با توجه به اینکه خانواده ها استقبال زیادی از گرفتن عکس کودک در خانه می کنند، ما هم در گروه استودیو بامبو خدمات عکاسی کودک در منزل را داریم. اما متاسفانه برخی از خانواده ها عکاسی در منزل را به عنوان آزادی مطلق برای کودک و سایر اعضای خانواده در نظر می‌گیرند و این باعث می‌شود که عکاس چالش‌های زیادی داشته باشد. به همین دلیل اشتباهات مختلفی توسط خانواده ها در جریان عکاسی کودکان در منزل رخ می دهد که برای ما تبدیل به تجربه شده اند.

اما اگر شما به عنوان خانواده به دنبال گرفتن عکس کودک در خانه هستید، در ادامه پرتکرار ترین اشتباهات خانواده ها را در این حوزه معرفی خواهیم کرد تا شما در جریان عکاسی خود آنها را مرتکب نشوید.

نگاه غیر واقع بینانه به عکس کودک در خانه

اولین اشتباهی که خانواده ها در جریان عکاسی کودک در منزل دارند این است که آن را با فانتزی ها و دیدگاه های غیر واقع بینانه خود مقایسه می‌کنند. وقتی که شما با دوربین گوشی هوشمند خود از اتفاقات مختلف منزل خود عکس می گیرید، طبیعتاً آزادی‌هایی دارید که ما به عنوان آتلیه از آن برخوردار نیستیم. در ضمن ممکن است برای انجام برخی ایده ها و ژست های عکس کودک در خانه مشکلاتی وجود داشته باشد که امکان پیاده سازی آن برای شما فراهم نباشد.

پس در وهله اول زمانی که به سراغ یک آتلیه می روید و قصد دارید که از خدمات عکاسی کودکان در منزل استفاده کنید، حتماً در مورد انتظارات خود با عکاس و صاحب آتلیه صحبت کنید. از آنها بخواهید که قوانین و الزامات خود را هم به شما بگویند تا در منزل آنها را اجرا کنید و مطمئن شوید که در روند عکاسی مشکلی پیش نمی آید. مهمترین عامل موفقیت شما برای گرفتن عکس کودک در خانه این است که همه موارد را با عکاس آتلیه هماهنگ کنید.

نگاه غیر واقع بینانه به عکس کودک در خانه

هر چی کودک بگه!

دومین اشتباهی که خانواده‌ها انجام می‌دهند این است که عکس آتلیه ای را به عنوان یک جایزه به کودک خود در نظر می گیرند و به آنها آزادی مطلق می دهند. شما به عنوان خانواده به هر دیدی اگر قصد استفاده از خدمات عکس آتلیه ای دارید، باید کودک خود را توجیه کنید تا برخی از الزامات اولیه را رعایت کند. این الزامات هم در مورد گوش دادن به عکاس آتلیه و هم در مورد بازی کردن با تجهیزات مختلف است.

پس به عنوان دومین توصیه برای گرفتن عکس کودک در خانه کاملاً فرزند خود را توجیه کنید و به آنها توضیح دهید که آزادی کامل در اینجا معنی ندارد. ما و سایر عکاسان آتلیه درک می‌کنیم که خانواده‌ها عکاسی در منزل را به خاطر راحت بودن و داشتن ایده های خاص انتخاب می کنند. به همین دلیل سعی می‌کنیم که نهایت انعطاف‌پذیری را داشته باشیم تا شما و فرزندتان تجربه‌ای فوق‌العاده داشته باشید و از روند عکاسی لذت ببرید.

همه ایده های عکاسی کودک در منزل باید اجرا بشه!

بارها پیش آمده که ما خودمان از خانواده‌ها می خواهیم که در اینترنت یا در هر جای دیگری بگردند و ایده های عکس کودک در منزل را پیدا کنند. در ضمن ممکن است شما ژست های مختلفی را به عنوان ژست عکس کودک در خانه در ذهن خود داشته باشید که برای عکاسی آتلیه ایده فوق العاده باشد. اما این دلیل نمی شود که همه ایده ها و ژست هایی که در اینترنت پیدا می‌کنید قابلیت اجرایی داشته باشند.

به عنوان یک گروه حرفه ای در زمینه عکاسی کودکان این اطمینان را به شما می دهیم که تمامی ایده ها و ژست هایی که قابلیت اجرایی داشته باشند را برای شما اجرا می کنیم. اما به عنوان یک گروه با تجربه باید به ما اعتماد کنید که برخی از ایده ها امکان اجرایی ندارند و در حقیقت با تغییر و اصلاح عکس به آنجا رسیده اند. بنابراین نیازی به اصرار کردن نیست و حتی اگر عکاس آتلیه تشخیص دهد که با فتوشاپ امکان انجام آن هست، شک نکنید که انجام می دهد.

شلوغ کردن منزل برای عکاسی!

متاسفانه یکی از عادت های نامناسبی که بیشتر در عکاسی در خانه دیده می‌شود، حضور افراد زیاد و اعضای خانواده در محل عکاسی است. به عنوان مثال ممکن است از سایر اعضای فامیل یا حتی از دوستان کودک خود بخواهید تا در منزل شما حضور داشته باشند و از آنها عکس یادگاری داشته باشید. اما آیا به این موضوع فکر کرده اید که انجام این کار تا چه اندازه می‌تواند روند عکاسی را برای ما سخت کند؟

مطمئناً کنترل کودکی که در منزل تنهاست بسیار ساده تر از کنترل کودکان در جمع همسالان یا در جمع اعضای خانواده است. اگر شما برای عکاسی کودک در خانه برنامه‌ریزی کرده‌اید فضا را خلوت و آرام نگه دارید تا عکاس به شکل حرفه‌ای کار خود را انجام دهد. اما اگر به دنبال گرفتن عکس یادگاری هستید و می خواهید که اعضای خانواده حضور داشته باشند، حتما این موضوع را با عکاس در میان بگذارید و عکاسی را صرفاً به کودک اختصاص ندهید.

عدم هماهنگی با عکاس برای کارهای مختلف!

طبیعتاً ما ادعا نداریم که همه فعالیت های شما در منزل باید با نظر عکاس آتلیه انجام شود! اما این حق برای آنها وجود دارد که روند عکاسی را با نظر و ایده خود پیش ببرند تا عکاسی به شکل مناسب انجام شود. متاسفانه اغلب خانواده ها برخی از کارها و فعالیت های مرتبط با عکاسی خود را بدون هماهنگی با عکاس انجام می دهند و عکاس هم از قبل برای آنها برنامه‌ریزی خاصی نداشته است.

انجام چنین اشتباهی در حین گرفتن عکس کودک در خانه می تواند منجر به عصبانی شدن و ناراحت شدن عکاس شود. به همین دلیل توصیه ما این است که حتماً در موارد مختلف با عکاس هماهنگ باشید و اگر قرار است فعالیت مرتبط با عکاسی انجام دهید از آنها اجازه بگیرید. مطمئن باشید که عکاسان انعطاف پذیری بالایی برای هماهنگی و لذت بردن شما به خرج می دهند و نیازی به نگرانی در این زمینه نیست.

عدم هماهنگی با عکاس برای کارهای مختلف!

نداشتن زمانبندی مناسب برای عکاسی!

به عنوان خانواده یک کودک شاید پیش خودتان بگویید که “عکاس بذار چند ساعت بیشتر بماند پولش را می دهیم”. اما این دیدگاه به هیچ وجه برای عکاسی آتلیه پذیرفتنی نیست و آنها برای انجام کارهای مختلف خود برنامه ریزی کرده اند. این برنامه‌ریزی‌ها با توجه به جلسه هماهنگی که قبل از عکاسی انجام می‌شود با شما هماهنگ شده و ممکن است برای حضور در محل دیگری هم برنامه داشته باشند.

حالا اگر شما برای گرفتن عکس کودک در خانه برنامه‌های متنوعی دارد و احتمال می‌دهید که چند ساعت طول بکشد، از قبل به عکاسی و آتلیه اطلاع دهید تا خود را برای برنامه شما آماده کنند. البته این نکته را هم به خاطر داشته باشید که اغلب عکاسان و آتلیه ها انعطاف پذیری بالایی در برنامه ریزی خود به خرج می دهند تا در صورت بروز شرایط اضطراری یا ایده های جدید زمان بیشتری به عکاسی اختصاص دهند.

دخالت اعضای خانواده در حین گرفتن عکس کودک در خانه

نمی دانم تجربه دخالت دیگران در انجام برخی از کارهای خود را داشته اید یا خیر! اما در مورد عکاسی این بدترین اتفاق ممکن است. فرض بگیرید که مادر خانواده چند ایده عکس کودک در خانه دارد که برای هر ایده اعضای خانواده روی آن بحث کرده و به دنبال تغییر در آن هستند. این بحث و جدل نه تنها نتیجه مثبتی به دنبال ندارد، بلکه به طور کلی روند عکاسی را تحت تاثیر قرار داده و ممکن است کودک شما را هم خسته کند.

دربند های قبلی گفتیم که محل عکاسی را خیلی شلوغ نکنید. حالا اگر اصرار دارید که اعضای خانواده در محل عکاسی حضور داشته باشند و از آنها بخواهید که در انجام ایده ها و ژست های مختلف دخالت نکنند و به عکاس آتلیه اجازه دهند تا خلاقیت خود را در عکاسی نشان دهد. به خاطر داشته باشید که عصبانی کردن کودک و خسته کردن عکاس نتیجه‌ای جز کاهش کیفیت عکاسی کودکان به دنبال ندارد.

 جمع بندی

ما هم در کنار خانواده ها به جذابیت گرفتن عکس کودک در خانه اعتقاد داریم و معتقدیم که خانواده ها می توانند تجربه ای لذت بخش در جریان عکاسی خود داشته باشند. اما در عین حال خانواده ها باید به رعایت برخی از نکات اولیه توجه کنند تا هم روند عکاسی به شکل مناسب پیش برود و هم احتمال بروز مشکل به حداقل برسد. انجام رفتارهای نامتعارف از طرف کودک یا اعضای خانواده و دادن آزادی مطلق به کودکان به دلیل انجام عکاسی در منزل توجیه خوبی نیست و تبعات زیادی به دنبال دارد. برای انجام بهتر عکاسی کودکان در منزل لازم است که با عکاس هماهنگ باشید و ایده های خود را طوری انتخاب کنید که امکان پیاده سازی آن ها وجود داشته باشد.

برای رزرو وقت عکس کودک در خانه و مشاوره در این زمینه از شماره های سایت استفاده کنید و با ما تماس بگیرید.