پس از اینکه نوزاد وارد خانه می‌شود، تمامی لحظات برای اهل خانه جالب بوده و همه سعی می‌کنند تا این لحظات را به ثبت برسانند. از روز اول، والدین می‌خواهند با گرفتن عکس هر لحظه‌ای را که در کنار فرزند تازه متولد شده خود سپری می‌کنند، به یادگار ضبط کنند. می‌دانیم که تماشای نوزاد در حال خوابیدن، خمیازه کشیدن و گریه کردن چقدر زیباست. یکی از ایده‌ها برای ثبت این لحظات، عکس نوزاد با پارچه است. تمامی این لحظات باید برای سال‌های بعد گرامی داشته شود. بنابراین، یکی از افراد خلاق باید با گرفتن عکس از  چهره و حالات نوزاد، تمام این لحظات را برای آینده به یادگار بگذارد.

لازم به ذکر است که عکاسی از نوزاد کاری سخت و طاقت‌فرسا بوده و بسیاری از عکاسان هنگام عکاسی دچار چالش‌های زیادی می‌شوند. یکی از بهترین روش‌ها برای آرام نگه داشتن نوزاد هنگام عکاسی، پیچیدن او با پارچه است. در این مطلب چند ژست برتر عکاسی از نوزاد با پارچه را در اختیار شما گذاشته و نحوه پیچیدن آن را نیز می‌آموزیم. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

معرفی چند ژست برتر برای عکاسی از نوزاد

چند نکته در زمینه گرفتن عکس نوزاد با پارچه

مهمترین نکته هنگام عکس گرفتن از نوزاد با شال یا پارچه توجه به جنس آن است. همانطور که می‌دانید، پوست نوزاد بسیار حساس بوده و باید از پارچه‌های نرم و لطیف استفاده کرد. اگر قصد عکس گرفتن از نوزاد خود را دارید، باید قبل از شروع، شرایط محیط را به خوبی بررسی کنید تا تمام جزئیات را نظیر دما، دکور، نورپردازی، زاویه و غیره مهیا کنید. این امر به این خاطر است که نباید نوزاد را برای مدت زیادی پارچه‌پیچ کرد چراکه ممکن است به سلامتی او آسیب برسد. بدن کودک بسیار نرم بوده و با کمی فشار تغییر شکل می‌یابد.

چگونه نوزاد خود را برای عکاسی پارچه‌پیچ کنیم

برای این کار کافیست تا از یک شال یا پارچه بسیار نرم استفاده کنید. ابتدا پاهای نوزاد را با جوراب بپوشانید و با خم کردن زانوهای او، پارچه را از نوک پا تا قسمت ناف به دور نوزاد بپیچانید. سپس دست‌های او را به آرامی از قسمت آرنج به شکم او بچسبانید؛ به گونه‌ای که مچ دست‌ها در زیر چانه قرار گیرند. سپس مجددا ادامه پارچه را به دور ساعد او بپیچانید؛ طوریکه دست‌ها از مچ خارج از شال یا پارچه قرار گیرند. این کار بدین خاطر است که انگشتان نوزاد درون پارچه خم نشده و آسیب نبیند. چراکه نوزادان به طور مکرر دست‌های خود را تکان داده و مشت می‌کنند، حتی اگر دستکش در دست داشته باشند. اکنون وقت آن رسیده تا از نوزاد خود عکس بگیرید.

عکس نوزاد با پارچه و معرفی چند ایده جذاب

عکس نوزاد با پارچه و معرفی چند ایده جذاب

پس از اینکه شرایط محیط را بررسی و دکور را مهیا کردید وقت آن رسیده تا از نوزاد خود عکاسی کنید. مجددا توصیه می‌شود که نباید نوزاد را برای مدت زیادی پارچه‌پیچ کرد. بهتر است دمای اتاق را تنظیم کنیم تا نوزاد درون پارچه عرق سوز نشود. همچنین تنظیم نور و طراحی صحنه قبل از اینکه نوزاد را درون شال یا پارچه بپیچیم بسیار مهم است. پس از اینکه از شرایط خانه ایده‌آل محیط اطمینان حاصل کردید، عکاسی را شروع کنید.نکات پیچیدن نوزاد برای عکاسی را قبلاً با هم مرور کردیم.

استفاده از سبد یا کالاسکه

برای این کار کافیست تا نوزاد را درون یک سبد یا کالاسکه قرار داده و از او عکس بگیرید. البته، نباید تنها به سبد و کالاسکه اکتفا کنید. بهتر است برای زیبا شدن صحنه از چند عروسک و گل نیز استفاده کرده و با قرار دادن آن در کنار سبد از بالا عکس بگیرید. معمولا برای اینکه چنین عکس‌هایی جذاب شوند از بهترین زاویه شات گرفته شود که عکس گرفتن از بالا بهترین گزینه است.

محیط رنگارنگ

برای گرفتن عکس نوزاد با پارچه بهتر است از پارچه‌های رنگارنگ استفاده کرد. قرار دادن چند شال یا پارچه رنگارنگ در کنار سبد یا محلی که نوزاد را در آن قرار داده‌اید، می‌تواند بهترین ایده برای جذاب کردن تصویر باشد. همانطور که گفتیم، پارچه‌پیچ کردن نوزاد تنها برای محدود کردن او برای حرکت است تا به راحتی از او عکس گرفت. بنابراین تنها به شال و پارچه اکتفا نکنید و با افزودن وسایل جانبی، فضای عکس را زیباتر کنید.

محیط رنگارنگ

عکس گرفتن در آغوش والدین

یکی از بهترین ایده‌های برای عکاسی نوزاد، قرار دادن او در آغوش والدین است. بهتر است برای این کار، والدین نیز لباس‌های جالب و رنگارنگ بر تن کنند تا عکسی زیبا از آب دربیاید. توصیه می‌شود هرگز نوزاد را سفت در آغوش خود نگیرید چراکه هم پارچه‌پیچ شده است و هم اینکه بدن او بسیار ضعیف می‌باشد. اگر می‌خواهید نوزاد شما در این هنگام از خواب بیدار نشده و گریه نکند، بهتر است به آرامی با او برخورد کنید. معمولا کلیدی‌ترین زمان برای گرفتن عکس از نوزاد، هنگامی است که او به خواب سر می‌برد.

قرار دادن نوزاد بر روی پتو

یکی دیگر از ایده‌ها برای گرفتن عکس نوزاد با پارچه ، قرار دادن او بر روی پتوهای زیبا و رنگارنگ است. شما می‌توانید نوزاد خود را به گونه‌ای بر روی پتو بخوابانید که نور از اطراف به صورت او بتابد. برای این کار، بهتر است پتو را مقابل پنجره انداخته و نوزاد را به آرامی بر روی آن قرار دهید. استفاده از پتوهای رنگارنگ می‌تواند عکس را زیبا و جذاب جلوه دهد. توصیه می‌شود نوزاد را حتما به کمر بخوابانید تا دست‌های او زیر شکم نرفته و دچار آسیب نشود. بدن نوزاد در این سن بسیار ضعیف و قابل انعطاف است.

نوزاد خود را تکیه دهید

برای تکیه دادن نوزاد خود به دیوار، مراقب باشید که تعادل او بهم نخورد. برای این کار یک حفره زیر نشیمنگاه او قرار دهید و نوزاد را بر روی آن قرار دهید. این حفره می‌تواند کوسن، بالشت و یا هر چیز دیگری که تعادل نوزاد را حفظ کند، باشد. بهتر است او رابه دیواری تکیه دهید که دارای رنگامیزی و طرح‌های زیبا باشد تا فضای عکس قشنگ شود. معمولا بسیاری از فروشگاه‌های لوازم کودک دارای برچسب‌ها و پوسترهای زیبا هستند که می‌توان با چسباندن آن به دیوار، عکس را زیبا کرد.

نوزاد خود را تکیه دهید

چند ژست برتر دیگر برای عکاسی از نوزاد

عکس نوزاد با پارچه جزو زیباترین ایده‌هایی است که بسیاری از عکاسان از آن به عنوان نمونه کار خود استفاده می‌کنند. اگر می‌خواهید عکس‌های شما زیبا از آب دربیایند، بهتر است از یک عکاس حرفه‌ای کمک بگیرید. آتلیه یکی از بهترین گزینه‌ها برای عکاسی از نوزاد است چراکه آن‌ها با داشتن اتاق‌های مخصوص نوزاد و همچنین تجهیزات مدرن عکس‌های زیبایی می‌گیرند. در ادامه چند ژست زیبا در آتلیه را به شما معرفی می‌کنیم.

قرار دادن نوزاد بر روی تاب

یکی از رایج‌ترین ژست‌های عکاسی برای نوزادان، قرار دادن آن‌ها بر روی تاب است. البته، برای انجام این کار باید تمام نکات ایمنی را رعایت کردن تا نوزاد به زمین نخورد. معمولا، آتلیه‌ها در زیر این تاب‌ها تشک‌های فوق‌العاده نرمی قرار داده‌اند که اگر خدایی نکرده نوزاد تعادل خود را از دست داد، دچار صدمه نشود.

قرار دادن نوزاد درون سبد گل

قرار دادن نوزاد درون سبد گل

یکی دیگر از ایده‌های جذاب برای گرفتن عکس نوزاد با پارچه قرار دادن او درون سبدی پر از گل است. بهتر است پارچه یا شالی که به دور نوزاد پیچانده‌اید هم‌رنگ گل‌ها باشد. به طور مثال اگر گل‌های داخل سبد به رمگ قرمز است، توصیه می‌شود شال یا پارچه نوزاد نیز قرمز باشد. البته، عکاسان در آتلیه به دلیل تجربه بالای خود رنگ‌ها را با لباس نوزاد ست می‌کنند. لازم به ذکر است، اگر علاقه‌ای به پارچه‌پیچ کردن نوزاد خود ندارید، می‌توانید با پوشاندن لباس‌های زیبا و جذاب اقدام به گرفتن عکس از او کنید.

خواباندن نوزاد بر روی شکم

شاید بسیاری تصور کنند که نباید نوزاد را بر روی شکم خواباند. بله درست است، زیرا این کار موجب شکم درد و حالت تهوع نوزاد می‌شود. اما، بهتر است بدانید، اگر نوزاد را برای چند ثانیه بر روی شکم خواباند، هیچ آسیبی به او وارد نخواهد شد؛ به شرط آنکه تنها چند ثانیه از خوابیدن او بر روی شکم بگذرد و بلافاصله پس از گرفتن عکس، او را به حالت اولیه بازگردانیم. همانطور که می‌بینید، زمان‌بندی برای گرفتن این ژست از عکس بسیار مهم بوده و باید در سریع‌ترین زمان ممکن انجام شود.

سخن پایانی

در این مطلب نحوه پیچیدن نوزاد با پارچه و چند ژست برتر برای عکاسی به شما معرفی شد. عکاسی از نوزاد یکی از سخت‌ترین چالش‌هایی است که هر عکاس ممکن است با آن مواجه شود. برای گرفتن عکس نوزاد با پارچه توصیه می‌شود تا از شال‌ها و پارچه‌های نرم و مرغوب استفاده کرد تا نوزادان دچار عرق‌سوز و آسیب نشوند. اگر می‌خواهید خیال خود را از بابت گرفتن عکس از نوزاد راحت کنید، بهتر است تمام فرایند عکاسی را به عکاسان حرفه‌ای در آتلیه‌ها بسپارید. اینگونه هم عکس‌ها جالب از آب درمی‌آیند و هم ایمنی نوزادان تأمین می‌شود. همچنین می‌توانید با گذراندن چند جلسه آموزشی در برخی از موسسه‌ها و آتلیه‌های عکاسی با نحوه گرفتن عکس از نوزادان و کودکان آشنا شوید.