایده‌های مختلف آشنایی دارند و به همین دلیل می‌توانند عکس‌های زیبایی داشته باشند.

اما همین افراد برای عکاسی خود نیاز به دوربین‌های پیشرفته دارند و در کنار آن آتلیه باید تجهیزات کافی داشته باشد. اگر چه ممکن است آشنایی شما از دوربین‌ها و کیفیت کار آنها چندان بالا نباشد، اما توصیه ما این است که حتماً در مورد برخی خصوصیات پایه مانند کیفیت دوربین و برندهای مختلف از قبل اطلاعات داشته باشید. بررسی این اطلاعات به شما در انتخاب آتلیه کودک کمک می‌کند و احتمالاً عکس با کیفیت‌تر و زیباتری تحویل خواهید گرفت.

مجوزهای قانونی برای فعالیت

یک عکاس یا یک آتلیه به هر اندازه‌ای که حرفه‌ای باشد و عکس‌های با کیفیت تحویل شما دهد، بدون داشتن مجوزهای قانونی نمی‌تواند گزینه مناسبی به عنوان آتلیه بارداری باشد. این مجوزهای قانونی شامل گواهی موفقیت دوره‌های مختلف و همچنین دوران آموزشی مختلف است که نشان دهنده صلاحیت فرد هستند. در کنار آن این مجوزها نشان می‌دهند که فرد تحت نظارت نهادهای قانونی فعالیت می‌کند و این نوعی اعتماد برای شما به وجود می‌آورد.

پس در هنگام انتخاب آتلیه بارداری حتماً از آنها درخواست مجوز فعالیت و مجوزهای آموزشی داشته باشید. خوشبختانه اکثر آتلیه‌ها تلاش می‌کنند که این مجوزها را در معرض دید مشتریان خود قرار دهند تا از این طریق قانونی بودن کار خود را با آن‌ها نشان دهند. البته برخی از آتلیه‌ها پا را فراتر گذاشته و مجوزهای قانونی و شماره فعالیت خود را در وب سایت آتلیه قرار می‌دهند تا از این طریق کاربران مجازی را هم به سمت کسب و کار خود بکشانند.

نمونه کار در وب سایت یا صفحه شبکه اجتماعی

یکی از بهترین محل‌هایی که می‌تواند به شما در انتخاب بهترین آتلیه بارداری کمک کند، وب سایت اختصاصی آتلیه و صفحات آنها در شبکه‌های مجازی است. شما همین الان در نمونه کارهای ما می‌توانید انواع مختلف عکسهای بارداری و عکس نوزادان و کودکان را ببینید و به نوعی از آن به عنوان یک معیار قضاوت استفاده کنید. همین وضعیت برای بیشتر آتلیه‌ها وجود دارد و اکثر آنها دارای وب سایت‌هایی هستند که نمونه کارهای خود را در آنجا منتشر می‌کنند.

البته شما برای انتخاب آتلیه بارداری می‌توانید به سراغ صفحات آنها در شبکه‌های مجازی بروید. مطمئن باشید که این آتلیه‌ها برای جذب مشتری تلاش می‌کند که نمونه کارهای خود را در شبکه‌های مجازی منتشر کنند و حتی روند عکاسی را به مشتریان خود نشان دهند. این بهانه خوبی برای شما خواهد بود تا در شبکه‌های اجتماعی مختلف به دنبال صفحات آنها بروید و نمونه کارهای آنها را در زمینه عکاسی بارداری ببینید. این فرآیند می‌تواند شانس شما را برای پیدا کردن یک آتلیه با کیفیت در زمینه بارداری بالا ببرد.

قیمت و تعرفه عکاسی بارداری و انتخاب آتلیه بارداری

حقیقت ماجرا این است که قیمت و تعرفه عکاسی بارداری برای اکثر خانواده‌ها به عنوان مهمترین فاکتور در انتخاب آتلیه بارداری در نظر گرفته می‌شود. البته نمی‌توان منکر این واقعیت شد که فرایند عکاسی آتلیه‌ای نسبت به عکاسی معمولی پیچیده‌تر است و این باعث می‌شود که قیمت آن بالاتر برود. این موضوع باعث می‌شود که اکثر خانواده‌ها نسبت به تعرفه عکس بارداری نگرانی داشته باشند و قبل از هر چیزی در مورد آن بپرسند.

اما توصیه ما به عنوان یک گروه حرفه‌ای در حوزه عکاسی بارداری این است که شما بحث تعرفه عکاسی را به عنوان آخرین فاکتور در نظر بگیرید. اگرچه ما نمی‌توانیم منکر اهمیت قیمت عکاسی شویم اما فاکتورهای مهم دیگری مانند مسافت آتلیه تا محل سکونت و همچنین کیفیت عکاسی نسبت به آن در اولویت قرار دارند. پس سعی کنید که به هنگام انتخاب آتلیه بارداری ابتدا گزینه‌های مختلف را از لحاظ کیفیت و زیبایی عکس انتخاب کنید و در نهایت به چند گزینه برسید که بین آنها مسئله قیمت و تعرفه عکاسی را در نظر بگیرید.

انعطاف پذیری در عکاسی

انعطاف پذیری یک نوع مزیت رقابتی و یک خاصیت ویژه است که ممکن است هر آتلیه به شکل خاصی آن را برای خود تعریف کند. مثلاً ممکن است یک آتلیه به شما اجازه دهد که زمان عکاسی خود را چند بار تغییر دهید و یا ژست‌های عکاسی را در محیط‌های مختلف و به شکل‌های مختلف پیاده سازی کنید. در حقیقت این انعطاف پذیری بیشتر برای جلب توجه مشتریان و کشاندن آنها به حالت اولیه است که به عنوان امکانات و آپشن های ویژه در نظر گرفته می‌شوند.

اگر بعد از بررسی فاکتورهای مختلف در انتخاب آتلیه بارداری به چند گزینه رسیدید که از جهات مختلف به یکدیگر شباهت دارند، آن وقت می‌توانید آپشن ها و امتیازات برجسته آنها را هم در نظر بگیرید تا برتری هر آتلیه نسبت به سایر گزینه‌های موجود را پیدا کنید. این به شما کمک می‌کند که بهترین آتلیه بارداری را با توجه به نیاز خود پیدا کنید.

جزئیاتی که در انتخاب آتلیه بارداری باید رعایت کنید

مواردی که در بندهای قبلی شد اصلی‌ترین فاکتورهایی هستند که شما در جریان انتخاب آتلیه بارداری باید به آنها استناد کنید و حساسیت زیادی در آن‌ها داشته باشید. در حقیقت رعایت هر کدام از موارد گفته شده در بندهای قبلی تأثیر مستقیمی بر روی کیفیت عکس بارداری دارد و به احتمال زیاد رضایت شما را به دنبال خواهد داشت. اما وجود برخی جزئیات هم می‌تواند به عنوان امتیازات مثبت برای آتلیه‌های بارداری در نظر گرفته شود:

  • ارائه خدمات و امکانات مناسبی مانند لباس به همراه ایده‌های پیشنهادی برای بالا بردن تنوع عکاسی
  • امکانات و خدمات پذیرایی از مادران باردار به منظور فراهم آوردن فضای راحت و بدون دردسر برای آنها
  • ارائه امکانات و خدمات برای نگهداری کودکان بزرگ‌تر برای مادران دارای چند فرزند
  • ارائه امکانات خدمات آرایشی و گریم برای مادران با توجه به وضعیت بارداری آنها
  • پیشنهاد روش‌های مختلف عکاسی بارداری در محله‌های مختلف با توجه به شرایط مادر باردار

این امکانات و امکانات جزئی بسیار دیگری هم وجود دارد که برخی از آتلیه‌ها به عنوان مزیت رقابتی از آنها استفاده می‌کنند و سعی می‌کنند که خود را نسبت به سایر آتلیه‌ها برجسته‌تر و بهتر نشان دهند. در هر صورت شما به عنوان خانواده مادر باردار باید در وهله اول سلامتی جنین و مادر را در نظر بگیرید و سعی کنید که گزینه‌های مختلف را بر این معیار بسنجید. در گام‌های بعدی می‌توانید امکانات و آپشن ها را در نظر بگیرید و مطلوب‌ترین گزینه را با توجه به شرایط خود انتخاب کنید.

تلاش ما در گروه استودیو بامبو این است که بتوانیم بهترین شرایط را برای عکاسی کودکان و نوزادان و همچنین عکاسی مادران باردار فراهم کنیم. امیدواریم که این اطلاعات بتواند به شما در انتخاب آتلیه بارداری کمک کند اما اگر سؤال یا پیشنهادی دارید می‌توانید در بخش نظرات مطرح کنید یا برای رزرو وقت مستقیماً با ما تماس بگیرید.