با وجود اینکه حضور در آتلیه برای خانواده‌ها و کودکان با الزامات زیادی همراه است، اما انتخاب لباس مناسب در آتلیه به طور مستقیم روی کیفیت عکس و زیبایی آن تاثیر گذار است. اکثر آتلیه ها لباس های عمومی با الگوهای خاص دارند که مشتری می تواند از آنها استفاده کند. اما تجربه ثابت کرده که در بیشتر موارد خانواده‌ها و فرزندان آنها لباس های اختصاصی خود را ترجیح می‌دهند و معتقدند که با آن زیباتر هستند!

ما هم تاکید چندانی روی استفاده از لباس‌های آتلیه نداریم، اما در هر صورت در مورد انتخاب لباس مناسب در آتلیه برخی الزامات و نکات اولیه وجود دارد که توجه به آنها می تواند شما را راضی نگه دارد.

اهمیت داشتن لباس مناسب در آتلیه

واقعاً داشتن لباس مناسب تا چه اندازه می تواند کیفیت تصویر را بهبود ببخشد؟ آیا می توانیم صرفاً روی توانایی عکاس متکی باشیم؟ آیا استفاده اصولی از لباس می تواند خطاهای احتمالی تصویر ما را بپوشاند؟ چرا همه آتلیه ها به وجود داشتن لباس مناسب در آتلیه تاکید دارند؟

حقیقت ماجرا این است که بخش اصلی و مهم زیبایی هر انسان به لباس و پوشش بستگی دارد. انتخاب یک لباس مناسب به اندازه‌ای می‌تواند وضعیت تیپ و قیافه طرف را تغییر دهد که حتی لوازم آرایشی هم چنین توانایی ندارند. بنابراین معمولاً آتلیه ها روی داشتن لباس مناسب مشتریان خود تاکید دارند و اگر متوجه شوند که لباس آنها مناسب نیست، استفاده از لباس های خود آتلیه را پیشنهاد می دهند. اما اهمیت داشتن لباس مناسب در آتلیه به موارد زیر ربط دارد:

  • کار عکاس را برای انتخاب ژست ها و تیپ های مختلف ساده‌تر می‌کند
  • به زیباتر شدن تصویر عکاسی و جذاب تر شدن آن کمک می کند
  • دردسر عکاس برای تغییر وضعیت دوربین و پیشنهاد های مختلف کمتر می‌کند
  • مشتری در لباس احساس راحتی دارد و دیرتر خسته می‌شود
  • یک لباس مناسب امکان جابه‌جایی و مانور بیشتری به مشتری می دهد و عکاس هم راحت‌تر است
  • لباس مناسب محدودیت در کار را برای عکاس از بین می‌برد و کیفیت کار او را حفظ می کند

خلاصه موارد زیادی وجود دارد که ما می‌توانیم به عنوان دلایل اهمیت لباس مناسب در آتلیه در نظر بگیریم. اما برای انتخاب لباس چند الگو وجود دارد که در ادامه آنها را آورده ایم:

لباس مناسب در آتلیه برای عکاسی پسربچه

زیبایی در سادگی است!

اگرچه این جمله یک شعار تکراری و کلیشه‌ای به نظر می‌رسد، اما یک حقیقت غیر قابل انکار است که تقریبا اکثر افراد جامعه به آن اعتقاد دارند. حضور در آتلیه یعنی گرفتن یک عکس یادگاری و خاطره انگیز از یک لحظه خوب و شاد. بنابراین نیازی به خرید لباس آنچنانی یا پوشش لباس های گران قیمت نیست.

لباس مناسب در آتلیه به لباس های گفته می‌شود که فرد برای استفاده از آنها احساس راحتی داشته و برای ژست‌های در نظر گرفته شده توسط عکاس مشکلی ایجاد نمی‌کند. گاهی شما به دنبال عکاسی بارداری هستید و طبیعتاً انتخاب لباس های پیچیده می‌تواند روند عکاسی را تبدیل به یک پروسه سخت و آزار دهنده کند. کودکان هم اگرچه برای عکاسی در آتلیه هیجان زیادی دارند، اما به مرور زمان خسته می شوند. نداشتن لباس مناسب باعث می شود که عکس العمل آنها هم توأم با خستگی و عصبانیت باشد و کیفیت عکاسی پایین می آید.

با سیستم بدن خود هماهنگ باشید

مورد دومی که در انتخاب لباس مناسب در آتلیه باید رعایت کنید، هماهنگ بودن لباس با سیستم بدن شماست. اگر شما از لحاظ جثه هیکلی هستید یا وزن بالایی دارید، دلیلی وجود ندارد که به استفاده از لباسهای تنگ و سایز کوچک تر تاکید داشته باشید. اگر کودک شما به استفاده از یک لباس خاص علاقه ندارد و آزار دهنده است، شما به عنوان خانواده یا صاحب آتلیه نمی توانید آنها را مجبور به پوشیدن لباس کنید.

چه در هنگام عکاسی بارداری و چه در هنگام عکاسی کودکان در آتلیه، متناسب بودن لباس با سیستم بدن را در نظر بگیرید. این موضوع در عکس بارداری اهمیت بسیار بیشتری دارد. معمولاً عکس دوران حاملگی در هفته های آخر گرفته می شود و فرد از لحاظ حرکتی محدودیت بیشتری دارد. برای این افراد، لباس مناسب در آتلیه به لباسی گفته می‌شود که کاملاً با شرایط جدید آن ها همخوانی داشته باشد و حرکت آنها را محدود نکند. بیشتر سعی کنید که زیبایی لباس را با رنگ و با الگوهای جذاب افزایش دهید.

تنوع را حفظ کنید

در بند های قبلی گفتیم که زیبایی در سادگی است. اما این دلیل نمی‌شود که شما برای همه عکس های آتلیه ای خود صرفاً از یک یا دو لباس خاص استفاده کنید و به نوعی الگوی آن را تکرار کنید. حضور شما در آتلیه و پرداخت هزینه عکاسی ایجاب می کند که یک عکس خاص و متفاوت نسبت به حالت معمول داشته باشید و آن را برای سالیان سال نگه دارید. بنابراین داشتن لباس های تکراری و معمولی می تواند برای شما آزاردهنده باشد.

مسلماً در منزل خودتان چندین دست لباس برای مراسم های رسمی و غیررسمی دارید. ضمن اینکه در آتلیه هم لباس های متنوع و متفاوتی وجود دارد که ممکن است با سلیقه شما همخوانی داشته باشند. بنابراین به عنوان یک راهنما در انتخاب لباس مناسب در آتلیه می توانید از همه گزینه های موجود استفاده کنید. این گزینه ها به شما کمک می کنند که طرح های مختلفی برای عکاسی خود داشته باشید و از آنها به عنوان ایده استفاده کنید. ضمن اینکه عکاس هم امکان پیاده کردن ژست های بیشتری برای عکاسی شما خواهد داشت.

لباس مناسب در آتلیه نوزاد

به آرایش چهره و رنگ مو توجه کنید

انتخاب لباس مناسب در آتلیه با توجه به وضعیت آرایش چهره و رنگ مو یا انتخاب آرایش با توجه به نوع لباس. هر دو مورد درست است. در واقع شما در روند عکاسی باید تناسب را رعایت کنید و زیبایی عکس را حفظ کنید. اگر شما یک خانم باردار هستید و در استفاده از لوازم آرایشی محدودیت دارید، نگران نباشید و لباس خود را به شکلی انتخاب کنید که این محدودیت ها را پوشش دهد.

همین قانون را در مورد انتخاب لباس مناسب در آتلیه کودکان را هم رعایت کنید. رنگ پوست و شکل چهره، رنگ مو، شرایط فیزیکی کودک و سایر موارد در انتخاب لباس تاثیر گذار هستند. حالا اگر به هر دلیلی شما به فکر استفاده از راهکارهای آرایشی و گریم هستید، به تبع آن تغییراتی در لباس های خود به وجود بیاورید تا این تناسب به شکل مناسب و استاندارد رعایت شود.

راحت باشید و اعتماد به نفس خود را حفظ کنید

راحتی در عکاسی آتلیه ای بسیار مهم است. عکاسی در فضای باز و آزادی های خاص خود را دارد و کودک می‌تواند از این فضا به بهترین شکل استفاده کند. حتی اگر شما به فکر عکاسی بارداری در فضای باز مانند ساحل یا جنگل باشید، باز هم فرصت کافی برای استراحت کردن دارید و می توانید به شکل های مختلف خود را آرام کنید.

اما اگر قرار است که عکاسی خود را در آتلیه انجام دهید، لباس مناسب در آتلیه بسیار تاثیر گذار است. این لباس باید به شما اجازه دهد که به خوبی استراحت کنید، به خوبی حرکت کنید و به خوبی ایده های مختلف را اجرا کنید. هر چه پوشیدن یک لباس شما را در حرکت محدودتر کند، دردسر بیشتری خواهید داشت و احتمالاً خیلی زود خسته می شوید. همیشه سعی کنید که اعتماد به نفس خود را حفظ کنید و دلیلی برای ایراد گرفتن از لباس یا از تیپ و قیافه خودتان وجود ندارد. این باعث می شود که ناخودآگاه از عکاسی لذت ببرید.

لباس مناسب در آتلیه بارداری

حضور در آتلیه برای گرفتن عکس بارداری پیچیدگی‌ها و دردسرهای خاص خود را دارد. عکاسی بارداری نباید زیاد طول بکشد و مادر باردار باید در طول عکاسی احساس راحتی داشته باشد. استرس و فشار زیاد هم برای مادر و هم برای جنین نامناسب بوده و روند عکاسی را هم تخریب می کند. بنابراین در انتخاب لباس سعی کنید به سراغ گزینه‌های راحت بروید که محدودیت حرکتی برای شما ایجاد نکند. به عنوان یک قانون، در عکاسی بارداری باید شکم مادر به شکل برجسته دیده شود، اما لباس مناسب در آتلیه بارداری باید آزاد و رها باشد تا مادر بتواند ایده های مختلف را اجرا کند.

لباس مناسب در آتلیه برای عکاسی کودک دختر

لباس مناسب در آتلیه کودکان

لباس کودک در آتلیه به انتظاری که خانواده ها دارند و همچنین ژست عکاسی کودک بستگی دارد. گاهی ممکن است خانواده‌ها انتظار اکثر رسمی داشته باشند و در برخی موارد ممکن است به دنبال یک عکس اسپرت و راحت باشند. در هر حالت شرایط لباس باید به شکلی باشد که کودک در جابجایی و فعالیت محدودیت خاصی نداشته باشد. کودکان خیلی زود خسته می شوند و این خستگی را به صورت عصبانیت نشان میدهند. اگر لباس کودکان برای آنها تنگ و آزاردهنده باشد، روند عکاسی را سخت می‌کند.

لباس مناسب در آتلیه کودکان باید به شکلی باشد که به تنوع ایده ها پاسخ دهد، جذابیت عکس را بالا ببرد و در نهایت محبوب کودک و خانواده او باشد.

لباس مناسب در آتلیه نوزادان

در مورد پوشیدن لباس برای نوزادان در عکاسی محدودیتی وجود ندارد و حتی برخی از عکاسان ترجیح می‌دهند که نوزاد بدون لباس باشد. اما در این مورد توصیه ما این است که بیشتر شرایط دمایی آتلیه را در نظر بگیرید. البته اگر خانواده‌ها ایده خاصی دارند می‌توانند با عکاس هماهنگ کنند تا به شکل مناسب اجرا شود.

امیدواریم که این مطلب به شما در انتخاب لباس مناسب در آتلیه کمک کند. اما اگر احیاناً سوالی دارید می توانید در بخش نظرات مطرح کنید و یا مستقیماً برای رزرو وقت با ما در استودیو عکاسی کودک بامبو تماس بگیرید.