یکی از بزرگترین اشتباهاتی که خانواده‌ها در مورد عکاسی کودکان در آتلیه مرتکب می شوند این است که برای لحظه حضور کودک در آتلیه هیچ برنامه‌ریزی مشخصی ندارند. این در حالی است که آنها از قبل در مورد زمان حضور در آتلیه و همچنین شرایط عکاسی اطلاعات کاملی دارند و از آنها خواسته می شود که به قوانین آتلیه پایبند باشند. برنامه ریزی قبلی خانواده‌ها برای عکاسی کودک هم به صاحب آتلیه و هم به کودک کمک می‌کند که عکاسی جذاب و مناسبی داشته باشد.

با توجه به سابقه قبلی که اکثر خانواده‌ها در مورد حضور کودک در آتلیه کوتاهی می‌کنند، در اینجا چند نکته مهم و ضروری را آماده کرده ایم تا شما به عنوان خانواده آنها را رعایت کنید و کودک شما از حضور در آتلیه لذت ببرد.

در مورد حضور کودک در آتلیه آنها را توجیه کنید

اولین کاری که خانواده‌ها قبل از حضور کودک در آتلیه باید انجام دهند این است که آنها را نسبت به شرایط آتلیه و قوانین آنجا توجیه کنند. عکاس آتلیه و صاحب آتلیه به خوبی رفتار با کودکان و نحوه کنترل آنها را می‌دانند و شما نیازی به نگرانی در مورد آنها ندارید. اما چیزی که شما به عنوان خانواده کودک باید رعایت کنید این است که در مورد شرایط آتلیه با کودک خود صحبت کنید و از او بخواهید که به این موارد پایبند بماند.

البته نیازی نیست که آنها را نسبت به محیط آتلیه کودک بترسانید یا یک پادگان نظامی را برای آنها تصور کنید. فقط سعی کنید که در مورد گوش دادن به عکاس و انجام ژست‌های مختلف به او تذکر دهید و همچنین از او بخواهید که از محدوده های تعریف شده برای او خارج نشود. در یک آتلیه تجهیزات گرانقیمت بسیاری وجود دارد که صدمه دیدن آن ها هم برای آتلیه هزینه بردار است و هم به عنوان خانواده کودک شما باید ضرر آنها را بپردازید.

قبلا ژست عکاسی را امتحان کنید

متأسفانه خانواده‌ها بیش از آنکه به کیفیت عکاسی توجه کنند روی ژست عکس کودک خود متمرکز هستند و سعی می‌کند که قبل از حضور کودک در آتلیه به شکل‌های مختلف به دنبال ژست های خاص بگردند. برخی از آنها به سراغ ژست های استفاده شده توسط بچه های فامیل و برخی هم به سراغ ژست های نشان داده شده در اینترنت می‌روند که هر کدام از آنها بر مبنای اصول و ایده خاصی پیاده سازی شده اند.

صاحب آتلیه هیچ مخالفتی با ایده ها و ژست های شما برای عکاسی کودک ندارد، اما انتظار دارد که شما کودک خود را نسبت به این ژست ها توجیه کرده باشید و آنها آمادگی پیاده سازی آنها را داشته باشند. در هر صورت شما قبل از حضور کودک در آتلیه ژست های مختلف را دیده اید و احتمالاً از بین هزاران ایده مختلف به چند مورد محدود رسیده اید. حالا سعی کنید که همان ایده ها و ژست ها را در منزل و به شکل های مختلف آزمایش کنید تا در زمان حضور در آتلیه دچار مشکل نشوید.

لباس های مختلف را برای حضور کودک در آتلیه امتحان کنید

همانطور که مشغول امتحان کردن ژست های مختلف هستید، حتماً لباس‌های مختلف کودکتان را هم امتحان کنید تا در مورد ایده‌های اصلی خود به قطعیت برسید. مسلماً شما چند ژست رسمی و غیر رسمی یا چند ژست اسپرت برای کودک خود انتخاب می کنید که باید متناسب با آنها لباس هم داشته باشید. البته قبل از حضور کودک در آتلیه می توانید از آنها در مورد لباس کودک هم بپرسید تا آنها را هم به عنوان گزینه در نظر بگیرید.

در هر صورت سعی کنید که از ژست های مختلف به همراه لباس های متفاوت با یک دوربین معمولی و غیر حرفه ای عکس بگیرید و آنها را توسط اعضای خانواده مورد بررسی قرار دهید. اگر در مورد یک یا چند دست لباس به قطعیت رسیدید می‌توان گفت که زمان حضور در آتلیه فرا رسیده و شما این آمادگی را دارید که یک عکس زیبا و جذاب داشته باشید.

با هماهنگی آتلیه چند قلم خوراکی همراه ببرید

معمولا آتلیه ها از همراه بردن مواد غذایی و خوراکی استقبال نمی‌کنند و معتقدند که دردسر زیادی برای آنها به همراه دارد. اما احتمالاً حضور شما در آتلیه در حدود یک تا دو ساعت طول می‌کشد و کار شما برای سرگرم نگه داشتن کودک سخت خواهد بود. یکی از راهکارهای پیشنهادی ما برای شما این است که از قبل با صاحب آتلیه هماهنگ کنید و از آنها اجازه بگیرید که چند قلم خوراکی و مواد غذایی همراه خود داشته باشید.

این خوراکی ها در زمان حضور کودک در آتلیه به شما کمک می‌کند که از افت قند او جلوگیری کنید و به نوعی او را همیشه برای پیاده سازی ایده های مختلف و ژست های متفاوت آماده و سرحال نگه دارید. غذاهای پخته شده ایده خوبی نیستند و بیشتر بهتر است که تنقلات و غذاهای سرگرم کننده همراه ببرید.

یکی یا دو مورد اسباب بازی مورد علاقه کودک را ببرید

بخش مهمی از ایده های عکاسی کودکان بر مبنای استفاده از تجهیزات مختلف در جریان عکاسی است. در حقیقت عکاسان می‌توانند از اسباب بازی های کودکانه یا حتی از حیوانات خانگی در جریان عکاسی استفاده کنند و از این طریق جذابیت بیشتری به عکس و تصویر ببخشند. از طرف دیگر علاقه کودکان به یک یا چند مورد از اسباب بازی ها می تواند بهانه خوبی برای سرگرم کردن آنها باشد.

به همین دلیل تا جایی که می توانید چند قلم از اسباب بازی های مورد علاقه کودک را همراه خود داشته باشید تا در هنگام عصبانیت و خستگی احتمالی از آن ها استفاده کنید و کودک خود را کنترل کنید.

برای حضور کودک در آتلیه جایزه تعیین کنید

یکی از حربه هایی که به شما در لحظه حضور کودک در آتلیه کمک می کند در نظر گرفتن پاداش برای کودک بعد از اتمام عکاسی است. همانطور که در بند اول گفتیم شما باید از قبل کودک را در مورد شرایط آتلیه توجیه کنید و به آنها بگویید که قرار است در چه محیطی حضور داشته باشند و چه شرایطی در انتظار آنهاست. حتی در مورد نزدیک شدن به تجهیزات عکاسی مانند دوربین عکاسی هشدار دهید و به آنها بگویید که چه کارهایی نباید انجام دهند.

اما در طرف مقابل از آنها بخواهید که به هنگام حضور در آتلیه به راهنمایی ها و دستورالعمل های عکاس توجه کند و گوش به حرف آنها باشد. در نهایت به او بگویید که اگر همه این موارد را به خوبی و دقیق انجام دهد برای او پاداش در نظر میگیرید که می تواند شامل خرید یک دست لباس جدید یا حتی شامل خرید خوراکی مورد علاقه آنها باشد.

سرحال باشید و کودک را شاد نگه دارید

به هر اندازه که شما به هنگام حضور در آتلیه شاد و سرزنده باشید مطمئن باشید که این احساس را هم به کودک خود انتقال خواهید داد و آنها هم از حضور در این فضا لذت خواهند برد. در هنگام عکاسی کودکان لازم است که جابجایی های زیادی بین کودک و عکاس صورت گیرد و احتمالاً کودک مجبور می‌شود که ژست های مختلفی را امتحان کند. این موضوع به احتمال زیاد باعث خستگی کودک و بعضاً عصبانی شدن آنها در هنگام حضور کودک در آتلیه میشود.

بنابراین شما به عنوان خانواده به هر اندازه که شاد و سرحال باشید همین احساس را به کودک خود انتقال خواهید داد و مطمئن باشید که آنها هم تجربه جذابی دارند. از شوخ طبعی در حین عکاسی لذت ببرید و حتی اجازه دهید که عکاس هم با کودک شما شوخی کند تا یک فضای گرم و صمیمی به وجود بیاید. به هر اندازه که یک خانواده رسمی و جدی باشید سعی کنید که به هنگام حضور کودک در آتلیه این احساسات را کنار بگذارید و اجازه دهید که کودکتان لذت ببرد.

زمان عکاسی فقط آتلیه باشید

متاسفانه یکی دیگر از اشتباهاتی که خانواده ها انجام می دهند این است که مدام در طول عکاسی به تلفن همراه خود پاسخ می دهند و یا برای انجام کارهای دیگر برنامه ریزی می کنند. کسانی که در این زمینه تجربه دارند معمولاً از همان قبل چند ساعت در طول روز را برای حضور کودک در آتلیه در نظر می گیرند و به طور کامل در اختیار کودک هستند تا روند عکاسی به شکل مناسب و مطابق با نظر کودک و عکاس پیش برود.

اما ممکن است در این بین برخی از خانواده‌ها اصرار به استفاده از گوشی همراه داشته باشند یا از قبل طوری برنامه ریزی کرده باشند که بین برنامه‌های آنها تداخل به وجود بیاید. در این صورت حتی ممکن است کودک نسبت به رفتار والدین شاکی شده و روند عکاسی را به صورت نیمه کار رها کند. توصیه ما به خانواده ها این است که برای حضور کودک در آتلیه از قبل برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشند و هیچگونه برنامه همزمان و موازی در نظر نگیرند.

در نهایت به خاطر داشته باشید که هر چه رفتار شما به هنگام حضور در آتلیه بهتر باشد تبدیل به یک تجربه جذاب تر و دوست داشتنی تر برای کودکان می شود و شما خودتان هم از این لحظات لذت خواهید برد. اما اگر در رعایت هر کدام از این موارد کوتاهی کنید دچار مشکلات مختلف و متنوعی می شوید که بعضا در سال‌های آینده حسرت آنها را خواهید خورد.

اگر به اطلاعات بیشتری در مورد زمان حضور کودک در آتلیه نیاز دارید یا برای انجام عکاسی کودک در آتلیه برنامه‌ریزی کنید و با ما در استودیو عکاسی کودک بامبو تماس بگیرید.