به مرور زمان و با تولید گوشی‌های هوشمند با دوربین‌های فوق العاده بیشتر افراد تبدیل به عکاسان حرفه‌ای شدند و حتی نیاز به آتلیه تخصصی عکاسی کودکان کمتر شده است. اما با توجه به شرایط عکاسی کودکان و عکاسی نوزادان آیا می‌توانیم ادعا کنیم که زمان استفاده از آتلیه‌ها به انتها رسیده است؟ آیا می‌توانیم ادعا کنیم که این شغل در حال از بین رفتن است؟ خانواده‌ها نیازی به رفتن به آتلیه عکاسی کودکان دارند؟

به عنوان پاسخ کوتاه باید اعتراف کنم که آتلیه تخصصی عکاسی کودکان هیچ وقت به نقطه انتهایی خود نمی‌رسد و همیشه و در همه حال ایده‌ها و سبک‌های جدیدی در حوزه عکاسی آتلیه به وجود می‌آید. این موضوع بهانه خوبی شد تا به بررسی مزایا و معایب رفتن به آتلیه برای گرفتن عکس کودکان بپردازیم و ببینیم که این روش چه برتری‌هایی نسبت به عکاسی معمولی دارد.

آتلیه تخصصی عکاسی کودکان چگونه تعریف می‌شود؟

آتلیه تخصصی عکاسی کودکان به یک دفتر یا یک استودیوی خاص گفته می‌شود که در آن ابزارهای لازم برای عکاسی حرفه‌ای از کودکان وجود دارد و عکاس می‌تواند ایده‌ها و ژست‌های پیشنهادی خود را به کمک آنها پیاده کند. در یک آتلیه از دوربینهای عکاسی فوق پیشرفته استفاده می‌شود و در کنار آن تجهیزاتی برای تصویر زمینه عکاسی و تجهیزاتی برای بازی کودکان هم قرار داده شده است. در ضمن در یک آتلیه کودکان از نرم افزارهای پیشرفته ویرایش عکس استفاده می‌شود تا خانواده‌ها به دلخواه تغییراتی در عکس کودک خود به وجود می‌آورند و به اصطلاح آنها را زیباتر کنند.

بنابراین با توجه به توصیفی که داده شد آتلیه تخصصی عکاسی کودکان می‌تواند بهترین فضای ممکن برای گرفتن یک عکس حرفه‌ای برای ما فراهم کند و به شکل‌های مختلف امکان تغییر عکس را به ما می‌دهد. این یکی از جالب‌ترین و اصلی‌ترین دلایل ما برای استفاده از آتلیه در عکاسی کودکان و نوزادان است. اما در ادامه به بررسی چند دلیل مهم دیگر در استفاده از آتلیه‌ها می‌پردازیم.

آتلیه تخصصی عکاسی کودکان و دخترانه

چرا باید به سراغ آتلیه تخصصی کودک برویم؟

شما وقتی که قصد گرفتن عکس آتلیه‌ای دارید باید از قبل زمان مشخصی را رزرو کنید، خود و کودکتان را آماده کنید، به محل آتلیه بروید یا از عکاس بخواهید که عکاسی کودک در منزل برای شما انجام دهد و در نهایت هزینه آن را هم بپردازید. حالا به نظر شما چه دلیلی وجود دارد که ما بیخیال گوشی‌های هوشمند فوق پیشرفته خود بشویم و به سراغ آتلیه تخصصی عکاسی کودکان برویم؟

کیفیت بالا و فوق العاده عکاسی

باید قبول کنیم که عکاسی هم مانند سایر رشته‌های هنری هم نیاز به خلاقیت، هم نیاز به استعداد و هم نیاز به یادگیری دارد. به همین دلیل است که در بین این همه انسان تنها تعداد انگشت شماری به عنوان عکاس موفق بین المللی شناخته می‌شوند. اگر شما در زمینه عکاسی تبحر خاصی نداشته باشید حتی اگر بهترین دوربینهای دنیا را هم در اختیار شما قرار دهند باز هم نمی‌توانید زیبایی کودک را به خوبی نشان دهید. به همین دلیل است که اکثر عکس‌های گرفته شده در آتلیه و عکس‌های گرفته شده توسط عکاس آتلیه کیفیت بالاتری نسبت به عکس‌های ما در منزل دارند و بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند.

تصاویر ماندگار با ژست‌های متفاوت

همین الان اگر کلیدواژه ژست عکس کودک را در اینترنت جستجو کنید با صدها و شاید هزاران ایده عکاسی کودکان مواجه می‌شوید که برخی از آنها خارجی و برخی هم ایرانی هستند. اما اگر از شما بخواهند که این ژست‌ها را برای عکاسی کودک خود پیاده کنید شاید به جرات بتوانید ۱۰ مورد از آنها را اجرا کنید. این به دلیل ضعف و ناتوانی شما نیست و بیشتر بحث تجربه و آشنایی با ژست‌های مختلف و پیاده سازی آن‌ها مطرح می‌شود. یک عکاس آتلیه ژست‌ها را به خوبی می‌شناسد در مورد تأثیر نور بر روی فرایند عکاسی اطلاعات دارد و می‌داند که چگونه از ابزارهای مختلف کمک بگیرد. به همین دلیل است که عکس به دست آمده از آتلیه تخصصی عکس کودکان بسیار زیباتر از تصاویر خودمانی است.

آتلیه تخصصی عکاسی کودکان با اسباب بازی

استفاده از ابزارهای تخصصی

بله ما هم قبول داریم که دوربین گوشی‌های هوشمند امروزی فوق العاده پیشرفته هستند که قابلیت فوکوس بالایی دارند و می‌توانند ضعف ما را در فرآیند عکاسی پوشش دهند. اما لابد دیده‌اید که هیچ کدام از عکاس‌های حرفه‌ای از گوشی‌های هوشمند خود استفاده نمی‌کنند و همه آنها دوربین تخصصی عکاسی و فیلمبرداری دارند. وجود ابزارهای تخصصی در انجام یک کار فنی و تخصصی بسیار مهم است. ابزارها به صورت اختصاصی و ویژه برای همان کار طراحی شدند و قابلیت‌هایی دارند که هیچ کدام از گوشی‌های هوشمند نمی‌توانند در اختیار ما قرار دهند.

بهره بردن از نرم افزارهای ویرایشی

در نهایت یک آتلیه تخصصی عکاسی کودکان از نرم افزارهای ویرایشی پیشرفته و حرفه‌ای مانند فتوشاپ بهره می‌برد که به کمک آن می‌تواند تغییرات دلخواه خود را در جریان عکاسی به وجود بیاورد. نرم افزارهای ویرایشی و به طور ویژه نرم افزار فتوشاپ دنیایی از مهارت و استعداد و تجربه را در کنار یکدیگر قرار داده که می‌توان به کمک آن تصاویری فوق العاده خلق کرد. به عنوان عکاسان مبتدی هیچوقت توانایی کافی و مهارت کافی در بهره بردن از نرم افزارهای ویرایش را نداریم و تنها می‌توانیم تغییرات جزئی در آنها به وجود بیاوریم. این در حالی است که تغییر تصاویر و عکس‌ها در آتلیه‌ها بسیار راحت‌تر و حرفه‌ای‌تر انجام می‌شود.

آتلیه تخصصی عکاسی کودکان با تم تولد

چرا آتلیه تخصصی کودکان گزینه خوبی نیست؟

حالا بد نیست که از منظر یک مصرف کننده و یک مشتری به بحث آتلیه تخصصی عکاسی کودکان بپردازیم و ببینیم که نظر آنها در مورد این روش عکاسی به چه صورت است. باید قبول کنیم که این روش عکاسی نسبت به عکاسی معمولی در منزل هم ممکن است ایراداتی داشته باشد که برخی از آنها عبارتند از:

تعرفه عکاسی کودکان

شما زمانی که خودتان عکاسی کودک را انجام می‌دهید نیازی به پرداخت هزینه ندارید و تنها می‌توانید از یک کارگاه چاپ بخواهید که عکس مورد نظر شما را چاپ کند. در یک آتلیه علاوه بر هزینه عکاسی کودک هزینه‌های دیگری مانند جابجایی نیز بر شما تحمیل می‌شود که به طور کلی می‌توان عکاسی را به عنوان یک عکاسی هزینه بر معرفی کرد. البته طبیعی است که آتلیه تخصصی عکاسی کودکان مهارت و استعداد به خرج می‌دهد. حالا اگر شما این مهارت و استعداد را دارید می‌توانید عکاسی را در منزل انجام دهید و به سراغ آتلیه نروید.

آتلیه تخصصی عکاسی کودکان با دکور زیبا

زمانبر بودن فرایند عکاسی

شما در هر ساعتی از شبانه روز و در هر موقعیتی که باشید به راحتی می‌توانید در منزل و با کمک گوشی‌های هوشمند عکس بگیرید و آنها را در حافظه کامپیوتر یا گوشی خود ذخیره کنید. این یعنی ممکن است شما در طول روز با یک حرکت جذاب و شیرین از طرف کودک خود مواجه شوید که بخواهید آنها را ثبت کنید. در این حالت عکس آتلیه‌ای هیچ کاربردی ندارند و تنها عکاسی در منزل بهترین راهکار است. شما برای حضور در آتلیه تخصصی عکاسی کودکان باید از قبل زمان عکاسی را رزرو کنید و برنامه کاری خود را به شکلی هماهنگ کنید که با فرایند عکاسی همزمان نباشد.

 

برخی از موارد مهم و تأثیر گذار در انتخاب آتلیه

با توجه به مواردی که گفته شد انتخاب آتلیه تخصصی عکاسی کودکان می‌تواند از جهات مختلفی به ما در داشتن یک عکس زیبا و بیاد ماندنی کمک کند. البته طبیعی است که در مورد این روش مسائلی مانند هزینه‌ها و زمانبندی وجود داشته باشد که با همکاری صاحب و آتلیه و والدین کودک قابل حل است. حالا شما در انتخاب آتلیه می‌توانید فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیرید که چهار مورد از آنها بسیار مهم است.

  • مسافت: هرچه مسافت یک آتلیه عکاسی از منزل یا از محل کار شما نزدیک‌تر باشد شما می‌توانید راحت‌تر و با دردسر کمتری خود را به آن برسانید و فرآیند عکاسی را انجام دهید. بنابراین سعی کنید که حتماً در اولویت انتخاب‌های خود به سراغ گزینه‌هایی بروید که اولاً نزدیک به محل سکونت شما باشند و ثانیاً برای دسترسی به آنها با خودرو نیازی به ورود به ترافیک و شلوغی نباشد.
  • کیفیت عکاسی: کیفیت عکاسی یک آتلیه را می‌توانید با دیدن نمونه کارهای قبلی آنها ببینید. خوشبختانه امروزه اکثر آتلیه‌ها در بستر اینترنت و در شبکه‌های اجتماعی صفحه رسمی دارند و نمونه کارهای خود را منتشر می‌کنند. حتی شما می‌توانید از صفحه رسمی ما در اینستاگرام دیدن کنید و نمونه کارهای جدید ما را ببینید. این نمونه کارها کیفیت عکاسی را به شما نشان می‌دهند و شما می‌توانید از آنها برای قضاوت کیفیت کار آتلیه تخصصی عکاسی کودکان استفاده کنید.
  • هزینه عکاسی: تعرفه عکاسی کودکان بسیار مهم است و می‌تواند گزینه انتخابی خانواده‌ها را تغییر دهد. اگرچه اکثر خانواده‌ها عکاسی کودک ارزان را ترجیح می‌دهند اما باید قبول کنیم که کاهش قیمت ممکن است کیفیت عکس را کاهش دهد و باعث بروز چالش بین خانواده کودک و صاحب آتلیه شود.
  • انعطاف پذیری در عکاسی: شما در انتخاب آتلیه عکاسی کودکان ممکن است برخی معیارهای خاص داشته باشید که انعطاف‌پذیری عکاس برای شما در اولویت قرار گیرد. مثلاً ممکن است عکاسی کودک در منزل یا عکاسی تولد کودک در منزل را بخواهید و صاحب آتلیه مخالفت کند. بنابراین این مورد را هم می‌توانید با صاحب آتلیه در میان بگذارید و انتظارات خود را برای آنها مطرح کنید.

آتلیه تخصصی عکاسی کودکان

هرچه گفتیم در یک پاراگراف

رفتن به یک آتلیه تخصصی عکاسی کودکان و گرفتن عکس کودک می‌تواند راهکاری جذاب و دوست داشتنی باشد. رفتن به آتلیه‌ها از لحاظ هزینه و از لحاظ زمانبندی برای ما یک چالش محسوب می‌شود که ما با وجود گوشی‌های هوشمند می‌توانیم از آنها خلاص شویم. اما در هر صورت عکاسی آتلیه‌ای ما را صاحب یک عکس با کیفیت و ماندگار می‌کند که هم از لحاظ کیفیت عکس و هم از لحاظ ویرایش عکس در بالاترین سطح ممکن قرار داشته باشد. در انتهای همین مطلب هم به معیارهای انتخاب آتلیه برای عکاسی کودکان اشاره کردیم تا شما هم بتوانید بهترین گزینه را با توجه به شرایط شخصی خود انتخاب کنید.

استودیو بامبو به عنوان یک آتلیه تخصصی عکاسی کودکان شرایطی را برای شما به وجود می‌آورد تا بتوانید بهترین عکس را از زمره زندگی خود داشته باشید و برای سالیان سال از دیدن عکس لذت ببرید.