یکی از ایده‌هایی که برای عکاسی کودکان در آتلیه مطرح می‌شود گرفتن عکس تولد کودک در آتلیه است که اتفاقاً بسیاری از خانواده‌ها از این ایده استقبال می‌کنند. تفاوتی که این سبک عکاسی با عکاسی معمولی دارد این است که شما ممکن است به عنوان خانواده کودک نیاز به تجهیزاتی برای برگزاری جشن تولد داشته باشید یا حداقل شبیه سازی آن را انجام دهید. حتی برخی از خانواده‌ها پا را فراتر گذاشته و درخواست حضور چند نفر از دوستان کودک در آتلیه را دارند که چالش عکاس را بیشتر می‌کند.

حالا اگر شما به عنوان خانواده به فکر گرفتن عکس تولد کودک در آتلیه هستید و می‌خواهید شرایط مناسب و استاندارد را در این عکاسی رعایت کنید در این مطلب با ما همراه باشید تا در مورد جزئیات آن صحبت کنیم.

کلیاتی در مورد عکس تولد کودک در آتلیه

عکس تولد کودک در آتلیه یعنی شما زمان عکاسی کودک را همزمان با تولد او تنظیم کنید. خانواده‌ها برای این مورد دو انتخاب متفاوت دارند. گروه اول کسانی هستند که همه مراسم جشن تولد را در آتلیه کودک برگزار می‌کنند و در همانجا فرآیند عکاسی را هم انجام می‌دهند. اما در طرف مقابل گروه دوم جشن تولد کامل را در منزل برگزار کرده و صرفاً یک جشن سوری و الکی را در آتلیه به منظور گرفتن عکس برگزار می‌کند. طبیعتاً هزینه عکاسی کودکان برای گروه اول بسیار بیشتر است و حتی دردسر آن‌ها برای صاحب آتلیه  چالش برانگیز است.

در طرف مقابل این معادله آتلیه و عکاسی حضور دارند که آنها هم باید شرایط لازم برای گرفتن عکس تولد کودک در آتلیه را فراهم کنند. زمانی که یک خانواده هزینه بیشتری نسبت به عکاسی معمولی می‌پردازد طبیعتاً انتظار دارد که آتلیه هم کمال همکاری را با آنها داشته باشد و یک عکس با کیفیت و استاندارد به آنها تحویل دهد. این موضوع تبدیل به یک چالش دوجانبه بین خانواده و آتلیه می‌شود که هر کدام از آنها سطح انتظار متفاوتی خواهند داشت. پس ابتدا موارد لازم برای خانواده و عکاس معرفی می‌کنیم و سپس به چند نکته کلی اشاره خواهیم کرد.

موارد مهمی که خانواده‌ها در مورد عکاسی تولد کودک در آتلیه باید بدانند

بخش اول گرفتن عکس تولد کودک در آتلیه بر عهده خانواده و همچنین بر عهده کودک است. این گروه باید وظیفه و تعهد خود را نسبت به آتلیه به شکل درست انجام دهند و بعد از آن انتظار کار خوب و مناسب را داشته باشد. پس اگر به فکر عکاسی تولد کودک خود در آتلیه هستید به موارد زیر توجه کنید:

عکس تولد کودک در آتلیه با بادکنک

شلوغ کاری نکنید

اولین وظیفه‌ای که به عنوان خانواده کودک بر عهده شما گذاشته شده این است که از شلوغ کاری در محیط آتلیه و ایجاد دردسر برای عکاس بپرهیزید. کودکان شیطنت ذاتی دارند و رها کردن آنها می‌تواند چالش‌های زیادی در مورد خراب شدن تجهیزات عکاسی یا حتی گوش دادن به حرف عکاس و صاحب آتلیه ایجاد کند. اگر شما هم به عنوان خانواده در این شلوغی نقش داشته باشید مطمئن باشید که شیطنت کودکان شعله ور تر می‌شود و این می‌تواند گرفتن عکس تولد کودک در آتلیه را با چالشی سخت و خطرناک همراه کند.

در مورد تجهیزات با آتلیه هماهنگ باشید

با توجه به اینکه در بند قبل خانواده‌ها را به دو گروه تقسیم کردیم طبیعتاً شما برای حضور در آتلیه و برگزاری جشن تولد به تجهیزات متفاوتی نیاز دارید. برخی از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند که از تمامی تجهیزات یک جشن تولد استفاده کنند که فضای آتلیه را محدود و غیر قابل تحمل می‌کند. برخی از خانواده‌ها هم پا را فراتر گذاشته و انتظارات غیر معقول از آتلیه دارند که باز هم چالشی سخت و غیرقابل حل برای صاحب آتلیه خواهد بود. اما توصیه ما در این مورد این است که شما حتماً با آتلیه در مورد تجهیزات هماهنگ باشید و هیچ اقدامی بدون هماهنگی آنها انجام ندهید.

کودکتان را از قبل توجیه کنید

نه تنها در مورد عکاسی کودک در منزل و عکاسی کودک در آتلیه، بلکه حتی برای عکاسی تولد کودک در آتلیه شما نیاز دارید که کودکتان را در مورد شرایط آتلیه و شرایط عکاسی توجیه کنید. حتی در مورد عکاسی تولد کار شما سخت‌تر است زیرا کودکان فضای کافی برای آزادی و شیطنت در اختیار دارند و ممکن است به انجام کارهای مختلف وسوسه شوند. در اینجا وظیفه شما به عنوان خانواده کودک بسیار سخت‌تر و سنگین‌تر می‌شود تا به طور کامل فرزند خود را نسبت به شرایط آتلیه توجیه کنید. حتی ممکن است صاحب آتلیه برای شما توضیحات و پیشنهاداتی داشته باشد که حتماً باید آنها را هم رعایت کنید.

عکس تولد کودک در آتلیه

ایده داشته باشید، اما در حد توانایی و وسع خود!

مسلماً گشتن در اینترنت می‌تواند شما را به ژست عکس تولد کودک در آتلیه برساند و پیشنهادات مختلفی را پیدا کنید. حتی بسیاری از عکاسان و صاحب این آتلیه‌ها از این ایده‌ها استقبال می‌کنند و آنها را به عنوان الگوهای عکاسی خود در نظر می‌گیرند. اما نکته ناامید کننده در اینجا وابستگی بیش از حد خانواده‌ها بر ایجاد و اجرای طرح‌ها و الگوهای دلخواه خود است. باید قبول کنیم که شرایط همه کودکان با یکدیگر فرق دارد و هیچ کدام از آنها شبیه به هم نیستند. بنابراین ممکن است پیشنهاداتی در اینترنت پیدا کنید که در حد توانایی شما و کودکتان نباشد. پس بهتر است از اصرار بیش از حد بر این ایده‌ها بپرهیزید.

انتظاری که شما باید از آتلیه داشته باشید

در طرف مقابل گرفتن عکس تولد کودک در آتلیه یک عکاس یا صاحب آتلیه حضور دارد که باید همه کارهای شما با هماهنگی او انجام شود. انجام هر کاری بدون در نظر گرفتن این افراد نتیجه مثبتی نخواهد داشت و حتی ممکن است فرآیند عکاسی شما تعطیل شود. اما به هر حال به عنوان خانواده می‌توانید انتظارات متفاوتی داشته باشید که ما در اینجا چهار مورد از آنها را فهرست کرده‌ایم:

ایمنی شما و کودکتان اولویت است

کودکان و فرزندان به عنوان هدیه الهی هستند و خانواده‌ها نهایت تلاش خود را برای حفظ سلامت آنها انجام می‌دهند. کوتاهی صاحب آتلیه در اتصال دادن وسایل برقی یا حتی محکم کردن تجهیزات عکاسی ممکن است به عنوان تهدید جسمی و جانی برای کودکان شناخته شود. پس به عنوان اولین انتظار خانواده از صاحبان آتلیه، ایمنی و حفظ سلامت جانی بسیار مهم است و آنها باید تمهیدات خاصی برای این موارد در نظر بگیرند. عدم توجه به مسائل ایمنی می‌تواند نتایج فاجعه آمیزی داشته باشد.

عکس تولد کودک در آتلیه با ماکت کیک

کیفیت بالا و ژست مناسب حق شماست

تحت هر شرایطی و با هر قیمتی که شما با صاحب آتلیه به توافق برسید به هیچ وجه امکان کاهش کیفیت عکس و انجام تست‌های غیر مرتبط برای آتلیه وجود ندارد. در حقیقت آتلیه‌ها و عکاسان موظف هستند که بهترین شرایط ممکن را برای عکاسی کودک شما فراهم کنند و تحت هر شرایطی رضایت شما را به دست بیاورند. به همین دلیل شما هیچ وقت نمی‌توانید در مورد کیفیت عکس یا در مورد انجام تست‌های اجباری کوتاهی کنید و این وظیفه عکاس است که بهترین عکس ممکن را به شما تحویل دهد.

گام به گام عکاسی کودک باید با شما هماهنگ باشد

عکاسی کودک چیزی است که قرار است فرزند دلبند شما را نشان دهد. بنابراین برنامه ریزی هر عکاس و آتلیه‌ای باید کاملاً با توجه به نیاز شما و اهمیتی که به فرآیند عکاسی می‌دهید صورت بگیرد. در هر صورت شما هم به عنوان خانواده کودک حساسیت‌های خاص خود را دارید و احتمالاً پیشنهادات مختلفی هم به عنوان ژست عکس کودک انتخاب کرده‌اید. یک صاحب آتلیه یا یک عکاس می‌تواند ادعا کند که امکان پیاده سازی یک ایده را ندارد، اما این امکان برای آنها فراهم نیست که ایده و ژست دلخواه خود را پیاده سازی کنند و شما به نوعی مجبور باشید که آنها را بپذیرید. تمامی مراحل گرفتن عکس تولد کودک در آتلیه باید با هماهنگی شما و با رضایت شما صورت گیرد.

زمانبندی دقیق و اهمیت زمان

مسلماً شما به عنوان خانواده کودک برنامه‌ریزی‌های مختلفی برای جشن تولد انجام می‌دهید. آماده سازی کیک تولد، آماده سازی تجهیزات جانبی، دعوت کردن چند نفر از دوستان و آشنایان یا حتی زمانبندی برای انجام عکاسی در آتلیه. اما بخشی از کار بر عهده عکاس و صاحب آتلیه است و آنها باید تمهیدات لازم برای اجرای صحیح و مناسب عکاسی فراهم کنند. زمانبندی فاکتور بسیار مهمی برای شما محسوب می‌شود و صاحب آتلیه باید به این زمان‌بندی احترام بگذارد. هرچه حساسیت آنها نسبت به این موضوع بیشتر باشد مطمئن باشید که کیفیت عکس نهایی شما بالاتر خواهد بود.

بنابراین با عنوان مهمترین فاکتور در گرفتن عکس تولد کودک در آتلیه شما باید زمان مشخص و دقیق را از عکاس و صاحب آتلیه بگیرید و آنها به شما بگویند که قرار است عکاسی در چه زمانی انجام شود و چقدر طول خواهد کشید. این زمان بندی به شما امکان برنامه‌ریزی دقیق‌تر را می‌دهد و ممکن است برای قبل و بعد از فرآیند عکاسی برنامه‌ریزی‌های خاص خود را داشته باشید.

عکس تولد کودک در آتلیه با کیک

چند نکته مهم و تعیین کننده

به عنوان جمع بندی مطلب و یا حتی به عنوان نتیجه گیری، لازم است که چند نکته مهم و تعیین کننده در رابطه با گرفتن عکس تولد کودک در آتلیه گوشزد کنیم. شاید برگزار کردن جشن تولد در آتلیه ایده خاص و جالبی باشد، اما بهتر است به پیامد این موضوع هم فکر کنید. طبیعتاً صاحب آتلیه بابت این سبک عکاسی از شما پول بیشتری خواهد گرفت و زمان بیشتری هم صرف خواهد کرد. ضمن اینکه شما قرار است یک جشن تولد نسبتاً بزرگ را در محیط کارگاه برگزار کنید که هم از لحاظ رعایت نظافت و هم از لحاظ دعوت مهمان چالش برانگیز است. پس به عنوان نکته اول بهتر است که یک جشن تولد سوری را در آتلیه داشته باشید.

ثانیاً، شما به عنوان خانواده و کسانی که قرار است در این فرآیند عکاسی حضور داشته باشند کاملاً نسبت به آتلیه و وسایل آن مسئول هستید. دوربین‌های عکاسی بسیار گران قیمت هستند و آماده‌سازی فضای آتلیه هم هزینه بر است. هرگونه حادثه احتمالی و وارد آمدن ضرر جانی یا مالی به آتلیه به طور مستقیم بر عهده شماست و شما باید مسئولیت آن را برعهده بگیرید. به همین دلیل هر چه میزان شلوغی آتلیه کمتر باشد و افراد کمتری در آن دخالت داشته باشند بهتر است. پس سعی کنید در گرفتن عکس تولد کودک در آتلیه کمتر فضای آنجا را شلوغ کنید.

عکس تولد کودک در آتلیه با دکور گل

ثالثاً؛ عکاسی کودک در آتلیه یک رابطه دو طرفه است که خانواده و آتلیه با هم در جریان آن درگیر هستند. هرچه تعامل بین این دو طرف بیشتر باشد و همکاری بهتری با هم صورت دهند، تجربه بهتری در فرآیند عکاسی خواهند داشت و نتیجه کار هم زیباتر خواهد بود. پس اگر می‌خواهید گرفتن عکس تولد کودک خود را به یک آتلیه واگذار کنید، حتماً در مورد شرایط مختلف با صاحب آتلیه به توافق برسید و سعی کنید که تمام مراحل با رضایت طرفین انجام شود.