خسته کننده و تکراری اصطلاحاتی است که مادران حرفه ای برای عکاسی کودک در آتلیه به کار می‌برند و به دنبال ایده های خاص و متفاوت برای عکاسی کودک فضای باز می‌گردند. در گروه استودیو بامبو تلاش می‌کنیم که تغییرات متفاوت و متنوعی در فضای آتلیه به وجود بیاوریم تا مادران برای انتخاب ژست های مختلف محدود نباشند. اما باید اعتراف کنیم که عکاسی در فضای باز بسیار متنوع تر است و به همین دلیل مادران هم استقبال زیادی از آن می کنند.

حالا برای درک بیشتر خانواده‌ها ابتدا در مورد عکاسی کودک فضای باز صحبت می‌کنیم و بعد ایده های مختلف را می آوریم تا خانواده‌ها اقدامات لازم برای هر کدام از این ایده‌ها را فراهم کنند.

تعریفی کلی از عکاسی کودک فضای باز

عکاسی کودک فضای باز یعنی بردن روند عکاسی به محیطی خارج از آتلیه و منزل کودک. این نشان می‌دهد که هنوز هم خانواده ها به عکس آتلیه ای علاقه دارند و آن را به عنوان یک عکاسی حرفه ای می پذیرند. اما در عین حال به دنبال تنوع ایده و ژست در جریان عکاسی کودک خود هستند تا نسبت به ایده های تکراری قدیمی فاصله گرفته و ژست های جدیدی را امتحان کنند.

عکاسی کودک در فضای باز هم شرایط متفاوتی دارد و خانواده‌ها در نحوه اجرای آن مهمترین نقش را ایفا می‌کنند. مثلاً ممکن است یک مادر از علاقه فرزند خود به پارک خبر داشته باشد و به همین دلیل عکاسی کودک را در فضای پارک انجام دهد. اما در طرف دیگر برخی از خانواده‌ها به فضای ساحلی و فضای جنگلی دسترسی دارند که ایده های مرتبط با آن ها را می پسندند. در هر صورت این خانواده‌ها و خواسته‌های آنهاست که روند عکاسی کودک فضای باز را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

حالا بدون اینکه بخواهیم به نحوه ایستادن کودک یا نحوه استفاده از نور و شرایط محیطی اشاره کنیم، چند ایده کلی برای شما می آوریم و اقدامات لازم آنها را معرفی می کنیم و بعد از آن جزئیات بر عهده خود شماست.

عکاسی کودک در طبیعت

در مطلب قبلی در مورد عکاسی کودک در طبیعت و الزامات اجرای آن صحبت کردیم تا اصول پایه این شیوه عکاسی را یاد بگیرید. خوشبختانه تنوع طبیعت بیش از چیزی است که ما انتظار داشته باشیم و به همین دلیل می‌توان از این تنوع برای زیباتر کردن عکس کودک استفاده کرد. حتی به کارگیری نور طبیعی در جریان عکاسی و استفاده از شرایط محیطی هم برای تنوع بخشیدن به عکاسی کودک فضای باز ایده‌آل است.

البته طبیعی است که شرایط کلی طبیعت غیرقابل پیش‌بینی بوده و خانواده‌ها باید از قبل در مورد آن تمهیدات لازم را بچینند. دادن آزادی بیش از حد به کودکان و انتظار غیر واقعی از عکاسان می‌تواند روند عکاسی کودک در طبیعت را سخت کرده و تجربه شیرین آن را از بین ببرد.

عکاسی کودک در طبیعت

اقدامات لازم برای عکاسی کودک در طبیعت

اما اگر به عنوان خانواده و مادر به فکر عکاسی کودکان در طبیعت هستید، قبل از هر چیزی باید به این نکته پایبند بمانید که کودکان را برای حضور در این عکاسی توجیه کنید و قوانین آنها را گوشزد کنید. برای عکاسی طبیعت می توان از ایده‌های مختلف استفاده کرد، اما هیچ کدام از این ایده ها باید مغایر با فعالیت عکاس نباشند و در حقیقت کمک‌کننده باشند. از وسایل سرگرم کننده و به طور خاص از خوراکی ها هم می توانید برای کنترل بهتر کودکان در جریان عکاسی کودک فضای باز استفاده کنید.

عکاسی کودک در پارک

برخی از خانواده‌ها و به طور ویژه خانواده های شهری از لحاظ دسترسی به طبیعت در محدودیت هستند و ترجیح می‌دهند که عکاسی کودکان در فضای باز را در محیط پارک یا شهربازی انجام دهند. این ایده نه تنها نشان دهنده محدودیت خانواده ها نیست بلکه اتفاقاً از طرف عکاسان آتلیه ای هم با استقبال مواجه می شود و بعضاً می تواند ایده ها و ژست های خلاقانه ای برای عکاسی به وجود بیاورد.

نکته مهمی که برای عکاسی کودک در پارک وجود دارد این است که وسایل بازی و تجهیزات سرگرم کننده در این محیط به اندازه کافی وجود دارد و خانواده‌ها می‌توانند به پشتوانه آن فضایی آرام داشته باشند. البته نحوه دسترسی به پارک و دور بودن آن نسبت به آتلیه هم اهمیت دارد و می‌تواند قیمت و تعرفه نهایی عکاسی آتلیه را تحت تاثیر قرار دهد.

عکاسی کودک در پارک

اقدامات لازم برای عکاسی کودک در پارک

اگر به عنوان خانواده پارک را به‌عنوان محل عکاسی کودک فضای باز انتخاب کرده‌اید ترجیحاً به سراغ پارک هایی بروید که خلوت هستند. وجود وسایل بازی برای کودکان و فضای سرسبز و همچنین فراهم آمدن فضای امن برای اجرای عکاسی مناسب از دیگر الزاماتی است که باید رعایت شود. البته هرچه خانواده‌ها کودک خود را نسبت به بازیگوشی و شیطنت توجیه کنند روند عکاسی به شکل بهتری انجام می شود.

عکاسی کودک در جنگل

یکی دیگر از انواع عکاسی در فضای باز عکاسی در جنگل است. خوشبختانه در بیشتر نقاط ایران دسترسی به جنگل وجود دارد و تنها از لحاظ نوع جنگل با یکدیگر متفاوت هستند. بیشتر جنگل های ایران به کار هستند و دسترسی به آنها سخت است و به همین دلیل اجرای عکاسی کودکان در جنگل هم با محدودیت هایی همراه است. البته عکاسان و آتلیه ای میتوانند از جنگل‌های مصنوعی پارک ها و فضای سبز به عنوان ایده عکاسی استفاده کنند و جذابیت تصاویر را بالا ببرند.

نکته منفی برای انتخاب جنگل در جریان عکاسی کودک فضای باز این است که معمولاً با استقبال چندانی از طرف آتلیه ها مواجه نمی شود و حتی اگر قبول کنند هزینه زیادی به دنبال دارد. اما در هر صورت می‌توان از آن به عنوان ایده و ژست عکاسی کودکان کمک گرفت و تنوع خوبی به روند عکاسی بخشید.

عکاسی کودک در جنگل

اقدامات لازم برای عکاسی کودک در جنگل

اگر در مرکز شهر هستید و دسترسی شما به جنگل طبیعی یا جنگل مصنوعی در پارک ها محدود است لطفاً از این ایده چشم‌پوشی کنید. اما اگر میتوانید صاحب آتلیه را راضی کنید در وهله اول تامین امنیت جانی کودکان و امنیت تجهیزات عکاسان اهمیت بالایی دارد. در گام بعدی شرایط دسترسی به جنگل و ایجاد شرایط مناسب برای عکاسی مهم است که هم می‌تواند روند عکاسی را بهبود ببخشد و هم هزینه عکاسی کودکان را کاهش دهد.

عکاسی کودک در ساحل

ساحل و مناطق ساحلی و همچنین کناره رودخانه ها ایده های جذاب دیگری هستند که می‌توان از آن برای عکاسی کودک فضای باز استفاده کرد. شرایط خاص ساحل و امنیت بالای آن برای کودکان و امکان بازی کردن در خط ساحلی امتیاز برجسته این شیوه عکاسی محسوب می‌شود. در ضمن یک عکاس می‌تواند از عناصر طبیعی موجود در اطراف خود مانند دریا و شن ساحل و هم چنین لحظات طلوع و غروب آفتاب به عنوان ابزارهای جذاب کردن عکاسی استفاده کند.

در حال حاضر شهر های شمال و جنوب ایران به ساحل بکر و با کیفیت دسترسی دارند، اما برای شهرهای کوچکتر می توان روند عکاسی کودکان در فضای باز را در کنار رودخانه ها یا آبراهه ها انجام داد. در نهایت اگر هر کدام از این گزینه‌ها در دسترس نبود عکاس می‌تواند از ابزار قدرتمندی به نام فتوشاپ استفاده کند و در حقیقت همه ایده ها و ژست ها را در همان آتلیه پیاده کند.

عکاسی کودک در ساحل

اقدامات لازم برای عکاسی کودک در ساحل

متاسفانه خطر قرار گرفتن موج و غرق شدن در ساحل دریا وجود دارد و این نشان می‌دهد که خانواده‌ها برای کنترل کودکان در جریان عکاسی کار سختی دارند. پس در وهله اول پیشنهاد ما این است که کودکان خود را نسبت به خطر احتمالی عکاسی کودک در ساحل مطلع کنید و شرایط توجیهی را برای آنها توضیح دهید. در ضمن باید شرایط مناسب برای حضور عکاسان در محل عکاسی و رعایت استانداردهای عکاسی آتلیه ای را هم رعایت کنید تا با دید مثبتی وارد جریان عکاسی شوند.

جمع بندی

این که شما به عنوان خانواده عکاسی کودک فضای باز را به عنوان گزینه ای جذاب انتخاب کنید مستلزم رعایت برخی نکات اولیه است که در وهله اول آماده سازی کودک را شامل می‌شود. فضای باز از نظر شما ممکن است حضور عکاس در خط ساحلی یا در جنگل یا حتی در پارک باشد تا یک عکس آتلیه ای متفاوت و خاص بگیرد. در عین حال شما به دنبال سبک متفاوتی از عکاسی هستید تا ارزش هزینه کردن را داشته باشند.

البته تجربه ما در گروه استودیو بامبو نشان می دهد که خانواده ها باید نسبت به پیاده سازی برخی از ایده ها محدودیت به خرج دهند و شرایط را با توجه به شرایط آتلیه ها و کودک خود در نظر بگیرند. به همین دلیل ممکن است عکاسی کودک در ساحل یا در جنگل برای برخی از خانواده‌ها نه تنها ایده جذابی نباشد بلکه از لحاظ هزینه و شرایط کاری هم انتخاب مطلوبی به حساب نیاید. به همین دلیل ترجیحاً در انتخاب محل عکاسی کودک فضای باز با صاحب آتلیه هماهنگ باشید تا روند عکاسی به شکل مناسب به پایان برسد.