همه ما به عنوان مادر، تصور می‌کنیم که تمام خاطرات کودکی فرزندان خود را تا آخر عمر به یاد خواهیم آورد، اما حقیقت این است که خاطرات واقعا زودگذر هستند و هرچه فرزندان ما رشد می‌کنند، قلب ما نیز با آن‌ها رشد و تغییر می‌کند. از این رو، بهتر است روزهای کودکی فرزندان خود را از دست نداده و با ذخیره تمام جزئیات لحظه‌ها، خاطرات را با خود به آینده ببریم. عکاسی نوزاد در بیمارستان روندی رو به رشد است و تک‌تک لحظه‌های شیرینی که کودکان از بدو تولد تا خروج از بیمارستان ثبت می‌کنند، تنها با یک دوربین عکاسی ذخیره می‌شوند. این کار از هر لحاظ احساسات را به خود گره زده و ثبت تمامی لحظه‌های خاطره‌انگیز برای بسیاری از خانواده‌ها مهم است.

فرقی نمی‌کند که شما یک عکاس حرفه‌ای تازه‌کار هستید یا فقط مادری هستید که می‌خواهید تمام جزئیات را از اولین لحظات با کودک تازه متولد شده خود به آینده ببرید. ما در این مطلب قصد داریم تا با آموزش چند ژست برتر عکاسی از نوزاد به شما کمک کنیم تا این لحظات شیرین را به ثبت برسانید. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

عکاسی نوزاد در بیمارستان

نکاتی در زمینه عکاسی نوزاد در بیمارستان

برای این کار باید کمی صبور باشید و بهترین زمان ممکن را برای عکاسی انتخاب کنید. نوزادان اکثر روز را خواب هستند که این یک فرصت طلایی برای گرفتن عکس است. اما اگر قصد دارید تا از مواقعی که نوزاد بیدار است نیز عکاسی کنید، باید صبور بوده و حوصله به خرج دهید. توجه به چند نکته مهم قبل از عکاسی در بیمارستان بسیار مهم بوده که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

به دنبال نور باشید

به دنبال نور باشید

به جرات می‌توان گفت که مهمترین بخش در عکاسی نوزاد در بیمارستان توجه به نور است. اگر از یک عکاس حرفه‌ای بپرسید که در اتاق بیمارستان برای عکاسی به دنبال چه چیزی است، او در پاسخ قطعا به نور اشاره خواهد کرد. هر بیمارستانی دارای معماری متفاوتی است. برخی از آن‌ها دارای اتاق‌های بزرگ با دیوارهای تمام شیشه‌ای بوده و برخی دیگر ممکن است تنها یک پنجره کوچک در گوشه دیوار داشته باشند. بنابراین اولین ماموریت شما پیدا کردن یک منبع نور طبیعی و قرار دادن کالاسکه نوزاد در مقابل آن است.

استفاده از وسایل موجود در بیمارستان

شاید عجیب به نظر برسد، اما گاهی عکس گرفتن با وسایلی نظیر پتو، کلاه، لباس که بیمارستان‌ها برای نوزادان در نظر می‌گیرند بسیار جذاب بوده و عکس را طبیعی جلوه می‌دهد. بنابراین، می‌توان نوزاد را در لباس مخصوص بیمارستان در حالی که درون کالاسکه قرار دارد، مقابل پنجره قرار داده و از زوایای مختلف عکاسی کرد. برای اینکه عکس شما ماندگار شود، می‌توانید با بالا زدن لباس او از بند ناف و همچنین پاهای کوچک او عکس بگیرید. توصیه می‌شود این کار را سریع انجام دهید چراکه نوزادان با تغییر دمای بدن مشکل داشته و ممکن است باد به شکم و پاهای آن‌ها برخورد کند.

فیلمبرداری کنید

یکی از نکات کلیدی در عکاسی نوزاد در بیمارستان فیلمبرداری کردن است. شما می‌توانید از همان هنگام سزارین تا چند ساعت بعد از تولد نوزاد از او فیلمبرداری کرده و بهترین لحظات فیلم را شات بگیرید. بسیاری از عکاسان حرفه‌ای این کار را کرده و با فیلمبرداری از زوایای مختلف به صورت لایو بهترین صحنه‌ها را شات گرفته‌اند. بهتر است برای اینکه لحظات زیبا و آنی را از دست ندهید اقدام به فیلمبرداری لایو کنید. این امر موجب بالا رفتن تمرکز شما هنگام فیلمبرداری شده و دیگر استرس از دست دادن لحظات شیرین و جالب را ندارید.

فیلمبرداری کنید

مادر و پدر را فراموش نکنید

در حالی که پرتره‌های کودک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، فراموش نکنید که لحظات شیرین و عشق و ارتباط سایر اعضای خانواده با نوزاد را نیز ثبت کنید. حتی می‌توانید از ماماها و پرسنل بیمارستان نیز عکاسی کرده و تمام خاطرات را برای آینده حفظ کنید. بسیاری از افراد علاقه دارند تا در آینده بدانند که چه کسی آن‌ها را وارد این دنیای زیبا کرده است. برای اینکه عکس‌ها از نور مناسبی برخوردار شوند، بهتر است یک صندلی در مقابل پنجره قرار داده و هنگامی که نوزاد در آغوش پدر یا خواهر و برادر است عکاسی کنید. فراموش نکنید که برای زیبا شدن عکس، صورت نوزاد را به سمت پنجره و نور قرار داده و مشابه تصویر زیر از روبرو عکس بگیرید.

عکاسی نوزاد

خواهر و برادر بهترین سوژه برای عکاسی

برای اینکه عکاسی نوزاد در بیمارستان زیبا و جذاب شود، بهتر است از خواهر و برادر او بخواهید تا در کنار پنجره نشسته و به نوزاد در کالاسکه نگاه کنند. یکی از ژست‌های ماندگار به گونه‌ای است که پدر نوزاد را در آغوش گرفته و برادر یا خواهر کوچک مشابه تصویر از پشت سر پدر، نوزاد را لمس کند. همانطور که مشاهده می‌کنید توجه به زاویه و نورپردازی یکی از کلیدی‌ترین نکات در این تصویر بوده و اگر به این مسئله توجه نشود، هرگز عکس شما خوب از آب در نخواهد آمد.

چند ژست زیبا برای عکاسی نوزاد در بیمارستان

 

چند ژست زیبا برای عکاسی نوزاد در بیمارستان

پس از اینکه با نکات عکاسی در بیمارستان آشنا شدید، اکنون وقت آن رسیده تا دست به کار شده و چند عکس بی‌نظیر از نوزاد خود بگیرید. البته، این وظیفه‌ای است که بر دوش پدر یا سایر اعضای خانواده بوده و باید این ماموریت را به نحو احسنت به انجام برسانند.

عکاسی در تخت یا شیشه مخصوص نوزاد در بیمارستان

یکی از زیباترین لحظه‌هایی که می‌توان شکار کرد، عکاسی از نوزاد درون شیشه مخصوص به او است. عکاسی نوزاد در بیمارستان بسیار لذتبخش بوده و شما می‌توانید از هر چیزی که در محیط آنجا وجود دارد به عنوان سوژه استفاده کنید. معمولا بهترین عکاس‌ها از ساده‌ترین وسایل برای عکس‌های خود بهره برده که زمینه عکس را طبیعی جلوه می‌دهد.

عکاسی از دست و پای نوزاد

مسئله‌ای که هنگام عکاسی از نوزاد باید به آن توجه کرد، سایر اعضای بدن او بجز صورت است. حتما لازم نیست که چهره نوزاد در عکس باشد، بلکه سایر اعضای بدن او نظیر دست، ناف، پا، قنداق و غیره نیز عکس را زیبا می‌کنند. برخی از عکاسان از شماره پابند نوزاد نیز عکس گرفته که این امر می‌تواند حس تولد را به مخاطب منتقل کند.

عکاسی خانوادگی

اگر صاحب فرزند بزرگتر هستید، برای اینکه به او ثابت کنید که با تولد نوزاد، او را فراموش نکرده‌اید، می‌توانید از یک ایده بکر استفاده کنید. هنگام عکاسی نوزاد در بیمارستان از عکاس یا شخصی که کمی به این حرفه آشنایی دارد، بخواهید که از شما عکس بگیرد. برای این کار، فرزند بزرگ خود را در آغوش مادر و نوزاد تازه متولده شده را در آغوش پدر قرار دهید. سپس از فرزند بزرگ خود بخواهید تا با نوازش نوزاد، حس برادرانه یا خواهرانه خود را به او منتقل کند. اکنون بهترین زمان برای شات گرفتن است. این امر موجب می‌شود تا خواهر یا برادر بزرگتر به توجه بیش از حد شما به نوزاد حسودی نکنند.

عکاسی هنگام شیر خوردن

عکاسی هنگام شیر خوردن

یکی از بهترین لحظاتی که می‌توان برای عکاسی شکار کرد، هنگام شیر خوردن نوزاد است. برای این کار کافیست تا نوزاد را به گونه‌ای قرار دهید که فقط صورت او هنگام شیر خوردن مشخص باشد. البته حضور پدر در کنار مادر و نوزاد هنگام شیر خوردن نیز ایده‌ای جالب بوده و شما می‌توانید از افرادی که در بیمارستان هستند، بخواهید که از شما عکس بگیرند. توجه به زاویه در چنین عکس‌هایی بسیار مهم است.

عکس دو نفره از مادر و نوزاد

یکی دیگر از ایده‌های عکاسی نوزاد در بیمارستان، عکس گرفتن از مادر و نوزاد است. بعد از بهترین زمان عکاسی بارداری کم‌کم داشتیم این ایده بسیار رایج و مهم را فراموش می‌کردیم. اما جالب است بدانید که برخی از افراد انقدر به حاشیه و عکس‌های خاص فکر کرده‌اند که فراموش کردند از مادر و نوزاد عکس بگیرند. برای این کار کافیست تا تخت مخصوص نوزاد را در کنار تخت مادر قرار داده و هنگامی که مادر با یک نگاه معصومانه فرزند خود را تماشا می‌کند اقدام به عکاسی کنیم. توجه داشته باشید که تمرکز اصلی عکس بر روی نوزاد باشد تا حس تازگی و تولد او به مخاطب منتقل شود.

تا می‌توانید بخندید

برای اینکه در آینده به نوزاد خود ثابت کنید که چقدر از تولد او خوشحال هستید، تا می‌توانید بخندید. شاید جالب به نظر برسد، اما برخی از کودکان هنگامی که سن آن‌ها بالا رفته، با دیدن عکس‌های خود در بیمارستان از پدر و مادر خود گلایه کرده که چرا هنگام تولد او خوشحال نیستند. البته شوخی می‌کنیم، اما خنده در عکس می‌تواند خاطرات بیمارستان را در ذهن تداعی کند. برای این کار کافیست تا نوزاد خود را در آغوش گرفته و با خنده‌های صمیمانه خود حس پدرانه و مادرانه خود را در عکس القا کنید.

تا می‌توانید بخندید

سخن پایانی

عکاسی نوزاد در بیمارستان یکی از بهترین لحظاتی است که تمام خاطرات و لحظات شیرین را در کنار جزئیات به ثبت می‌رساند. هنگامی که نوزاد متولد می‌شود، تمام اعضای خانواده خوشحال بوده و نمی‌توانند احساسات خود را کنترل کنند. شاید این بهترین فرصت برای ثبت احساسات واقعی و بی‌نظیر شما باشد. بنابراین سعی کنید تا از تمام لحظات شیرین بیمارستان عکس بگیرید و با دیدن آن، یاد آن روزها و لحظات بیافتید. این روزها عکاسی از نوزاد در بیمارستان بسیار رایج بوده و اغلب خانواده‌ها با استفاده از آتلیه‌ها و عکاسان حرفه‌ای این لحظات شیرین را ثبت می‌کنند.