اغلب کسانی که به استودیو ما مراجعه می‌کنند، شناخت چندانی نسبت به آتلیه بارداری و گرفتن عکس بارداری ندارند. این موضوع هم برای مشتریان و هم برای ما چالش برانگیز است و مجبور هستیم که پیشنهادهای متعدد و مختلفی داشته باشیم تا به یک جمع بندی در مورد آن برسیم. اما معمولاً برای گرفتن عکس بارداری اصول خاصی وجود دارد که توجه به آن‌ها می‌توانند ما را به ایده‌های جذاب و دوست داشتنی برساند.

بنابراین در این مطلب تصمیم داریم که این اصول اولیه در آتلیه بارداری و آتلیه کودکان را در نظر بگیریم و آنها را در قالب ۱۰ ایده جذاب برای گرفتن عکس بارداری معرفی کنیم.

 گرفتن عکس بارداری نیازمند چه مواردی است؟

به عنوان یک قانون کلی، کسانی که به فکر عکاسی بارداری هستند یا کسانی که به دنبال گرفتن عکس بارداری هستند، باید به خاطر داشته باشند که نشان دادن بارداری در اولویت قرار دارد. پس به عنوان نکات اولیه و اصول پایه به موارد زیر پایبند باشید:

  • حتماً باید شکم مادر بچه دیده شود؛
  • انتخاب لباس باید با توجه به راحتی مادر صورت گیرد؛
  • نورپردازی به شکلی انتخاب شود که سایه در محل مناسبی قرار گیرد؛
  • تغییر بیش از حد موقعیت عکاسی می‌تواند باعث خستگی مادر شود؛
  • صمیمیت اعضای خانواده می‌تواند به جذاب کردن تصاویر کمک کند؛
  • عکس بارداری می‌تواند به صورت دسته جمعی و خانوادگی هم باشد؛
  • عروسک و حیوانات خانگی هم می‌توانند در این عکس برداری حضور داشته باشند.

این اصول اولیه تا حدود زیادی ما را به سمت گرفتن یک عکس با کیفیت و دلخواه مشتریان هدایت می‌کند. اما اگر شما یک مادر باردار هستید و به فکر عکاسی بارداری هستید، ۱۰ ایده در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد که همه آنها را در نظر بگیرید و سپس با ما در آتلیه بامبو تماس بگیرید.

استفاده از زیبایی ساحل

این ایده برای کسانی مناسب است که در مناطق ساحلی کشور هستند یا در آتلیه توانایی استفاده از نرم افزار فتوشاپ برای زیبا کردن تصاویر را دارند. زیبا، صلح آمیز و عاشقانه با رنگهای دراماتیک توصیفی است که ما از ساحل دریا داریم و به عنوان یک نقطه جذاب برای عکاسی بارداری شناخته می‌شود.

معمولاً تصاویر زیبا و نرم، بهترین انتخاب‌ها برای غروب آفتاب هستند. بنابراین برای گرفتن عکس بارداری می‌توانید از این ایده استفاده کنید که نور طبیعی خورشید در حالت غروب روبه شخص قرار می‌گیرد و عکاس می‌تواند از یک آسمان روشن و و نرم استفاده کنند.

انتخاب این روش برای گرفتن عکس نسبتاً آسان است. البته اگر دوستانی که عکس در یک شرایط طبیعی انجام گیرد، هم باید خود را به ساحل برسانید و هم باید منتظر غروب آفتاب بمانید که این موضوع ممکن است برای شما دشوار باشد.

قرار دادن دست‌ها به شکل یک قلب

طبیعتاً زندگی خانواده‌ها و زوجین و همچنین به وجود آمدن کودک بر مبنای عشق و دوست داشتن شکل گرفته است. بنابراین این یک موضوع کاملاً طبیعی است که عشق خود را با قلب نشان دهید. انجام دادن این کار هم چندان سخت نیست و تنها همسر باید زن باردار را بغل کرده و با کمک هم یک قلب بر روی شکم بسازند.

این کار معمولاً با استفاده از نور طبیعی یا نور فلاشر در آتلیه انجام می‌شود. در این وضعیت دست مادر بر روی شکم و دست پدر بر روی دست مادر قرار می‌گیرد و تلاش می‌کند که با کمک انگشتان حالت یک قلب را به وجود بیاورند. استفاده از نور سیاه و سفید و برنامه‌های ویرایشی می‌تواند جذابیت این تصویر را نسبت به قبل بیشتر کند.

گرفتن عکس بارداری با این روش یکی از آسانترین روش‌های ممکن است که جذابیت بالایی دارد و تقریباً همه افراد می‌توانند چنین ایده‌ای را پیاده‌سازی کنند و بر عشق بین والدین تاکید دارد.

کمک گرفتن از خواهر بزرگتر یا برادر بزرگتر

به نظر شما ما باید در مورد این گزینه توضیح خاصی بدهیم؟! معمولاً بچه‌های بزرگتر برای دیدن بچه‌های کوچکتر و لمس کردن خواهر یا برادر خود عجله می‌کنند. بنابراین به عنوان یک نکته آموزشی هم می‌توانید از این طریق هیجان آنها را جذب کنید و از ایجاد رقابت در کودکان جلوگیری کنید.

برای استفاده از این ایده در گرفتن عکس بارداری لازم است که بچه‌ها را در طول عکاسی سرگرمی که دارید و آنها را به کارهایی مانند آواز خواندن و رقصیدن مشغول کنید. اگر کودکان هیجان زده باشند مطمئن باشید که این فضای شاد و سرگرم کننده را به عکس شما انتقال می‌دهند و می‌توانند یک عکس شیرین و جذاب ایجاد کند.

این روش نسبت به روش‌های قبل کمی دشوارتر است؛ به این خاطر که رفتار کودکان تقریباً غیر قابل پیش‌بینی است و باید از قبل آنها را آماده کرده باشید. البته عکاس هم لازم است چندین و چند بار صحنه‌های مختلف عکاسی کند تا بتواند بهترین گزینه را به خانواده‌ها پیشنهاد دهد.

استفاده از کدو تنبل

این یکی از پرتکرارترین و در عین حال جذاب‌ترین ایده‌ها برای گرفتن عکس بارداری است. معمولاً همه آتلیه‌های بارداری در کنار وسایل خود یک کدو تنبل دارند. شاید بهتر باشد که اندازه یک کدو تنبل با اندازه شکم مادران یکسان باشد تا یک نوع تصویر خنده دار و شیرین برای خانواده‌ها ایجاد کند.

برای استفاده از این ایده، لازم است که یک مکان منحصر به فرد انتخاب کنید و شرایط را برای گرفتن یک عکس پاییزی آماده کنید. تصویر زمینه‌های مربوط به پاییز یا حتی گرفتن عکاسی در یک زمین کشاورزی هم می‌تواند جذابیت این ایده را نشان دهد. قرار دادن پدر خوشحال و خانواده در برخی از تصاویر هم به جذابیت عکس کمک می‌کند.

استفاده از کدو تنبل هم با توجه به شرایط رشد کدو و شرایط عکاسی ممکن است تا حدودی سخت باشد. در واقع شما هم باید مادر و پدر و هم تصویر زمینه را به شکلی انتخاب کنید که با این ایده پاییزی همخوانی داشته باشد.

استفاده از یک اسباب بازی کوچک یا یکی از وسایل کودک

معمولاً خانواده‌ها قبل از تولد کودک برای خرید سیسمونی نوزاد اقدام می‌کنند و در کنار آن چند تکه اسباب بازی کوچک یا وسایلی مانند کفش هم برای آن‌ها می‌خرند. این وسایل کوچک ایده خوبی برای استفاده در جریان عکاسی بارداری هستند و به کامل‌تر شدن تصاویر کمک می‌کند.

در این مورد گزینه‌های مختلفی در اختیار شما قرار دارد که رایج‌ترین آنها کفش نوزادان، تصاویر گرفته شده سونوگرافی یا استفاده از حروف اول کودکان یا حتی یک کتاب خاص است. از آنجایی که برای بسیاری از ما ایرانی‌ها مسئله پوشش و بحث انتخاب لباس به هنگام گرفتن عکس برداری اهمیت دارد، این اسباب بازی و وسایل می‌توانید برای پوشاندن شکم به خود استفاده کنید و به عنوان یک نقطه تمرکز هم قابل استفاده هستند.

این روش عکاسی نسبتاً سخت است و باید عکاس مهارت بالایی داشته باشد. البته خانواده‌ها با کمک این وسایل می‌توانند حجم زیادی از اضطراب و نگرانی خود را به این شیوه کنترل کنند و کیفیت عکس خود را بالاتر ببرند.

همه خانواده در یک تصویر

این یکی از بهترین روش‌ها برای گرفتن عکس بارداری است که در جریان آن سرمایه یک خانواده به نمایش گذاشته می‌شود. وجود همه آنها به همراه بوسه‌های شیرین؟! مطمئناً این می‌تواند از خوش‌شانسی تصویربردار عکس شما باشد که چنین لحظه‌ای را ثبت می‌کند.

پیدا کردن شرایط مناسب برای گرفتن چنین عکسی بر اساس سن کودکان و اعضای خانواده با یکدیگر متفاوت است. در این وضعیت معمولاً گرفتن عکس با کودکان نوپا جذابیت بیشتری دارد و فعالیت آنها نسبت به شکم مادر صادقانه و لذت بخش است. شاید بهترین بخش این تصویر، عملکرد دوست داشتنی برادر بزرگتر یا خواهر بزرگتر نسبت به کودک داخل شکم است و شما می‌توانید از این سادگی برای تبدیل کردن آن به یکی از خاطرات ماندگار استفاده کنید.

البته این روش تا حدود زیادی با سختی همراه است. کار کردن با کودکان نوپا واقعاً سخت است و تجربه کردن شرایط متفاوت برای آنها می‌تواند آزاردهنده باشد. البته شاد نگه داشتن کودکان در حین عکاسی و سرگرم کردن آنها راهکار خوبی است که احتمالاً شما را از دردسرهای زیادی نجات می‌دهد.

 شمارش معکوس

شمارش معکوس برای رویدادهای شیرین همیشه جذاب است و حتی در مسابقات بزرگ جهانی هم شاهد استفاده از این تکنیک هستیم. اما فرض بگیرید که یک خانواده منتظر اولین یا دومین فرزند خود هستند و در ماه‌های آخر قرار دارند. به نظر شما ایده جذابی برای گرفتن عکس بارداری نیست؟!

در این مورد چند نکته ریز می‌تواند به زیبا شدن تصویر کمک کند. استفاده از لباس زیبا و متناسب با وضعیت بارداری و همچنین قرار دادن یکی از کودکان بزرگتر در کنار مادر جذابیت تصویر را بالا می‌برد. البته استفاده از فتوشاپ و سایر نرم افزارهای ویرایشی به شما کمک می‌کند که تصاویر زیباتری در کنار آنها استفاده کنید تا یک تصویر یاد ماندنی خلق کنید.

گرفتن این سبک تصویر نیاز به تنظیم کردن چند فاکتور از جمله مادر و کودکان همراه دارد و باید نورپردازی محیطی به شکلی انجام گیرد که همه موارد در کنار یکدیگر قرار گیرند. مطمئناً استفاده از نرم افزارها هم ممکن است بخش مهمی از وقت شما را به خود اختصاص دهد.

تصاویر نیمه مرئی ساده

ما معتقدیم که زیبایی‌های بسیار زیادی در شکل بدن یک زن باردار وجود دارد و همراه کردن آن با تصاویر سیاه و سفید می‌تواند یک عکس ماندگار خلق کند که ظرافت و زیبایی یک زن باردار را به درستی نمایش دهد.

برای گرفتن چنین عکسی، شما نیاز دارید که یک تصویر پس زمینه ساده و دراماتیک مانند در ورودی منزل یا کنار پنجره انتخاب کنید، به طوری که مادر به شکل واقعی و برجسته دیده شود. به کار بردن نور در پس زمینه برای ایجاد یک حالت شبح مانند و نیمه مرئی و همچنین استفاده از لباسهای نازک و روشن به زیباتر شدن این تصویر کمک می‌کند. البته به خاطر داشته باشید که این تصویر برداری از نمای دور انجام می‌گیرد تا حالت دراماتیک آن حفظ شود.

شاید از لحاظ آماده کردن فضا برای این تصویر، کار شما نسبت به روش‌های قبلی سخت‌تر باشد. در حقیقت شما به دنبال یک تصویر دراماتیک هستید و استفاده از نور و لباس به شکل مناسب در نتیجه کار تأثیر مستقیم دارد.

استفاده از نام کودک در تصویر

این یک روش جدید و جذاب برای گرفتن عکس بارداری است که شما می‌توانید از این طریق به خانواده و آشنایان خود بگویید که نام کوچولوی شما چیست. این حرف هم برای شما و هم برای بیننده عکس با نوعی جذابیت و ابهام همراه است.

در این مورد انتخاب محل عکسبرداری و لباس با توجه به وضعیت مادر انجام می گیرد و عکاس تنها تغییری که ایجاد می‌کند، یک تخته کوچک به مادر یا پدر خانواده می‌دهد. بر روی این تخته کوچک اسم کوچولوی شما نوشته شده که محل جلب توجه خانواده‌ها به شمار می‌آید. به همین دلیل تمرکز زیادی بر روی لباس مادر و سایر افراد تصویر وجود ندارد.

این روش عکاسی شاید برای عکاس و آتلیه کمی سخت باشد، زیرا نیاز دارند که از زوایای مختلفی عکسبرداری کنند که بتوانند بهترین گزینه و مناسب‌ترین لحظه را انتخاب کنند.

استفاده از حیوانات خانگی

اگر عاشق حیوانات خانگی هستید، می‌توانید از آنها برای تکمیل عکس بارداری خود کمک بگیرید. این حیوان می‌تواند یک گربه کوچک یا یک توله سگ کوچولو باشد.

در این حالت شما چند انتخاب دارید که انتخاب اول، حضور همزمان حیوان خانگی در کنار شما و گرفتن عکس بارداری است. اما گاهی عکاسان می‌توانند تصویر شما و حیوان را به صورت مجزا بگیرند و آنها را در کنار یکدیگر قرار دهد. معمولاً خانواده‌ها حالت اول را ترجیح می‌دهند و به همین دلیل باید نهایت تلاش خود را بگیرند که حیوان را نسبت به این شیوه عکسبرداری آموزش دهند.

به عنوان جمع‌بندی، گرفتن عکس بارداری می‌تواند بخش مهمی از خاطرات دوران حاملگی و بارداری شما را نشان دهد. پس سعی کنید که بهترین موقعیت را انتخاب کنید و از بهترین آتلیه‌ها برای این مورد کمک بگیرید. البته برای مشورت بیشتر هم می‌توانید با ما در استودیو بامبو در تماس باشید تا جزئیات بیشتری در اختیار شما قرار دهیم.

 

 

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
درباره استودیو بامبو

هیچ لذتی بالاتر از عکاسی از بچه های خوشحال و زیبا نیست و ما با عشق کارمان را از سال 93 با مدیریت آناهیتا یعقوبی در استودیو بامبو شروع کردیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.