مقدمه

با یکی دیگر از مطالب وبلاگ استودیو بامبو در خدمت شما هستیم. شاید اگر از یک عکاس حرفه‌ای سوال شود که کدام گرایش عکاسی سخت‌تر است، پاسخ او عکاسی از کودکان باشد. عکاسی دارای گرایش‌های مختلفی است. برخی از متخصصان، عکاسی کودک را به عنوان یگ گرایش مستقل می‌دانند. اما اگر بخواهیم این گرایش مستقل را مورد بررسی قرار دهیم متوجه می‌شویم که دارای زیرشاخه‌های زیادی نظیر عکاسی از کودکان در طبیعت ، عکاسی از نوزاد، عکاسی کودک در آتلیه، عکاسی از کودک به همراه خانواده و غیره است که هر کدام اصول خاص خود را دارند. آگاهی از این اصول در عکاسی کودک بسیار مهم بوده و برای خلق آثاری زیبا باید مطابق با آن پیش رفت.

یکی از مهمترین اصول در عکاسی کودک، داشتن صبر و حوصله است. به گونه‌ای که اگر نتوانید هنگام عکاسی به اعصاب خود مسلط باشید، هرگز نمی‌توانید با کودکان ارتباط برقرار کنید. معمولا، کودکان علاقه‌ای به شنیدن دستور ندارند و ممکن است به دستورات شما جهت ژست گرفتن توجهی نکنند. این یک امر طبیعی است که به خاطر اقتضای سن آن‌ها می‌باشد. به همین خاطر در این مطلب سعی کرده‌ایم تا با ارائه چند راهکار کلیدی شما را با نحوه عکاسی از کودکان آشنا کنیم.

آشنایی با اصول عکاسی از کودکان در طبیعت

عکاسی از کودکان نیاز به صبر و حوصله زیاد داشته و باید قبل از انجام اینکار تمامی شرایط را از پیش تعیین و با یک برنامه‌ریزی دقیق وارد میدان شوید. در ادامه شما را با چند راهکار کلیدی در خصوص عکاسی از کودک در فضای باز آشنا می‌کنیم.

انتخاب یک محیط زیبا و ایده‌آل

قبل از آماده شدن برای عکاسی از کودک بهتر است به دنبال یک محیط آرام و هیجان‌انگیز باشید تا کودکان در آن احساس غریبی نکنند. محیطی که انتخاب می‌کنید بسته به سلیقه شما متفاوت است. اما، بهتر است دارای درخت و فضایی سرسبز باشد تا بتوان ایده‌های مختلفی را برای عکاسی ارائه داد. مطمئن شوید که محیط عکاسی امن باشد و هیچ خطری سلام شما و کودکان را تهدید نکند. به طور مثال خیلی از مرکز شهر دور نشوید و یا اینکه مکان‌هایی را انتخاب کنید که حس بدی به شما منتقل نکنند.

کودک خود را جهت آشنایی از قبل به محیط عکاسی ببرید

بهتر است قبل از عکاسی از کودکان در طبیعت آن‌ها را به محل عکاسی برده تا با محیط آشنا شوند. اینکار شما باعث می‌شود تا آن‌ها احساس غریبی نکرده و دچار استرس نشوند. معمولا، کودکان زمانی که وارد یک محیط جدید می‌شوند، تمام جوانب را به طور کنجکاوانه بررسی کرده تا خود را با شرایط محیط سازگار کنند. اجازه دهید کمی در آنجا مشغول بازی شوند تا به خوبی با شرایط محیط اخت شوند. در غیر اینصورت ممکن است دچار استرس شوند و محیط را ترک کنند.

انتخاب لباس‌های جذاب

به یاد داشته باشید که پوشاندن لباس‌های زیبا بر تن کودکان می‌تواند عکس‌ها را منحصربفرد جلوه دهد. بهتر است برای دختران از لباس‌های بلند و یک‌سره استفاده کنید؛ چراکه این لباس‌ها، احساسات دخترانه آن‌ها را به مخاطب منتقل کرده و زیبایی ذاتی دختران را به خوبی جلوه می‌دهد. هرگز لباس‌های جذب برای آن‌ها انتخاب نکنید. بهتر است برای پسران نیز لباس‌های راحتی و بامزه انتخاب کنید و حس شیطنت و بازیگوشی آن‌ها را به خوبی به بیننده انتقال دهید.

توجه به شرایط آب و هوایی

بهترین زمان برای عکاسی از کودکان در طبیعت فصل بهار و اوایل پاییز است؛ چراکه در این دو فصل شرایط آب و هوایی بسیار معتدل بوده و کودکان را اذیت نمی‌کند. کودکان نسبت به شرایط آب و هوایی نامساعد بسیار حساس هستند و ممکن است خیلی زود مریض شوند. از همه مهمتر شرایط بد جوی تاثیر منفی زیادی بر اعصاب و رفتار عکاس و سوژه می‌گذارد. از این رو، بهتر است در انتخاب زمان مناسب برای عکاسی از بچه‌ها کاملا دقت کنید.

انتخاب ساعت مناسب برای عکاسی

قبل از انتخاب زمان مناسب برای عکاسی بهتر است از همین حالا فلاشر دوربین خود را خاموش کنید؛ زیرا اصابت فلاش به چشم کودکان باعث می‌شود تا آن‌ها چشمک بزنند و عکس را خراب کنند. از این رو، بهتر است به دنبال نور طبیعی باشید. برای یافتن نور مناسب هرگز به دنبال آن در ساعات میانی روز که خورشید به طور مستقیم می‌تابد، نباشید. بهترین زمان برای عکاسی در طبیعت که به ساعات طلایی عکاسی معروف است، صبح زود و ساعاتی قبل از غروب آفتاب است. اما، اگر مجبور به عکاسی در ظهر شدید، کافیست به دنبال مکان‌های سایه و جاهایی که تابش نور به طور مستقیم نیست، باشید.

چند ترفند عالی برای انتخاب ژست مناسب

پس از اینکه محیط را برای عکاسی از کودکان در طبیعت مشخص و مهیا کردید، اکنون نوبت انتخاب ژست مناسب و گرفتن عکس است. این مرحله جزو سخت‌ترین مراحل عکاسی از بچه‌ها است. اولین‌کار برای انتخاب ژست مناسب، سرگرم کردن کودکان است.

کودکان را سرگرم کنید

یکی از بهترین ترفندها برای عکاسی از کودکان، سرگرم کردن آن‌ها در طبیعت است. از آنجاییکه کودکان عاشق بازی کردن در فضاهای باز هستند، این کار می‌تواند از آن‌ها زیباترین صحنه‌ها را بسازد. توجه داشته باشید که در طول عکاسی باید دوربین به دست باشید تا بهترین لحظات را شکار کنید.

بکارگیری لوازم بازی

یکی از کلیدی‌ترین ترفندها برای عکاسی از کودکان در طبیعت ، بکارگیری از اسباب‌بازی‌ها و عروسک‌های جذاب است. تصور کنید کودکان در حال دوچرخه‌سواری بوده و یا در حال ماشین‌بازی هستند. ثبت این لحظات شیرین می‌تواند به قدری جذاب باشد که والدین با دیدن این عکس‌ها حس آرامش پیدا کنند. بهتر است کودکان را به حال خود رها کنید و در بهترین فرصت از آن‌ها عکس بگیرید. اینکار باعث می‌شود تا تمام عکس‌ها طبیعی جلوه دهند.

هرگز از لبخند کودکان غافل نشوید

خنده کودکان در طبیعتی زیبا و جذاب می‌تواند بهترین ژست برای عکاسی باشد. هرگز به دنبال ژست‌های زورکی نباشید. و با در دست داشتن دوربین خود، پا به پای کودکان بروید. شما در طول این مدت لحظاتی را مشاهده خواهید کرد که به تنهایی یک ژست ایده‌آل هستند. خنده کودکان هرگز مصنوعی نبوده و آن‌ها قادرند به کوچکترین اتفاقات ممکن، ساعت‌ها بخندند. پس با در دست داشتن دوربیت تمام این لحظات را ثبت و در خلق آثار هنری زیبا از کودکان کوشا باشید.

از حیوانات نگذرید

برای عکاسی از کودکان در طبیعت می‌توانید از حیوانات به عنوان یک ایده جذاب استفاده کنید. برای اینکار باید به مکان‌هایی نظیر روستا و بیشه‌زار بروید که حیوانات اهلی نظیر اردک، سگ، مرغ و خروس در آنجا به وفور یافت شوند. معمولا، کودکان به دلیل احساسات قوی خود علاقه زیادی به بازی کردن با حیوانات دارند؛ به گونه‌ای از آن‌ها به مانند یک مادر دلسوز پرستاری می‌کنند. پس هرگز فرصت را از دست ندهید و از این ایده جذاب برای عکاسی از بچه‌ها استفاده کنید.

عکاسی هنگام بازی‌های دسته‌جمعی

شما می‌توانید زمانی که کودکان به طور دسته‌جمعی مشغول بازی هستند عکس بگیرید. بهتر است اینکار را به صورت نامحسوس و پنهانی انجام دهید تا کودکان معذب نشوند. برخی از کودکان بسیار خجالتی بوده و زمانی که حس کنند کسی آن‌ها را زیر نظر گرفته از خود عکس‌العمل نشان داده و ممکن است صحنه را ترک کنند. پس مراقب باشید، آن‌ها متوجه این موضوع نشوند و خیلی محسوس اقدام به گرفتن عکس کنید.

از عکس‌های خانوادگی غافل نشوید

هنگام عکاسی از کودکان در طبیعت بهتر است از والدین آن‌ها نیز بخواهید تا در کادر حضور یابند. این امر موجب می‌شود تا کودکان حس خوبی پیدا کرده و احساس امنیت بیشتری کنند. جدا از این موضوع، حضور خانواده‎‌ها در عکس لحظات شیرینی را خلق و عکس‌های جذابی را به یادگار می‌گذارد. برای مثال، کودکان خود را به آغوش بگیرید و یا اینکه با آن‌ها بازی کنید. همچنین می‌توانید با آن‌ها شوخی‌های جالب و بامزه کنید تا احساسات در عکس به بیننده منتقل شود.

از دعواهای بامزه بچه‌ها عکس بگیرید

شاید به جرات بتوان گفت که دعوا جزوی از کودکان بوده و آن‌ها برای به کرسی نشاندن تصمیمات خود بارها بایکدیگر دعوا می‌کنند. این لحظات به قدری جالب و شیرین هستند که برخی از عکاسان حرفه‌ای با شکار کردن این صحنه‌ها آثار بی‌نظیری را خلق کرده‌اند. البته، این بدان معنا نیست که اجازه دهید کودکان بایکدیگر کتک‌کاری کنند. کافیست با دیدن این صحنه‌ها ابتدا به سرعت عکس‌های خود را بگیرید و برای میانجیگری وارد عمل شوید.

از گریه کودکان عکس بگیرید

یکی دیگر از ترفندها برای عکاسی از کودکان در طبیعت شکار لحظاتی است که آن‌ها مشغول گریه هستند. البته، نباید برای خلق این صحنه‌ها از قصد کودکان را به گریه بیاندازید. بلکه، اگر کودکان به هر دلیلی گریه کردند، قبل از آرام کردن آن‌ها می‌توان برای چند ثانیه این صحنه را شکار کرد. بسیاری از عکس‌های ماندگار را می‌توان دید که خالق آن‌ها کودکانی هستند که در حال گریه کردن هستند. برخی از کودکان بسیار بامزه گریه می‌کنند که برخی از عکاسان حرفه‌ای هرگز فرصت را برای گرفتن عکس از دست نداده‌اند.

نکات عکاسی از کودکان در طبیعت

موقع شکلک درآوردن از آن‌ها عکس بگیرید

برخی از کودکان قادر به شکلک درآوردن بوده و اینکار را به خوبی انجام می‌دهند. عکاسی از این صحنه در طبیعت می‌تواند زیبایی‌ها عکس را دوچندان کند. بهتر است شما نیز پا به پای آن‌ها شکلک درآورید تا آثار زیباتری خلق کنید.