عکاسی از کودکان برای بسیاری از عکاسان یک چالش سخت است، اما یک راهکار مطمئن برای شکست دادن این چالش وجود دارد که آن هم درگیر کردن کودکان در عکاسی است. خانواده‌ها نحوه کار کردن کودکان با دوربین‌های عکاسی و نحوه حضور در آتلیه را از قبل آموزش می‌دهند. این آمادگی برای حضور کودک در آتلیه بسیار مهم است. در حقیقت خانواده‌ها می‌توانند بخش مهمی از فرآیند عکاسی کودکان را مرتفع کنند.

اما وظیفه یک عکاس کودک، درگیر کردن کودکان در عکاسی است تا آنها هم احساس کند که در این فرآیند نقش دارند. گاهی یک عکاس مجبور به خزیدن بر روی زمین می‌شود و در برخی موارد مجبور است که رفتاری همانند کودکان از خود نشان دهد. انجام بازی‌های احمقانه و رفتارهای خنده آور چیزی است که معمولاً کودکان می‌پسندند. همه این موارد تکنیک‌هایی هستند که یک عکاس حرفه‌ای کودکان آنها را انجام می‌دهد.

حالا اگر شما هم به فکر تبدیل شدن به یک عکاس کودک هستید یا به عنوان خانواده کودک می‌خواهید یک آتلیه عکس کودکان انتخاب کنید، لازم است که موارد زیر را در نظر داشته باشید.

اهمیت درگیر کردن کودکان در عکاسی

اولین سوالی که پیش می‌آید این است که یک عکاس حرفه‌ای چه نیازی به درگیر کردن کودکان در عکاسی دارد؟ یا حتی ممکن است برای خانواده‌ها این ابهام وجود داشته باشد که کودکان چه نقشی در یک عکس حرفه‌ای دارند؟ کسانی که چنین ابهاماتی را مطرح می‌کنند، مطمئناً آشنایی کامل و دقیقی از روحیات کودکان و عکس العمل آن‌ها در شرایط مختلف ندارند.

بدون شک کودکان، خانواده‌ها و عکاس سه ضلع درگیر در عکاسی کودکان هستند. هر کدام از این افراد در انجام وظیفه ابتدایی خود کوتاهی کند، فرایند عکاسی را به طور کامل تحت تأثیر قرار می‌دهد. از آنجایی که فرد عکاس و خانواده سن بالاتری دارند و راحت‌تر توجیه می‌شوند، معمولاً در مورد نقش آنها سختی چندانی وجود ندارد. بنابراین مسئله درگیر کردن کودکان در عکاسی بسیار فراتر از چیزی است که برخی از خانواده‌ها فکر می‌کنند.

درگیر کردن کودکان در عکاسی با حرف زدن

اگر به این موضوع به صورت دقیق نگاه کنیم، درگیر کردن کودکان در فرآیند عکاسی می‌توانند نتایج زیر را به دنبال داشته باشد:

 • انعطاف پذیری کودک برای انجام ژستهای مختلف عکاسی بالا می‌برد،
 • سرعت عکاسی کودک را افزایش می‌دهد،
 • کودک نسبت به فرآیند عکاسی توجیه هست و راحت‌تر می‌توان کارهای مختلف را انجام داد،
 • در صورت طولانی‌تر شدن فرآیند عکاسی، کودک تا انتها سرحال باقی می‌ماند،
 • کودک خود را بخشی از پروژه عکاسی می‌داند و نهایت تلاش خود را برای بهتر شدن کیفیت عکس انجام می‌دهد،
 • آتلیه عکس کودکان نسبت به رفتار کودک مطمئن است و با خیال راحت به فرایند عکاسی می‌پردازد،
 • می‌توان عکاسی کودک را در منزل یا در هر محیط دیگری انجام داد،
 • فضا برای گرفتن عکس‌های خلاقانه و خانوادگی فراهم می‌شود.

فاکتورهای مهم در عکاسی کودکان

در مورد قبل عکاسی کودکان را به یک مثلث تشبیه کردیم که ۳ ضلع در آن وجود دارد. طبیعتاً هر کدام از این سه ضلع وظایف خاصی را بر عهده دارند. در این مطلب وظایف عکاس و همچنین خانواده کودک برای ما اهمیت چندانی ندارد. در واقع می‌خواهیم ببینیم که برای یک کودک چه کارهایی می‌توان انجام داد که عکاسی به شکل بهتری صورت بگیرد.

درگیر کردن کودکان در عکاسی اصلی‌ترین و مهمترین فاکتور برای بالا بردن کیفیت عکس و افزایش خلاقیت عکاسی است. سایر موارد در سایه این فاکتور قرار می‌گیرند و خانواده‌ها می‌توانند همه این موارد را در قالب درگیر کردن کودک تعریف کنند. حالا می‌توانید به موارد زیر توجه کنید:

درگیر کردن کودکان در عکاسی با حرف زدن

 • درگیر کردن کودک یعنی دادن نقش مهم در فرایند عکاسی به او؛
 • درگیر کردن کودک یعنی توجیه کردن او برای انجام کارهای مناسب؛
 • درگیر کردن کودک یعنی توجیه کردن او برای انجام دستورات عکاس؛
 • درگیر کردن کودک یعنی آماده کردن او برای حضور در فضای آتلیه؛
 • درگیر کردن کودک یعنی آموزش دادن ژست‌های مختلف برای عکاسی کودک؛
 • درگیر کردن کودک یعنی آشنا کردن او با دوربین‌های عکاسی و نحوه استفاده از دوربین‌ها؛
 • درگیر کردن کودک یعنی آماده کردن او برای یک عکاسی نسبتاً طولانی مدت در یک فضای کوچک.

با توجه به مواردی که گفته شد، درگیر کردن کودکان در عکاسی هم برای عکاس و هم برای خانواده بسیار مهم است. بنابراین اگر شما هم به فکر استفاده از این راهکار برای بالا بردن کیفیت عکس کودک خود هستید، لازم است که ۵ راهکار زیر را انجام دهید تا در نهایت از پرداخت هزینه پروژه راضی باشید.

برای درگیر کردن کودکان در عکاسی با آنها دوست شوید

با وجود اینکه والدین پرداخت کننده قیمت عکاسی کودکان هستند، اما این بچه‌ها هستند که در متن عکاسی قرار می‌گیرند و در حقیقت برنده اصلی عکاسی آنها هستند. این یعنی شما به عنوان عکاس باید بتوانید ارتباط بهتر و مناسب‌تری با فرزند بگیرید و در مورد شرایط مختلف به او توضیح دهید. بنابراین شما گفت و گو و مکالمه خود را با والدین می‌توانید سریع انجام دهید و تنها یک جلسه کوتاه را به آنها اختصاص دهید.

اما در مورد کودکان، شما باید به حدی خود را به مانند کودکان تغییر دهید که یک همتا برای آنها محسوب شوید. می‌توانید جلوی کودک زانو بزنید و به طور مستقیم با آنها حرف بزنید و خود را با کودک معرفی کنید. شاید ادغام کردن بحث با یک مطلب سرگرم کننده یا حتی نشان دادن یک عکس خنده آور ایده خوبی باشد. به خاطر داشته باشید که هدف شما از این کار درگیر کردن کودکان در عکاسی است و به نوعی باید یک طرح دوستی برای آنها بریزید.

درگیر کردن کودکان در عکاسی با اکسسوراها

شوخ و بامزه باشید

بچه‌ها عاشق بزرگسالانی می‌شوند که می‌توانند به اندازه آنها با مزه و حتی در برخی موارد احمق! جلوه کنند. اینکه شما چند جوک ساده همیشه آماده کنید و در بخش‌های مختلف با کودک مطرح کنید یکی از بهترین ایده‌های شما برای درگیر کردن کودکان در عکاسی است. این آمادگی را داشته باشید که گاهی اهداف و تقلید و برخی از شخصیت‌های محبوب را در بیاورید و از آنها برای خنداندن کودک که استفاده کنید.

در این مورد خانواده‌ها و والدین هم می‌توانند به شما کمک کنند. مثلاً می‌توانید قبل از جلسه عکاسی در مورد یک آهنگ خاص که کودک به آن علاقه دارد صحبت کنید و آن را برای حضور در آتلیه آماده کنید. خوشبختانه فضای اینترنت به اندازه کافی از آهنگ‌ها و صداهای خنده دار پر است و شما در این مورد محدودیتی ندارید. البته باید توجه کنید که این رفتار شما بیش از حد مصنوعی و زننده نباشد که نتیجه معکوس بگیرید. برای درگیر کردن کودکان در عکاسی با این حربه خانواده‌ها نقش غیرقابل انکاری دارند. فراموش نکنید که خنده مسری است و خندیدن والدین می‌تواند این خنده را بر لب کودک بنشاند.

یک راز به آنها بگویید

بچه‌ها عاشق نگه داشتن اسرار و رمز و افشا کردن آن نزد دوستان خود هستند. گفتن یک راز به آنها این اعتماد به نفس را در کودک به وجود می‌آورد که می‌تواند به عنوان یک شخص قابل اعتماد باشد. حالا شما می‌توانید از همین حربه به عنوان یک راهکار سرگرم کننده برای کودک استفاده کنید و ایده خوبی برای درگیر کردن کودکان در عکاسی داشته باشید. این راز می‌تواند در مورد اسباب بازی کودک باشد یا حتی به رفتار خانواده‌ها اشاره کند.

معمولاً در عکاسی کودکان بهره بردن از هنر و خلاقیت زنانه می‌تواند جذابیت بیشتری داشته باشد. خاله‌های دروغکی همیشه رفتارهای کودکان را کنترل می‌کنند و کودکان به حرف آنها گوش می‌دهند. پس اگر شما یک عکاس خانم در آتلیه خود داشته باشید بد نیست. گاهی شما در جریان عکاسی این امکان را دارید که یک راز را با کودک مطرح کنید و همیشه سعی کنید که از این راز به عنوان یک ابزار استفاده کنید. تصور کنید که شما در حال عکاسی هستید و برای خنداندن کودک به راز اشاره می‌کنید و یک چشمک می‌زنید! این بهترین فرصت شما برای گرفتن یک خنده طبیعی از کودک است.

با دوربین حرف بزنید و به آن شخصیت دهید

اینکه شما مثل دیوانه‌ها با دوربین حرف بزنید و آن را فرزند خود یا دوست خود معرفی کنید، شاید چندان ارتباطی با کودک نداشته باشد. اما همین حرفهای معمولی برای درگیر کردن کودکان در عکاسی بسیار مؤثر و کارآمد است. «ای دوربین از این پسر خوشگل یک عکس بگیر» یا «ای دوست من! این دختر خوشگل را زیباتر نشان بده» تنها دو جمله معمولی هستند که به احتمال زیاد لبخند ملیح و زیبایی را بر لب کودک خواهد نشاند.

درگیر کردن کودکان در عکاسی با پرت کردن حواسشان

قرار نیست که شما در همه شرایط حرفه‌ای بودن خود را نشان دهید و از هر فرصتی برای ثابت کردن این موضوع استفاده کنید! کودکان موجودات ظریفی هستند که بسیار به سرگرمی و بازی علاقه دارند. این که شما آنها را در یک محیط سربسته قرار دهید و بخواهید که همه ایده‌های شما را انجام دهند، امکان پذیر نیست. گاهی شما باید از شخصیت حرفه‌ای خود فاصله بگیرید و به سمت یک شخص منعطف و دوست داشتنی بروید. چه بهتر اینکه در طول عکاسی با دوربین خود حرف بزنید و با الفاظی مانند دوست من، رفیق من، همکار من و نمونه‌های مشابه این جملات خطاب قرار دهید. مطمئن باشید این تکنیک بسیار کارآمد است.

کودکان را به حرکت وادار کنید

کودکان به شدت شیطنت دارند! برخی از کودکان آرام‌تر هست، اما در ذات خود عاشق رفتارهای هیجان آمیز و پر تنش هستند. شما هم می‌توانید در جریان عکاسی کودکان به سراغ کودک درون خود بروید و آن را برای چند ساعت فعال کنید. انجام بازی‌های کودکانه و دادن اسباب بازی‌ها به کودکان راهکار خوبی برای درگیر کردن آنها در جریان عکاسی است.

حتی می‌توانید به عنوان یک همبازی در بازی کودک دخالت داشته باشید. گرفتن عکس‌های متحرک از کودک در حال دویدن یا بازی کردن با یک توپ فوتبال جذابیت بالایی دارد. اگر به فکر پیاده کردن چنین ایده‌هایی هستید، باید در طول عکاسی سعی کنید که به شکل‌های مختلف کودک را فعال نگه دارید. این که در آتلیه خود یک دست سرویس مبلمان راحت و کامل داشته باشید، برای خانواده‌ها فوق العاده است و آنها را راضی نگه می‌دارید. اما به این مورد هم فکر کنید که این مبلمان می‌تواند کودک را تنبل کند و شما کار سختی برای درگیر کردن کودکان در عکاسی داشته باشید.

درگیر کردن کودکان در عکاسی با اسباب بازی

درگیر کردن کودکان در عکاسی یعنی بزرگترین امتیازی که شما می‌توانید در عکاسی خود به دست بیاورید. یکی از بزرگترین مشکل عکاسان غیرحرفه‌ای و مبتدی این است که بیش از حد به دوربین عکاسی و همچنین نرم افزارهای ویرایش عکس متکی هستند. این در حالی است که این ابزارها صرفاً برای نشان دادن معصومیت و شیطنت یک کودک به کار گرفته می‌شود. حالا چه بهتر باشد که کودکان خودشان برخی کارها را انجام دهند و شما صرفاً به عنوان ثبت کننده این وقایع در کنار آنها باشید. برای مشاوره بیشتر در این زمینه و رزرو زمان عکاسی از طریق شماره‌های درج شده در وبسایت با ما در تماس باشید.