عکاسی کودک در آتلیه یکی از بهترین مواردی است که می‌تواند خاطرات ماندگاری برای کودکان و خانواده‌های آنها به رقم بزند. اصولاً عکس‌های آتلیه‌ای کیفیت بالایی دارند و تغییرات در آنها با سلیقه خانواده‌ها و توسط یک عکاس حرفه‌ای انجام می‌شود. این بهانه خوبی برای دوست داشتن عکس‌های آتلیه‌ای است و به همین دلیل خانواده‌ها سعی می‌کنند که حداقل برای یکبار هم شده تجربه آتلیه کودک را داشته باشند.

عکاسی کودک تفاوت‌های زیادی با سایر عکاسی‌ها مانند عکاسی صنعتی یا عکاسی بارداری دارد. در عکاسی کودک در آتلیه جزئیاتی وجود دارد که هم می‌تواند کیفیت عکس را بالا ببرد و هم از لحاظ روحی و روانی برای کودکان مناسب باشد. شاید تعداد بسیار کمی از عکاسان به صورت حرفه‌ای در زمینه کودکان فعالیت کنند، اما اگر به فکر عکاسی کودک در آتلیه هستید، توصیه ما این است که ۷ نکته ذکر شده در این مطلب را به طور کامل رعایت کنید تا عکس با کیفیت بالاتری بگیرید.

نکته عکاسی کودک در آتلیه با دکور هواپیما

عکاسی کودک در آتلیه یا در فضای باز یا در منزل؟!

سوالی که خانواده‌ها را به چند گروه تقسیم می‌کند این است که عکاسی کودک خود را در آتلیه برگزار کنیم یا به سراغ فضای باز برویم یا از عکاس بخواهیم که به منزل ما بیاید؟ هر کدام از خانواده‌ها جواب‌های متفاوتی به این سؤال می‌دهند و توجیه متفاوتی هم دارند. طبیعتاً مهمترین فاکتور در این انتخاب، انتظار خانواده‌ها از عکاسی کودک است. اما برای اینکه به انتخاب شما در این زمینه کمک کنیم به موارد زیر توجه کنید:

  • عکاسی کودک در آتلیه در شرایط کنترل شده انجام می‌شود، نور پردازی در آن استاندارد است، به شکلهای مختلف می‌توان نتیجه کار را دید، تصاویر فانتزی زیادی وجود دارد، عکاس احساس راحتی می‌کند، و خانواده‌ها هزینه کمتری برای عکاسی می‌پردازد.
  • عکاسی کودک در فضای باز شرایط غیر کنترل شده‌ای دارد، اطمینان کافی در مورد نور پردازی نیست، عکس‌ها را فقط می‌توانید در داخل دوربین ببینید، خبری از تصاویر فانتزی نیست، ممکن است برای عکاس سخت باشد، کودک راحت‌تر و شادتر است، هزینه بیشتری برای عکاسی می‌پردازید.
  • عکاسی کودک در منزل شرایط کنترل شده‌ای دارد، در مورد نورپردازی محدودیتی نیست، امکان دیدن نتیجه کار وجود دارد، تصاویر فانتزی در آن کم است، ممکن است برای عکاس سخت باشد، کودک شما احساس راحتی می‌کند و هزینه بیشتری برای عکاسی می‌پردازید.

طبیعتاً شما به عنوان والدین بررسی‌های مختلفی بر روی این گزینه‌ها انجام می‌دهید در نهایت به یک گزینه می‌رسید. اما اگر انتخاب نهایی شما عکاسی کودک در آتلیه بود، حتماً به موارد زیر پایبند باشید.

نکته عکاسی کودک و نوزاد در آتلیه

آن تایم و دقیق باشید

آن تایم بودن و دقیق بودن هم برای شما به عنوان خانواده کودک و هم برای عکاس بسیار مهم است. معمولاً روال عکاسی کودک در آتلیه به این صورت است که شما از قبل زمان عکاسی را رزرو می‌کنید. هم عکاس برای این مدت زمان برنامه ریزی کرده و هم شما برنامه ریزی می‌کنید. از طرف دیگر انتظار نداشته باشید که کودک با شما کمال همکاری را داشته باشد. این به دلیل رفتار غیر قابل پیش بینی کودکان است.

کودکان حساس هستند و به جزئیات توجه زیادی دارد. پس به هنگام عکاسی کودک تمامی برنامه‌های خود را تعطیل کنید و سر وقت در آتلیه حاضر باشید. عکاس هم باید در مورد این زمان بندی حساسیت داشته باشد تا با یک کودک بد اخلاق و اخمو مواجه نشود. هرچه کودک عصبانی‌تر و خسته‌تر شود، کیفیت کار نهایی پایین‌تر خواهد بود و شما از عکاسی کودک در آتلیه پشیمان خواهید شد. یکی از مهمترین نکته عکاسی کودک در آتلیه این است.

کودکان را درگیر کنید

درگیر کردن کودکان در جریان عکاسی بهترین روش برای بالا بردن کیفیت کار است. در حقیقت شما با این درگیری به آنها این احساس را می‌دهید که مسئولیت عکاسی را برعهده می‌گیرند و تلاش می‌کند که کیفیت عکس در سطح بالایی حفظ شود. به عنوان مثال از شب قبل از عکاسی به آنها می گویید که چه رفتارهایی ممکن است به فرآیند عکاسی لطمه بزند و یا چه رفتارهایی در آتلیه نامناسب است. از آنها بخواهید که به حرف‌ها و توصیه‌های عکاس گوش دهند و این احساس را در آنها به وجود بیاورید که نتیجه تلاش آنها برای خودشان است. این موضوع به بالا رفتن کیفیت عکاسی کودک در آتلیه کمک می‌کند.

در حین کار خود داستان تعریف کنید

اولاً نه شما رئیس کودکان هستید و نه عکاس می‌تواند به آنها دستور بدهد. اما به کار بردن برخی روش‌های خاص  منجر به هیجان زده شدن کودکان می‌شود و نتیجه مثبت آن در کیفیت عکس دیده می‌شود. شما قرار نیست که داستان‌هایتان را فقط برای اتاق خواب و برای کودکتان در نظر بگیرید. می‌توانید یکی از محبوب‌ترین داستان‌ها را با کمی تغییر در مورد آتلیه بسازید و کودک را در بخش‌های مختلف آن درگیر کنید. حتی اگر این خلاقیت را داشته باشید که در داستان شما از آتلیه و خود کودک نام ببرید باز هم به کیفیت عکاسی کودک در آتلیه کمک می‌کند.

نکته عکاسی کودک در آتلیه و طبیعت

از کودکان ایده بخواهید

در مطالب قبل برای گرفتن ایده عکاسی کودک اشاره کردیم که می‌توانید از طرح‌های اینترنتی استفاده کنید. اما این طرح‌های اینترنتی ممکن است در برخی موارد قابل انجام نباشند یا برای کودک شما توجیه پذیر نباشند. اینجاست که خود کودک می‌تواند به شما کمک کند و از فانتزی‌های کودکانه او کمک بگیرید. بارها پیش آمده که در آتلیه ما ایده اصلی عکاسی کودک توسط خود او مطرح شده و اتفاقاً به یک عکس جذاب و دیدنی تبدیل شده است. این حربه‌ی خوبی برای درگیر کردن کودک در فرایند عکاسی و جلوگیری از شیطنت‌های کودکانه اوست.

برای استفاده از این ایده شما باید از قبل در مورد عکاسی کودک در آتلیه به او توضیح دهید و به او نشان دهید که قرار است چه اتفاقی بیفتد. گاهی نشان دادن عکس‌های آتلیه‌ای سایر بچه‌هایتان یا حتی نشان دادن عکس آشنایان و همسایه‌ها می‌تواند در این مورد به شما کمک کند. در نهایت از کودک بخواهید که یک ایده جذاب و دوست داشتنی به شما معرفی کند. حتی اگر در جریان عکاسی از این ایده استفاده هم نکنید، باز هم کودک شما احساس می‌کند که در جریان عکاسی دخالت دارد.

اعتماد به نفس کودک را بالا ببرید

همیشه تصاویر کودکان عصبانی و شاکی با اعتماد به نفس بالا یک ایده جذاب برای عکاسی کودک در آتلیه است. در حقیقت عکاسان هم دوست دارند که در تصویر خود اعتماد به نفس کودک را به بهترین شکل ممکن نشان دهند. این یعنی شما به عنوان خانواده باید شرایطی برای کودک خود به وجود بیاورید که کمترین تزلزل را در شخصیت خود داشته باشد. حال ممکن است این اعتماد به نفس مربوط به عکاسی باشد یا در هر زمینه دیگری.

یک نکته عکاسی کودک در آتلیه توجه به پوشش کودک و انتخاب لباس مناسب، مرتب کردن مو و سایر قسمت‌های مربوط به تیپ کودک، تعریف کردن از رفتار و شخصیت او، قرار دادن کودک در مرکز همه صحبت‌ها، صحبت کردن با احترام در مورد او و همچنین پرسیدن نظر او برای بخش‌های مختلف می‌تواند اعتماد به نفس کودک شما را افزایش دهد. فراموش نکنید که شما به عنوان والدین بیشترین آشنایی را با شخصیت کودک دارید و عکاس به کمک شما برای کنترل کودک و گرفتن عکس بهتر نیاز دارد. این نکته در عکاسی کودک در فضای باز نیز صدق می کند.

نکته عکاسی کودک در آتلیه با دکورهای خاص

بخندید و بخندانید

خنده همیشه جذاب است چه برای یک کودک، چه برای یک پیرمرد یا پیرزن و چه برای والدین. اگر شما به دنبال عکاسی کودک در آتلیه باشید باید زمینه کافی برای خندیدن کودک خود هم ایجاد کنید. خندیدن بهانه می‌خواهد، این بهانه می‌تواند یک داستان جذاب باشد، می‌تواند یک جک کوتاه باشد یا می‌تواند یک شوخی کوتاه با کودک باشد. البته این موضوع فقط به والدین کودک مربوط نیست  و عکاس هم به این هنر نیاز دارد.

حتماً در مطالب روانشناسی دیده‌اید که خندیدن و عصبانی بودن یک خصلت انتقالی دارد و شما می‌توانید آن را به سایر افراد نزدیک به خود انتقال دهید. این فقط یک فرضیه یا نظریه نیست و نمونه‌های مختلفی از آن در اینترنت وجود دارد. پس به عنوان عکاس یا به عنوان والدین کودک، اگر به فکر عکاسی کودک در آتلیه هستید، خندیدن بهترین و اصلی‌ترین ابزار شما برای جلب توجه کودک است. پس در وهله اول زمان مناسب را برای رفتن به آتلیه انتخاب کنید. اگر احساس می‌کنید کسل هستید، به عنوان والدین کودک زمان عکاسی را به تعویق بیندازید و به عنوان عکاس با مشتری خود تماس بگیرید و از آنها بابت تأخیر در این موضوع عذرخواهی کنید. این عذرخواهی بسیار بهتر از این است که شما یک عکس بی کیفیت را با وضعیت نامناسب بگیرید. این یکی از مهمترین نکته عکاسی کودک در آتلیه است.

مهمترین نکته عکاسی کودک در آتلیه : صادق باشید

آخرین اصلی که از شما به عنوان والدین کودک یا از عکاس آتلیه انتظار می‌رود این است که با کودک صادق باشید. این که شما به بهانه‌های مختلف کودک را به آتلیه بکشانید و انتظار داشته باشید که چند ساعت تمامی پارت‌ها و شکل‌های دلخواه شما را اجرا کند، تقریباً غیر ممکن است. اگر هم کودک به هر دلیلی مجبور به انجام حرکات مختلف شود، مطمئن باشید که به اندازه‌ای نسبت به این حرکات بی میل خواهد بود که کیفیت عکس شما را نابود خواهد کرد.

نکته عکاسی کودک در آتلیه یا فضای باز

پس اگر والدین یک کودک هستید، برای عکاسی کودک در آتلیه به آنها توضیح دهید و به شکل دقیق بگویید که قرار است چه کاری انجام شود و او در چه کاری دخالت دارد. محدوده‌های مشخص را به او بگویید و از او بخواهید که در چه محدوده‌هایی حرکت کند. اگر در این مورد برای کودک خود حریم درست و مناسب تعریف کنید، مطمئناً شانس شما برای گرفتن عکس کودک بهتر بالاتر می‌رود.

اما اگر صاحب آتلیه یا عکاس هستید، با کودک حرف بزنید و به او توضیح دهید که چرا این حالت از بدن او را نیاز دارید. هیچ وقت به کودک نگویید که اگر این کار را انجام دهی، فلان امتیاز را خواهید گرفت. بلکه سعی کنید رفتاری همانند خود کودک داشته باشید و برای هر کدام از حرکات خود توجیه مناسب و عاقلانه داشته باشد. ضرب المثل قدیمی می‌گوید که با کودک باید به زبان کودک حرف بزنید. پس برای عکاسی کودک در آتلیه گاهی مجبور خواهید بود که نقش یک کودک را بازی کنید.

به‌عنوان جمع‌بندی باید بدانید که کودکان معصوم هستند و در عکاسی کودک در آتلیه هر چه توانایی شما در نشان دادن این مصدومیت بیشتر باشد، تصویر شما جذاب‌تر و دلنشین تر خواهد بود. پس سعی کنید با کودکان همراه باشید و آنها را در جریان کار خود قرار دهید. به عنوان والدین کودک از اصرار بیش از حد کودکان بپرهیزید و از بودن در کنار آنها لذت ببرید.