با وجود اینکه امروزه انواع مختلف و متنوعی از آتلیه عکاسی کودک آتلیه عکاسی بارداری در سطح شهر وجود دارد، اما هنوز هم انتخاب بین عکس آتلیه ای و عکاسی معمولی برای برخی خانواده‌ها چالش برانگیز است. در حقیقت عکاسی در آتلیه قاعده و قانون خاص خود را دارد و از طرف دیگر شخص عکاس نمی‌تواند مطابق با سلیقه خود عمل کند. ضمن اینکه فرد هم باید با قوانین آتلیه سازگار باشد و از قبل در مورد برخی از نکات توجیه شده باشد.

این موضوع بهانه خوبی شد تا به مقایسه عکس آتلیه ای با عکاسی معمولی بپردازیم و در مورد مزایا و معایب عکاسی در آتلیه صحبت کنیم.

توصیفی از گرفتن عکس آتلیه ای

قبل از اینکه وارد مقایسه شیوه‌های مختلف عکاسی شویم، باید ببینیم که روند گرفتن عکس آتلیه ای به چه صورت است. این شیوه عکاسی و برخلاف عکاسی معمولی، نیاز به برخی الزامات اولیه دارد که هم عکاس آتلیه و هم برای ما باید آنها را رعایت کنیم. روند کلی عکاسی در آتلیه به ترتیب زیر است:

 • در گام اول شما باید در اینترنت و از طریق پرسش از آشنایان بهترین آتلیه عکاسی را پیدا کنید.
 • در گام دوم باید در مورد نمونه کارهای آتلیه‌ها و همچنین کیفیت کار آنها تحقیق کنید.
 • در گام سوم با صاحب آتلیه صحبت کنید و در مورد روال عکاسی و همچنین قیمت عکس آتلیه ای صحبت کنید.
 • در گام چهارم در مورد نحوه عکاسی و انتخاب ژست عکس آتلیه به توافق برسید.
 • در گام پنجم زمان مشخصی برای عکاسی تعیین کنید برای هر دو طرف قابل قبول باشد.
 • در گام هفتم در آتلیه کودک حضور داشته باشید و فرآیند عکاسی را با توجه به برنامه‌ریزی صورت گرفته انجام دهید.
 • در گام هشتم عکس خود را دریافت کنید.

هر کدام از مراحلی که در بند قبلی گفته شد نیاز به رعایت چند مورد است که هر چه بیشتر به آنها پایبند باشیم، کیفیت عکاسی ما بهتر خواهد بود. اما می‌بینیم که در هرکدام از آن‌ها ویژگی‌ها و قابلیت‌های جالبی وجود دارد که می‌توان آنها را به عنوان مزیت یا ایراد در نظر گرفت.

مزایای عکس آتلیه ای

اولین سوالی که در ذهن شما شکل می‌گیرد این است که با توجه به دوربین‌ها و گوشی‌های هوشمند با دوربین با کیفیت بسیار بالا، چرا باید به سراغ آتلیه برویم؟ عکس آتلیه ای چه برتری‌هایی نسبت به عکاسی معمولی دارد؟ آیا خودمان نمی‌توانیم این امتیازات را به دست بیاوریم؟ از جمله مزایای این روش عکاسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؟

عکاسی حرفه‌ای و استاندارد

اصولاً فرآیند عکاسی شامل چند قسمت می‌شود که هم به عکاس، هم به شما و هم به تجهیزات آتلیه بستگی دارد. شما وقتی که وارد یک آتلیه می‌شوید از چند چیز اطمینان دارید:

 • عکاس شما یک شخص حرفه‌ای است که سابقه گرفتن عکس را دارد
 • دوربین عکاسی آتلیه برای کارهای حرفه‌ای و گرفتن عکس با کیفیت طراحی شده است
 • عکاس و صاحبان آتلیه ژست‌های مختلف عکاسی را می‌شناسند و بهترین آنها را با توجه به شکل شما پیشنهاد می‌دهد
 • فضای آتلیه به شکل حرفه‌ای برای عکاسی طراحی شده است.

بنابراین گرفتن عکس آتلیه ای یعنی شما دارید از یک عکاس حرفه‌ای استفاده می‌کنید که تمامی تجهیزات آنها صرفاً برای گرفتن عکس با کیفیت طراحی شدند. بنابراین این یک نوع اطمینان خاطر به شما می‌دهد که محصول نهایی با سلیقه شما همخوانی کامل دارد.

ویرایش گرافیکی قوی برای بهبود عکس

یکی از اصلی‌ترین بخش‌های گرفتن عکس آتلیه ای این است که با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی بسیار قوی، تغییرات مختلفی در عکس شما به وجود می‌آید. باید این حقیقت را قبول کنیم که گرفتن یک عکس کامل همیشگی نیست و ممکن است وضعیت شما هم نرمال نباشد. این مشکلات با استفاده از عکاسی معمولی و دوربین‌های معمولی قابل برطرف نیستند. اما شما می‌توانید از آتلیه‌ها کمک بگیرید و از آنها بخواهید که مشکلات تصویر شما را برطرف کنند. مثلاً ممکن است تصویر زمینه خاصی را برای عکس شما انتخاب کنند یا حتی ایرادات به وجود آمده در تیپ یا در چهره شما را با روتوش برطرف کنند.

ایده‌های جذاب‌تری دارد

یک عکاس حرفه‌ای که ایده‌ها را می‌شناسد، تیپ‌های مختلف شخصیتی را می‌شناسد و در مورد فیزیک انسانها اطلاع کاملی دارد. این عکاسان می‌دانند که نورپردازی می‌تواند چه تاثیری بر کیفیت عکس داشته باشد و به خوبی امکان استفاده از این قابلیت‌ها را فراهم می‌کنند. بنابراین اگر شما در اینترنت جستجو کنید و در مورد ایده عکاسی کودک یا ایده عکاسی بارداری جستجو کنید، باز هم می‌توانید این ایده‌ها را با عکاس خود در میان بگذارید تا به نوعی آنها را چکش کاری کند و بهترین گزینه را با توجه به شکل ظاهری شما پیشنهاد دهد.

برای مناسبت‌های مختلف قابل استفاده است

یکی از قابلیت‌های جالب گرفتن عکس آتلیه ای این است که شما در هر مناسبتی می‌توانید از آن استفاده کنید. به عنوان مثال، در مطالب قبل (عکس تولد کودک در آتلیه و اصولی که همه باید بدانند) اشاره کردیم که امکان برگزاری جشن تولد هم در آتلیه وجود دارد. اما شما می‌توانید از آتلیه برای گرفتن عکس بارداری، گرفتن عکس نوزاد، گرفتن عکس کودکان و موارد متعدد دیگری استفاده کنید که هر کدام از آنها بهانه‌های مختلفی دارند. پس اگر شما به دنبال ثبت خاطرات یک مناسبت خاص هستید، فضای آتلیه نه تنها محدودیت خاصی برای شما ایجاد نمی‌کند بلکه به نوعی باعث تقویت فرایند عکاسی شما هم می‌شود.

معایب عکس آتلیه ای

با وجود نکات مثبتی که در مورد عکاسی در آتلیه و شرایط گرفتن عکس آتلیه ای ذکر شد، برخی هم دلایل مختلفی برای مخالفت با این شیوه عکاسی دارند و معتقدند که گزینه‌های مناسب‌تری برای آنها وجود دارد. اگرچه این ایرادات منصفانه به نظر می‌رسند اما برخی از آنها جنبه واقعی ندارند و در ادامه بیشتر به آنها خواهیم پرداخت:

هزینه بر است

این یک واقعیت در مورد عکس آتلیه ای است. در هر صورت از خدمات یک آتلیه استفاده می‌کنید و با توجه به شرایط عکاسی خود باید هزینه‌های مختلفی هم بپردازید. این در حالی است که برای عکاسی معمولی با دوربین‌های خانگی یا با استفاده از گوشی‌های هوشمند شما نه تنها هزینه‌ای نمی‌پردازید بلکه شرایط عکاسی را مطابق با سلیقه خود تغییر می‌دهید. البته باید اعتراف کنیم که  تعرفه عکاسی در آتلیه به حدی بالا نیست که برای اقشار مختلف جامعه امکان پرداخت آن وجود نداشته باشد. در ضمن با توجه به کارهایی که بر روی عکس صورت می‌گیرد و تغییراتی که در آنها به وجود می‌آید این هزینه‌ها منطقی به نظر می‌رسد.

باید زمان مشخصی برای عکاسی در نظر گرفته شود

آزادی عمل یکی از مهمترین مزیت‌های عکاسی با دوربین یا با استفاده از گوشی معمولی است. شما وقتی که به دنبال گرفتن عکس آتلیه ای باشید حتماً باید از قبل زمان مشخصی را رزرو کنید و با صاحب آتلیه هماهنگ باشید تا در زمان مشخص شده در آنجا حضور داشته باشید. هرگونه کوتاهی شما برای حضور در آتلیه ممکن است باعث ناراحتی صاحب آتلیه شده و حتی برای شما هزینه بر باشد. این در حالی است که شما می‌توانید زمان عکاسی خود را در عکاسی معمولی به دلخواه تغییر دهید و محدودیتی در این زمینه ندارید.

البته این ویژگی بیشتر در مورد عکاسی با دوربین گوشی‌های هوشمند صدق می‌کند و اگر شما از دوربین‌های عکاسی استفاده کنید هنوز هم در حمل و کاربرد آنها در شرایط مختلف محدودیت دارید.

آزادی عمل کمتری دارید

همان طور که در بند قبلی اشاره شد آزادی عمل در آتلیه کمتر است. آتلیه‌ها امکان عکاسی مناسبتی مانند عکاسی بارداری یا عکاسی به هر بهانه‌ای را به شما می‌دهند و حتی امکانات لازم را در اختیار شما می‌گذارند. اما این به معنی آزادی مطلق نیست و شما باید در استفاده از ابزارهای مختلف قانون‌ها و دستورالعمل‌های آتلیه را رعایت کنید. ممکن است یک آتلیه برای حضور افراد همراه مانند خانواده یا دوستان برای شما محدودیت در نظر بگیرد. ممکن است برخی از آنها از لحاظ فرهنگی یا شرایط عکاسی با ایده‌های شما همخوانی نداشته باشند. این در حالی است که شما برای عکاسی معمولی آزادی کامل دارید و محدودیت خاصی برای شما تعریف نمی‌شود.

برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی حتماً باید در مراحل آماده سازی گرفتن عکس آتلیه ای با انعکاس خود صحبت کنید و در مورد محدودیت‌های آن‌ها به جمع‌بندی برسید. حتی ممکن است یک آتلیه با توجه به شرایط شما تغییراتی در قانون و الزامات خود به وجود بیاورد.

لحظات خاص را نمی‌توانید ثبت کنید

اصولاً حضور در آتلیه و گرفتن عکس آتلیه ای کاملاً هماهنگ شده و با هماهنگی قبلی است و شما باید از قبل زمان و شرایط عکاسی را با صاحبان آتلیه هماهنگ کرده باشید. این یعنی شما برای تغییرات خلاقانه یا برای لحظات خاص و یهویی امکان استفاده از آتلیه را ندارید و بیشتر باید برای زمانهای خاص انجام شود. این در حالی است که شما در عکاسی معمولی می‌توانید به راحتی شیطنت‌های کودکانه خود یا حتی لحظات خاص خانواده خود را ثبت کنید و به عنوان بخشی از خاطرات خود داشته باشید.

یکی از راهکارهای آتلیه‌ها برای از بین بردن این محدودیت، عکاسی نوزاد در بیمارستان است. خانواده‌ها معمولاً در مورد زمان زایمان خود خبر دارند و به همین دلیل می‌توانند از قبل با آتلیه هماهنگ کنند تا در زمان زایمان و بعد از آن در بیمارستان حضور داشته باشند و این لحظه شیرین را ثبت کنند.

جمع بندی

این که بسیاری از وب سایت‌ها از محدود بودن آتلیه‌ها و همچنین گران بودن تعرفه عکس آتلیه ای صحبت می‌کنند، تحلیل نادرست است و در واقع درک آنها از واقعیت آتلیه چندان درست و منطقی نیست.

 • یک آتلیه امکانات و خدمات مختلفی را در اختیار شما قرار می‌دهد
 • یک آتلیه امکان رسیدن به یک عکس حرفه‌ای و فوق العاده جذاب را به شما می‌دهد
 • یک آتلیه می‌تواند تصویر زمینه مناسبتی مختلف برای کودک یا همسر باردار شما فراهم کند
 • تعرفه عکاسی کودک یا تعرفه عکاسی بارداری متغیر است و به شرایط افراد بستگی دارد
 • در یک آتلیه شما با یک فرد حرفه‌ای و با تجهیزات حرفه‌ای مواجه هستید

بنابراین اگر چه ممکن است هزینه‌های شما در عکس آتلیه ای نسبت به عکاسی معمولی بیشتر باشد یا حتی محدودیتی از لحاظ زمان عکاسی و شرایط عکاسی داشته باشید، اما باز هم باید قبول کنیم که کیفیت عکس به دست آمده از این شیوه به مراتب بالاتر و بهتر است و می‌تواند نقش مهمی در خاطره سازی برای ما داشته باشد.

تلاش ما در گروه استودیو بامبو این است که بتوانیم بهترین شرایط را برای عکاسی کودک یا عکاسی همسر باردار شما فراهم کنیم. نمونه کارهای ما را ببینید و اگر به فکر گرفتن عکس آتلیه ای و رزرو وقت هستید، با ما تماس بگیرید تا هم اطلاعات کامل را در اختیار شما قرار دهیم و هم به عنوان مشاور در کنار شما باشیم.