انتخاب برخی از خانواده‌ها برای عکاسی کودکان، استفاده از قسمتهای مختلف منزل برای ایجاد یک تصویر ماندگار است و به همین دلیل چالش زیادی برای انتخاب مدل عکس کودک در خانه تحمل می‌کنند. خانواده‌ها دوست دارند که زیباترین و بهترین عکس تنها از کودک آنها گرفته شود. این یک موضوع طبیعی است که خانواده‌ها فرزند خود را زیباترین موجود دنیا می‌دانند و دوست دارند که در قالب دوربین هم زیبا دیده شوند.

بنابراین در اغلب موارد می‌بینیم که قیمت بالاتری برای عکاسی کودکان می‌پردازند و ترجیح می‌دهند که عکاسی کودک در منزل برگزار شود. اما موضوعی که برای آنها می‌تواند سخت باشد، انتخاب مدل عکس کودک در خانه است که در بیشتر موارد گیج کننده می‌شود. همین الان اگر در سایت‌های ایرانی و خارجی به دنبال ژست عکس کودک بگردید، به حدی پیشنهادها زیاد هستند که انتخاب بین آنها بسیار سخت است.

اما ما در گروه استودیو بامبو کار شما را راحت کرده‌ایم و ابتدا موارد مهم در انتخاب و مدل عکس کودک در خانه را معرفی خواهیم کرد و سپس یک راهنمای ۷ مرحله‌ای را به شما نشان خواهیم داد.

یک مدل عکس کودک در خانه شامل چه مواردی می‌شود

قبل از اینکه بخواهید وارد فرآیند عکاسی کودک شوید و حتی بخواهید با یک آتلیه کودکان صحبت کنید، شما باید برخی از سؤالات و ابهامات را در مورد خود برطرف کنید و سپس برای انتخاب ژست و مدل عکاسی اقدام کنید. ایده آل ترین حالت ممکن این است که شما تمامی مراحل مقدماتی را انجام داده باشید و سپس به سراغ یک آتلیه بروید تا در موارد مختلف با او مشورت کنید. بنابراین به عنوان گام ابتدایی انتخاب مدل عکس کودک در خانه باید به سؤالات زیر به شکل واضح و مشخص پاسخ دهید:

  • جنسیت کودک شما چیست و وضعیت روحی روانی آن به چه صورت است؟
  • از چه سبکی برای عکاسی کودک خود استفاده می‌کنید؟ عکس خنده دار یا عکس رسمی؟
  • فرایند عکاسی را در کدام قسمت از منزل خود انجام می‌دهید؟
  • از چه شیوه‌ای برای نورپردازی عکاسی خود استفاده می‌کنید؟
  • قرار است که چه کسانی یا چه چیزهایی در تصویر کودک شما حضور داشته باشند؟
  • برای آماده سازی محیط عکاسی چه کارهایی انجام داده‌اید؟
  • آیا کودک خود را برای عکاسی آماده کرده‌اید؟
  • پیشنهادها و ایده‌های مختلف به چه شکلی اجرا می‌شوند؟

مدل عکس کودک در خانه

این سؤالات به عنوان اصول اولیه و کلی در انتخاب مدل عکس کودک در خانه باید پاسخ داده شوند. هرچه پاسخ شما واضح‌تر و مشخص‌تر باشد شانس بدست آوردن یک عکس با کیفیت برای شما افزایش می‌یابد و از طرف دیگر هزینه عکاسی کودک شش ماه هم کاهش می‌یابد. پس با این تفاسیر مراحل زیر راه به صورت گام به گام اجرا کنید:

گام اول؛ انتخاب ژست عکس کودک با توجه به جنسیت

در مطالب قبلی به این نکته اشاره کردیم که ژست عکس کودک پسر با ژست عکس کودک دختر تفاوت زیادی دارد. پسران به‌عنوان کودکانی با شیطنت ذاتی شناخته می‌شوند که امکان استفاده از لباس‌های متنوع و همچنین کمک گرفتن از پوشش‌های ورزشی در آنها وجود دارد. این در حالی است که دختران بیشتر با حجب و حیا شناخته می‌شوند، به لباس‌های با رنگ شاد علاقه دارند و عکاسان باید بتوانند ظرافت دخترانه آنها را به خوبی نشان دهند.

پس شما به عنوان گام اول در انتخاب مدل عکس کودک در خانه باید مشخص کنید که جنسیت کودک شما به چه صورت است و چه تصمیمی در مورد آن دارید.  حتی در این مرحله می‌توانید بر روی موضوعاتی مانند خجالتی بودن، شیطنت زیاد، بازیگوش بودن و فاکتورهای مشابه مانور دهید تا بتوانید زیبایی مدل را بالا ببرید. قرار نیست که شما همیشه پایبند به یک سری اصول خاص باشید و می‌توانید در برخی از مدل‌ها به سراغ خلاقیت و جذابیت هم بروید.

گام دوم؛ عکس کودک خنده دار یا رسمی

در گام دوم باید مشخص کنید که قرار است کودک شما در فرآیند عکاسی به چه شکلی نشان داده شود. ایده‌های عکاسی کودکان بسیار متنوع هستند و شما می‌توانید نمونه کارهای ما هم ببینید. برخی از خانواده‌ها تصویر یک کودک بازیگوش را بیشتر دوست دارند که در حال خرابکاری و شکستن وسایل بازی خود است. این در حالی است که انتخاب خانواده‌های دیگر بیشتر به سمت یک کودک با لباس رسمی مانند کت و شلوار یا حتی لباسهای مجلسی دخترانه است.

پس در این مرحله از انتخاب مدل عکس کودک در خانه ابتدا تصمیم بگیرید که قرار است چه سبکی برای عکس کودک خود در نظر بگیرید و سپس لباس مناسب را با توجه به آن انتخاب کنید. البته لباس رسمی و لباس خنده دار تنها دو الگو هستند، این در حالی است که ژست‌های بسیار متنوع و متفاوت در بستر اینترنت وجود دارد که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. فقط این نکته را به خاطر داشته باشید که ژست انتخابی شما بیشتر بر مبنای شکل ظاهری و قیافه کودک خودتان باشد، تا زیبایی عکس اینترنتی!

مدل عکس نوزاد در خانه

گام سوم برای مدل عکس کودک در خانه ؛ کجای منزل عکس بگیریم

اگر همین الان هم در اتاق‌های مختلف منزل خود بگردید ایده‌های مختلفی در مورد انتخاب مدل عکس کودک در خانه به ذهن شما می‌رسد. هر کدام از اتاق‌های منزل ویژگی‌های متفاوتی دارند. به عنوان مثال اتاق کودک بیشتر به رنگ شاد و با عروسک‌های تزیینی آماده سازی شده است. برای اتاق نشیمن و اتاق پذیرایی از دکوراسیون لوکس استفاده شده و برای اتاق خواب هم گزینه‌های متفاوتی استفاده می‌شود. این یعنی شما می‌توانید از ظرفیت منزل خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

اما یکی از قسمتهایی از منزل که شما نباید از آن بگذرید، باغچه و حیاط پشتی در ساختمانهای ویلایی است. متاسفانه افراد زیادی به این گزینه دسترسی ندارند، اما می‌توان آن را به عنوان یکی از بهترین ایده‌های عکاسی کودک در خانه معرفی کرد. وجود یک باغچه یا حیاط پشتی سبز یا حتی یک محوطه بازی کودکانه در انتخاب مدل عکس کودک در منزل بسیار مهم است و با زیبایی‌های زیادی همراه است. این موضوع حتی به عکاس هم برای انتخاب سبک‌های مختلف کمک می‌کند.

گام چهارم؛ انتخاب منبع نورپردازی

در بند قبلی گفتیم که یک جای منزل را برای عکاسی انتخاب کنید. حالا این نکته را هم در نظر داشته باشید که هر کدام از این قسمتها دارای میزان نور متفاوتی است و امکان استفاده از منبع نورپردازی متفاوت را به ما می‌دهند. در انتخاب نورپردازی عکاسی شما می‌توانید لامپ‌های معمولی، پروژکتورهای آتلیه، نور خورشید یا هر روش دیگری انتخاب کنید. حتی امکان استفاده از نورهای رنگی هم برای شما وجود دارد که بیشتر تابع سلیقه شما و عکاس است.

بنابراین زمانی که در اینترنت به دنبال انتخاب مدل عکس کودک در خانه هستید بیشتر سبک پیاده سازی شده برای عکاسی را در نظر بگیرید. عکاسان و کارکنان آتلیه می‌توانند با نرم افزارهای ویرایشی و گرافیکی تغییراتی در عکس به وجود بیاورند، اما چیزی که در اینجا اهمیت دارد این است که شما در عکس اولیه باید زمینه کافی برای آن به وجود بیاورید. گاهی انتخاب شما یک عکس سیاه و سفید است که نور کمی دارد یا می‌توانید یک عکس رنگی با نور بالا انتخاب کنید.

گام پنجم؛ چه کسانی در عکس حضور داشته باشند

حضور والدین در عکاسی کودکان یکی از پر تکرارترین و محبوب‌ترین ایده‌های عکاسی است. بازی کردن کودک پسر با مادر یا کودک دختر با پدر یکی از پیشنهادهایی است که در بیشتر سایت‌های معتبر به آن اشاره شده است. البته این هیچ اجباری یا الزامی برای حضور شما در عکاسی کودکتان ایجاد نمی‌کند و بیشتر به سلیقه شما و شرایط کودک بستگی دارد. از طرف دیگر مشخص نیست که شما دقیقاً  چه تعداد عکس خواهید گرفت.

با این تفاسیر شما در گام پنجم انتخاب مدل عکس کودک در خانه باید مشخص کنید که چه کسانی در عکس حضور داشته باشند. حتی ممکن است کودک شما مایل به استفاده از حیوان خانگی باشد. بنابراین هم کودک و هم شما به عنوان والدین در انتخاب این گزینه نقش دارید و تا حدود زیادی زیبایی عکس را در این مورد مشخص می‌کنید.

مدل عکس کودک در خانه با پدربزرگ

گام ششم؛ آماده سازی محیط عکاسی

حالا باید به سراغ چینش عناصر مختلف در محیط عکس بپردازید تا کم کم آماده تماس با عکاس شوید. در این حالت شما باید مشخص کنید که هر کدام از عناصر مرحله قبل در چه قسمتی قرار گیرند. اینکه شما برای کودک خود چه لباسی انتخاب کنید، قرار است که سبک پوشش و لباس کودک شما به چه صورت باشد، اینکه قرار است چه کسانی در عکس حضور داشته باشند یا حتی از چه چیزی درست استفاده کنید، مواردی هستند که در این مرحله باید انجام دهید.

آماده سازی محیط عکاسی شامل جابجایی برخی از تجهیزات، آماده سازی نور کافی برای محیط و همچنین آماده سازی کودک برای انجام برخی از حرکات است. معمولاً در این مرحله از انتخاب مدل عکس کودک در خانه به خانواده‌ها پیشنهاد می‌شود که حتماً با سابقه آتلیه و عکاسی هماهنگ باشند تا بهترین محیط هم از لحاظ امنیت و هم از لحاظ روانی برای عکاسی آماده کنند.

گام هفتم؛ آمادگی کودک برای اجرای انواع مدل عکس کودک در خانه

و اما سخت‌ترین کار ممکن! متاسفانه کودکان رفتار غیر قابل پیش بینی دارند و کنترل کردن آنها در فرآیند عکاسی بسیار سخت است. در مطالب قبل (خانواده‌ها چرا باید به کنترل کودک در آتلیه توجه کنند؟) در مورد شرایط کنترل کودکان در آتلیه صحبت کردیم و مشخص شد که هر چه کودک شرایط کنترل شده قرار داشته باشد، کیفیت نهایی عکس هم بالا خواهد بود. طبیعتاً عکاسی در منزل آزادی عمل بیشتری به کودکان می‌دهد و به اصطلاح پرروتر می‌شود.

این موضوع به هیچ وجه خبر خوبی برای عکاس نیست و ممکن است چالش‌های متعددی در هنگام عکاسی تجربه کند. بنابراین به عنوان گام نهایی انتخاب مدل عکس کودک در خانه باید شب قبل در مورد فرآیند عکاسی و کارهایی که باید انجام شود با کودک خود صحبت کنید. حتی ممکن است لازم باشد که در طول عکاسی دائماً با او صحبت کنید تا شرایط عکاسی را به صورت کنترل شده و مناسب حفظ کنید.

متاسفانه بسیاری از خانواده‌ها در بند زیبایی عکس‌های اینترنتی باقی می‌مانند و نهایت تلاش خود را به کار می‌برند که فقط ژست‌های نشان داده شده در این تصاویر را پیاده کند. این در حالی است که در انتخاب مدل عکس کودک در خانه هم شرایط فیزیکی و روحی کودک، هم شرایط منزل، هم شرایط والدین و هم شرایط عکاس تاثیرگذار است. پس همیشه این آمادگی را داشته باشید که برخی از ایده‌های شما توسط عکاس رد شود یا تغییراتی در آن به وجود آید تا زیبایی عکس بیشتر خودنمایی کند. فقط به این نکته توجه داشته باشید که عکاسان و آتلیه تجربه کار بیشتری دارند و آنها می‌دانند که نتیجه عکاسی کودکان تحت چه شرایطی بهتر است.

شما هم اگر در مورد انتخاب مدل عکس کودک در خانه دچار مشکل شده‌اید یا به فکر عکاسی کودک در منزل هستید از طریق شماره‌های درج شده در سایت با ما در تماس باشید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
درباره استودیو بامبو

هیچ لذتی بالاتر از عکاسی از بچه های خوشحال و زیبا نیست و ما با عشق کارمان را از سال 93 با مدیریت آناهیتا یعقوبی در استودیو بامبو شروع کردیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.