یکی از مواردی که شاید در هنگام انتخاب آتلیه عکاسی کودکان یا آتلیه عکاسی بارداری کمتر مورد توجه قرار گیرد، ویژگی های شخصیتی و رفتاری عکاس آتلیه است. در اکثر آتلیه های فعال در تهران و در شهرستانها، صاحب آتلیه و عکاسآن یک نفر هستند و این کار خانواده ها را برای قضاوت آنها آسان می‌کند. اما در برخی موارد دو شخصیت متفاوت در این دو بخش کار می کنند و این باعث می‌شود که ما هیچ درکی از رفتار یا شرایط شخصیتی و نداشته باشیم.

بنابراین در این مطلب می خواهیم یک معیار مهم و تعیین کننده را در انتخاب آتلیه به شما معرفی کنیم و چند فاکتور به شما نشان دهیم که برای بررسی شخصیت عکاس آتلیه به شما کمک می کند.

برخورد اولیه عکاس آتلیه هنگام بازدید از امکانات آتلیه

اولین جایی که شما می توانید در مورد عکاس آتلیه قضاوت کنید و در حقیقت برداشت اولیه خود را از روی رفتار آنها انجام دهید، برخورد اولیه با عکاس است. در حقیقت بسیاری از روابط و ارتباطات انسان ها بر مبنای همین برخورد اولیه شکل می‌گیرد و چه بسا بسیاری از همین برخوردها منجر به همکاری های پیچیده تر و اغلب رابطه‌ای صمیمانه تر می شود. این نشان می‌دهد که شما به هنگام ورود به آتلیه عکاسی کودکان یا آتلیه بارداری باید به رفتار عکاس توجه کنید.

اینکه شخص عکاس به چه شکلی شما را تحویل می‌گیرد یا در فضای آتلیه به چه شکلی شما و کودک شما را هدایت می کند بسیار مهم است. در حقیقت شما در ابتدای راه هیچ گونه آشنایی خاصی با فضای آتلیه ندارید و صرفاً این عکاس آتلیه ای است که به شما در این انتخاب کمک می کند. اگر در این مرحله توانستید با عکاس و صاحب آتلیه ارتباط خوبی برقرار کنید به مراحل بعدی امیدوار باشید و انتظار داشته باشید که انعطاف بیشتری به خرج دهند.

برخورد اولیه عکاس آتلیه هنگام بازدید از امکانات آتلیه

رفتار مناسب با کودکان و آشنایی با روانشناسی رفتاری کودکان

معیار مهم دیگری که در انتخاب عکاس آتلیه و به طور ویژه در آتلیه کودکان به شما کمک می کند این است که از رفتار عکاس را نسبت به کودکان بررسی کنید. احتمالا همه شما با افرادی سر و کار دارید که قبلاً در این آتلیه حضور داشته اند یا حتی در جمع های خانوادگی شما را به سمت استفاده از این آتلیه سوق دادند. در این شرایط می‌توانید از آنها در مورد خصوصیات رفتاری عکاس و ویژگی‌های او بپرسید و از این موضوع کسب اطمینان کنید.

اما هنگامی که برای بازدید حضوری وارد فضای آتلیه می‌شوید و با عکاس کودک در آتلیه صحبت می کنید، احتمالاً کودک شما هم همراهتان است و این به شما اجازه می دهد تا به نوعی رفتار عکاس و صاحب آتلیه را آنالیز کنید. تجربه ما در گروه استودیو بامبو نشان داده که عکاس باید سطح مهارت بالایی از لحاظ مباحث روانشناختی از خود نشان دهد تا بتواند کودکان را به اجرای ژست ها و ایده های مختلف در عکاسی وادار کند. بنابراین شما هم سعی کنید که این موارد را تحت کنترل داشته باشید و مطمئن شوید که کودک خود را به یک آتلیه با کیفیت میبرید.

پایبندی عکاس آتلیه به تعهدات اخلاقی در زمینه عکاسی بارداری

این موضوع به طور ویژه و اختصاصی در مورد آتلیه عکاسی بارداری صدق می کند و می تواند برای خانواده ها بسیار مهم و تعیین کننده باشد. شرایط فرهنگی ما در ایران به شکلی است که امکان انتشار عکسهای بارداری به عنوان نمونه کار حتی در شبکه‌های اجتماعی وجود ندارد و کسانی که اجازه می‌دهند باید از قبل با آنها هماهنگی صورت گیرد. بنابراین اعتماد پذیری و تعهد اخلاقی از مهمترین ویژگی هایی است که شما در انتخاب عکاس آتلیه بارداری باید به دنبال آن باشید.

می توانید وب سایت ها و حتی صفحات شبکه‌های اجتماعی آتلیه و به طور خاص عکاس آتلیه را کنترل کنید و مطمئن شوید که نمونه کار های منتشر شده در این صفحات کاملاً هماهنگ شده هستند. چنانچه در این زمینه مشکلی وجود داشته باشد، احتمالاً برای شما تبعاتی به دنبال خواهد داشت که در ساده ترین حالت ممکن نوعی بی اعتمادی است. این می تواند به کیفیت عکاسی بارداری شما لطمه بزند و زندگی کلی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

نمونه کارهای آماده و جدید

این یک واقعیت است که مراجعه شما به آتلیه عکاسی برای گرفتن یک عکس حرفه ای و با کیفیت است. امروزه گوشی های هوشمند با دوربین های چند مگاپیکسلی تولید شده‌اند که حتی نیازی به دوربین‌های حرفه ای نیست و می توان به کمک آنها عکاسی را انجام داد. پس مهمترین دلیلی که ما از عکاس آتلیه استفاده می‌کنیم این است که از لحاظ نورپردازی و نحوه عکاسی زاویه هایی را انتخاب کند که ما به دلیل نداشتن تجربه توانایی آن را نداریم.

حالا شما هم در جریان انتخاب عکاس آتلیه بلافاصله به سراغ نمونه کارهای آماده و جدید آنها بروید که احتمالاً در فضای عکاسی موجود هست و یک نمونه کار و آلبوم در اختیار شما می‌گذارند. برخی از آنها هم مانند گروه استودیو بامبو دارای وب سایت هستند و برای قضاوت در مورد کیفیت کار آنها مناسب است. شما هم به عنوان مشتری سعی کنید که از کانال‌های مختلف نمونه کارهای آتلیه ها را ببینید و از این طریق در مورد کیفیت آنها قضاوت کنید.

انعطاف پذیری رفتاری عکاس آتلیه برای پیاده سازی ایده های عکاسی کودکان

معمولاً ایده های متنوعی از طرف خانواده ها برای عکاسی کودکان مطرح می‌شود و انتظار دارند که عکاس آتلیه همه آنها را انجام دهد. باید بپذیریم که برخی از این ایده ها قابلیت اجرایی ندارند، اما در هر صورت رفتاری که عکاس و صاحب آتلیه نسبت به این ایده ها انجام می دهد می تواند رضایت خاطر مشتری را به دنبال داشته باشد. به همین دلیل شما هم سعی کنید که واکنش عکاس نسبت به ایده ها و ژست های عکاسی کودکان در نظر بگیرید و آن را به عنوان یک معیار انتخاب بررسی کنید.

انعطاف پذیری رفتاری عکاس آتلیه برای پیاده سازی ایده های عکاسی کودکان

هماهنگی با خانواده ها در اجرای بخش های مختلف عکاسی

انتخاب آتلیه برای اجرای عکاسی یعنی استخدام یک نیروی حرفه‌ای برای انجام کاری که خودتان توانایی آن را ندارید. این افراد به هر اندازه ای که حرفه ای و آموزش دیده باشند باز هم برای انجام وظایف محوله شما هستند و طبیعتاً باید در همه مراحل با شما هماهنگ باشند. مثلا اگر شما قصد عکاسی کودک در فضای باز یا عکاسی کودک در طبیعت را دارید باید با عکاس آتلیه هماهنگ کنید و آنها برای اجرای این ایده ها برنامه ریزی کنند.

همین وضعیت در مورد عکاسی بارداری هم وجود دارد و احتمالا شما ایده هایی مانند عکاسی بارداری در فضای باز یا عکاسی بارداری در بیمارستان را هم در ذهن خود دارید. با این تفاسیر با توجه به برنامه ریزی هایی که داشته اید می توانید این موارد را از عکاس بخواهید و از او انتظار داشته باشید که تمامی مراحل را با شما هماهنگ کند. اگر شخصی بتواند چنین ویژگی های برجسته ای را در اختیار شما قرار دهد طبیعتاً موفقیت شما را هم تضمین می کند.

عکاس مرد یا عکاس زن؟

این سوالی است که معمولاً مشتریان در هنگام حضور در استودیو بامبو مطرح می کنند و دوست دارند بدانند که از عکاس آتلیه مرد است یا زن؟ در وهله اول عکاسی یک هنر است و ارتباط دادن آن به جنسیت نمی‌تواند چندان جالب باشد. ضمن اینکه عکاسی هم در مورد مردان و هم در مورد زنان کار خاصی ندارد که یک جنسیت خاص توانایی انجام آن را نداشته باشد یا دچار محدودیت شود.

اما به طور کلی در هنگام انتخاب عکاس آتلیه سعی کنید که برای عکاسی بارداری به سراغ عکاس زن بروید که فرد احساس راحتی بیشتری داشته باشد. از طرف دیگر ارتباط کودکان و عکاسان زن بسیار بهتر است و آنها را به انجام کارهای مختلف و پیاده سازی ایده های عکاسی کودکان وادار می کند. اما این به معنی عدم تایید توانایی مردان در عکاسی نیست و صرفاً تجربه ای است که ما در این زمینه دیده ایم. حالا ممکن است شما به دنبال یک عکاس مرد بروید و اتفاقاً از کیفیت کار او هم رضایت داشته باشید.

 جمع بندی

باید قبول کنیم که عکاس آتلیه مهمترین مهره در جریان عکاسی کودکان و عکاسی بارداری است. این عکاس است که به طور مستقیم با کودکان و مادران باردار در ارتباط است و باید متناسب با آنها تغییراتی در روند عکاسی خود به وجود بیاورد. آشنایی به اصول اولیه و مهارت های عکاسی برای این افراد مهم و تاثیرگذار است، اما در کنار آن باید ویژگی‌های شخصیتی دیگری مانند تسلط روانشناسی محیطی را هم داشته باشند تا بتوانند این ویژگی را در کنار مهارت خود به کار ببرند. شاید شما در نگاه اول ارتباط چندانی با عکاس آتلیه ای نداشته باشید، اما سعی کنید موارد گفته شده در این مطلب را به هنگام بررسی وضعیت آنها در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که روند عکاسی کودک شما به بهترین شکل ممکن انجام می شود.

امیدواریم در این مطلب به ابهامات شما در انتخاب عکاس آتلیه پاسخ داده باشیم، اما برای مشاوره بیشتر و رزرو وقت می توانید از شماره های سایت استفاده کنید و با ما در تماس باشید.