حتماً این جمله را شنیده‌اید که شکست پل پیروزی است، این بزرگترین بهانه ما برای پرداختن به اشتباه در عکاسی نوزاد در این مطلب است و می‌خواهیم از آن به عنوان یک درس در عکاسی نوزاد استفاده کنیم. نوزادان موجوداتی با سیستم دفاعی ضعیف و با انعطاف پذیری بالا در بدن هستند که شاید از یک انسان بالغ برای عکاسی آتلیه‌ای بهتر باشند. اگر چه ما به نوزادان نمی‌توان تاکید کنیم که چه کارهایی انجام دهند و چه کارهایی انجام ندهند، اما ویژگی‌های ذاتی آنها در این زمینه به ما کمک می‌کند.

البته همین ویژگی‌ها باعث به وجود آمدن اشتباه در عکاسی نوزاد می‌شود که ناشی از بالا بودن سطح انتظار ما از آنها است. پس در ابتدای متن به این سؤال پاسخ می‌دهیم که چرا این اشتباهات به وجود می‌آیند و سپس ۹ مورد از اشتباهات بزرگ در عکاسی نوزادان را معرفی خواهیم کرد.

چرا اشتباه در عکاسی نوزاد رایج است؟

بدون شک رخ دادن اشتباه در هر فرایندی وجود دارد و این حتی در سیستم‌های فوق پیشرفته الکترونیکی هم دیده می‌شود. بهترین راهکار برای از بین بردن اشتباهات، پیدا کردن منشأ آنهاست. همانطور که پزشکان برای تجویز دارو به سراغ منشأ بیماری می‌روند، شما هم بروید ریشه‌های اشتباهات خود را پیدا کنید. به طور کلی عوامل اصلی دخیل در اشتباه در عکاسی نوزاد شامل چند مورد زیر می‌شود:

اشتباه در عکاسی نوزاد دختر و پسر

  • نداشتن مهارت در عکاسی نوزادان؛
  • نداشتن تجربه برای خانواده‌ها در عکس العمل به شرایط مختلف؛
  • داشتن انتظار بیش از حد از نوزادان برای انجام عکاسی حرفه‌ای؛
  • انتخاب موقعیت مناسب برای عکاسی و عدم توجه به شرایط نوزاد؛
  • اتکای بیش از حد به امکانات و دوربین برای خلق تصاویر شگفت انگیز؛
  • اتکای بیش از حد به نرم افزارهای ویرایش عکس مانند فتوشاپ؛
  • اعتماد به نفس بالا برای انجام کارهای نشدنی و غیر ممکن.

احتمالاً شما هم به عنوان خواننده این مطلب بتوانید چند مورد به عنوان اشتباه در عکاسی نوزاد اضافه کنید. خوشحال می‌شویم که پیشنهادات شما را در بخش نظرات این مطلب ببینیم. اما بریم سراغ اشتباهات!

تمرکز بیش از حد بر روی امکانات

به طور کلی عکس آتلیه‌ای یا عکاسی در آتلیه و منزل از نوزادان، یعنی استفاده از ابزارهای مختلف برای زیباتر کردن تصاویر. برخی از عکاسان ترجیح می‌دهند که به سراغ استفاده از ابزارهایی مانند پتوی نوزاد یا هر ابزار دیگری بروند. استفاده از این ابزارها و امکانات برای شما نقطه ضعف محسوب می‌شود تا در بالا بردن کیفیت کار عکاس هم تأثیر گذار است.

اما چیزی که به عنوان اشتباه در عکاسی نوزاد وجود دارد این است که عکاسان به شدت به این ابزارها وابسته باشند. در وهله اول استفاده بیش از حد از این ابزارها باعث می‌شود که اکثر تصاویر به دست آمده حالت تکراری داشته باشند و شما حرف جدیدی برای  آن نداشته باشید. از طرف دیگر ممکن است به دلیل شرایط نوزاد یا هر دلیل دیگری امکان استفاده از این ابزارها را نداشته باشید. جایگزین کردن این امکانات شما را دچار چالش می‌کند و کار عکاسی را برای شما سخت خواهد کرد.

اشتباهای رایج در عکاسی نوزاد

نداشتن تجربه برای خانواده‌ها

این یکی از اشتباهاتی است که خانواده‌ها به طور ویژه در فرزند اول خود مرتکب می‌شوند. نداشتن تجربه ایراد بزرگی نیست، اما این که خانواده‌ها در مورد  عکاسی کودکان یا حتی عکس آتلیه‌ای تحقیق نداشته باشند، کار عکاسان را بسیار سخت می‌کند.

بنابراین به منظور جلوگیری از اشتباه در عکاسی نوزاد به عنوان خانواده سعی کنید که همیشه در مورد بخش‌های مختلف آن تحقیق داشته باشید. این آشنایی به شما کمک می‌کند که در مورد ایده‌های مختلف نظر دهید و حتی در مورد نورپردازی یا سایر فاکتورهای مهم در عکاسی دخالت کنید. از طرف دیگر اطلاع داشتن شما برای آماده سازی نوزاد و کمک به حرکات بسیار مهم است. البته این نکته را به خاطر داشته باشید که اطلاعات شما نباید باعث دخالت در کار عکاسان شود. این دخالت بدون شک با کاهش کیفیت عکس شما همراه خواهد بود.

تمرکز بیش از حد بر روی نوزاد در عکاسی

این اشتباه مربوط به عکاسان است. در واقع این افراد اصول مهم و اصلی در عکاسی نوزادان و کودکان را یاد نگرفته‌اند و بیشتر تمرکز آنها بر روی نشان دادن نوزاد است. البته وقتی جالب می‌شود که این تمرکز صرفاً به چهره‌ی نوزاد می‌رسد و حتی سایر اندامهای او را نشان نمی‌دهند.

به عنوان یک توصیه به خاطر داشته باشید که شما قدرت مانور زیادی برای متمرکز کردن عکاسی بر روی کودکان را ندارید. طبیعتاً بخش مهمی از عکاسی شما صرفاً به چهره نوزاد اختصاص می‌یابد. اما اگر می‌خواهید مرتکب اشتباه در عکاسی نوزاد نشوید در وهله اول باید در تصویر خود موارد دیگری هم داشته باشید که تمرکز بیننده را به سمت خود بکشاند. در گام دوم هم باید زاویه‌های متفاوتی را انتخاب کنید که صرفاً بر روی یک بخش از چهره نوزاد متمرکز نشوید و از فرصت‌های مختلف برای خلق تصویر کمک بگیرید.

متکی بودن به تنظیمات دوربین از اشتباهات در عکاسی نوزاد

متکی بودن به تنظیمات دوربین

به همان اندازه که استفاده از دوربین‌های عکاسی دیجیتال هوشمند به ما کمک می‌کند که تصاویر هنرمندانه و زیبا داشته باشیم، به خلاقیت عکاسان لطمه خورده است. در حقیقت تنظیمات این دوربین‌ها مانع از مانور بیش از حد آنها می‌شود و هنر خود را در پشت تنظیمات دوربین مخفی می‌کنند.

تنظیمات دوربین‌های عکاسی بسیار مهم است و در کیفیت عکس نقش غیرقابل انکار دارد. این تنظیمات شامل فوکوس کردن دوربین، تنظیم میزان نور ورودی و همچنین تنظیم موقعیت مناسب برای عکاسی است. اما به عنوان یک اشتباه در عکاسی نوزاد معمولاً از عکاسان این تنظیمات را در اولویت قرار می‌دهند. توجه بیش از حد به تنظیمات دومی به مرور زمان باعث کور شدن خلاقیت عکاس می‌شود. در ضمن عکاسان می‌دانند که امکان تغییر اجرا خواهند داشت و تلاش زیادی برای بالا بردن کیفیت تصویر خود نمی‌کنند.

گرفتن عکس‌های انتزاعی و نامفهوم

اعتراف می‌کنم که برخی از تصاویر حتی با وجود توضیحات خلق کننده تصویر هم مبهم هستند. با تمام احترامی که برای این سبک کاری قائل هستیم، اما شک نداشته باشید که استفاده از این روش در عکاسی کودکان و عکس نوزادان یک اشتباه بزرگ است. چیزی که خانواده‌ها می‌خواهند، یک تصویر کلاسیک و زیبا برای نشان دادن ظرافت نوزاد است.

پس هیچ وقت این اشتباه در عکاسی نوزاد را مرتکب نشوید خود را درگیر استفاده از عکس‌های انتزاعی و نامفهوم نکنید. نوزادان به اندازه کافی معصوم و زیبا هستند و ظرفیت کافی برای نشان دادن زیبایی آنها وجود دارد. حتی با تغییر دادن یک کلاه معمولی یا استفاده از پوشش‌های مختلف هم می‌توانید تصاویر خلاقانه و دوست داشتنی داشته باشید. پس چندان به خودتان زحمت ندهید و بیشتر از الگوهای معمولی و زیبا کمک بگیرید.

اشتباه در عکاسی نوزاد استفاده از الگوی تکراری است

استفاده از الگوهای تکراری در عکاسی

تکرار همیشه آزار دهنده است، حتی اگر این تکرار نشان دادن کودک در قالب عکسهای تکراری باشد. این یک اشتباه بزرگ برای عکاسی و آتلیه‌های عکس نوزادان است که فقط یک یا چند الگوی تکراری را داشته باشند. اشتباه بزرگ‌تر زمانی رخ می‌دهد که به سراغ طرح‌ها و الگوهای گذاشته شده در گوگل می‌رود.

اولاً به عنوان یک اشتباه در عکاسی نوزاد به خاطر داشته باشید استفاده از طرح‌ها و الگوهای تکراری باعث فراری دادن مشتریان شما می‌شود و باید زحمت زیادی بکشید تا مجدداً آنها را جذب کنید. در مورد بخش دوم به خاطر داشته باشید همانطور که شما به گوگل دسترسی دارید، دیگران در سایر نقاط دنیا و همسایه بغلی شما هم به این الگوها دسترسی دارد. شک نداشته باشید که تصویر شما هم تکراری می‌شود و مشتریان خود را از دست خواهید داد.

عکاسی افقی در همه شرایط!

یعنی فقط یک نفر لازم است که در کنار عکاسان بایستد و به آنها گوشزد کند که صرفاً به سراغ عکس‌های افقی نروند. متاسفانه هم در بین عکاسان حرفه‌ای و هم در بین عکاسان خانوادگی  این اشتباه وجود دارد که تمایل بیش از حدی به گرفتن عکس افقی دارند. انتخاب کردن نمای افقی صرفاً برای برخی از عکس‌ها مناسب است و شما نمی‌توانید آن را به یک الگوی دائمی تبدیل کنید.

همانطور که می‌توانید دوربین عکاسی را به اندازه ۳۶۰ درجه در دست خود بچرخانید، به همان شکل هم می‌توانید زاویه‌های مختلفی را برای عکاسی خود انتخاب کنید. به عنوان یک توصیه سعی کنید از این اشتباه در عکاسی نوزاد استفاده نکنید و تنوع بیشتری در کار خود داشته باشد. انتخاب کردن زاویه‌های مختلف، چرخاندن دوربین به شکل‌های متنوع و بهره بردن از تصاویر با الگوهای متفاوت چیزی که رضایت بیشتری برای مشتری شما به وجود می‌آورد.

چند اشتباه در عکاسی نوزاد

انتظار بیش از حد از نوزادان

نوزادان انعطاف پذیری بالایی دارند و امکان شکل دادن بدن آنها بر مبنای طرح‌های مختلف فراهم است. اما این به معنی سوء استفاده از آنها نیست و شما باید ایمنی و سلامت نوزاد را در اولویت قرار دهید. این موضوع به شما کمک می‌کند که مرتکب اشتباه در عکاسی نوزاد نشوید.

در عکاسی نوزادان حضور خانواده‌ها الزامی است. خانواده می‌تواند کنترل بهتری بر روند عکاسی داشته باشد و وضعیت نوزاد خود را بررسی کند. به بهانه‌ی یک عکس یا به بهانه پیاده کردن الگوی دلخواه، اجازه فشار وارد آوردن بیش از حد نوزاد را نداریم. البته عکسهای انتخاب شده برای عکاسی نوزادان با توجه به شرایط جسمی آنهاست. بنابراین هم به عنوان صاحب آتلیه و هم به عنوان خانواده سعی کنید بیشتر به سراغ ژست‌هایی بروید که انجام آنها برای نوزاد سخت نباشد.

انتظار داشته باشیم که همه عکس‌ها فوق العاده باشند

متاسفانه همه خانواده‌ها انتظار دارند که همه عکس‌های تحویل گرفته آنها فوق العاده باشد. البته این خانواده‌ها پول می‌پردازند و انتظار یک تصویر با کیفیت را دارد. اما این توجیه برای عکاسان قابل قبول نیست و باید به سراغ عکس‌هایی با کیفیت فوق العاده بروند.

اشتباه در عکاسی نوزاد

در عکاسی کودکان و عکاسی نوزاد چند فاکتور وجود دارد که هم به انتخاب ژست نوزاد برای عکاسی، انتخاب لباس برای نوزاد و هم به عنوان دوربین انتخاب شده برای عکاسی وابسته است. کوتاهی در هر کدام از این موارد منجر به ایجاد اشتباه در عکاسی نوزاد می‌شود و احتمالاً از انجام چنین اشتباهی پشیمان خواهید شد. بنابراین خانواده‌ها بهتر است در این مورد مطالعه داشته باشند و الویتهای مختلف را بشناسند. عکاسان آتلیه‌ای هم بهتر است بعد از هر بار عکاسی نمونه کارهای خود را ببینند تا کیفیت بالایی نصیب مشتری شود. در ضمن فتوشاپ صرفاً برای اصلاح عکس است، نمی‌توان همه عکس را به کمک این ابزار تغییر داد.

هدف ما در این مطلب از پرداختن به اشتباه در عکاسی نوزاد جلوگیری از مرتکب شدن آنها توسط خانواده‌ها و عکاسان است. برخی از این اشتباهات رواج بیشتری دارد و متاسفانه هیچ کدام از دو طرف به فکر برطرف کردن آنها نیستند.. این در حالی است که با اختصاص دادن وقت کم به مطالعه در مورد عکاسی نوزادان و عکاسی کودکان می‌توان از بسیاری از این مشکلات جلوگیری کرد. اگر در این زمینه دچار ابهام هستید یا نیاز به مشاوره دارید می‌توانید از طریق شماره‌های درج شده در وب سایت با ما در تماس باشید.