خانواده ها همیشه علاقه دارند که از لحظات جذاب و دوست داشتنی خود عکس یادگاری بگیرند که یکی از آنها عکس آتلیه ای خانواده است. اگرچه حضور خانواده در آتلیه به مانند عکاسی کودکان یا حتی عکاسی بارداری راحت نیست، اما یک گزینه جذاب است که می تواند برای خانواده های سه نفره و حتی خانواده های شلوغ یک گزینه جذاب باشد. بهانه های مختلفی برای گرفتن عکس آتلیه ای وجود دارد که در ساده ترین حالت می توان لحظات خوب خانواده را به تصویر کشید.

اما شرایط گرفتن عکس آتلیه ای خانواده نسبت به عکس کودک و عکس بارداری متفاوت است و به همین دلیل در این مطلب سعی می کنیم اطلاعاتی بیاوریم که به شما در لحظه عکاسی کمک کند.

چرا عکس آتلیه ای خانواده جذاب است؟

جذابیت گرفتن عکس آتلیه ای برای خانواده ها به موضوعات مختلفی بر می گردد و هر خانواده انتظار متفاوتی دارد. به عنوان مثال بعضی از خانواده های دونفره ترجیح می دهند که سالگرد عروسی یا سالگرد تولد هر کدام از اعضای خانواده را در یک آتلیه جشن بگیرند و از عکس آتلیه ای خانواده برای ثبت این لحظات استفاده کنند. اما برخی دیگر از خانواده ها ممکن است لحظه رفتن کودک به مدرسه یا حتی اولین لحظه دندان درآوردن کودک را به عنوان یک بهانه قرار دهند.

اما به طور کلی جذابیت عکس آتلیه ای خانواده به موارد زیر مربوط می شود:

  • بهانه ای برای نشان دادن صمیمیت خانواده در لحظات مختلف است
  • یک عکس یادگاری و ماندگار از لحظات دوست داشتنی و جذاب خانواده را ثبت می کند
  • بعضی از لحظات خاص فرزندان و دیگر اعضای خانواده را یادآوری می کند
  • اعضای خانواده شامل فرزندان و پدربزرگ و مادربزرگ را هم شامل می شود
  • روند زندگی یک خانواده را ثبت می‌کند و از لحظات آن لذت می برند.

انتظار از عکس آتلیه ای خانواده در حدی نیست که بتواند همه لحظات شما را در شرایط خاص و متفاوت ثبت کند. اما حضور در آتلیه این فرصت را به شما می دهد که برخی از لحظات خاص خانوادگی را به صورت انتخابی ثبت کنید و از این لحظات لذت ببرید.

اما خانواده ها قبل از حضور در آتلیه باید به چند مورد توجه کنند تا روند عکاسی به شکل مناسب پیش برود:

ایده هایی را انتخاب کنید که خودتان نمی توانید

اولین چیزی که بعد از مطرح شدن تلاش شما برای گرفتن عکس آتلیه ای خانواده به ذهن می‌رسد این است که چرا باید برای عکاسی هزینه بپردازید؟! ما هم این سوال منطقی را قبول داریم و معتقدیم که داشتن دوربین با کیفیت و استاندارد به شما کمک می کند تا یک عکس خاص و زیبا از لحظات بیادماندنی خود داشته باشید.

اما توصیه ای که به شما داریم این است که به سراغ ایده هایی بروید که خودتان توانایی اجرای آن را ندارید. اگر در بستر اینترنت یا در هر وبسایت دیگری ژست عکس آتلیه ای خانواده دیدید که برای شما جذاب است و پیاده سازی آن امکان پذیر نبود، در اینجا می ارزد که هزینه عکس آتلیه ای را بپردازید و در عوض به ایده دوست داشتنی و جذاب خود برسید. ایده های عکاسی بسیار متنوع و رنگارنگ هستند پس سعی کنید که برای عکاسی خود به سراغ ایده هایی بروید که بعدا از آنها پشیمان نشوید.

در اینترنت بگردید، ولی خودتان انتخاب کنید

یکی از حربه‌های خانواده‌ها برای پیدا کردن ایده عکس آتلیه ای خانواده و به کار گرفتن ژست های مختلف، استفاده از اینترنت است. دنیای اینترنت بسیار وسیع است و پیدا کردن ایده جذاب در آن چندان سخت نیست. در ضمن هزینه استفاده از اینترنت بسیار کم است و این به شما اجازه می دهد که با کمترین هزینه ممکن جلسه های مختلف را پیدا کنید.

اما همانطور که شما به اینترنت دسترسی دارید، مطمئن باشید که همسایه شما هم از اینترنت استفاده می کند و حتی بیشتر آشنایان شما هم این ایده به ذهنشان رسیده است. حالا برای این که یک عکس آتلیه ای تکراری نداشته باشید و از خاص بودن عکس خود لذت ببرید، ایده ها را به دلخواه و سلیقه خودتان تغییر دهید. مثلاً اگر همان طرز ایستادن اعضای خانواده در عکس را ترجیح می دهید سعی کنید که لباس اعضای خانواده را تغییر دهید یا پوزیشن دیگری را انتخاب کنید که با سلیقه شما هم همخوانی داشته باشد.

عکس پدر دختری و مادر پسری را فراموش نکنید

یکی از جذاب ترین ایده هایی که می توانید برای عکس آتلیه ای خانواده روی آن حساب کنید، گرفتن عکس پدر دختری و عکس مادر پسری است که یکی از متفاوت ترین عکس های شما خواهد شد. به هر اندازه که صمیمیت بین اعضای خانواده زیاد باشد باز هم ارتباط بین پدر و دختر و همچنین مادر و پسر خاص و متفاوت است و این ایده خوبی به شما می دهد.

حالا این را به عنوان الگوی کلی عکاسی خود انتخاب کنید و با توجه به سلیقه اعضای خانواده تغییراتی در آن به وجود بیاورید. اینکه شما به دنبال یک عکس رسمی و شیک باشید نتیجه عکاسی بسیار متفاوت تر از حالتی است که شما به دنبال یک عکس صمیمی و اسپرت باشید. با همین الگوها سعی کنید تغییراتی در روند عکاسی خانواده خود به وجود بیاورید تا جذابیت آن را بالاتر ببرید.

پدربزرگ و مادربزرگ را فراموش نکنید

دو شخص دیگری که حضور آنها در عکس آتلیه ای خانواده میتواند غنیمت باشد، پدربزرگ و مادربزرگ است که همیشه احترام و صمیمیت خاص خود را دارند. شاید شما هوای گرفتن یک عکس سه نفره با همسر و فرزند خود را داشته باشید اما اگر قرار است خانوادگی در آتلیه حضور داشته باشید می توانید از پدربزرگ و مادربزرگ هم کمک بگیرید.

به هر حال استفاده از دو عزیز در گرفتن عکاسی برای جذاب کردن عکس و ثبت لحظات خاص ایده خوبی است. البته شرایط استفاده از این دو فرد با توجه به شرایط عکاسی و همچنین ایده هایی که در ابتدای مسیر انتخاب کرده اید متفاوت است. ولی با این وجود کمک گرفتن از حضور آنها می تواند جذابیت عکس را بالا ببرد و از طرف دیگر یک عامل آرام کننده و خاص برای کودکان شما باشد.

بهانه داشه باشید تا عکس آتلیه ای خانواده جذاب شود

حالا چشمان خود را ببندید و تصور کنید که جشن تولد یکی از اعضای خانواده را در آتلیه گرفته اید و به صورت همزمان از یک عکاس آتلیه می خواهید که این لحظات را ثبت کند. همین ایده برای سالگرد ازدواج در خانواده های دو نفره یا بهانه های مختلف دیگر برای خانواده های چند نفره هم وجود دارد.

عکس آتلیه ای خانواده ابزاری برای ثبت لحظات خانواده در شرایط مختلف است. اگر حس می کنید که در زمان حضور در آتلیه برنامه خاصی ندارید به دنبال مناسبت‌های مختلف بگردید و با توجه به آن از ایده های مختلف استفاده کنید. به عنوان مثال، می توان از روز عشق برای زوج های جوان یا از روز تولد و سالگرد نامزدی یا سالگرد ازدواج برای خانواده های دیگر استفاده کرد. شاید هم اولین روز حضور کودک در مدرسه بهانه خوبی باشد تا شما بتوانید این لحظه را در آتلیه ثبت کنید.

شلوغ نکنید لطفا!

بدترین کاری که به عنوان خانواده هنگام حضور در آتلیه ها ممکن است مرتکب شوید این است که فضا را به شدت شلوغ کنید و به شکل‌های مختلف تمرکز عکاس و صاحب آتلیه را به هم بزنید. عکاسی یعنی هنر استفاده از ابزارهای پیشرفته و حرفه ای در کنار خلاقیت برای ثبت لحظات خاص و جدید. حالا اگر عکاس برای این لحظات آمادگی روحی و روانی نداشته باشد به احتمال زیاد کیفیت عکاسی هم پایین خواهد آمد.

بنابراین اگر قصد گرفتن عکس آتلیه ای خانواده را دارید به هیچ وجه فضای داخلی آتلیه را شلوغ نکنید و سعی کنید که به عنوان یار کمکی در کنار عکاس باشید. این موضوع برای خانواده هایی که تعداد اعضای آنها زیاد است یا کودک ۳ تا ۷ سال دارند بسیار مهم تر است. در مطالب قبلی گفتیم که قبل از حضور کودک در آتلیه باید برای حضور در چنین فضایی توجیه شود. بنابراین شما هم به عنوان خانواده اعضای کوچک تر و کسانی که تجربه در این محیط را ندارند توجیه کنید و شرایط را برای یک عکاسی خاص و حرفه ای آماده کنید.

در عکس آتلیه ای خانواده صاحب نظر باشید، اما دخالت هرگز!

یکی دیگر از اشتباهاتی که خانواده ها هنگام گرفتن عکس آتلیه ای خانواده مرتکب می شوند این است که به شدت در کار عکاسی دخالت می کنند و ایده های مختلفی را مطرح می کنند. طبیعتاً شما به عنوان خانواده ترجیح می دهید که روند عکاسی مطابق با میل و نظر شما پیش برود و ایده هایی که دوست دارید پیاده شود. اما در طرف مقابل باید این مورد را هم در نظر بگیرید که عکاس آتلیه کسی است که نظر نهایی را میدهد.

بنابراین از قبل در مورد شرایط عکس آتلیه ای خانواده در اینترنت تحقیق کنید و اطلاعات کامل و دقیق به دست بیاورید. قبل از شروع عکاسی همه این اطلاعات را با عکاس در میان بگذارید و به شکل دقیق به او بگویید که چه چیزی می خواهید. این موضوع کمک می‌کند که درک متقابل بین خانواده و عکاس به وجود بیاید و روند عکاسی به شکل مناسب پیش برود. هر چه دردسر شما برای عکاس بیشتر باشد کار عکاسی برای او سخت تر می شود.

تلاش ما در گروه استودیو بامبو این است که بتوانیم لحظات خاص خانواده ها را به شکل مناسب و با توجه به خواسته آنها ثبت کنیم. ما هم در کنار ما باشید تا در گرفتن عکس آتلیه ای خانواده مطابق نظر شما عمل کنیم.