زمانی که میفهمید باردار هستید بهترین زمانی است برای برنامه ریزی عکاسی از فرزندتان از لحظه ای که به دنیا  می آید تا وقتی اولین ها را تجربه می کند. با چند راهنمایی ساده شما میتوانید ایده عکس کودک در خانه تان را اجرایی کنید. پس با ما همراه باشید

  • از دوره‌ی بارداری خودتان را آماده کنید.

باید اقلامی که اینجا میگویم را از پیش آماده کنید ، نگه‌دارنده( سبد یا زیرانداز) ، لباس‌ها یا لوازم جانبی که می‌خواهید در عکس‌ها از آن‌ها استفاده کنید. در ذهنتان عکسی که می‌خواهید بگیرید یا حالت آن را متصور شوید. به یاد داشته باشید، این کارها را قبل از تولد بچه انجام دهید.شما به‌عنوان یک مادر بعدازاینکه بچه به دنیا آمد وقت و  انرژی سر زدن به مغازه‌ها برای پیدا کردن این اقلام را نخواهید داشت.

همچنین، در دوران بارداری،اگر تصمیم دارید که ارسال کارت بارداری به اقوام و دوستان دارید، در مورد نوع آن فکر کنید. اگر مدل ، زاویه یا رنگ خاصی مدنظرتان است بهتر است ان را در برنامه‌ریزی‌هایتان مدنظر داشته باشید

  • یک دستیار برای جلسات عکاسی از نوزادتان استخدام کنید.

وقتی‌که کودکتان یک هفته دارد، یک جلسه عکاسی را در خانه‌ی خودتان با ایده عکس کودک در خانه انجام دهید. شما به کسی نیاز دارید که رفلکتور را نگه دارد، پستانک را از دهان کودکتان بردارد، آب دهان را پاک کند و زمانی که شما دوربین در دستتان است کودک را در ژست درست نگه دارد. مطمئن باشید این کارها را به‌تنهایی نمی‌توانید انجام دهید. می توانید از مادرتان یا فرزندان بزرگترتان استفاده کنید.

توجه: اگر می‌خواهید از آن ژست‌های کودک خوابیده داشته باشید باید در هفته‌های اول و دوم تولد از او عکاسی کنید.

  • خیلی نگران ضبط ژست‌های کامل نباشید چون  لحظات ” واقعی” را از دست می‌دهید.

از دوربینتان در هر شرایطی استفاده کنید و همه‌ی آن لحظات و روابط جادویی را به تصویر بکشید. از کنار هم خوابیدن کودکانتان در کنار هم تا لحظه هایی که باهم بازی می کند. این ها بهترین لحظاتی است که شما می توانید آن را جاودانه کنید.

  • تمامی نقاط عطف و “اولین‌ها” را شکار کنید.

یادتان باشد که هر بار کودکتان کار جدیدی انجام داد دوربینتان را بردارید.اولین حمام، اولین لبخند و خنده، اولین بار که غذا خورد، نشست ، چهار دست‌وپا رفت و غیره.همچنین از گرفتن فیلم غافل نشوید. من خودم خیلی علاقه‌ای به گرفتن فیلم ندارم چون تعداد زیادی عکس می‌گیرم.ولی همیشه چیزهایی هستند که فیلمشان بهتر از عکسشان است مثل اولین بار  که کودکتان قهقهه می زند.

  • یادتان باشد که مامان و بابا هم در عکس باشند!

از یکی از دوستان یا اعضای خانواده خواهش کنید که چند تا عکس از شما بگیرد و یا از سه‌پایه استفاده کنید و روی تایمر بگذارید و از خودتان عکس بگیرید.قول می‌دهم وقتی کودکتان بزرگ شد ، شما عاشق این عکس‌ها بشوید.

 

  • از دوربین موبایلتان استفاده کنید اگر همیشه دوربین خوبتان در دسترس نیست

همیشه گوشی‌ موبایلتان را  نزدیک خود داشته باشید تا اگر زمانی که مشغول پرستاری از بچه هستید یا درگیر کاری هستید عکسی را از دست ندهید. خیلی وقت‌ها دلتان می‌خواهد یک‌لحظه‌ی خاص را ثبت کنید و دوربین موبایل بهتر از هیچ‌چیز است. مثلا وقتی کودکتان در آغوش شما ارام خوابیده است بهترین کار گرفتن چند عکس زیبا از او با گوشی موبایل است.ایده عکس کودک در خانه  فقط به معنی اجرای بهترین عکس ها با دوربین حرفه ای نیست این را به یاد داشته باشید  تا بهترین لحظه ها را از دست ندهید.

برای اطلاع بیشتر: یک سری اپلیکیشن هایی هستند که به شما اجازه می‌دهند تا عکستان راکمی ویرایش کنید. تغییر بالانس نور سفید، برش دادن، پردازش خلاقانه و ایجاد حاشیه از این دسته  ادیت هاست.این اپلیکیشن ها بسیار جالب و کاربردی اند ، تا قبل از اینکه عکسی را  در فیس بوک یا اینترنت پست کنید آن را ادیت کنید.

عکاسی از کودکتان را به یک کار روتین ماهیانه تبدیل کنید.به‌عنوان یک مادر جدید بسیار خسته، اگر از قبل آن را برنامه‌ریزی نکنید، به‌احتمال‌زیاد انجامش نخواهید داد. من دوست دارم ۱۱ آم هر ماه تعدادی عکس بگیرم چون این روزی است که کودکم متولد شد.

ایده‌ی دیگری که می توانید آن را اجرا کنید  این است که هر ماه یک لباس ساده تک رنگ به او بپوشانید و روی پتوی سفید از او عکس بگیرید.یک سری برچسب‌هایی را با اعداد هر ماه چاپ کنید و روی این لباس یکسره چسبانده و از آن عکس بگیرید. وقتی کودکتان یک ساله شود شما یک دیواره کلاژه ۱۲ عکس دارید

  • برای گرفتن عکس‌هایی با پس‌زمینه‌ی محو و خنثی دیافراگم پایین خود را تنظیم کنید.

به‌عنوان‌مثال، f/2.8 و یک عدسی خوب پرتره که زاویه‌ی واید نداشته باشد و بتواند ناهمواری ایجاد کند. شما نمیخواهید سر یا پای کودکب زرگتر از حد نرمال به نظر برسد. فاصله ی کانونی مناسب برای عکس گرفتن از بچه ها ۵۰mm و ۸۵mm . همچنین، لنز ماکرو۱۰۰mm  برای عکاسی از جزئیات مثل انگشت‌ها و مژه‌ها مناسب است.

  • عکاسی را ساده و ارزان انجام دهید.

شما نیاز به پس‌زمینه‌های حرفه‌ای یا نورپردازی‌های گران‌قیمت ندارید.بهترین عکس از بچه ها زمانی است که در نور ملایم و طبیعی گرفته شود.از رفلکتور برای شکار نور داخل چشمانشان یا پر کردن سایه‌ها استفاده کنید. به‌عنوان پس زمینه می‌توانید از یک دیوار تک‌رنگ یا یک تکه موکت تک رنگ استفاده کنید.

  • درنهایت ، گفته‌ی محبوب من را به یاد داشته باشید که ” نگذارید مقایسه، شادی شمارا بدزدد”

از  روی علاقه و بادلتان عکاسی کنید  و نگران اینکه عکاسان چه می‌کنند نباشید.اگر بگذارید بینش شمارا راهنمایی کند، تصویر با شما سخن می‌گوید.اگرچه ممکن است خیلی از روزها کم‌خواب باشید یا هیچ ایده‌ای به ذهنتان نرسد، از این وسوسه‌ی خوب که دوربینتان را برداشته و عکاسی کنید استفاده کنید. امروز چه چیز جالبی دیدید؟ لبخند کودک، چشمان او، جوری که انگشت شمارا نگه داشت یا انگشتان چاق پایش…..

در نهایت اگر دوست دارید می توانید به ما برای انجام تمام این کارها اطمینان کنید و عکاسی از فرزندان دلبندتان را به ما بسپارید

نمونه عکس های نوزاد ما را در اینجا می توانید مشاهده کنید.

منبع :www.clickitupanotch