مقدمه

بچه‌ها شیرینی زندگی هستند و همه ما دوست داریم برای ثبت خاطرات از آن‌ها عکاسی کنیم. در واقع بچه‌ها جزو جذاب‌ترین سوژه‌ها برای عکاسی هستند، اما عکس گرفتن از آن‌ها در منزل بسیار دشوار و چالش‌برانگیز است. هر کاری راه و روش خاص خود را دارد و عکاسی از کودک در منزل نیز دارای روش‌های مختلفی است که قصد داریم در این مطلب وبلاگ استودیو بامبو چند نمونه از آن‌ها را برای شما عزیزان توضیح دهیم.

عکاسی از کودک در منزل

عکاسی از کودک در منزل

عکاسی از کودک در خانه می‌تواند در چندین حالت مختلف انجام شود. در ادامه این مطلب چند نمونه از حالاتی که ممکن است باعث زیبایی تصویر کودک در منزل شود را بیان می‌کنیم پس با ما همراه باشید.

زمان خواب

کودکان در زمان خوابشان بسیار شیرین و معصوم هستند. عکاسی از آن‌ها در این زمان بسیار جالب و جذاب است. برای اینکه از کودکان خود در زمان خواب عکس بگیرید، سعی کنید از نور فلاش به هیچ عنوان استفاده نکنید، مطمئنا در این صورت بچه شما اذیت شده و بیدار خواهد شد. بهتر است در خواب بعد از ظهر کودکان از آن‌ها عکس بیاندازید.

عکاسی از کودک در منزل و نکات آن

در حال بازی

همه کودکان در زمان بازی شور و نشاط بسیار زیادی دارند. اگر کودکان در حال بازی کردن باشند، حواسشان از همه اتفاقات پرت خواهد شد و در حالی که لبخند می‌زنند، بهترین سوژه برای عکاسی هستند. در واقع یکی از بهترین گزینه‌ها برای عکاسی از کودک در منزل ، زمان بازی کردن آن‌ها است. سعی کنید برای این کار اسباب‌بازی‌های رنگارنگ و متفاوت را در کنار او قرار دهید.

در حمام

یکی از زیباترین انواع عکاسی از کودک در منزل ، زمان حمام کردن آن‌ها است. شما می‌توانید بهترین عکس‌ها را از کودک خود در حمام بیاندازید. مثلا در حالی که کودک شما در وان کوچک خود نشسته و مشغول آب‌بازی است و وقتی که موهای او بر روی صورتش آمده، یکی از بهترین زمان‌ها برای عکاسی از کودک در خانه است.

در حال غذا خوردن

شاید شما هم عکس‌های بسیار زیادی از کودکان دیده باشید که در حال غذا خوردن هستند. بسیاری از آن‌ها، نیمی از غذای را بر روی لباس خود ریخته‌اند. شما نیز می‌توانید برای یکبار کودک خود را در هنگام غذا خوردن آزاد بگذارید و از او عکاسی کنید؛ تردید نداشته باشید که در این شرایط می‌توانید بهترین تصاویر را از فرزند خود ثبت کنید.

زمان تماشای کارتون

راه‌های بسیار زیادی وجود دارد که شما عکاسی از کودک در منزل را انجام دهید. یکی از این راه‌ها مواقعی است که کودک شما در حال تماشای تلویزیون و کارتون است. شما هم می‌توانید به تنهایی از فرزندتان که محو برنامه مورد علاقه‌اش است، عکس بیاندازید و هم می‌توانید کودک و تلویزیون را در یک قاب قرار دهید و عکاسی کنید.

در کنار باغچه، حیاط و یا حوض

اگر خانه ویلایی داشته و در حیاط خود باغچه و یا حوض زیبایی دارید، می‌توانید تصاویر بسیار زیبایی را از کودکان خود ثبت کنید. در این زمان باید دل فرزند خود را بدست بیاورید و از او بخواهید که برای شما لبخند بزند. در ضمن اگر تصمیم دارید در حیاط خانه از فرزند خود عکاسی کنید، باید در ساعتی قبل از غروب و یا صبح این کار را انجام دهید، زیرا در زمان ظهر آفتاب بسیار خشن است و سایه‌های نچندان زیبایی را در تصویر شما به وجود خواهد آورد.

نکته: اگر تصمیم دارید با سخت‌گیری و وعده‌های مختلف باعث شوید که فرزندتان در زمان عکاسی رفتار مناسبی را از خود نشان دهد، این کار اصلا درست نیست. جالب است بدانید که این فرآیند باعث می‌شود که فرزند شما نسبت به عکاسی واکنش خوبی نشان ندهد. در واقع بچه‌ها توانایی این را ندارند که در هنگام عکاسی لبخند مصنوعی بزنند. در این شرایط شما موظف هستید که به کودک زمان بیشتری دهید تا آرامش داشته باشد و لبخند طبیعی بزند. اگر بتوانید کودک خود را به عکس علاقمند کنید، مطمئنا با نتایج بسیار خوبی مواجه خواهید شد.

تنظیمات مناسب برای عکاسی از کودک در منزل

اگر قصد عکاسی از کودک در منزل را دارید، باید دوربین عکاسی خود را در حالت اولویت دیافراگم قرار دهید. دیافراگم خوب برای آغاز کار برابر با F5.6 می‌باشد و در نهایت باعث می‌شود که پس زمینه از حالت فوکوس خارج شده و تمامی چهره بچه در حالت فوکوس قرار گیرد. در ضمن اگر سرعت ایزو را کاهش دهید، با نتایج بسیار مطلوبی رو به رو خواهید شد. همچنین در نظر داشته باشید که در وضعیتی که نور کم است، شما می‌توانید تا ISO 800 هم بالا بروید؛ اما اگر سرعت ایزو بیشتر از این حد باشد، امکان دارد باعث ایجاد نویزهای مختلف در عکس شما شود.

نکات مهم برای عکاسی از کودک در منزل

  • سعی کنید مانع بهم ریختگی خانه توسط فرزند خود نشوید و عکس‌های طبیعی بیاندازید.
  • همواره باید به جزئیات اضافی که ممکن است عکس شما را خراب کند، دقت کنید.
  • شما باید لباس‌هایی را تن فرزندتان کنید که رنگ‌های دلنشینی داشته باشد. در واقع لباس باید صحنه زیبایی را در کنار خلاقیت فرزند شما رقم بزند.
  • سعی کنید که عکس‌های زیادی بگیرید. زیرا اگر به دنبال شکار صحنه‌های جذاب باشید، آن را از دست خواهید داد، بنابراین باید همیشه دوربین در دستتان باشد و از کودک خود عکس بگیرید.

عکاسی از کودک در منزل چیست

سخن پایانی

نکاتی که در این مطلب ذکر شد، بدون تردید باعث می‌شود که شما در زمینه عکاسی از کودک در خانه خوب عمل کنید. اما به هر حال عکاسی از کودک بسیار دشوار است و این موضوع زمانی که قرار است کودک شما به دوربین خیره شود، بیشتر خودش را نشان خواهد داد. در واقع عکاسی از کودک در منزل علاوه بر مهارت و خلاقیت، به صبر و حوصله بسیار زیادی هم نیاز دارد. سعی کنید با افرادی که در این زمینه تجربه دارند نیز مشورت کنید و تکنیک‌های عکاسی در منزل را یاد گیرید. برای عکاسی از کودک خود در منزل باید دکوراسیون و طراحی خانه را هم در نظر بگیرید و همچنین سعی کنید در بهترین نقاط منزل، از فرزندان خود عکس بیاندازید.